Jak bezpečná je dividenda společnosti Philip Morris International?
- Philip Morris International má jeden z nejvyšších dividendových výnosů mezi velkými firmami (large-cap)
- Proto se investoři velmi často zabývají udržitelností dividendy společnosti
- V tomto článku se podíváme na bezpečnost dividendy pomocí příjmů, volných peněžních toků, výkonnosti během finanční krize a dluhu (včetně zátěžového testu pomocí úrokové sazby)
- Dividenda společnosti Philip Morris je prozatím kryta finančními prostředky, ale bezpečnostní marže společnosti klesá
Philip Morris International ( PM ) má jeden z nejvyšších dividendových výnosů mezi velkými firmami (large-cap). Akcie společnosti jsou používány mnoha investory pro zvýšení výnosů svých investičních portfolií. Investování do akcií s vysokými dividendovými výnosy, jako je dnes Philip Morris International, se někdy stává riskantní kvůli zvýšené pravděpodobnosti snížení/zrušení dividendy. V tomto článku se podíváme právě na bezpečnost dividendy společnosti Philip Morris International.
Obchodní model Philip Morris International
Na začátku si musíme něco říct o obchodním modelu Philip Morris International. Philip Morris je tabáková společnost, která vznikla oddělením mezinárodních operací od mateřské společnosti Altria (NYSE:MO). Philip Morris International prodává cigarety, jako je značka Marlboro, ve všech zemích světa, kromě USA. A naopak, Altria prodává cigarety pouze a jen v USA.
Po mnoho let byly firmy Altria a Philip Morris jedny z nejznámějších blue chip dividendových akcií na světě, a to díky jejich pozoruhodným výkonům. Firmy byly v posledních 5ti letech jedny z nejvýkonnějších akcií. Obě akcie jsou též ve velké oblibě u DGI investorů a to právě kvůli mimořádně vysokému dividendovému výnosu. Obě firmy v současnosti přináší svým investorům výnos nad 5% ročně.
Při pohledu do budoucna, se mnoho investorů ptá, zda je vysoký dividendový výnos PMI bezpečný? Proto zbytek tohoto článku budeme věnovat aktuální dividendové bezpečnosti společnosti ze čtyř hledisek:
- dividendová bezpečnost v kontextu současných příjmů
- dividendová bezpečnost v kontextu současného volného peněžního toku
- dividendová bezpečnost v kontextu výkonu v době finanční krize
- dividendová bezpečnost v kontextu současného zadlužení
Bezpečnost dividendy Philip Morris International vs. příjmy
Nejprve probereme bezpečnost dividendy Philip Morris International v souvislosti s aktuálními příjmy.
Když vedení Philip Morris International 27. září 2018 prezentovalo výsledky a odhady pro celý rok 2018, tak snížilo finanční odhady. Nově Philip Morris International očekává, že vytvoří zisk na akcii (earnings per share) v rozmezí 4,97 až 5,02 dolarů.
Philip Morris v současné době platí čtvrtletní dividendu ve výši 1,14 dolarů na akcii. To znamená, že výplatní poměr dividendy, s použitím středu nových odhadů vedení pro rok 2018 (4,99 dolarů), je vysokých 91%.
Takže při použití příjmů je dividenda společnosti Philip Morris International v pořádku. Ale nutno dodat, že výplata dividendy společnosti nemá velkou bezpečnostní rezervu, pro případ, že se výnosnost v budoucnosti zhorší.
Bezpečnost dividendy Philip Morris International vs. volný peněžní tok
Mnoho analytiků se domnívá, že pro posouzení bezpečnosti dividendy je mnohem lepší srovnávání výplaty dividendy s volným peněžním tokem (free cash flow). Takže nyní si srovnáme současnou dividendovou výplatu společnosti Philip Morris International s volnými peněžními toky (free cash flow).
19. července 2018 Philips Morris International oznámil své finanční výsledky za Q2 2018. Výkaz zisků společnosti též zahrnoval celoroční odhady pro provozní peněžní toky (operating cash flow) i kapitálové výdaje (capital expenditures = capex). Vedení Philip Morris International uvedlo provozní peněžní tok ve výši asi 9 miliard dolarů a investiční výdaje ve výši asi 1,5 miliardy dolarů. Odečtením těchto dvou čísel se dostaneme k odhadu volného peněžního toku ve výši asi 7,5 miliardy dolarů.
Philip Morris International v současné době má asi 1,5 miliardy akcií, což znamená celkovou dividendovou výplatu ve výši asi 6,8 miliardy dolarů. Spojením odhadu celoroční dividendy a odhadu vedení firmy pro volné peněžní toky společnosti, nám dá výplatní poměr ve výši 91% – což je stejné číslo jako v případě výplatního poměru při použití příjmů.
S využitím volných peněžních toků je tedy náš závěr stejný: dividenda Philip Morris International je v současné době bezpečná, ale jakýkoli větší pokles provozní výkonnosti by mohl vést ke snížení dividendy.
Bezpečnost dividendy Philip Morris International vs. výkon v době finanční krize
Společnost nezrušila dividendu ani ve špatných časech. Místo toho byla dividenda mírně snížena, když byla společnost ve finančních potížích. V této části se proto budeme zabývat bezpečností dividendy Philip Morris International v kontextu historické výkonnosti v době finanční krize.
Věříme, že nejlepším způsobem, jak měřit odolnost společnosti vůči recesím, je sledování zisku na akcii během finanční krize, k níž došlo v letech 2007 až 2009. Výkon Philip Morris International v tomto časovém období je uveden níže:
- zisk za akcii za rok 2008: 3,32 dolarů
- zisk za akcii za rok 2009: 3,24 dolarů
- zisk na akcii za rok 2010: 3,92 dolarů
- zisk na akcii za rok 2011: 4,85 dolarů
Jak můžete vidět, tak zisky na akcii Philip Morris International byly v těchto letech ovlivněny finanční krizí minimálně. Nemusíme tedy mít žádné obavy ohledně schopnosti společnosti navyšovat dividendu ani v budoucím hospodářském poklesu.
Bezpečnost dividendy Philip Morris International vs. současný dluh
Posledním úhlem pohledu, který použijeme k posouzení současné bezpečnosti dividendy společnosti Philip Morris International, je současná úroveň dluhu společnosti. Přesněji řečeno se podíváme, o kolik se bude muset zvýšit vážená průměrná úroková sazba společnosti, než volné peněžní toky Philip Morris International již nebudou pokrývat jeho výplatu dividendy.
Na konci posledního vykazovaného období měl Philip Morris International 31 miliard dolarů dluhu. Společnost v poslední čtyřech čtvrtletích vydala 877 milionů dolarů na úrocích, což znamená váženou průměrnou úrokovou sazbu 2,8%.
Následující tabulka ukazuje, jaké dopady by měla změna vážené průměrné úrokové sazby Philip Morris International na krytí dividendy společnosti – měřené volným peněžním tokem.
Jak vidíte na obrázku, tak by vážená průměrná úroková sazba Philip Morris International musela vzrůst nad 7%, než by dividenda nebyla kryta volnými peněžními toky. Takže je velmi pravděpodobné, že úroveň dluhu společnosti Philip Morris International neovlivní bezpečnost jeho dividendy, pokud jde o možné budoucí navýšení dividendy.
Závěr
Vysoký dividendový výnos společnosti Philip Morris International vede řadu investorů k otázce bezpečnosti dividendy.
V tomto článku jsme se podívali na bezpečnost dividendy společnosti Philip Morris International ve srovnání s jeho příjmy, volným peněžním tokem, výkonem během finanční krize a výší dluhu. Došli jsme k závěru, že dividenda společnosti Philip Morris International je v současné době bezpečně kryta jeho základními financemi, ale s menší bezpečnostní marží než mají jiné konkurenční firmy. Tedy, že je zde menší prostor pro budoucí dividendové zvýšení.
Mám otázku pls. Koukal jsem na D u výkazu Free Cash flow od Morningstar jsem si dle vzorečku FCF -(akcie x div.)= -2miliardy. Free Cash flow mají pořád v mínusu. Podle tebe to tedy moc bezpečné není, z čeho to tedy financují? Díky
No zrovna Morningstaru bych úplně nevěřil, ty čísla co tam mají se dost často neshodují s realitou, natož s firemními výkazy 🙁
Navíc D má důležitou dceřinku, DM, s který cucá dost podstatnou část peněz. Příznám se, že nevím, zda tyto příjmy jdou do FCF nebo ne. Budu se muset podívat do reportu. Bohužel teď se mi to dost nahrnulo a nestíhám… ale jak bude chvíle času, tak se na to podívám.
Když tak mi to radši na začátku příštího roku připomeň 😉
Koukal jsem na výroční zprávy 7 společností na jejich ofiko stránkách a zatím mi to sedí s výkazy Morningstaru (full key ratios data):
https://financials.morningstar.com/ratios/r.html?t=0P000002DT&culture=en&platform=sal
Ale je to fuška procházet ty reporty…