Jak na medvěda aneb co dnes dělat nebo nedělat
Situace na dnešním trhu je ve všech ohledech dnes opravdu jiné … nebojím se říci divná … nepodobající se ničemu, co jsme za posledních 20-30 let viděli.
V minulosti bylo obvyklé, když přišel medvěd, tak trh vcelku rychle propadl, pak se nějaký čas plácal „na rovině“, aby nakonec začal opět růst.
Dnes je to, ale opravdu jiné, hlavní indexy trhu mírně poklesnou, aby byl dip téměř okamžitě nakoupen, ale již není dosaženo nového vrcholu, aby následně došlo k dalšímu mírnému poklesu, který je opět nakoupen, ale předchozí úrovně opět není dosaženo … a tak stále dokola.
Velmi zajímavé, což také v minulosti se moc často nestalo, že index strachu (VIX) neroste, i když ceny akcií klesají.
Tedy ano, můžeme říci, že jsme v medvědím trhu, ale takovém pomalu dolů klouzavém.
Osobně si myslím, že za to může souběh mnoha faktorů, které se v minulosti v jeden okamžik nikdy nesetkaly – lití peněz do ekonomik, prudce rostoucí inflace, válka na Ukrajině, totálně zpřetrhané dodavatelské řetězce.
Průměrování
Dnes se tak více než kdy dříve zdá, že klasické pravidelné průměrování může investorům pomoci. Pokud nakupujete stále ve stejný den v měsíce, za stále stejnou částku, tak i když ceny klesají, tak se Vám daří postupně snižovat Vaši průměrnou cenu. Což je samozřejmě dobře a je to ten hlavní důvod proč to dělat.
Problém je zda ovšem psychologický. Když ceny klesají delší dobu, tak mnoho investorů to psychicky neustojí a s průměrováním dříve, či později skončí. Ti odolnější si své pozice udrží (jen již dále nepřikupují), Ti méně odolní vše se ztrátou prodají. A úplně nejhorší je, když se následně tito investoři již navždy od trhu odvrátí.
Bezpečnost
Než vůbec s investováním začnete, měli by jste si uvědomit, či nějak stanovit, jaká je právě Vaše tolerance k riziku a jakou bezpečnost od Vašich investic očekáváte. A hlavně, což je vůbec to nejdůležitější a opravdu nejtěžší, následně se toho držet.
Pokud máte „lehký spánek“ = velmi nízkou toleranci k riziku, tak by jste se měli investování do akcií úplně vyhnout nebo používat takové investiční nástroje, které Vám Vámi požadovanou bezpečnost zajistí. Např. používat zajištění stop-lossy, opcemi apod.
Ti co mají vyšší odolnost vůči riziku, tak mohou využít právě výše zmíněného průměrování cen, které Vám zajistí postupné snižování Vaší průměrné ceny a tím následně i postupný růst dividendových výnosů.
A pak jsou zde ti nejotrlejší investoři, kterým je cena úplně „ukradená“ a dokud na trhu neuvidí jasný důkaz obratu k růstu, tak vůbec nenakupují – je jim jedno zda jsou mínus 5 % nebo 90 %. Prostě sedí se založenýma rukama a čekají na „ten svůj“ nákupní signál.
Co dělat
V době medvědího trhu je obzvláště obtížné cokoliv komukoliv radit nebo ukázat. Záleží na psychice každého investora. Dnes proto platí více než kdy jindy, že by jste si měli svá portfolia projít a překontrolovat jak se jednotlivým firmám daří nebo nedaří.
Udělat si seznam firem, kterým se bude v době vysoké inflace a rostoucích základních úrokových sazeb dařit, a které na tom budou bité. Seřadit si je od těch nejlepších po nejhorší a následně si určit co budete dělat.
Otázky, které by jste si měli položit (příklady, samozřejmě je můžete libovolně rozšířit a doplnit o další):
Máte těch, kterým se bude dařit dostatek? Můžete je přikoupit? Je dnes jejich cena v hodná na přikoupení?
Máte těch, kterým se nebude dařit moc nebo málo? Můžete je prodat a re-investovat utržené peníze do těch, kterým se bude v nadcházejících měsících a letech dařit? Není již pozdě na prodej? Nebo je pro Vaši pohodu i přes ztrátu lepší takovou pozici prodat = sice realizovat ztrátu, ale bude se Vám lépe spát?
To je jen krátký výčet možných otázek, které by si dnes měli investoři položit, aby mohli v noci klidně spát.
Index S&P 500
Pokud bychom se na dnešní stav trhu podívali z historických poklesů, tak máme stále kam ještě klesat.
Ke konci června 2022 byl hlavní Index S&P500 o 20 % níže ze svého vrcholu. Jak je vidět na následujícím obrázku, tak v roce 2020 (koronavirová pandemie) klesl index o téměř 35 %, v dot.com bublině (rok 2000) o téměř 50 % a finanční krize (roky 2007-2009) index klesl o více jak 55 %.
Někteří analytici na internetu tento graf vykládají (čtou) tak, že pokud dojde k více jak 20 % poklesu indexu, tak následuje ještě další pokles .. teprve až potom index a tedy celý trh opět začne růst … aby následně bylo dosaženo dalšího historického maxima.
Pokud bychom tedy tento názor přijali, tak nás v nadcházejících měsících čeká ještě další pokles.
Web capitalspectator.com má na svém webu ještě jeden velmi zajímavý obrázek, které zobrazuje náladu na trhu. Ten vlastně potvrzuje další možný pokles, protože jak vidíte níže, tak nálada ještě nedosáhla svého dna.
Závěr
Ceny mnohých akcií jsou již velmi nízko a mnohé investory již „svrbí prsty“ a mají co dělat, aby nezačali nakupovat. Hlavní problém je stejný jako vždy: nikdo nemá křišťálovou kouli, aby mohl říct, zda už jsme na dně nebo zda bude následovat ještě další pokles.
Co, ale lze dnes říci je to, že jsou před námi dva měsíce prázdnin. A to byl vždy na trhu vcelku klid, žádné velká překvapení se nikdy nekonala. Jenže …
Vysoká inflace inflace a válka na Ukrajině by zřejmě mohla s tímto klidem skoncovat.
I přes vysokou inflaci dnes mnoho velkých investičních firem a také mnozí malí investoři mají obrovské objemy peněz mimo trh. To je v době vysoké inflace na jedné straně opravdu překvapivé, ale na druhé straně naprosto očekávané. Nikdo neví kde a kdy bude dno = kdy se trh opět odrazí k růstu.
Až se tak stane, tak si osobně myslím, že to bude růst opravdu prudký a pro mnohé investory naprosto překvapivý. Protože až se všechny ty miliardy dolarů začnou vracet zpět na trh, tak to bude „takový hukot“, že mnozí investoři na to nestihnou vůbec zareagovat.
Michael Burry nedávno zveřejnil zajímavý graf. V medvědím trhu roku 2000-2002 měl Nasdaq 16 medvědích rally o 10% či více a vždy se pak propadl na nová minima, až konečně po dvou letech dosáhl dna. Po roce 1929 následovalo 12 takových rally. Dnes jsme pouze na jedné.
Také je dobré dodat, že máme největší inflaci od 70. let a v té době indexy po 15 let se plácali kolem nuly, ale za obrovské volatility a mnoha 30-50% propadů a následných rally. Po započtení inflace 5-12% ročně za toto období snad nemusím říkat, že kupní síla lidí držících akcie (indexy) se vypařila za těch 15 let jako pára nad hrncem a i mnoho brokerů šlo břichem nahoru a lidé u nich držící akcie přišli o všechno. Podobné dnes vidíme u crypto brokerů. Lidé chtěli neregulované krypto a teď vidí odvrácenou stranu neregulovanosti.