Jak přestat sledovat Vaše akcie
I když je vhodné mít přehled co Vaše portfólio „dělá, tak ale neustálé pozorování akcií, které držíte, je škodlivé pro Váše budoucí bohatství . Protože čím častěji své akcie kontrolujete, tím více Vás to nutí „něco s nimi dělat“. Ano, ve většině věcí v životě te tato činnost prospěchu, ale investování není „jako většina“ ostatního.
Obchodování s akciemi kvůli zisku je nákladné, protože za každý obchod si broke bere poplatek a navíc pokud překročíte zákonem dané maximum, tak ještě budete muste platit daně. A to snižuje jak Vaše finanční prostředky, tak Vaše zisky, které jste investovali do svého portfólia.
V tomto článku se podíváme na to, jak přestat věnovat pozornost Vašemu portfóliu.
1: Smažte investiční aplikaci z Vašeho mobilu
Žijeme ve světě, kde si lidé zvykly na okamžitý přístup k jakékoliv informaci, kterou dostaneme kdykoliv si o ni požádáme. Jenže to může být při investování nebezpečné. Máte-li aplikaci ve Vašem mobilu, tak Vás to neustále pokouší kontrolovat ceny akcií, pohyby trhu, posun indexu, atd. A to Vás může nutit/donuti k prodeji Vašich akcií, které jste původně plánovali držet dlouhodobě, a to jen proto, že cena poklesla – což je jedna z nejčastějších chyb, kterou investoři dělají.
Doporučuji odstranit většinu aplikací, které v mobilu v souvislosti s investováním máte. Říkám „většinu“ protože ve skutečnosti nejsou všechny investiční informace špatné!
Některé aplikace, jako mobilní aplikace, jako např. Seeking Alpha , poskytují investorům vysoce kvalitní informace a relevantní finanční poměry a metriky, které by jste pro své investování měli mít a znát. Tyto aplikace poskytují informace o tom, jak si firmy vedou, a ne jen o ceně akcií. Aplikace, jako je Seeking Alpha, si tedy zaslouží místo ve Vašem mobilu, neboť poskytuje zajímavé materiály/informace pro akcionáře, když zdrovna nemáte přístup k počítači.
Na druhém konci spektra jsou aplikace, které Vám doporučili Vaši brokeři. To jsou ty nejhorší aplikace, které můžete v mobilu mít, a je třeba se jich co nejrychleji zbavit. Protože to jsou aplikace, která Vám umožňují provádět dvě nebezpečné věci:
- neustále kontrolovat cenu akcií firem ve Vašem portfólu a hodnotu Vašeho portfolia jako celku
- obchody přímo z ruky kdekoliv se zrovna nacházíte, při jakémkoliv zkolísání ceny, aniž by jste měli přístup ke všem Vašim podkladům
Existuje mnoho dalších aplikací jejichž užitečnost leží někde mezi Seeking Alpha a brokerskou aplikací. Obecně však lze doporučit, mít v mobilu co nejméně aplikací souvisejících s investováním, protože Vám to opravdu, ale opravdu zjednoduší život a umožní se vyhnout mnoha chybám při obchodování. Protože člověk je tvor „stádní“ a jak se stádo pohne, tak má bohužel to špatnou vlastnost se ke stádu přidat, což právě v případě investování není ve většině případů správný směr jak by jste měli reagovat. Tedy v případě, že se chcete věnovat DGI investování.
2: Uvědomte si, že jeden den opravdu nemá při dlouhodobém investování žádný význam
V každém kalendářním roce je 252 obchodních dní. To je obrovský počet obchodních dní a současně akciový trh je volatilní. Každý obchodníí den cena jedné akcie roste, jiná cena klesá a jiné ceny zůstávají relativně stabilní.
Ve většině obchodních dnů tyto krátkodobé výkyvy cen (nahoru, či dolů) nemají vůbec nic společného s hodnotou podkladového podniku. Například, když se objeví obavy o čínský ekonomický kolaps a to opravdu, ale opravdu nebude mít žádný dlouhodobý vliv – myslíte si, to tohle bude mít vliv na růstový potenciál společnosti Wal-Mart (WMT)?
Asi těžko, že? Wal-Mart je dividendu aristokrat a zvýšil svou dividendu již 43 let v řadě. Takže je velimi pravděpodobné, že tato společnost bude dividendu vyplácet a zvyšovat i nadále po další desetiletí, i když každodenní kolísání ceny akcií může naznačovat něco jiného.
Pokud bychom zobecnili tento přístup na „průměrné“ akcie ve Vašem portfoliu, tak to znamená, že každý takový novinový článek akcii ve Vašem portfóliu se Vám opravdu hodí a hraje do karet DGI investorům. Musíte si hned na začátku uvědomit jaký jste investor, myslím tím psychologicky. Není nic špatného na tom si říci, že se nedokážete dívat na červená čísla a tak investování do akcií není nic pro Vás. Důležité je si toto srovnat v hlavě ještě předtím, než nakoupíte svou první akcii.
Protože i v případě, kdy společnost, kterou vlastníte , se nějakým způsobem změnila, což Vám přinsese pochybnosti o jejím dlouhodobém fungování, tak v den, kdy akcii prodáváte už na tom vůbec nezáleží. Pokud se dnes objeví nějaká, jakákliv špatná zpráva, tak prodej nemusí být tím nejlepším nápadem, protože počáteční reakce akciového trhu na špatné zprávy je často přehnaná. Vhodnější čas na případný prodej by mohl být až za několik týdnů/měsíců, kdy se „prach usadí“ a trh si uvědomí, že tato společnost má stále budoucnost a zisky budou nadále plynou, ačkoli to budee trošku jinak než dříve.
Pro příklady nemusíme chodit daleko do minulosti. Omega Healthcare Investors (OHI), či Cardinal Health (CAH), jsou zářnými příklady, kdy trh reagoval příliš přehnaně a pesimisticky na budoucnost těchto firem. OHI propad ceny ze 33 dolarů na 25 dolarů. CAH propad ceny ze 75 dolarů na 49 dolarů. Jak jak ukázaly výsledky z posledních čtvrteletí, tak firmy mají stále své místo na slunci a rozhodně se nechystají bankrotovat.
Investoři, kteří neustále kontrolovali ceny svých akcií a viděli jak ceny klesají, se začali obávat o své investice a v panice prodali, „snížili“ své ztráty. Na druhé straně investoři, kteří kontrolují ceny akcií jen občas a kteří se zaměřují na obchodní výsledky, udělali jednu z následujících věcí:
- čekali až se cena vrátila na rozumnější úroveň a pak prodali
- uvědomili si, že je to jen krátkodobá volatilita ceny a z obchodního hlediska firmy neznamená vůbec nic a tak taky neudělali vůbec nic
- uvědomili si, že je to panický výprodej a když se prach usadil, tak navýšili své pozice (můj případ)
To na čem při investování je vždy síla a růst firmy, do které se rozhodnete investovat Vaše peníze. V případě OHI si to již investoři uvědomili a cena je zpět na 30 dolarů, za necelé dva měsíce podotýkám. V případě CAHu se zdá, že již to trhům taky došlo…
Opravdu nezáleží na tom, co si každý den akciový trh „myslí“ o ceně Vaší akcie. Kolísání ceny má pramálo společného s podkladovou obchodní hodnotou firmy a tyto panické výkyvy ceny poskytují nákupním příležitostem pro inteligentní investory.
3. Poslouchejte Warrena Buffetta
Warren Buffett nashromáždil 80 miliard dolarů během své investiční kariéry. To ho odlišuje od jiných známých miliardářů, jako je Bill Gates (MSFT), Jeff Bezos (AMZN) nebo Marka Zuckerberga (FB), oni rychle zbohatli díky rozvíjejícím se technologiím. Buffett je nejbohatším DGI investorem na světě a když se podíváte na jeho portfolio akcií, tak zjistíte, že je plné kvalitních akcií, které pravidelně zvyšujíí dividendy.
Warren Buffett je zástancem dlouhodobého investování, tedy přesným opakem denních traderů (day traders) a jeho citát to jasně dokazuje:
„Kupuju za předpokladu, že trh může druhý den zavřít a neotevřít po dobu 5 let“ – Warren Buffett
Toto není jediný citát Warrena Buffetta s důrazem na dlouhodobé investování (buy-and-hold). I další citáty Buffetta dlouhodobé držení podporují:
„Pokud nejste ochotni akcii vlastnit 10 let, tak ani nepřemýšlejte o tom, že ji vlastníte 10 minut.“
„Když vlastníme vynikající firmy, s vynikajícím řízením, tak Vaše období držení takové akcie je navždy.“
„Nicnedělání a lenošení, to je charakteristický znak našeho investičního procesu.“
Warren Buffett je velmi jasně vyjadřuje o jeho investičním horizontu. Hledá podniky (přeloženo pro nás ne-miliardáře, veřejně obchodovatelné akcie), který si může koupit a držet na vždy. Investoři, které to neustále nutí kontrolovat své portfólio, by si měli velmi dobře pamatovat Buffettovy rady.
4: Kontrolujte maximálně čtvrtletně
Všechny veřejně obchodované firmy musí zveřejňovat čtvrtletní zprávy o podnikání. Ty jsou ve formě tiskových zpráv, tak i v podrobnější verzi (tzv. 10-Q report), které jsou uloženy u Komise pro cenné papíry a burzu v USA (U.S. Securities and Exchange Commission). Tyto přehledy poskytují podrobné informace o podnikání každé firmy na burze. Jejich čtvrtletní výkaz stručně shrnuje všechny činnosti firmy od poslední zprávy, protože firmy obvykle neprocházejí obrovskými změnami každé tři měsíce.
Co by jste měli zkontrolovat v přehled/fungování podnikání – a tím myslím skutečné podnikání firmy, nikoliv cenu akcií – a to je jednou za kvartál. I když čtvrtletní zprávy jsou asi stále ještě příliš časté – pro potřeby dlouhodobého investora, ale poskytují cenný náhled na směr, kterým firma ubírá. Čtvrtletní zprávy jsou málo kdy příliš pesimistické/optimistické, protože během jednoho kvartálu se málo kdy stane příliš špatných/dobrých událostí.
Všichni jsme měli v našem osobním životě měli špatný den/měsíc, to však neznamená, že jsme odsouzeni k tomu, mít špatné dny až do konce svých životů… slunce zase ráno vyjde a přinese nový a lepší den. Stejně tak to neznamená, že když máme opravdu dobrý den/měsíc – řekněme, byli jste povýšení, zvýšili Vám plat, tak to přeci neznamená to, že tyto události se budou opakovat každý den/měsíc až do konce Vašeho života… no bylo by to asi hezké, ale … vraťme se zas nohama na zem!
Lidé obecně a zejména ti, kteří se zabývají financemi a investicemi, mají tendenci k používání minulých výsledků pro ohad vzdálené budoucnosti. Neupadněte do stejné pasti!
Místo toho se podívejte na čtvrtletní/roční firemní výkazy, abyste získali představu o tom, jak firmě podnikání funguje. Ujistěte se, že není v žádném vážném nebezpečí. Prvním varovným signálem jsou velké dluhy spojené se zápornými peněžními toky nebo snížení dividendy. To jsou věci, které musíte brát vážně. Takové negativní věci se u vysoce kvalitních firem nevyskytují.
Z toho vyplývá, že výsledky firmy by jste měly vyhodnocovat čtvrtletně (popř. ještě raději méně často). Čas strávený častější kontrolou podnikání totiž značí zaměření na cenu akcií, než na obchodní výkonnost firmy. Postupem času totiž zjistíte, že z dlouhodobého hlediska je daleko důležitější výkon firmy jako takové, než pohyby ceny jejich akcií.
Uzavřeme citací Benjamina Grahama:
„V krátkodobém horizontu je akciový trh volba, ale z dlouhodobého hlediska je to váha.“
5: Užívejte života
Jako investiři jsme všichni vinní (alespon každý, koho znám), trávíme čas neoptimálně – denní kontrola cen akcií je však ztrátou času! Čas jsou peníze . Čím více trávíme zbytečnostmi, tím méněcenné naše životy jsou. Bohužel však neexistuje žádná skutečná radost, kterou by nám denno-denní kontrola cen akcií mohla přinést, dle mých zkušeností to přináší pouze zbytečné obavy a stres.
Váš čas může daleko lépe využít téměř na cokoliv jiného, než na kontrolu cen akcií. Všimnete si, že finanční média neustále dokola diskutují o cenách akcií, jejich pohybech a oznamují denní pohyby cen akcií. A víte proč to dělají? Protože potřebují sledovanost! Myslíte, že titulky zpráv jako „Nič se dnes nezměnilo společnost Coca-Cola (KO) opět vyděla miliardy“ nebo „Podnikání společnosti Johnson & Johnson (JNJ) šlape jak na drátkách“? To jsou zprávy, které nikdo nechce slyšet … proč? Protože je to nudna!
Pro dlouhodobé investování je ale nudna to pravé ořechové. Nuda znamená, že se neblíží žádná krize, žádné nečekané překvapení, jen zisky nadále plynou do firemních kapes a tím i do kapes investorů.
Pro nás, DGI investory, jsou nudné akcie ty, které bychom měli vyhledávat, protože se často dostávají mimo radar traderů a jiných investorů, což nám přináší lepší možnosti nákupu. Jak napsal Peter Lynch: „Čím méně pozornosti akcie na trhu má, tím lépe pro nás.“
„Lepší než nudná akcie je taková, která je zároveň nudná a odporná. Taková, co přiměje lidi pokrčit rameny, odvrátit se nebo odejít, ta je ideální.“
Zaměřte svůj čas na věci, na kterých záleží, ne na to, co si jiní lidé myslí o investicích do firem. Z dlouhodobém horizontu budete mnohem šťastnější, že netratíte čas koukáním na pohyby cen akcií, ale trávíte ho na důležitějších úkolech Vašeho živoat- například získávání lepších příjmů, trávení času se svou rodinou, apod.
Závěr
Barbara & Odean ve své studii prokázali, že investoři, kteří často obchodují (nakupují a prodávají), vykazují špatné celkové výsledky a to je něco co Vy nenechte!
Zaměřte svůj čas na to, na čem Vám záleží, věřte mi, na denním kolísání cen akcií Vám opravdu nezáleží. Je tolik různých věcí na světě, které jsou mnohem důležitější a denní kontrola cen akcií Vás bude pouze svádět k tomu, aby jste prodali/nakoupili, což z dlouhodobého hlediska k vyšším výnosům opravdu NEVEDE!
Kontrola cen Vašich akcií méně často je způsob, jak zlepšit výkonnost Vašeho investičního portfolia. Navíc čím méně obchodů uděláte, tím menší budou i Vaše náklady na investiční poplatky.