Jak si vybrat brokera č.1 – Fio
Dnes navážu na článek kolegy Ondřeje a povíme si něco bližšího o brokerech. Jak, kterého a proč si vybrat právě toho konkrétního…
Začneme asi u toho nejznámějšího v české kotlině, tedy toho s tou kozou, Kohákem, teda Fio.
Jak si vybrat brokera – Fio
Fio je tzv. tvůrcem trhu RM-SYSTÉMu, což znamená, že RMS nejen vlastní, ale i většinu transakcí vytváří (nabízí/poptává akcie). Fio též poskytuje přístup na burzu cených papíru Praha, jakožto druhou burzu v ČR. Ondřej již prozradil, že Fio inkasuje $7,95 do 100ks nebo $9,95 nad 100ks za nákup/prodej akcií na USA burzách a €9,95 na německé Xetře. Ale dnes se trošku blíže podíváme právě na RMS a BCPP.
Pohledem do ceníku zjistíme, že Fio lehce zvýhodňuje RMS burzu, pochopitelně, když ji vlastní. Navíc ještě nabízí EasyClick, což znamená, že nekupuje počet akcií, které si sami zvolíte, ale počet který Fio určilo, tomuto balíku akcií se říká „lot“. Pokud si zvolíte počet akcií sami, pak je poplatek 0,35% z objemu obchodu, ale pokud si zvolíte EasyClick pak je poplatek jen 0,29% z objemu obchodu. Rozdíl se to zdá malý, ale objem lotu bývá 50, 100 nebo i 500 kusů, takže ve výsledku to je docela slušná částka.
Fio dále inkasuje poplatek za připsání dividendy, takže je s tím též třeba počítat! Zahraniční brokeři mají připsání dividendy zdarma.
Patria
Druhý známý český broker je Patria, patřící do skupiny ČSOB, která nabízí roční licenci za 12 100 Kč na obchodování. Nechám na Vás, zda Vám tato cena příjde při Vašem obchodování přiměřená. Já osobně udělám asi tak 2-3 obchody za měsíc, tedy 25-36 obchodů za rok, z čeho vyplývá, že by mě jeden obchod vyšel na 484 (cca $22) či 336 Kč (cca $15).
Raiffeisen BANK
Raifka je z levnějších bank, které nabízí investování do akcií, ceník zde. Ale stále v porovnání s „klasickým“ brokerem je dražší. Xetra Praha 0,11% (min. 100 Kč = cca $4,54), Německé burzy 0,20% (min. €20), 0,20% (min. $10). Raifka má ale pro mě VELKÝ problém a to je ten, že nabízí zpracování obchodů pouze v čase české pracovní doby banky, tedy mezi 8-16hod našeho času. Takže pokud chcete nakupovat na americké burze, která otvírá v 15:30 našeho času a zavírá ve 22hod máte JEN! 30 minut na to aby jste svůj nákup/prodej zadali!
Závěr
Dnešní článek je kratší, snad Vám ale i tak přinesl nové informace. Co tedy říci závěrem? Je třeba vybírat brokera dle burzy kde hodláte investovat. Jako ve většině případů v životě, ne vše jde dělat jedním způsobem a zde to platí dvojnásob.
Z výše uvedeného vyplývá, že Fio je nejvýhodnější pro nákup/prodej českých akcií na českých burzách. Pro zahraniční akcie už to tak výhodné být nemusí, tedy v případě, že nakupuje v menších objemech.
Dnes jsme probrali brokery pro český malý akciový rybníček. Příště se podíváme na brokery, kteří jsou vhodnější pro zahraniční obchodování.
No,nejsem nadseny ani z jednoho.
Nedivím se. Ono Fio je z těch českých troufám si tvrdit nejlepší. V porovnání ale se zahraničními brokery s českou podporu je ještě krapet pozadu a to ne jen ve výši poplatků, ale i například obchodní platforma nic moc. Myslím, že se stále dá vyzkoušet demo. Pokud ještě účet nemáš napiš email VSbrokovi a domluvte se. Pokud je teda ještě akce u Lynx platná a ty chceš účet u Lynx. Pokud již účet máš u koho obchoduješ?
Prozatim neobchoduji-ucim se.Kumuluji kapital.Pomalinku,polehounku.Vas web je dobry,cerpam znej uzitecne info.
Proto jsem ho založil i když už takových existuje mnoho. Moje vize byla články od opravdových investorů a to se zatím daří. Články co píší ostatní jsou i pro mě zajímavé, takže je se na co těšit. Jen bych doporučil kontaktovat toho VSborka ohledně té akce na poplatky od Lynx za to člověk nic nedá a 50$ na cestě nenajde. Je tam jen tuším podmínka vypotřebovat je do 3 měsíců od založení což při poplatku 5$ za nákup je deset obchodů aby to bylo plně využito, ale není to podmínka. Jinak doporučuji vybrat si nějakou knihu ze seznamu https://www.investicnigramotnost.cz/zacit-povinna-cetba/ .
Ano, naprosty souhlas. Z ceskych „brokeru“ neni na zahranicni investovni vhodny ani jeden, poplatky jsou silene vysoke. Americky IB si uctuje par centu, cesky broker nekolik euro… proste maly cesky rybnicek…
Z ceskych se da uvazovat pouze o Fiu, ale to pouze a jenom, kdyz nakupujete ceske akcie a ve Fio urcenych lotech.
Sledujte nas dal, budou nasledovat zahranicni brokeri, kteri nabizi sve sluzby i v CR… ti nabizi podstatne levnejsi sluzby.
Ještě jsem zapomněl, že máme i fórum https://www.investicnigramotnost.cz/forum/ . Tak se nebojte tam na cokoli zeptat. Jak říkával můj děda kdo se neptá je blbcem celý život ten kdo se ptá je blbcem jen na krátký okamžik.