Jak si vybrat brokera č.4 – Závěr
Do čtveřice dnes navážu na předchozí článek kolegy Ondřeje, můj první článek o českých brokerech, můj druhý článek o Lynx brokerovi a můj třetí článek o DEGIRO brokerovi.
Prolog
Pokud jste četli předchozí články, tak doufám, že máte vybráno. Pokud ne, tak snad Vám moje závěrečné shrnutí pomůže.
Můj pohled
Osobně mám všechny tři brokery. A to přesně z těch důvodů, které jsem popsal v předchozích článcích.
Fio – pouze a jenom na české akcie. Nákupy uskutečněné na RMS a vždy po lotech.
Lynx – pouze a jenom na US akcie. Vždy nakupuji minimálně za $300 a víc, takže poplatek mě výjde od 1,6% a méně.
DEGIRO – zvětší části na Evropské akcie, ale mám i pár nákupů na NYSE a NASDAQu. První nákupy evropských akcií jsem uskutečnil na Londýnské burze, než mi došlo, že většina akcií je kótovaná i na burze Xetra, takže místo placení 105,- Kč poplatku za Londýnskou burzu, můžu za ten samý nákup zaplatit jen 55,- Kč poplatek na burze Xetra.
Epilog
Co říci závěrem? Jak tedy vybrat toho správného brokera právě pro Vás? Jako ve všem záleží na Vašich potřebách, co a jak budete chtít obchodovat, na kterých burzách budete chtít nakupovat. Nejdůležitější je ale začít. To je vždy to nejtěžší ať už jde o cokoliv.
Opravdu neplatí, že potřebujete statisíce nebo miliony! Já začal s 50ti tisíci a když na konci měsíce „něco“ zbude tak to pošlu k brokerovi. Protože úroky na bankovních účtech jsou na nule, ne 0,01% opravdu není úrok a ani důvod nechávat peníze v bance! Takže radši mám „nabito“ na broker účtu a jsem připraven nakoupit, když se objeví příležitost, než nechávat peníze požírat inflací na bankovní účtu. Těch 5 halířů měsíčních úroků za to opravdu, ale opravdu nestojí!
Jak jsem již psal v jiném článku, zde hraje roli čas a s ním ruku v ruce složené úročení = úroky z úroků. A jakmile se Vám podaří roztlačit sněhovou kouli z kopce dolů, tak už ji jen tak něco nezastaví…
Dividendovému investování třikrát zdar! ZDAR! ZDAR! ZDAR!
Pekne a srozumitelne napsane.
Děkuji za hodnocení.
Když jsem začínal, tak žádné jednoduše napsané texty nebyly. I teď je dost těžké najít jednoduše pochopitelné texty na téma akcie.
Takže se snažím články psát tak, jako bych to psal pro sebe a jako bych k tomuto tématu přišel poprvé.
Pekne a srozumitelne napsane.
Příště se VSbrok zamýšlí nad Stavebkem. Věřím, že to bude také zajímavé.
Super naučný článek, škoda jen že tu není porovnání i se slavným Interactive Brokers, jen okrajově vím, že člověk musí platit 10$ za měsíc, nebo pokud udělá obchody za daný měsíc např. za 8$, doplatí už jen 2$. Rovněž je min. vklad 10000 $.
Já osobně mám FIO na české akcie a právě irskou mutaci Degira na EUR akcie. A zatím spokojenost. Prý by měl příští rok vstoupit na trh Revolut se svým brokerem, tak uvidíme.
Porovnání s IB chybí hlavně z důvodu, že pro drobného investora je nedosažitelný. Pokud já vím tak vstupní kapitál činí sto tisíc dolarů. Proto já osobně mám otevřený účet u Lynx kde do začátku stačí 50 000 Kč a jsem zatím spokojen.
IB nezmiňuji ze čtyř důvodů:
1) Je pouze anglicky
2) vstupní vklad je 50 tisíc dolarů (nikoliv 100)
3) v ČR máme jeho českou mutaci s nižším počátečním vkladem = Lynx
4) měsíční poplatek + poplatek za nákup
Též mám Degiro na evropské.
Pokud je mi známo je momentálně u IB minimum vklad pro otevření účtu 10.000 USD a 2.000 USD maintenance.
Pokud jednotlivec obchoduje intradenně akcie, tak myslím stále platí v USA pravidlo (pro všechny brokery) min. zůstatku 25.000 USD na účtu.
Tak to asi změnili, já mám tyto informace z doby psaní tohoto článku, tak už nejsou aktuální…
Dekuji za info.
Každopádně, i tyto částky jsou nad limitem, který český investor dokáže při zakládání investičního portfólia vložit.
Navíc my zde nejsme intradenní obchodníci, my jedeme strategii: „koupit, držek a pobírat dividendy“ 🙂