Jak začít – Finanční analýza (obecně)
K čemu slouží finanční analýza?
Finanční analýza nám jako budoucím investorům dává možnost zjistit jestli je podnik dostatečné ziskový a zda je schopen dostát svým závazkům. Samozřejmě to není všechno. Můžeme díky analýze zjistit i spoustu dalších věcí jako například zda efektivně využívá svá aktiva a jakou má kapitálovou strukturu. Není – li náhodou předlužený a podobně. Analýza by nám jako investorům měla posloužit k rozhodnutí zda do podniku investovat či se raději držet zpátky. Finanční analýzu nevyužívají pouze investoři, ale samozřejmě i samotní manažeři podniků. Slouží jim pro zhodnocení zda se ubírají správným směrem a jejich řízení je efektivní. Nás jako investory zajímá hlavně finanční zdraví podniku. Finanční analýza nám tedy slouží k celkovému zhodnocení finanční situace podniku.
Jak na to?
Abychom vůbec mohli zpracovat finanční analýzu podniku potřebujeme znát jeho data. Na internetových stránkách samotných podniků bychom tedy měli nalézt účetní výkazy.
Ty obsahují:
- výkaz zisku a ztráty
- cash flow
- rozvahu
- přílohu
Některé podniky publikují i výroční zprávu, která obsahuje také řadu informací. Získávat další informace lze i z komentářů odborného tisku, burzovních webů či ze zpráv managementu podniku.
Zdroje informací
Řekli jsme si, že data lze získat z internetových stránek samotných podniků. Také jsme si ale řekli, že další data lze získat z „burzovních webů“. Mezi ty nejznámější určitě patří Bloomberg.com a CNNmoney .
Dalšími zajímavými zdroji jsou:
Oplýváte – li spíše znalostí německého jazyka lze určitě doporučit Onvista.de
Závěr
Tento kratičký článek berte jen jako úvod do finanční analýzy. Toto téma je krapet složitější než jsme si doposud psali. Jednotlivé části účetních výkazů si rozebereme v samostatném seriálu o finanční analýze. Vím, že Vám to může připadat složité. Já bych chtěl být ten poslední kdo Vás od investování odradí. Proto Vás chci ujistit, že se není čeho bát a nic není tak složité jak vypadá. V dnešní době internetu existuje spousta zdrojů zabývajících se analýzou podniků ať za poplatek či zdarma. A i my zde na webu se budeme snažit takovéto analýzy poskytnout. Domnívám se však, že v rámci sebevzdělávání není na škodu tyto věci znát alespoň okrajově.
Znáte – li další zajímavé zdroje na internetu budeme rádi, když se o ně podělíte. Uvítáme i Vaše vlastní zkušenosti jak postupujete před výběrem té pravé investice.
Další díly seriálu Jak začít
Jak začít – založení účtu
Jak začít – Brokeři
Jak začít – Povinná četba pro investory
Jak začít – Poměrové ukazatele
Jak začít – Screening akcií