Jak začít – Poměrové ukazatele
Máte – li již založený účet u Vámi vybraného obchodníka s cennými papíry a seznámili jste se s obchodní platformou určitě Vám neuniklo, že lze obchodovat nepřeberné množství akcií podniků. Některé jistě znáte z běžného života o většině jste však nikdy neslyšeli. Abychom tedy byli schopni nějakým způsobem okruh společností, které nás budou zajímat zůžit, je třeba se seznámit s takzvanými poměrovými ukazately. Poměrové ukazatele nám krásně poslouží k tomu abychom vytřídili společnosti, které nás nebudou zajímat a zůstaly pouze ty u kterých následně budeme provádět podrobnější analýzu. O poměrových ukazatelích toho je napsáno na internetu mnoho stejně tak v knihách. Když jsem začal psát tento seriál „Jak začít“ chtěl jsem se jim vyhnout. Došel jsem však k závěru, že to bez nich prostě nejde. Tak mi dovolte Vás alespoň s těmi základními seznámit. Ti kteří je již znají si je mohou zopakovat a třeba i zjistí něco nového.
Cena k zisku na akcii P/E ( price to earnings ratio )
Není třeba v tom hledat nic složitého. Nejedná se o nic jiného než současnou cenu akcie na burze vydělenou ziskem na akcii. Zjednodušeně za kolik let by nám akcie vydělala na naší zaplacenou cenu za akcii. Čím vyšší cena akcie a nižší zisk na akcii tím samozřejmě hůře. Je ale potřeba si uvědomit, že kvalitní podniky mají tendenci svůj zisk na akcii každoročně o nějaké ty procenta navyšovat. Proto se setkáte i s takzvaným forward P/E, který počítá s předpokládanou výší zisku na akcii příští rok. Sám tento dopředný ukazatel nesleduji. Nepatřím ale ani k těm kteří poměr P/E strikně dodržují, protože u některých společností nemusí být vyšší P/E vždy na škodu. Jde o to aby společnost své vysoké P/E měla čím ospravedlnit. Je třeba mít na paměti, že P/E se dá manipulovat. Zvyšující se zisk totiž nemusí být dán jen rostoucími tržbami, ale škrty na straně výdajů a podobně. Proto než akcie s vysokým P/E je třeba kvalitně prověřit spíše ty s podezřele nízkým P/E v porovnání s ostatními konkurenty v oboru a současném stavu na trzích.
Cena k účetní hodnotě společnosti P/B ( price to book value )
Opět počítáme s cenou akcie ( P = price ) akorát tentokrát jí dělíme hodnotou společnosti připadající na jednu akcii. B = book value se vypočítá jednoduše tak, že se vlastní kapitál vydělí počtem vydaných akcíí. Při P/B = 2 vlastně platíme dvakrát vyšší cenu než jakou hodnotu má společnost na jednu akcii. Opět tedy platí čím nižší hodnota P/B tím lépe.
Cena k toku hotovosti na akcii P/C ( price to cash flow )
Výhodou tohoto ukazatele je fakt, že cash flow neboli tok hotovosti přitékající do podniku se nedá manipulovat jako zisk na akcii a tudíž se dá říci, že nám dává lepší údaj o tom jak to v daném podniku vypadá. Zase platí čím nižší hodnota tím lépe.
Cena k trzbě na akcii P/S ( price to sales )
Stejně jako u hotovosti na akcii se tržba na akcii nedá manipulovat jako P/E takže se jedná o přesnější údaj k posouzení zda neplatíme za danou akcii příliš mnoho. Jako u ostatních již zmíněných ukazatelů platí čím nižší hodnota tím lépe. Jelikož se jedná o tržby na akcii od kterých nejsou odečteny náklady, daně ani nic podobného logicky z toho vyplívá, že ukazatel P/S musí být daleko nižší než P/E. V knihách se píše o hodnotě P/S = 2 jako ucházející lépe hledat akcie s P/S = 1.
Dividendový výnos DY ( Dividend yield )
Opět se jedná o ukazatel vztahující se k ceně akcie. Je to poměr ceny akcie a vyplácené dividendy na akcii ( dividenda/kurz akcie x 100 ). Já osobně mám rád akcie s dividendovým výnosem vyšším než 3 %. Je ale potřeba brát v potaz situaci na trhu. Pokud je například průměrný výnos celého indexu S&P 500 kolem 2% je bláhové očekávat, že staré dobré bluechips se budou obchodovat s dividendovým výnosem vyšším než 5%. Samozřejmě vyjímky se najít dají. Dividendový výnos nám také může sloužit jako ukazatel zda současná cena akcie je nadhodnocená či podhodnocená. Vysoký dividendový výnos nám může značit podhodnocenou ackcii. Vždy je potřeba býti obezřetný, protože vysoký dividendový výnos nám také může signalizovat nedávný velký pokles ceny akcie na burze z důvodu negativní zprávy týkající se budoucnosti podniku. Může se tedy stát, že momentálně má sice akcie DY = 8%, ale následně výplatu dividendy zruší z důvodu nedostatku finančních prostředků. Proto by nás při hlubším zkoumání podniku mělo zajímat zda podnik generuje dostatečné množství finančních prostředků na pokrytí dividendy. Vyšší dividendový výnos nám také může značit vyšší rizoko.
Výplatní poměr ( payout ratio )
Jak už jsem nakousl před chvílí vysoký divi výnos nemusí vždy znamenat skvělou investici. Proto je potřeba sledovat výplatní poměr, který nám udává jakou část svých zisků podnik vydává právě na vyplacení dividendy svým akcionářům. Mohlo by se zdát, že čím nižší tím lepší. Z pohledu akcionáře to nemusí být úplně pravda pokud samozřejmě podnik neplánuje nějakou velkou akvizici na kterou syslí cash. Pokud tomu tak není a na dividendy uvolní 20-40 % zisků označil bych ho za ne příliš přátelský ke svým akcionářům. V případě výplatního poměru přesahujícího 100% bychom samozřejmě měli zpozornět a zajímat se o to z čeho podnik dividendu vyplácí a jak dlouho to již trvá a asi trvat bude. Dividenda přesahující zisk společnosti za daný rok nemusí hned znamenat pohromu. Naopak to může znamenat, že se podnik rozhodl nehromadit nadále hotovost na svých účtech, ale odměnit své akcionáře štědrou dividendou. Občas narazíte na podnik, který dividendu pokrývá dluhem. Pak je třeba zjistit zda to už nepřehání.
Dluh k vlastnímu kapitálu DE ( Debt to equity )
Jedná se o poměr celkového dluhu společnosti k vlastnímu kapitálu. Udává nám celkovou míru zadlužení společnosti. Jednoduše tak zjistíme zda společnost náhodou nemá víc dluhů než jakou vůbec sama představuje hodnotu. Logicky vyplívá, že výsledek menší než jedna představuje dluh nižší než vlastní kapitál společnosti. Naopak tomu bude při výsledku větším než jedna. Vyšší zadlužení nemusí být hned špatným signálem. Vždy záleží na tom jak s danými prostředky firma naloží. Pokud dluh slouží k udržení výše vyplácené dividendy a trvá to již delší dobu nepovažuji to za dobré znamení zvlášť když lepší budoucnost je v nedohlednu. V případě kdy společnost využívá díky dnešním nízkým úrokovým sazbám levného dluhu k tomu, aby vydělala víc peněz pro své akcionáře je to jiná písnička.
Pokud jste si pořídili nějakou tu knihu o investování ze seznamu, který jsme publikovali v minulém článku nebo jste již nějakou četli, nejspíš to dnes pro Vás všechno bylo již známé. Řiďme se tedy starým dobrým rčením “ Opakování matka moudrosti „. Pokud tomu tak nebylo a do dnešního dne jste o poměrových ukazatelích nevědeli tak jsem z celého srdce rád, že jste se to dozvěděli právě ode mě. To je přesně ten důvod, proč jsem webovky zakládal. Pokud mám někde chybu nebo máte nápad na doplnění dejte prosím vědět v komentářích budu rád za jakoukoliv zpětnou vazbu. Také budu rád, když se s námi podělíte o poměrové ukazatele které používáte a jaké hodnoty musí společnost splňovat. Investování není věda, ale životní styl na západě hojně rozšíren.
Další díly seriálu Jak začít
Jak začít – založení účtu
Jak začít – Brokeři
Jak začít – Povinná četba pro investory
Jak začít – Screening akcií
Jak začít – Finanční analýza ( obecně )
Zdavim Ondreji.Chci se zaptat jak a kde zjistim,ze spolecnost nepokryva vyplacenou dividendu dluhem?
A jeste jedna otazecka.Pokud je payout ratio vetsi nez 100% doporucujes ,aby se investor zacal zajimat kde bere spolecnost penize.Kde a jak tyto informace zjistim?Omluva za divne otazky ,ale nikdo uceny z nebe nespadl.Diky za odpoved-pekny den.
Dobrý den,
odpovedi na Vaše otázky nejsou jednoduché, protože to závisí na typo společnosti na kterou se díváte.
Jednoduchá odpověď by asi byla: podívejte se jaké má společnost „volné prostředky“ (FFO), tedy kolik jí zbyde když vše zaplatí. Pokud Vám vyjde záporné číslo, tak si firma na své výdaje nevydělala, tedy musela si na něco půjčit, ať už divi nebo cokoliv jiného. Problém ale je, že toto je hrozně hrubé hodnocení a NELZE! to paušalizovat na všechny společnosti. A už vůbec to NELZE! použít na všechny sektory.
Složitě by se dalo říct, že co sektor (máme jich 11), to jiný pohled na firmu – výsledovku (balance sheet).
Sledujte nás dál, v některém z následujících článků si rozebereme výsledovku (balance sheet) firem a povíme si víc o tom na co si dát pozor…
Dekuji.Urcite budu sledovat.