Jak začít – Příkazy
Pokud se chystáte provést svůj první nákup určitě by bylo dobré říct si něco o příkazech. Pokud jste už nějaké akcie nakoupili zajisté jste si všimli, že jak při nákupu tak prodeji máte na výběr několik možností. Vše záleží na tom jakého máte brokera a co Vám ve své obchodní platformě nabízí.
Základní příkazy
MARKET
Jedná se o základní a zároveň nejjednodušší příkaz. Příkazem MARKET nakupujeme za aktuální cenu na trhu a k vypořádání tak dochází téměř okamžitě. Je třeba si však uvědomit, že nenakupujeme za cenu uvedenou jako poslední. Nákup se uskuteční za cenu uvedenou pod políčkem nabídka. V případě prodeje příkazem MARKET se obchod uskutečňuje za cenu uvedenou v poptávce. Výhodou je, že k vypořádání dochází téměř okamžitě a tak máme jistotu nákupu či prodeje.
LIMIT
U příkazu LIMIT nám na rozdíl od příkazu MARKET chybí jistota nákupu či prodeje. Výhodu máme ale v tom, že si můžeme nastavit cenu za jakou bychom rádi daný instrument nakoupili. K vyplnění příkazu dojde pouze v případě, že cena doputuje k námi nastavené hodně nebo bude lepší. Nákupní příkaz LIMIT tak můžeme nastavit pouze na aktuální cenu na trhu nebo nižší. U prodejního LIMITního příkazu musí být cena nastavena na aktuální cenu na trhu nebo vyšší. Nikdy nedojde k vyplnění příkazu za cenu horší než za námi zvolenou. Což může být i nevýhodou. Pokud totiž zvolíme cenu na kterou je zadáno vícero příkazů nemusí se na nás takzvaně dostat a náš příkaz nebude vyplněn.
STOP
I když to z názvu není hned patrné STOP příkazem také vstupujeme do trhu. Příkazem STOP máme možnost zvolit konkrétní cenu na které se má náš nákupní/prodejní příkaz vykonat. Nákupní STOP příkaz se zadává nad aktuální cenu na trhu. Prodejní STOP příkaz pak lze umístit pouze pod současnou cenu na trhu. Jakmile se cena dostane na námi zvolenou hodnotu příkaz se defakto změní na příkaz MARKET a obchod bude téměř okamžitě vypořádán co nejblíže námi nastavené hodnotě.
Kombinované příkazy ( takzvané inteligentní pokyny )
STOPLIMIT
Není na něm vlastně nic složitého. Jak už z názvu vyplívá jedná se o kombinaci příkazu STOP a LIMIT. Jak již víme příkaz STOP aktivuje klasický příkaz MARKET na námi zvolené ceně. Nevýhodou příkazu STOP je pokud daný titul není dostatečně likvidní a nejbližší cena té naší nastavené je příliš vzdálená. Přidružením příkazu LIMIT jsme tedy schopni nastavit maximální cenu kterou jsme ochotni zaplatit. Opět se ale může stát, že náš příkaz nebude vyplněn vůbec.
MARKET to LIMIT
Tento kombinovaný příkaz funguje stejně jako příkaz MARKET.K nákupu dojde okamžitě za aktuální cenu na trhu. Dojde – li však k tomu, že nebude příkaz vyplněn celý ale jen jeho část. Zbytek pokynu bude nastaven jako LIMIT. Limitní cena bude nastavena na cenu za jakou byla vyplněna první část pokynu.
MARKET if TOUCHED
Jedná se defakto o podobný příkaz jako je STOP. Nákupní pokyn je ale umístěn pod současnou cenou na trhu zatím co prodejní nad současnou cenou na trhu. K nákupu tedy dojde v případě, že cena klesne na námi zadanou hodnotu nebo prodá při růstu k naší zadané hodnotě.
LIMIT if TOUCHED
Dojde – li k poklesu ceny k zadané hodnotě spustí se příkaz LIMIT. Příkaz LIMIT if TOUCHED je vlastně podobný příkazu STOPLIMIT. Rozdíl je v tom, že příkaz se aktivuje pokud u nákupního příkazu cena klesne pod aktuální tržní cenu a u prodejního stoupne nad současnou cenu na trhu.
TRAILINGSTOP
Nebo – li posuvný příkaz stop-loss. Nastavená hodnota pod aktuální tržní cenou se posouvá vzhůru podle toho jak tržní cena roste. Dojde – li k poklesu tržní ceny stop-loss zůstává na aktuální hodnotě. V případě poklesu na aktuální cenu stop-loss dojde k prodeji aktiva.
Platnost příkazů
Příkaz zadaný do systému burzy může mít různou délku platnosti. Obecně se rozlišují dva typy příkazů.
GoodTillCancelled (platný do zrušení)
Jak už název napovídá příkaz zůstane platný dokud jej sami nezrušíme. I zde existuje omezení. Záleží totiž na naší brokerské společnosti. Obvykle námi zadaný příkaz zůstane v systému burzy 30 – 90 dní může to být však i déle. Nejlépe lze tak dlouhou platnost využít společně se zadáním limitních příkazů.
Day (platnost v rámci jednoho dne)
Zde není co dodávat. Pokud náš nastavený příkaz nebyl vykonán v daném obchodním dni máme smůlu. Nevykonané příkazy budou smazány na konci obchodního dne. Druhý den jsme tedy, v případě zájmu, nuceni zadat příkaz znovu.
Závěr
V platformách určených hlavně pro tradery existují i další inteligentní příkazy. Například : Trailing stop limit, Trailing Market if touched, Trailing limit if touched, Relative, Retail Price Improvement, Market on Close, Limit on Close. Jelikož se zde hodláme zabývat investováním domnívám se, že příkazy které jsem popsal výše jsou pro nás naprosto dostačující. Sám nejvíc využívám pouze základní příkazy MARKET, LIMIT a STOP.
Obrázky pocházejí z aplikace Lynx Basic.
Další díly seriálu Jak začít
Jak začít – založení účtu
Jak začít – Brokeři
Jak začít – Povinná četba pro investory
Jak začít – Poměrové ukazatele
Jak začít – Screening akcií
Jak začít – Finanční analýza ( obecně )