Jak začít – Screening akcií
V dnešním článku si ukážeme jak provést základní screening akcií za pomocí poměrových ukazatelů, které jsme si lehce představili minule. Kdysi dávno v dobách kdy svět neznal internet to byla nelehká činnost. Investoři byli odkázání pouze na reporty daných společností a pokud chtěl člověk relevantní informace o společnosti nezbývalo než si je začít pročítat. Jelikož obchodovatelných společností jsou a byly tisíce věřte, že se jednalo o nelehkou činnost. O něco později se začaly objevovat tabulky se základními poměrovými ukazately v knihách či magazínech což celý proces značně ulehčilo. Společnosti sestavující takovéto tabulky si za to nechávaly pěkně zaplatit a tak i nadále se to týkalo hrstky vyvolených lidí. K provedení screeningu pak stačila pouze tužka k označení společností které nás zajímaly.Takovéto tabulky se dají i dnes najít. Například v německém časopise Borse Online, který obsahuje data i pro Evropské akcie. Digitální verze výjde na 4 € což není zrovna málo, ale zase není potřeba vlastnit každé číslo. Dnes však díky bohu existuje internet, který screening akcií značně ulehčil.
Screening na internetu
Ke screeningu akcií se dají použít webové aplikace na následujících webech:
Finviz.com
Yahoo Finance
Morningstar screener ( nutná registrace )
Google Finance screener
Osobně nejvíc využívám Finviz.com jednak proto, že jsem jej objevil jako první a tak nějak si na něj zvykl a jednak proto, že mi příjde ze všech tak nějak nejpřehlednější a nevyžadující registraci jako je tomu třeba u morningstar. Na stránkách Finance Times najdete také jeden zajímavý screener, který již obsahuje přednastavené hodnoty.
Jediné co tedy musíte udělat je vybrat si kterou aplikaci použijete a seznámit se s ní abyste věděli jakým způsobem a kde zadávat Vámi požadované parametry.
Jaké hodnoty nás vlastně zajímají?
Úmyslně jsem v článku o poměrových ukazatelích neuváděl konkrétní hodnoty, až na vyjímky. Investičních strategií je troufám si tvrdit tolik kolik je investorů. Zaručených rad jak vydělávat na burze bez rizika a podobných blábolů je na internetu celá řada. Celé je to převážně lobby samotných společností lákající klienty ze kterých pak sedřou kůži díky svým poplatkům. Jedná se totiž převážně o trading nikoliv investování a čím víc obchodů zákazník provede tím více daná společnost zinkasuje na poplatcích. Jednoduše něco jako „svatý grál“ neexistuje. Existují však doporučené hodnoty poměrových ukazatelů od osobností jejíchž strategie je prověřena dlouhou historií. Pokud se již o investování nějakou dobu zajímáte určitě víte o kom je řeč. Je to Benjamin Graham, autor knihy Inteligentní investor a učitel slavného investora a jednoho z nejbohatších lidí světa takzvaného „věštce z Omahy“ Warrena Buffetta. Proto si zde uvedeme hodnoty jednotlivých parametrů díky kterým nám screener nakonec zobrazí společnosti, které by pravděpodobně zajímaly i tyto dva investiční GURU. Podrobně popsáno to najdete v knihách, kterým jsem věnoval samostatný článek. Já je zde tedy uvedu ve zkrácené formě.
Nyní už ty slibovaná čísla:
P/E < 15
P/B < 1,5
Current ratio = 2 – jedná se o to jak je firma likvidní. Hodnota dvě znamená, že firma má dvakrát více aktiv směnitelných na hotovost do jednoho roku než krátkodobá pasiva nebo-li závazky splatné do jednoho roku. Nelze aplikovat u bank a pojišťoven z důvodu jiné struktury rozvahy.
Debt to equity < 0,6 – v oborou materiálů lze tolerovat i hodnotu 1 ( elektřina, plyn, voda ) naopak u finančních institucí jako jsou banky a pojišťovny nelze tento ukazatel použít.
Růst zisku za posledních 5 let > 5% – v aplikacích lze většinou nastavit rostoucí EPS za posledních pět let. U bank se doporučuje zkontrolovat růst zisku za posledních deset let a zaznamenala – li banka jediný ztrátový rok bez milosti jí vyškrtneme.( nebral bych ale v potaz období krize )
Tržní kapitalizace > 500 miliónů dolarů. Ve finančním sektoru > 4 miliardy dolarů.
U bank je ještě třeba všimnout si ukazatele kapitálové přiměřenosti zajímá nás hodnota větší než 8%. Jedná se o jádrový kapitál banky.
Osobně mě zajímají pouze společnosti s minimálně 3 % dividendovým výnosem a dividendovou historií delší než 15 let bez snížení či zrušení dividendy.
Investičních přístupů existuje celá řada a né všichni se striktně drží těchto hodnot nebo sledují nějaké další. Provedením screeningu jsme vyřadili společnosti, které nesplňují naše podmínky. Splnili jsme tak první krok k výběru akcie společnosti, která obohatí naše portfolio. Nastavením těchto dosti přísných podmínek nám zbude jen pár společností, kterým se budeme podrobněji věnovat. Proto si v dalších článcích řekneme něco o finančních výkazech, analýze a dalších jistě užitečných věcech.
Další díly seriálu Jak začít
Jak začít – založení účtu
Jak začít – Brokeři
Jak začít – Povinná četba pro investory
Jak začít – Poměrové ukazatele
Jak začít – Finanční analýza ( obecně )