Kinder Morgan – přehled a výhled
Dnes se podíváme na „špinavou“, antizelenou, ale pro chod průmyslu a společnostiať si zelený mozky myslí co chtějí velmi důležitou firmu. Funguje v midstream segmentu, tedy zabývá se přepravou ropy a plynu, tedy je to tzv. potrubář.
Dnes je kvůli zelenému šílenství celý ropný průmysl pod tlakem a většina firem je díky tomu podhodnocená.
Dnes se podíváme na firmu Kinder Morgan (KMI), jejíž akcie nesou více jak 6% dividendový výnos a tržní kapitalizace přesahuje 37 miliard dolarů.
Přehled
Společnost byla založena v roce 1936 a původní název byl Kinder Morgan Holdco LLC. Na dnešní jméno „Kinder Morgan“ se firma přejmenovala v únoru 2011.
Firma má následující segmenty:
- Natural Gas Pipelines – vlastní a provozuje mezistátní a vnitrostátní plynovody, systémy podzemních zásobníků, zařízení na frakování, zkapalňování a skladování zkapalněného zemního plynu
- Products Pipelines – vlastní a přepravuje ropné produkty (ropa a kondenzáty) a související produktové terminály a zařízení pro přepravu ropných produktů
- Terminals – vlastní a provozuje terminály pro kapalné a sypké materiály
- CO2 – vyrábí, přepravuje a prodává CO2
Dnes firma vlastní a provozuje více jak 133 tisíc kilometrů potrubí a 143 terminálů. Segment zemního plynu je největším – více jak 60 %.
Firma působí v sektoru zemního plynu a je jednou z největších midstream firem v oblasti infrastruktury zemního plynu v USA. Má desítky tisíc kilometrů potrubí pro přepravu zemního plynu, kapalného zemního plyny (NGL), CO2 a ropných rafinovaných produktů. Dále má obrovské skladovací kapacita pro tyto ropné produky a plyn. A též provozuje jedny z největších terminálů v Severní Americe (přehled na obrázku níže).
Na první pohled byste asi tipovali, že firma je závislá na cenách ropy a plynu, ale není tomu tak. Peněžní toky firmy jsou závislé na přepravovaných objemech komodit (tzv. model: Take-or-pay) a ty rostou. To minimalizuje vliv cenových rizik přepravovaných komodit a zajišťuje pravidelné peněžní toky.
Jak ukazuje následující obrázek, tak celých 63 % firemních peněžních toků pochází právě z take-or-pay kontraktů. Tyto příjmy jsou velmi stabilní, protože společnost dostane zaplaceno bez ohledu na to, zda zákazník dodávku dohodnutého množství přepraví/převezme nebo ne.
Asi 25 % příjmů firmy pochází z poplatkových smluv (fee-based) a 6 % má firma zajištěno (hedged) proti volatilitě cen komodit. Takže pouze 6 % příjmů firmy může ovlivnit kolísání cen komodit.
Na jedné straně to znamená, že firma není závislá na pohybu cen komodit, ale na druhé straně je závislá na dlouhodobé poptávce po komoditách, protože její příjmy jsou závislé na přepravovaných objemech.
Růst
Protože firma není závislá na cenách komodit, ale na jejich přepravovaných objemech, tak to sice znamená, že není ovlivněna volatilitou jejich cen, ale také to znamená, že je firma limitována v organickém růstu. Protože organický růst pro společnost znamená navyšování přepravních kapacit = stavba nových potrubí, terminálů a plavidel.
A postavit nový ropovod nebo plynovod je v dnešní době úkol téměř nemožný, protože jen sehnat všechny povolení je na roky.
Navíc má firma v přípravě mnoho projektů, většina by měla být dokončena v letošním roce. Ty by měly těžit z očekávaného růstu poptávky, právě díky „zelenému údělu“ snižování emisí CO2, což přinese firmě další příjmy.
Ale firma má též rozpracované plány na využití rostoucí poptávky po obnovitelných zdrojích energie a případného přechodu na ně. Tyto projekty by mohly v následujících dvou letech firmě přinést více jak 70 milionů dolarů.
I když by tyto projekty měly firmě přinést slušný růst, tak celkově by však investoři neměli očekávat růst více jak 3-5 %.
Rizika
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že hlavním rizikem pro firmu je pokles poptávky a tím i pokles přepravovaných objemů komodit.
Druhým rizikem je, že většina dodavatelů (těžařů) nemá investiční rating, takže pokles cen komodit, především zemního plynu, by mohl vést k bankrotům těchto firem, což by negatině ovlivnilo firemní příjmy.
Dluhy
Vedení společnosti se po roce 2015 zaměřilo na snižování dluhů. Od roku 2016 firma snížila své zadlužení o 18 % (z 38 miliard dolarů na 31 miliard dolarů).
Vedení oznámilo, že se nyní soustředí na menší projekty, které bude možné financovat z FCF a tedy nezvyšovat dluh. To firmě umožnilo a umožní udržet si silnou rozvahu, vykupovat vlastní akcie a navyšovat dividendu.
Tato strategie se vedení v posledních letech velmi dobře osvědčila a znamenala podstatný nárůst FCF i DCF.
Dividenda
Společnost vstoupila na burzu v roce 2011, kdy byla cena ropy přes 100 dolarů za barel. Díky tomu mohla firma vyplácet velmi štědrou dividendu.
Jenže cena ropy následně začala klesat a firma také prudce rostla. Růst však byl financován dluhem, což vedlo ke snižování FCF. Takže firma musela svou dividendu v roce 2015 snížit, protože FCF již nedokázal dividendu pokrýt.
Dnes, i když by se mohl dividendový výnos vyšší jak 6 % zdát až příliš vysoký, tak dividenda je bezpečně FCF krytá a tedy bezpečná.
Vedení též v reportu za Q4 2021 vydalo prohlášení, že v roce 2022 předpokládá navýšení dividendy o 3 % a vykoupení akcií až za 750 milionů dolarů.
Ocenění
Dnes se akcie obchodují kolem ceny 17 dolarů. To znamená, že se dnes akcie obchodují s P/DCF poměrem ve výši 3 a s poměrem P/FCF ve výši 2,9. To je velmi nízké ocenění i na dnes podhodnocený celý ropný sektor – férové ocenění akcií je kolem 20-23 dolarů za akcii.
Akcie jsou dnes podhodnocené asi o 20 až 35 % vůči svému historickému průměru.
Závěr
I když firma v minulosti svou dividendu snížila a tedy akcie nemusí být z tohoto důvodu pro některé dividendové investory považována za bezpečnou, tak vedení od té doby razatně změnilo přístup k růstu firmy a dluhům. Navíc firemní pěněžní toky nejsou na volatilitě cen komodit téměř vůbec závislé, což firmě umožňuje bezpečně plánovat své výdaje. Díky tomu jsou dnes akcie firmy podstatně méně riskatní, než byly v roce 2015.
Navíc cena akcií je podhodnocená vzhledem ke svému historickému průměru a více jak 6% dividenda je bezpečně krytá FCF i DCF. Rozpracované projekty přinesou růst FCF i DCF a tedy snížení dividendy není na pořadu dne.
Z těchto důvodů hodnotím akcie firmy Kinder Morgan jako vhodné k nákupu (Buy).