Koupil jsem si Intel
Ti z Vás co čtou naše fórum jistě zaregistrovali, že někteří čtenáři v pátek ulovili po krásném propadu akcie Intelu. Dlouho jsem po této akcii pokukoval, protože jsem hledal technologickou akcii do páru k Cisco. Slovo dalo slovo a já si tedy v pátek pořídil pár kusů akcií společnosti Intel Corporation (INTC), pro mě za krásnou cenu 51 dolarů.
V tomto článku si tedy něco málo o Intelu povíme i když jej určitě mnozí znáte a někteří jistě lépe než- li já.
Představení společnosti a poslední čísla
Společnost Intel je největším výrobcem mikroprocesorů pro osobní počítače a dodává 85% světových mikroprocesorů. Intel také vyrábí produkty, jako jsou servery a úložná zařízení, která se používají v cloud computingu. Intel zaměstnává více než 100 000 lidí po celém světě a má současnou tržní kapitalizaci 214 miliard dolarů a generuje roční tržby více než 70 miliard dolarů.
Vedení společnosti 23. 7. 2020 zveřejnilo výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí. Tržby se zlepšily o 19,5% na rekordních 19,7 miliard USD, což překonalo odhady o 1,2 miliardy dolarů. Zisk na akcii vzrostl o 0,27 dolarů, tj. 29%, na 1,19 dolarů. To bylo o 0,15 dolarů nad odhadem. Segment PC-Centric vzrostl o 7% na 9,5 miliardy dolarů. Tento segment i nadále těžil z práce a studia z domova z důvodu pandemie COVID-19, protože prodej notebooků více než kompenzoval pokles stolních počítačů. Segment datových center rostl o 34% na 10,2 miliardy dolarů. Skupina Data Center Group byla hlavním hnacím motorem růstu, protože tržby vzrostly o 43% na 7,1 miliardy dolarů. Toto podnikání zaznamenalo nárůst tržeb poskytovatelů cloudových služeb o 47%.
Segmentu pamětí se dařilo a vzrostl o 76% na rekordních 1,7 miliardy dolarů, protože Intel Atom na bázi 10nm se těšil rostoucí poptávce. Programmable SolutionsGroup měl 2% růst tržeb díky růstu cloudu. Skupina Internet of Things klesla o 32% v důsledku dopadu pandemie COVID-19. Segment Mobility klesl o 27% z důvodu nižší produkce automobilů v důsledku COVID-19. Vedení společnosti Intel očekává v roce 2020 tržby ve výši 75 miliard dolarů a zisk na akcii ve výši 4,85 dolarů. Po zveřejnění výsledků klesly akcie společnosti Intel o více než 16%. Hlavním důvodem pro to bylo oznámení vedení společnosti, že odkládá uvolnění 7nm procesorových produktů o dalších 6 měsíců. Vedení společnosti Intel očekává spuštění produktové řady koncem roku 2022 nebo začátkem roku 2023. Tyto produkty již byly před tímto oznámením zpožděny.
Možnosti růstu
Společně s většinou společností na trhu se zisk společnosti Intel během poslední krize snížil, i když v následujícím roce znovu rostl. Růst zisku za poslední desetiletí dosáhl 14% ročně. Od roku 2010 se však zisk na akcii zvýšil pouze o 7 % za rok. Očekávejme tedy tempo růstu 5% do roku 2025. Při použití tempa růstu 5% by mohla společnost vydělat 6,16 dolarů v roce 2025. Intel vygeneroval v roce 2019 volný peněžní tok ve výši 16,9 miliard dolarů a vrátil více než 19 miliard dolarů akcionářům. V roce 2014 pozastavilo vedení společnosti růst dividend, ovšem od té doby zase každý rok zvyšuje. Celkově má dividenda od roku 2008 CAGR více než 8%. V březnu vedení společnosti zvýšilo dividendu o 4,8%.
Ocenění
Na základě současné ceny akcií a očekávaného zisku na akcii pro rok 2020 mají akcie společnosti Intel poměr ceny a zisku ve výši 10,5. Pokud by poměr P / E vzrostl na poměr ve výši 13 do roku 2025, růst ocenění by v tomto časovém horizontu zvýšil celkový výnos o 4,3 % ročně. Akcie společnosti Intel si udržovaly průměrný dividendový výnos za poslední desetiletí po většinu času nad 3%, ale dnes je nižší.
Bezpečnost a odolnost v krizi
Společnost Intel zaznamenala pokles zisku v roce 2008 i 2009, když se vedení společnosti muselo hodně ohánět aby své produkty udalo. Produkty společnosti jsou žádané, pokud se zákazníkům dobře daří a cítí, že jejich podnikání funguje dobře. Pak nakupují více produktů Intelu.
Intel má také velmi nízký poměr výplaty dividend, takže je pravděpodobné, že společnost bude i nadále platit dividendu. Klíčovou konkurenční výhodou společnosti je, že je největší a nejdominantnější společností ve svém sektoru. Měřítko, kterému se konkurenti nemohou rovnat. Díky tomu jsou dnes tržby méně cyklické než tomu bylo v roce 2009, stále však závisí na rostoucí poptávce.
Závěr
Po výsledcích za druhé čtvrtletí očekávám návratnost do roku 2025 ve výši 11,6% ročně. Čtvrtletní výsledky společnosti Intel byly silné. Data-Centric výsledky byly výrazně vyšší, protože nejdůležitější segmenty společnosti byly schopny vydělávat na pandemii COVID-19. Výsledky PC-Centric byly také solidní. Trh však reagoval na oznámení vedení společnosti Intel velmi negativně ohledně dalšího zpoždění svých 7nm procesorových produktů. I když toto zpoždění může umožnit konkurentovi uvést na trh svůj vlastní produkt, velikost a měřítko Intelu mu dává výhodu oproti téměř každému. Dlouhodobí investoři by mohli těžit z reakce trhu a zároveň přidat do svého portfolia solidní dividendovou společnost. Cenový cíl do roku 2025 je ve výši 80 dolarů, sám jsem akcie v pátek nakoupil za cenu 51 dolarů a nebojím se tedy říci, že při současné ceně jsou akcie společnosti Intel vhodné k nákupu.
Nechci kazit radost, taky jsem pokukoval, ale v HW platí poměrně velká konkurence, nízká loajalita zákazníků a tendence upřednostňovat nejlepší výrobky na trhu (momentálně AMD).
Tímto získává AMD podíl na trhu mezi high-end produkty s vyší marží. Vzhledem ke zpoždění ve výrobě Intelu, pak nasadí technologii, kterou už konkurence bude nahrazovat další-lepší.
Intel je lidově řečeno o krok pozadu. To není dobrá pozice v HW.
Očekávám delší období pádu. Nakupovat nyní vidím jako předčasné, bude lepší cena.
G.
To vše je sice možné ovšem není to jediný segment podnikání Intelu. Jak jsem i psal 85% podíl na trhu a ziskovost jsou slušné a při současné ceně se mi líbí.
Navíc podle všeho co jsem přečetl je nejprodávanější technologie 10nm nikoliv 7.
Růstový potenciál vidím hlavně v technologiích okolo mobility. Laicky to beru tak, že Intel sice ztratil v jednom segmentu ale z toho důvodu, že se chystá být jedničkou v jiném. AMD možná teď vede v jedné disciplíně ovšem tohle je víceboj😃
ad Zisková marže) ta je z minulých prodejů (bejvávalo), pokud nebudou #1 na trhu, budou mít právě tuto marži v budoucnu menší…
ad nejprod.techn.) techn. pokrok se posouvá 10-7-5-3 …? nm, tzn. momentálně to může být těch 10 nm, ale přeci kupuješ firmu pro budoucí vývoj…a to je právě to, kde Intel spadl tváří do kaluže.
Ale pořád se bavíme o firmě k nákupu, jen řešíme vstup. Očekávejme, že nyní skvělé parametry se do budoucna zhorší.
Good luck investing
G.
Naprosto drtivá většina prodejů Intel procesorů jsou datová centra a kompletní sestavy pro korporátní segment. A tam k přechodu na AMD jen tak nedojde. Nízká loajalita zákazníku u Intelu v žádném případě neplatí. Spíše naopak. Někteří kupují Intel jako Nike nebo Apple, jen kvůli brandu a tech. specifikace je nezajímají. Nevěřím tomu že by se Intel propadl více, ale pokud náhodou ano, okamžitě beru další kusy.
Mám za to, že v počítačích/mobilech atd. se jede na parametry, nejlepší je nejžádanější.
Mimoto, pokud Intel spotřebuje hodinu earnings call na vysvětlení, že náprava přijde za 6 až 12 měsíců, je zřejmé, že hoši jsou v úzkých…
Pro nákup takové firmy vyžaduji větší rezervu k férové ceně.
Správci datových center jsou racionální lidé, nakupují nejlepší součástky, momentálně je vyrábí AMD. Až Intel je za těch 12 měsíců dovyrobí taky, tak AMD už zase bude o další technologický krok dále…
G.
To že jsou v úzkých je samozřejmě zahrnuto v luxusně nízké ceně Intelu. Klesnout může dál, to ano. Ale nemyslím si, že se taková firma tak snadno vzdá a vytlačí ji třeba AMD. Mají ohromný potenciál, zkušenosti, patenty, vývojáře atd.
Každý něco kupuje – někdo firmy v menších problémech, někdo firmy, které se aktuálně yhřívají na výsluní zájmu, byť jsou značně předražené. Tak asi tak.
V zásadě souhlasím a psal jsem výše/dříve, že po Intelu pokukuji.
Co mě vadí, je ,že problém a roční (nekolikaleté) odklady s uvedením nových výrobků na trh je u Intelu opakovaný (!) případ.
Tzn. firma je v problémech:
1. svojí vlastní neschopností uvést dobré výrobky na trh (co chce tedy prodat?)
2.potenciál tedy neumí využít
3.patenty nevytěží (řečeno s nadsázkou)… 😉
Dělejme dobře informované rozhodnutí.
G.
P.S. nejraději kupuji nepředražené firmy, které jsou v problémech ne svojí vinou
V podstatě se na to díváme stejně, jen ty preferuješ ještě vyčkat, protože odhaduješ další pokles.
Kupovat nepředražené firmy v problémech, které nejsou jejich vinou je ovšem také ošemetné. Když jsou problémy vinou firmy, může je snadněji řešit, zatímco externě způsobené problémy (třeba útlum odvětví nebo změna nějaké technologie) může být mnohem těžší vyřešit.
Tak se INTC pěkně vybarvuje: po dlouhých červených svíčkách zformoval doji-hammer-doji, vypadá to, že se prodejní trend obrací.
Už to chvíli vypadalo na Morning Star.
To není spekulace, to je technická analýza 🙂
čas nákupu už je tady 🙂
G.
Kdo tomu věří, na burzu nakoupit ať běží:-)
Ten článek nějak nechápu, vyšel 27. července, že koupil Intel po $51, ale taková cena byla naposledy v dubnu. Každopádně pokud autor neprodal, asi bude trošku mrzení, na dlouhodobé držení je Intel dost nejistý. Intel konečně přiznal co všichni ví, že se 7nm je úplně v háji a chce vyrábet u Samsungu a TSMC, Swan končí a hledá se nový CEO.
Já zase nechápu smysl toho komentáře :-D, poukazuje pouze na fakt, který každý ví. A jako většina opomíjíte fakt, že Intel nejede jen v procesorech a nejedna firma je věrná Intelu. Co internet věcí, autonomní řízení atd.. já vidím potenciál i do budoucna, nehledě na to, že Intel je i v této době generátor nehorázného množství peněz a konkurence svou velikostí nesahá Intelu ani po kotníky. Kdo však chce mít tento sektor pokrytý nic mu nebrání v tom koupit si AMD :-D. Mimochodem nevím kde na cenu koukáte vy já však mám ve svých transakcích u brokera nákup Intelu 24.7.2020 za cenu 51 $ a rozhodně mě to nemrzí ba naopak asi ještě přidám.