Kouření, e-cigarety, státní náklady a jejich vývoj
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-tech) jiných lidí, tak prosím tento článek ani nečtěte, děkuji za pochopení.
Navíc dnes to bude ještě o trošku víc na hraně, takže sentiment a etika stranou, jdeme na to!
Altria (NYSE:MO) – jakožto největší výrobce a prodejce klasických cigaret v USA a Philip Morris International (NYSE:PM) – jakožto největší celosvětový (kromě USA), se již léta potýkají se snižováním objemu vykouřených cigaret. Prozatím se to firmám daří kompenzovat zvyšováním ceny, ale trend je jasně daný. A to nejen tlaku veřejnosti na omezování kouření, ale i přechodu kuřáků na méně škodlivé varianty cigaret.
Můžeme si o kouření myslet cokoliv, ale lidi kouřili, kouří a kouřit budou. Jak jde o nějakou neřest, tak si k ní člověk vždy cestu najde. Stejně tak s alkoholem.
Negativa
FDA nově vyhrožuje úplným zákazem elektronických cigaret. Pokud by tuto zprávu FDA řeklo před dvěma měsíci, tak by pravděpodobně Altria neinvestovala 12,8 miliardy dolarů do firmy JUUL.
Pro firmu Altria to znamená dvojitou špatnou zprávu. Na jedné straně prodej klasických („hořlavých“) cigaret klesá, protože kuřáci přechází na „nehořlavé“, tedy e-cigarety. Na druhou stranu, pokud by došlo k omezení e-cigaret, popř. úplný zákaz, tak by investice do JUUL byly vyhozené peníze. V obou případech by to znamenalo výraznou ztrátu.
Jenže se obávám, že historie nám dává jasné důkazy o tom, jak takové zákazy, ač sebe-přísnější dopadají. K cigaretám nejbližší vhodnou ukázkou je prohibice v USA mezi roky 1914 až 1933. Přestali lidi pít alkohol? Nepřestali! Pomohlo to lidem? Nepomohlo, přesně naopak! Takže o co se to vlastně FDA dnes snaží? Aby vznikla nová mafie pro 21. století?
Politika
Nalijme si ale čistého vína. Pokud by to politici mysleli s lidmi a jejich zdravím opravdu váženě, tak by přeci nepředváděli takovéto tanečky kolem horké kaše a zakázali by výrobu cigaretových výrobků. To by přeci byl ten nejjednodušší krok … jistě v dnešní legislativě, uff …
Jenže!!!
Z nejlacinější krabičky cigaret cinkne do českého státního rozpočtu přes 80% ceny. Jen za leden až září 2018 český stát vybral na spotřební dani z tabákových výrobků 41,7 mld. Kč, meziročně o 0,3 mld. Kč, tj. o 0,7% více.“ Takže proč by si vlastně měli porazit dojnou krávu, že? Pokrytectví jedna báseň.
Podle statistik v důsledku kouření v ČR zemře ročně 15 až 18 tisíc lidí, vcelku velký rozptyl, přesná statistika bohužel neexistuje. Taktéž neexistují přesně vyčíslené výdaje na léčbu nemocí spojených s kouřením. Na jednom webu je 6 miliard, na dalším 30 miliard, na dalším 40 miliard, na dalším 80 miliard a dalším 100 miliard ročních výdajů ze státního rozpočtu. Kde je pravda?
Etika stranou a to doslova!
Ať se na to podíváte z kteréhokoliv úhlu, tak stát na kuřácích prostě vydělá miliardy, takže ať Vám to politici přiznají nebo ne, tak je to tak. Ač je kouření pro lidi špatné, tak pro státní kasu je víc než dobré.
Výnosová strana rovnice
Sem patří zisky společností vyrábějících cigarety a jejich daně ze zisků. Tyto firmy zaměstnávají tisíce lidí a z toho plynou další daně z příjmu těchto zaměstnanců. A jako poslední je zde spotřební daň z každé krabičky cigaret.
Navíc si musíte uvědomit, že člověk není příliš spořivý tvor, takže pokud peníze neutratí za cigarety, tak je se 100% jistotou utratí za něco jiného, takže spotřební daň a DPH pro stát budou zajištěny tak jako tak.
(znovu: etika stranou) A za poslední je zde fakt, že kuřáci umírají podstatně dříve než nekuřáci (i když najdou se samozřejmě výjimky), což pro státní kasu znamená nižší vyplacené důchody. Jelikož máme v ČR tzv. průběžný systém, kdy každý plátce daně celý svůj pracovní život platí daně, ale tyto peníze ve skutečnosti nikdy neuvidí, protože jeho důchod budou platit až pracující v době jeho důchodu. Jeho peníze jsou ihned vypláceny současným důchodcům.
Takže kuřák během svého produktivního života platí důchody důchodcům, no a pak umře, takže jemu už pak nikdo platit důchod nemusí. Etika sice na bodu mrazu, ale státní rozpočet září štěstím.
Nákladová strana rovnice
Sem patří výdaje státního rozpočtu na léčbu, pro jejíž vyčíslení, jak jsme si již řekli, neexistuje žádný výpočet a všechny tyto náklady jsou pouhé odhady tu jedné, tu jiné statistické agentury nebo univerzity. Kuřák prostě a jednoduše na důsledky kouření neumře ihned, ale obvykle jsou to roky, kdy zatěžuje zdravotnictví vedlejšími příznaky, které se jedna statistika snaží odhadnout, jiná je ignoruje úplně.
Tuto stranu rovnice prostě a jednoduše NELZE spočítat přesně a bohužel ani odhadnout, tak aby výsledné číslo alespoň trošku odpovídalo skutečným nákladům, které státní rozpočty kouření stojí.
Stát vs. společnost (vs. já)
Z výše uvedeného mi jasně vyplývá, že politici budou nadále hrát na lidi divadlo jak to hrozně myslí s omezování kouření vážně, ale když přijde na lámání chleba, tak nikdo z nich ruku proti ve sněmovně nezvedne. Protože politik, který navrhne, či bude hlasovat pro úplný zákaz kouření se již do sněmovny nepodívá, platí klasické rčení „kapříci si svůj rybník nevypustí“!
To znamená, že v budoucnosti se můžeme „těšit“ na další zákony alá „oblečená neoblečená“, ale žádný z politiků si pod sebou větev nepodřízne.
Mě, jakožto nekuřákovi, vždy kouření vadilo. Ač jsem vyrůstal ve společnosti kuřáků, tak mi to nikdy nezachutnalo, asi mi to pasivní stačilo … ale co jsem si koupil první akcie Philipa Morrise ČR (BAATABAK), tak se na kuřáky divám úplně jiným pohledem. Sice kuřáky stále obcházím obloukem, ale v duchu si říkám: „Jen kuř, jen kuř, platíš mi 7,4% hrubého (6,3% čistého) na můj důchod!“
Altria/JUUL vs. FDA
FDA se v USA v posledním roce staví do pozice zachránce amerického lidu před tím hrozným kouřením. Ale platí tam úplně stejný vzorec jako v případě českého státního rozpočtu – daně, daně a zas daně = z kterých žije americký rozpočet.
Navíc pokus o zakázání mentolových cigaret, které kouří 90% hispánského obyvatelstva, na kterém stojí „větší polovina“ amerického pracovního trhu se mě osobně jeví jako střelba kulometem do vlastní nohy. Nezapomínejte, že pracující mají též právo volit … a tím se opět kruh uzavírá, protože jsme zas zpět u toho, že politik si nemůže dovolit naštvat voliče. Tedy pokud chce být ještě někdy zvolen.
Juul v blízké budoucnosti plánuje rozšířit své prodeje z pouze v USA na mezinárodní úroveň. Tím se omezující hrozby od FDA budou postupně snižovat, i když jakákoliv ztráta na americkém trhu bude jistě bolestná. To ve svém důsledku může mít vliv i na zisky Altrie.
Altria loňského března zvýšila dividendu o 6,1%, tak aby se výplatní poměr dostal k 80%. Vzhledem k akcím FDA v roce 2018 však letos takové navýšení neočekávám. I kdyby se FDA podařilo e-cigarety zakázat, tak na dividendu Altrie by to mít dopad nemělo. Firma má stále dost prostoru pro další navýšení, jen prostě již nebude tak velké.
Navíc si musíme uvědomit, že takovéto zákony/nařízení se připravují roky, pak trvá ještě měsíce až roky než je vláda(-y) schválí a pak ještě měsíce a roky než nabudou účinnosti. FDA by ráda, aby nová omezení začala platit od roku 2021 až 2022, to je hodně optimistické datum, ale stále je to „až za 3 roky“.
I když prodeje elektronických cigaret rostou, tak pokles prodejů klasických cigaret a pokles prodejních objemů je stále stejný. To znamená, že firmy vyrábějící „kuřivo“ by si měly být schopny udržet svoji ziskovost.
Závěr
Ač se FDA (v USA), tak další vlády ve zbytku světa, snaží předstírat jak to myslí s tím proti-kuřáckým tažením vážně, tak výsledky jsou téměř nulové. Každé nové nařízení/zákon zatím vždy pouze přinesly více daní do státních rozpočtů, ale lidem pouze vyšší životní náklady. Dokud budou politici hrát tuto hru, tak tabákové firmy budou vydělávat, stejně jako státní rozpočty a na konci řetězce to odnesou jen a pouze lidi (kuřáci).
Historie nám v tomto dává dostatek důkazů o tom, že zákazy a omezování neřestí nikdy, NIKDY, nevedly ke kýženému výsledku = omezení neřesti. Pouze se vše přesunulo do šedé zóny ekonomiky, čímž státní rozpočty přišly o příjmy z daní, zůstaly jim jen náklady na léčení následků/důsledků a navíc ještě vzrostla kriminalita = další náklady pro stát (viz. prohibice v USA ve 30tých letech 19tého století a vzestup mafie). A to je něco, co si očividně (doufejme) většina politiků uvědomuje, a proto totální zákaz firem vyrábějících cigarety a alkohol ještě nikdo nepředložil.
Pro nás DGI investory z toho plyne a bude plynout slušný dividendový příjem – nyní i v budoucnosti.