Lazard Ltd. – 4,7% dividendový výnos a výhled na růst
O „ještěrkáři“, jak firmě soukromě říkám, jsem psal naposledy v říjnu 2019. Od té doby jsem na ni naprosto zapomněl. Dokonec až tak moc, že jsem úplně, ale totálně zazdil přikup v loňkém roce. Moje ostatuda a velká škoda, protože loni byly ceny opravdu na příkup „jak dělané“. No co už … ale pojďme se dnes společně podívat zda je dnešní cena ještě stále vhodná k nákupu.
Úvod
Společnost Lazard Ltd. (NYSE:LAZ) byla založena již v roce 1848 ve městě Hamilton na Bermudách, tedy před 172 roky! Je firma, která působí ve finančním sektoru, ale není to banka. Nabízí finanční poradenství a správu financí, či správu finančních aktiv. Firma má pobočky ve 40ti městech v 25ti zemích a zaměstnává asi 3100 lidí.
Dnes akcie této společnosti nabízí investorům téměř 4,2% dividendový výnos. Speciální dividenda již však za poslední dva roky vyplaceny nebyly a vedení loni muselo zastavit program zpětného odkupu akcií na příkaz americké vlády.
Obchodní přehled
Firemní portfólio se dělí do dvou segmentů:
- Financial Advisory – zabívá se fúzemi a akvizicemi, restrukturalizací dluhů a navyšování kapitálu
- Asset Management – je zaměřeno především na institucionální klienty
Když se bavíme o finančním sektoru, tak to nejdůležitější je pověst. Protože, když chce nějaká firma nebo i stát refinancovat svůj dluh, tak zajisté nebude hledat nějakou neznámou firmičku z Horní Dolní, ale obrátí se na zavedenou firmu s dobrou reputací. A tu společnost Lazard má, obrací se tak na ní firmy i státy z celého světa, aby jim firma poradila, jak nejlépe restrukturalizovat nebo refinancovat jejich dluhy.
Koronavirová pandemie v loňském roce na finanční trh dopadla opravdu tvrdě. Mnoho firem, OSVČ i domácností přestalo splácet své dluhy. To znamenalo pro většinu finančních institucí nemalé ztráty a odpisy nedobitných pohledávek. To vedlo k tomu, že centrální banky zakázaly bankám v roce 2020 vyplácet dividendy a pozastavit programy zpětného odkupu akcií. Což vedlo k dalšímu poklesu cen akcií ve finančním sektoru trhu.
Jenže to, co banky trápilo, se ukázalo jako velmi dobrá zpráva pro firmu Lazard. Nejdříve firmy i domácnosti začaly (musely) své dluhy restrukturalizovat a refinancovat a následně došlo k velkému nárůstu akvizicí a fúzí. Finanční tíseň některých firem byla skvělou příležitostí pro silné firmy, aby nakoupily konkurenční firmu nebo firmu, která doplní jejich existující portfólio výrobků a služeb.
Co si budeme povídat, každá krize má dvě tváře. Tu horší – osekávání nákladů, propouštění lidí, apod. A lepší – je to příležitost pro zvýšení efektivity, skoupení konkurence, akvizice, apod. A loňská korona-krize přinesla firmě Lazard vyšší výdělky právě tíky těmto příležitostem.
Q4 2020 výsledky
V Q4 2020 se společnosti podařilo navýšit provozní výnosy o 20% oproti Q3 2020. Firma vykázala historicky nejvyšší zisk na akcii – 82% růst oproti Q3 2020 – a to ve výši 1,66 dolarů (z 0,91 dolarů). Meziroční nárůst již nebyl tak impozatní, ale i 10% růst (z 3,28 na 3,6 dolarů) je na „koronavirový rok“ vynikající výsledek.
Společnosti se podařilo za posledních 10 let navyšovat zisk na akcii průměrným tempem 11% ročně a to třemi způsoby:
- akvizicemi
- investicemi
- organicky
To je na firmu podnikající ve finančním sektoru velmi obdivuhodný výkon.
Díky své silné pozici na trhu a známénu jménu se firmě za posledních 15 let podařilo navýšit zastoupení na trhu s poradenství o 25% a zastoupení na trhu s aktivně spravovanými aktivy dokonce o 64%.
To a přísná správa nákladů následně vedlo k navýšení operačních marží společnosti. Následnující graf hovoří sám za sebe, navýšení marží za posledních 5 let v výši 25%! To je jasná ukázka silné pozice na trhu, síly obchodního modelu a tedy kvalitu společnosti jako celku.
Vedení drží náklady na uzdě. I přes navyšování výdajů do investic, tak celkové náklady od roku 2013 jsou téměř stále stejné. To ukazuje je výborný vedoucí tým.
Ocenění
I když cena z loňský minim již dost vzrostla, tak akcie společnosti se stále obchodují s poměrem zisku a ceny (P/E) ve výši těsně nad 10. Přitom 10ti-letý průměr je 15. Musím zdůraznit, že P/E poměr je i přes růst ceny stále blízko nejnižší hodnotě za poslední dekádu.
I když se firmě velmi daří, tak Pan Trh akcie neohodnotil tak, jak by si firma zasloužila. Myslím si, že je to především z důvodu blížícího se konce koronavirové pandemie a jak se globální ekonomika vrátí do „nového“ normálu, tak počet fúzí a akvizice začne klesat. To by nevyhnutelně vedlo (povede) k snížení zisků společnosti. Zdá se, že Pan Trh je opět krok před realitou a tyto obavy jsou již v ocenění započítány, i když to znamená, že ocenění je pod férovou hodnotou.
Ano zajisté, počet akvizic se jistě sníží, ale investoři by neměli zapomínat, že toto je pouze jeden ze tří sektorů, kde firma Lazard podniká. Dalším, neméně významným, je sektor restrukturaliza dluhů. A zajisté Vás napadne nejeden stát, který za poslední rok navýšil, vysoce navýšil, své zadlužení. A tyto dluhy bude třeba buď splatit nebo refinancovat dále do budoucnosti. Takže firma má o zákazníka postaráno na mnoho dalších let a tím i své budoucí zisky.
Pokud by se ocenění v příštích 5ti letech vrátilo ke svému průměru (P/E 15), tak by to investorům přineslo asi 7,5 roční výnos.
Dluhy
Rozvaha společnosti má rating BBB+ od agentru Fitch a S&P ratingových agentur a Baa3 Negative od Moody’s agentury. A jak ukazuje následující obrázek, tak firma následujího 3,5 roku nemá žádný dluh k splatnosti. Až v roce 2025 je splatných 400 milionů dolarů, což ve srovnání s 4,6 miliardovou firemní kapitalizací je nicotné číslo … navíc, když firma drží na účtech 1,39 miliardy dolarů. Tedy společnost by mohla dnes klidně splatit téměř veškeré své dluhy, které mají splatnost do roku 2029.
Dividenda
I kdyby nebylo koronavirové pandemie, tak následující graf ukazuje, jak dividendový výnos za posledních 9 let má rostoucí trajektorii. Současný dividednový výnos těsně pod 5ti procenty je z pohledu průměru jedna z nejvyšších úrovní (pokud přehlédneme ten Mount Everest loni).
Druhou pozitivní zprávou je výplatní poměr, který je i při takto vysokém dividendovém výnosu pod 50ti procenty. Dividenda je tak bezpečná.
Pozitivní zprávou také je, že vedení již oznámilo, že bude dividendu dále navyšovat.
Závěr
Když se dnes podívám na dividendový výnos indexu S&P 500, tedy jeho ubohých 1,5%, tak je mi jasné, že není moc z čeho vybírat a dividendově orientovaní investoři jsou na tom stejně špatně. Ceny od loňského března se již vrátili nebo i překonaly před koronavirové hodnoty.
Najít dnes levně oceněnou firmu, navíc se slušným = nad inflací, dividendovým výnos je opravu problém.
Akcie společnosti Lazard je skvělým kandidátem. Nízké zadlužení, výborné vedení firmy, vysoká, bezpečná a rostoucí dividenda jsou těmi hlavními důvody proč investoři dnes měli akcie firmy do svých dividendových portfólií zařadit.