Lazard Ltd. – 171letá historie a dividendový výnos přes 6%
Dnes bych Vám rád představil jednu z firem v mém potfóliu, která není až tak známá mezi investory, ani se o ni moc nepíše na DGI webech.
Úvod
Společnost Lazard Ltd. (NYSE:LAZ) byla založena již v roce 1848 ve městě Hamilton na Bermudách, tedy před 171 lety! Je firma, která působí ve finančním sektoru, ale není to banka. Nabízí finanční poradenství a správu financí, či finančních aktiv.
Dnes akcie této společnosti nabízí investorům téměř 7% dividendový výnos, ale firma též opakovaně vyplácí i speciální dividendy a vedení má v chodu též program zpětného odkupu akcií.
Díky vyváženému portfóliu není společnost příliš náchylná na ekonomické cykly, které jsou v oblasti správy aktiv a finančního poradenství velmi dobře známé, ale společnost má silnou pozici, aby dokázala poklesům čelit a dále vyplácet štědré dividendy.
Jak je vidět na obrázku výše, tak cena akcií klesla o 8% a to ze dvou důvodů:
- investoři se začínají obavávat v další růst globální ekonomiky a očekávají/předpokládají, že finanční poradenské firmy a spravci aktiv (jako je Lazard), budou mít problémy
- investoři přesouvají svá aktiva z aktivně řízených do pasivně řízených fondů
Společnosti Lazard má, ale portfólio dobře postavené a mělo by tak odolat možnému poklesu hospodářského růstu bez větších problémů. Navíc pokles ceny vyšvihnul dividendový výnos k 7%.
Portfólio
Firma Lazard má globální zastoupení – působí ve více jak 27 zemích. Společnost se dělí na dvě samostatné jednotky:
- správa aktiv – poskytuje služby jednotlivým i institucionálním investorům / spravuje přes 237 miliard dolarů v aktivech
- finanční poradenství – poskytuje firmám pomoc při fúzích a akvizicích, uvádění společností na burzu (IPO), pomáhá při restrukturalizačích firem, atd.
Jak vidíme na obrázku níže, tak obě jednotky generují téměř 50% zisků firmy každá. V září 2019 firma reportovala nárůst spravovaných aktiv (AUM = Assets Under Management) o 2 miliardy dolarů. Za posledních 5 let firma vykázala pozitivní čisté toky, což ukazuje, že se firmě daří i v tomto velmi konkurenčním prostředí.
M&A aktivity
V době ekonomického poklesu vždy počet fúzí a akvizic klesá a v době obnovy ekonomického růstu naopak prudce počet roste.
Když se podíváte na graf výše, tak vidíte, že v roce 2007 počet akvizic dosáhl maxima a v letech 2008-2009 prudce počet klesal, ale již v roce 2010 opět začal růst … v roce 2018 jsme dosáhli nového maxima. A i finanční poradenská část společnosti Lazard fungovala v době finanční krize velmi dobře, protože již v roce 2009 se firma zapojila do restrukturalizací mnohých společností, které se snažily přizpůsobit novým ekonomickým podmínkám po krizi.
Takže i když v další krizi dojde k poklesu počtu fúzí a akvizic, tak velmi pravděpodobně opět dojde k nárůstu restrukturalizačních aktivit, firem po krizi/recesi, protože všechny společnosti v nouzi hledají způsoby, jak zhoršení podmínky na trhu přežít.
Navíc po finanční krizi let 2007-2009 se téměř všechny firmy přizpůsobily novým podmínkám na trhu, takže až příjde další hospodářská recese, tak se s velkou pravděpodobnostní bude velmi lišit od všech předchozích. Poslední době firmy šetří peníze, které následně alokují na akvizice a restrukturalizace, takže je vidět, že se některé firmy již dnes chystají na výhodné nákupy jakmile „krize udeří“ … a to bude pro firmu Lazard dobrá zpráva.
Přístí recese totiž přinese firmám, které budou mít peníze, příležitosti skupovat jiné firmy za velmi výhodných podmínek. To přinese společnosti Lazard nové a stabilní výnosy v oblasti finančního poradenství. Jak jsme viděli v minulé krizi, tak Lazard byl jednou z hlavních firem, kterou si společnosti vybrali pro pomoc s hodnocením a uskutečněním akvizic po krizi, takže i v budoucnosti bude Lazard patřit mezi nejlepší poskytovatele řešení v sektoru finančního poradenství. A 171 letá historie firmy o tomto hovoří jasně – je to jeden z klíčových hráčů na trhu s finančním poradenstvím.
Q2 2019 výsledky
V roce 2005 měl Lazard 7% tržní podíl v sektoru finančního poradenství, dnes má téměř 9% a patří ta do 10ti největších společností světa.
Firma ve výsledcích za Q2 2019 vykázala provozní výnosy:
- správy aktiv ve výši 291 milionů dolarů
- finanční poradenská jednotka ve výši 329 milionů dolarů
EPS ve výši 0,73 dolarů předčilo očekávání analytiků, kteří předpovídali 0,63 dolaru. I tak to, ale byl velký meziroční pokles z 1,10 dolarů. Tento pokles byl z důvodu velkých výkyvů příjmů části finančního poradenství.
Výše spravovaných aktiv (AUM = Assets Under Management) meziročně klesla o 3%, i když průměrná výše AUM od Q1 2018 vzrostla o 4%. Ale správcovské poplatky meziročně klesly o 10%.
Velmi důležitá novinka ze srpna 2019 je, že Lazard vyhrál soutěž na poradenské služby pro uvedení saúdské firmy Aramco (ARMCO) na buzru (IPO). Lazard již letos hrál roli v nabídce dluhopisů společnosti a zdá se, že na tuto naději získal v nadcházející IPO.
V Q2 2019 tržby společnosti z finančního poradenství meziročně klesly o 21%, což ale bylo téměř shodně jako v Q1 2019, takže se zdá, že rekordní rok 2018 firma jen tak nepřekoná.
Celých 73% příjmů z finančního poradenství připadá na Ameriku, což je výrazný meziroční nárůst z 57% v Q2 2018. A to z důvodu velkého poklesu akvizic v Evropě v letošním roce.
Celkové příjmy za poradenské služby za 12 měsíců končících 30. června
Lazard v poslední době začal investovat do rozšíření rozsahu svého rozsahu finančního poradenství, protože očekává nárůst poptávky. Navíc velké zastoupení na rozvíjejících trzích též firmě pomůže se stabilizací příjmů.
Rozvíjející trhy
Lazard využívá rozvíjející se trhy a posiluje své postavení na nich.
Ve světě totiž dochází k nárůstu počtu přeshraničních fúzí a akvizic, ke kterým firmy potřebují globálního finančního poradce, který rozumí právním podmínkám na světových ekonomikách. Lze tak očekávat, že společnost v následujících letech tohoto růstu využije v mnoha poradenských projektech, které přinesou další zisky.
Správa aktiv (asset management)
Segment finančního poradenství bude mít i nadále těžké časy, protože ekonomické podmínky se zřejmě příliš podstatně zlepšovat nebudou – spíše naopak. Ovšem segment správy aktiv (asset management) bude s velkou pravděpodostností i nadále prosperovat. Navíc podnikání v oblasti správy aktiv má podstatně vyšší marže.
Provozní marže v Q2 2019
- finanční poradenství: 16,1%
- správa aktiv: 30,5%
Příjmy segmentu správy aktiv meziročně (Q2 2018 vs Q2 2019) klesly o 12%, tak ale provozní příjmy vzrostly o 3% na 291 milionů dolarů. Prozatím se, ale nezdá tento trend udržitelným.
AUM postupně vzrostlo na 237 miliard dolarů, jenže v Q2 2019 firma vykázala čistý odliv ve výši 5,2 miliardy dolarů. To bylo naštěstí kompenzováno devizovými zisky a zhodnocením kapitálu.
AUM ve výši 237 miliard dolarů představují především kapitálové investice, což znamená vyšší riziko při volatilitě kapitálového trhu.
Celých 86% AUM představují investice institucionálních investorů, kteří v době zvýšené volatility trhu přesouvají své investice, aby snížili rizika. To bude vyvíjet další tlak na segment správy aktiv, protože odliv spravovaného kapitálu povede k nižším poplatkům.
Vedení společnosti Lazard se tak zaměřuje na zlepšení schopnosti vytvářet pozitivní výnosy pro investory i za nepříznivých tržních podmínek. Vedení má v plánu pokračovat v investování do rozvoje nových možností. Vedení firmy nedávno přizvalo tým Systematic Equity Strategy, který byl měl firmě s poklesem AUM pomoci.
Dividenda
Společnost v současné době vyplácí dividendu ve výši přesahující 6% a to bez započítání speciální dividendy, navíc výplatní poměr je velmi nízkých 58%. Za posledních 12 let dividenda vzrostla o krásných 14% CAGR.
Společnost dividendu zvýšila i během recese a v letošním roce činilo navýšení 6,8%. Společnost navíc od roku 2012 vyplácí i speciální dividendy, i když poslední byla trošku nižší, protože s poklesem ceny akcií vedení usoudilo, že bude lepší navýšit zpětný odkup akcií, když jsou akcie podhodnocené.
Zpětný odkup akcií
Společnost Lazard generuje velkou hotovost a může tak vyplácet svým akcionářům štědrou dividendu, speciální dividendu a ještě zpětně odkupovat vlastní akcie – a přitom bezproblému plnit požadavky na kapitálové výdaje. V Q2 2019 firma vyplatila svým akcionářům 217 milionů dolarů ve formě zpětného odkupu akcií a dividend.
Na obrázku níže je vidět pokles akcií firmy:
Ocenění
Morningstar dává akciím firmy Lazard 4 hvězdičky, což značí, že jsou akcie společnosti v současné době podhodnoceny.
Dnes se akcie firmy Lazard navíc obchodují velmi levně – P/E ve výši 11 a forward P/E pouhých 8. Za tuto cenu se akcie obchodovaly v roce 2011.
Rizika
Podnikání v oblasti správy aktiv je velmi citlivé na hospodářské cykly, protože investoři se poklesu bojí a začnou odprodávat aktiva. Více jak 80% spravovaných aktiv jsou kapitálové investice, což znamená, že zisky firmy jsou závislé na tom jak se kapitálovému trhu daří – tedy největším rizikem pro firmy Lazard je pád cen akcií.
Dalším rizikem, který se objevil v poslední době, je snížení poplatku za správu aktiv na 0%. To bude mít velmí vliv nejen na firmu Lazard, ale na finační odvětví jako celek. Vedení společnosti Lazard se snaží tento trend vyrovnat inovacemi svých produktů.
Závěr
Lazard svým investorům vyplácí dividendu přesahující 6%, která je velmi kryta. Navíc firma od roku 2012 vyplácí i speciální dividendy a ještě společnost začala se zpětným odkupem vlastních akcií, když je cena nyní velmi nízká.
Bohužel více jak polovina příjmů je vysoce závislá na pohybu akciového trhu a segment správy aktiv dnes čelí tlaku na snižování poplatků. I přesto má společnost stále velmi solidní výsledky. Navíc společnost díky svému nízkému výplatnímu poměru dokázala dividendu zvýšit i v době finanční krize let 2007-2009. Výplatní poměr je i nadále nízký a proto lze s velkou pravděpodobností očekávat navýšení dividendy i v budoucí recesi.
Dokud se bude světové ekonomice dařit, tak segment správy aktiv bude i nadále pomáhat firmě dosahovat vysokých marží a přinášet stabilní výnosy. Význam segmentu finančního poradenství vyjde najevo až v době, kdy se bude blížit konec recese a silné firmy začnou skupovat slabé a vyčerpané firmy po recesi.
Nelze tedy očekávat, že v době recese bude segment správy aktiv vykazovat super výsledky, jenže v té době bude naopak excelovat segment finančního poradenství. Lazard má tedy dva segmenty, které se vzájemně velmi dobře zastupují ve všech částech ekonomického cyklu.
A tedy, nenašel jsem mnoho důvodů proč ignorovat dividendový výnos přes 6%, navíc s výhledem na možnou speciální dividendu a další zvýšení té pravidelné.
Trochu by mě tam strašilo to P/B (6,49) a zadlužení společnosti (Total Debt/Equity 343,92).
Zde je pak analýza vs průměr odvětví https://www.chartmill.com/stock/quote/LAZ/fundamental-analysis
Mrknu, díky. No je to vlastně „banka“, takže vlastní kapitál skoro nemá.