Letos měli DGI investoři dvojité Vánoce!
Původně jsem myslel, že do konce roku 2018 již výjde jen poslední článek o Vodafonu, ale včerejší den mne přesvědčil, že ještě bude o jeden víc.
Celý den 24. prosinece jsem úplně zapomněl na to, že jsou burzy otevřené, takže když jsme povečeřeli a rozbalili dárky, tak jsem byl trošku překvapen, když mi pínul mobil a přišly závěrečné výsledky obchodního dne. A byly to krvavé výsledky! Co víc by si mohl DGI investor přát pod stromeček!
Na trhu zavádl panický výprodej.
Trhy byly nervózní od začátku prosince, navíc když si ještě přihřál polívčičku strůjce Finanční krize Greenspan, u nás vyšlo např. na idnesu, tak jsem tak další pokles očekával. Tenhle starej dědek by už měl konečně zalést a užívat si důchodu, už napáchal škod dost … očivideně opět přišel škodit a okrádat obyčejné lidi, jako by mu nestačilo o kolik miliard dolarů okradl lidi svými diletanskými kroky v letech 2007 a 2008! Zalez Greenspane a už drž hu***!!!
Druhým negativním krokem je snižování bilance FEDu o 50 miliard měsíčně. Jak je vidět tak Paulson se od Greenspana naučil jak škodit ekonomice velice dobře. Finančníci již od začátku roku FED varovali, že snižování množství peněz v ekonomice USA o tak vysoké číslo bude mít negativní dopad nejen na růst ekonomiky, ale především na akciové trhy.
Nyní když se pokles likvidity začal naplno projevovat, tak FED je najednou překvapen reakcí trhů.
… no nekéééééé, to je ale překvápko!!! Oni Vám to lidé znalí financí říkali už přes půl roku, asi by je měl konečně začít FED poslouchat … pokud tedy zas nechystají okrást obyčejné lidi o pár trilionů dolarů, stejně jako to udělali v letech 2007 až 2008, že? Vše totiž na to ukazuje!
Pondělní propad americké burzy dokonec přivedl Amerického ministra financí, Stivena Mnuchina, k jednání s největšími bankéři USA, aby se ujistil, že na trhu je dostek peněz, aby banky měli na půjčky. Ministr byl totiž znepokojen nedostatkem disponibilní likvidity v americkém bankovním systému.
Jůůů to je ale překvápko, že? A kdože to tu likviditu z bankovního systému USA stáhnul? Nebyl to takhle náhodou ten FED, který podlého vládě USA?
Index NASDAQ
Takže jak moc hrozný to byl propad?
Ano ano, jsme na stejné úrovni jako na začátku roku 2018. Tedy indexy odepsaly pouze růst za posledních sotva 360 dnů. Růst od roku 2009 až 2017 tedy zůstal stále zachován.
Proč tento článek?
Tento článek je pro všechny DGI investory, jejichž portfólio se v posledních týdnech dostalo do červených čísel. Jak jsem již zde na IG webu psal mnohokrát, tak osobně mám radši červenou, než zelenou, protože červená pro mne znamená možnost příkupů, kdežto zelená znamená „sedět a nic nedělat“.
Historická zkušenost totiž říká, že lidi na pohyb ceny dolů reagují daleko více přehnaně, než při pohybu nahoru. Zajímavé je, že když ceny rostou a tedy, že dividendový výnos je čím dál menší a za stejnou cenu se koupí méně kusů akcií, tak se to lidem líbí. Ale když ceny klesají a tím dividednový výnos roste a za stejnou cenu si koupí i více kusů, tak to se lidem vůbec ale vůbec nelíbí.
Jak jde o peníze tak lidé téměř vždy reagují emočně, místo rozumně. To znamená, že reakce je ještě o to větší, tedy hořší.
Co by, ale měli DGI investoři dělat? Nejjednodušší rada je: NEDĚLAT NIC!
To se lehce řekně, ale těžko udělá. I já sebou občas nechám cloumat emocemi a když to příjde, tak vypnu PC a jdu se projít, abych si mohl pořádně rozmyslet příští krok, než ho udělám.
Výsledkem procházky v minuém týdne byl prodej Verizonu a příkup Altrie a MAINu. Ano, čtete správně, prodal jsem … ale!!! Prodej byl s 14% ziskem, navíc dvojky na trhu, jedničku stále držím a ač jsem s ním -10% na nákupní ceně, tak mi stále dává 6% ročně, takže proč prodávat … dividendy se nadále sypou!
A když se na mne začali sypat otázky typu: Tak co kolik jsi prodělal? Vidíš, já Ti to říkal, ty o všechno příjdeš! Tak tady to máš, akcie, nehorší investice co může být!
Tak se jen směju a odpovídám: Nooo vidíš, já letos vydělal 5% čistého a o kolik Tobě pozřala inflace úspory, -2% nebo -3%?
Klesající trh přináší dlouhodobý zisk trpělivým investorům, kdežto rostoucí trh přináší riziko a nadhodnocení cen. Proto mám rád klesající trhy a nesnáším trhy rostoucí. Musíte si ale uvědomit, že nejprve si vždy musíte udělat „domácí ukoly“, tedy nastudovat, jak na tom tak která firma je a jaký výhled své firmě dává její vedení. Pak můžete rozpoznat racionální a iracionální chování na trhu.
Z dlouhodobého hlediska je totiž krátkodobý výkyv ceny, ať už nahoru nebo dolů, naprosto nepodstatný. Postupnými příkupy, průměrováním, se totiž tohle během pár let naprosto ztratí.
Protože, když jsem neměl v úmyslu prodávat své dividendově růstové akcie včera, tak je nemám v úmyslu prodávat ani dnes a ani zítra! Takže proč bych se měl vlastně o výkyvy ceny zajímat, že? Jak je vidět, tak odpověď/držení nemusí být vytesané do kamene, když se naskytne lepší dividendová příležitost, tak jsi to propočítám a když to výjde pro můj dividendový příjem lépe, tak neváhám se nejhorší akcie z portfólia zbavit a nahradit ji výkonnější. Tedy pouze za předpokladu, že na neprodělám na nákupní ceně.
Příklad před závěrem
Jako vhodný příklad jsou akcie firmy AbbVie. Ještě na začátku roku byla cena přes 120 dolarů za kus. Dnes? Nooo opravdu špatné, 76 dolarů za kus. Tedy pokles o 43%, ááá hrůůůzááá, děsnééé, prodááát!!!
Pardon cože?
V roce 2018 ABBV vyplatila na dividendě 3,59 dolarů, to je při ceně 120 dolarů pouhých 2,99% hrůbého, neboli 2,54% čistého. Nyní, když je cena dole, tak je dividendový výnos 4,72% hrubého, tedy 4,01% čistého. A hádejte co? ABBV již ohlásila zvýšeni únorové dividendy, tentokrát o 11%, po letošních 35%! Takže 43% pokles ceny, ale 46% navýšení dividendy … proč tedy prodávat???
Závěr
Pokud jste dlouhodobý investor, tak moje rada tedy zní: nikdy se nenechte akciovým trhem a jeho krátkodobou volatilitou ovlivnit.
Chápu, že je velmi těžké sledovat jak se hodnota Vašeho portfolia zmenšuje, ale uvědomte si, že je to pouze dočasné, za pár let si budete rvát vlasy, proč jste tuto příležitost nevyužili k navýšení svého portfólia. Finanční jistota je pro každého člověka velmi důležitá, takže je velmi snadné stát se obětí volatility trhu.
Držet, čekat a následně přikupovat!