Margin – obchodování na úvěr
Margin – obchodování na úvěr
Obchodování na úvěr (tzv. margin) je investiční strategie využívaná především aktivními investory. Princip úvěru na obchodování s CP spočívá v tom, že investor část své investice do akcií financuje z vypůjčených peněz od brokera a ručí za ně nakoupenými akciemi. Při obchodování na úvěr vzniká tzv. „pákový efekt“ (leverage). Investor dodá pouze část finančních prostředků nutných k uzavření obchodu, plně však přebírá ztráty nebo zisky z obchodu vyplývající. To má za následek, že i malá procentní změna v kurzu obchodovaného aktiva znamená velkou změnu investorovy finanční pozice. Část kupní ceny, kterou musí zákazník na účet u obchodníka složit, se nazývá marže (margin), a jde o počáteční vlastní zdroje (equity) uložené na účtu.
Zákazníkovy nakoupené cenné papíry jsou přitom použity jako zajištění této půjčky – zástava či kolaterál (collateral). Po prodeji CP klient splatí úvěr včetně úroku a ponechá si výnos, který může být i několikanásobný díky znásobení velikosti jeho investice. Velikost nákladů při obchodování s použitím marginu je tak dána dvěma faktory: kolik si zákazník půjčí a na jak dlouho. Maržový účet lze také použít k uzavření tzv. obchodu nakrátko (short sale), kdy si zákazník může vypůjčit CP od obchodníka s cílem je prodat a doufat, že kurz těchto cenných papírů v budoucnu poklesne a tyto CP pak bude možné nakoupit levněji a realizovat tím zisk.
Další margin pojmy:
- Minimum margin (Minimální margin)– Před začátkem obchodování na margin musí investor složit u obchodníka v USA určitou min. částku (např. 2 000 USD).
- Initial margin (Počáteční margin)– Podle pravidel platných v USA si lze půjčit maximálně 50 % kupní ceny (na úvěr nelze nakoupit všechny CP). V ČR si lze půjčit i více. Část kupní ceny, kterou zákazník skládá na účet (obvykle právě 50 % nákupní ceny) je znám jako počáteční margin.
- Account equity (Vlastní zdroje na účtu)– Vlastní zdroje na účtu tvoří hodnota zákazníkova majetku po splacení úvěru. Výši vlastních zdrojů lze vypočítat jako rozdíl tržní hodnoty cenných papírů koupených na úvěr a aktuální hodnoty poskytnutého úvěru.
- Margin maintenance (Udržovací margin)– Jedná se o minimální úroveň vlastních zdrojů na účtu předtím, než obchodník zákazníka vyzve ke složení dodatečných prostředků (peníze nebo CP) nebo než prodá CP ze zákazníkova účtu ke splacení úvěru.
Proč obchodovat na úvěr (platí pro Fio banku)?
- Úvěr lze kdykoliv částečně nebo zcela splatit bez dalších poplatků za nečerpání.
- Úrok je počítán denně jen z čerpané částky.
- V případě intraday obchodů (ráno nakoupím, odpoledne prodám) neplatíte úrok z čerpané částky.
- Tzv. „pákový efekt“ úvěru umožňuje znásobit výnos, avšak násobí riziko ztráty.
- Můžete spekulovat nejen na růst, ale i na pokles.
Kolik obchodování na margin stojí?
Poplatky spojené s obchodováním na úvěr se liší dle konkrétního trhu, na kterém obchodujete. Výše úrokové sazby je závislá na měně, ve které jste si půjčili od brokera. Pokud má být tato investiční strategie zisková, tak výpůjční úroková sazba musí být menší, než kapitálový zisk a přijaté dividendy z akcií, jenž investor za vypůjčený kapitál zakoupil. Delší časový horizont výrazně navyšuje úrokové náklady, a proto se tato strategie hodí spíše pro swing trading v horizontu několika týdnů či měsíců, kdy investor nakoupí akcie na úvěr po nějaké výrazné korekci na trzích.
Používáte někdo debit money na Degiro? Jestli tomu dobře rozumím, tak bych při nějakém poklesu trhu, jako třeba v březnu nakoupil akcie na dluh a ten bych pak v několika měsících splatil. Mezitím bych platil něco kolem 2% ročně dle měny z vypůjčené částky.
Jak to tak bývá, tak mám vždy peníze k dispozici až po masivní rally a tohle by řešilo problém. Bavím se o malém procentu celkového portfolia, tak aby nehrozil margin call. Navíc u toho nehrozí riziko jako u velkých pákových obchodů, jestli tomu dobře rozumím.
Netuším, nikdy jsem si toho nevšiml. Tak jak to popisuješ, tak je to vlastně klasický margin.