Medvědí trh a jeho dopady (minulost/budoucnost)
Poklesy/propady trhu (medvědí trhy) jsou z podstaty trhu jako takového, nevyhnutelné. I když jak již jsme mnohokrát slyšeli „tentokrát to bude jiné“, tak vždy se medvědi časem vrátí. Někteří investoři se medvědího trhu bojí jak čert kříže, jiní se na něj těší (že budou moci levně nakoupit). A když skončí, tak si ti první sypou popel na hlavu, že buď se ztrátou prodali, anebo že nepřikoupili, když byl čas výprodejů.
Nebudeme si nic nalhávat, medvěd dokáže rozcupovat cokoliv, investory nevyjímaje. A jak se zdálo, tak v poslední obchodní den měsíce února 2020 medvěd dorazil v plné síle. Ovšem začátek března přinesl další obrovské výkyvy, takže na rozhodnutí, zda jsme nebo nejsme v medvědím trhu je ještě příliš brzy. Dovolím si citovat Benjamina Grahama:
Jediná jistota, kterou na trhu máte je, že trhy budou kolísat.
A je pouze na Vás, zda se necháte Panem Trhem roztrhat nebo pokles využijete pro sebe.
Úvod
Co finanční svět světem stojí, tak byl vždy provázen obdobím růstu, po kterém následovalo období poklesu. Různí finančníci, regulátoři a vlády se vždy těšili na růstová období a poklesy se snažili všelijakými „obezličkami“ utlumit nebo jim zabránit. Ale jak se můžete přesvědčit na obrázku níže, tak se jim to nikdy tak úplně nepodařilo. A vždy, když už se zdálo, že růst bude pokračovat do nekonečna, vtrhl na trh medvěd a zas byl důvod hledat další regulace.
Nejprve definice:
- korekce = pokles trhu do 19,99%
- recese = dlouhodobý pokles trhu o 20% a více
Historie
Poslední recese tu byla naposledy v době finanční krize (2007-2009). Ti co ji na trhu zažili, tak je to pro ně „před chvílí“. Ti kteří na akciový trh vstoupili až po finanční krizi (tak jako já), tak znají v podstatě jen růst – když pominu 19,8% korekci na Vánoce 2018 (jéééé to byly super ceny pro nákup…), pokles v roce 2016 a super-pokles (flash crash) v roce 2011. To znamená, že růst (býčí trh) trvá bez přerušení již 126 měsíců v řadě! To je historicky nejdelší období. Předchozí rekord byl 120 měsíců – od března 1991 do března 2001.
K tomu se navíc přidala i historicky nejnižší nezaměstnanost ve vyspělých státech (ČR nevyjímaje).
A nesmíme zapomínat ani na super nízké, i záporné, základní úrokové sazby centrálních bank – tohle tu nikdy v minulosti nebylo!
Případ medvědího trhu a případná recese byly vždy založeny na třech hlavních faktorech. Pokles předních ekonomických ukazatelů, výhled na nezaměstnanost a obrácená (revertovaná) výnosová křivka (jedno-leté vs. deseti-leté americké státní dluhopisy). Každý z těchto ukazatelů je sám o sobě málo významný, napovídá možný vývoj pouze pro velmi omezenou dobu, ale všechny tři společně již mají velkou váhu – pro odhad budoucího ekonomického vývoje.
Do teď (tedy před-minulý týden) se jednotlivé parametry zhoršovaly a zlepšovaly „na střídačku“, ale nyní všechny tři společně ukazují na zpomalení.
Nezaměstnanost
Nízká nezaměstnanost je (byla) vždy spojena s růstem hospodářství a v momentě, kdy ekonomika narazila na své limity, tak zas postupně začala růst. U nás je to navíc i sektorový problém, jelikož za posledních 20-30 let chtěl být každý právník, ekonom, účetní, takže na obory, kde se pracuje rukama, už nezbylo. Sehnat dnes zámečníka, vodaře, apod. je téměř nadlidský výkon. Dalším sektorem, který dnes „nemá lidi“ je IT, ale to není až tak problém škol, jako spíše obrovského rozmachu, na který náš stát prostě nebyl připraven. A vzhledem k tomu, jaké obory dnes chtějí žáci základních škol studovat, tak se trošku obávám, že na dostatek lidí v těchto oborech si budeme muset ještě 10-15 let počkat.
Je tedy jasné, že toto je dlouhodobý problém a to jak z minulosti, tak i do budoucnosti.
Nejnižší nezaměstnanost také byla vždy spojena s vrcholem hospodářského cyklu a tedy předznamenávala příchod krize nebo alespoň zpomalení. Každopádně, nízká nezaměstnanost je dobrá věc.
Když nezaměstnanost dosáhne své nejnižší hodnoty, tak se nevyhnutelně vždy stanou špatné věci. Nižší nezaměstnanosti sebou vždy přinesly rostoucí inflaci. Když je málo pracovníků, tak si mohou žádat vyšší mzdy, což snižuje marže firem. Akciové trhy na to reagují poklesem, protože zisky firem začnou klesat a tím následně i HDP států. Ona už samo rostoucí inflace může akciový trh poškodit.
Dalším důsledkem je, že nezaměstnanost nemůže dosáhnout nuly. Tedy teoreticky by mohla, ale znáte lidi, vždy se najde několik jedinců, kteří prostě pracovat nebudou, navíc v našem socialistickým zřízení a jeho mnoha různých dávek, se jim to prostě „nevyplatí“. Navíc stát potřebuje budoucí pracanty, takže ženy na mateřské stát také potřebuje. A jak nezaměstnanost dosáhne své minimální výše, tak již neexistuje vlastně žádná možnost zvyšovat produktivitu a to následně nevyhnutelně vede k poklesu, či krizi.
Výnosová křivka
Výnosová křivka je rozdíl mezi dlouhodobými a krátkodobými úrokovými sazbami FEDu. Inverze výnosové křivky znamená, že krátkodobé sazby jsou vyšší než dlouhodobé. Inverze měla v minulosti velmi dobré výsledky v předpovídání krize. Ke krizi v průměru došlo cca 19 měsíců po inverzi výnosové křivky. K inverzi došlo již loni (2019), ale také na konci února (2020). Dvě inverze v relativně krátké době po sobě již jsou výstrahou, že se něco chystá. Na druhou stranu je si třeba uvědomit, že dnes má většina centrálních bank vyspělých států záporné úrokové sazby, což nikdy v minulosti nebylo, takže by tento signál nemusel mít stejnou vypovídací hodnotu jako v minulosti.
Hospodářský cyklus
Když se v minulosti blížila krize, tak se vždy našlo mnoho „proroků“, kteří vždy tvrdili „tentokrát to bude jiné“. A ač si dnes můžeme myslet úplně to samé, protože po finanční krizi se nastavení především bankovního systému podstatně změnilo, tak ve výsledku to bude naprosto stejné! Jako vždy půjde o strach a chamtivost … a o moc a peníze!
V roce 1999, před splasknutí dot.com bubliny, většina analytiků říkala, že „tentokrát to bude jiné“, internet všechno změní a … bác ho! Bylo to úplně stejné, chamtivost vyhnala ceny internetových firem do oblak a pak to bouchlo.
V roce 2007 investoři naprosto ignorovali varovné signály v sektoru bydlení a hypoték na ně navázané … opět všichni došli k závěru, že tentokrát bylo jiné … bác ho! Bylo to úplně stejné, chamtivost vyhnala ceny domů do oblak a pak to bouchlo.
Dnes všichni věří, že FED všechno zachrání, ale i ten má již omezené možnosti. Základní úrokovou sazbu již snížil k nule, oznámil QE (i když tak se tomu nesmí říkat) a co dál? Takže bude to jiné? Nemyslím si. Jen se změní sektor, kde to bouchne, ale výsledek bude stejný.
Příští (dnešní) krize
Když přišla finanční krize, tak na ni nebyl nikdo připraven, asi proto, že předchozí krize v roce 2001 byla malá a tak si všichni mysleli (očekávali), že to zas nebude nic závažného = situaci naprosto podcenili.
Ale letos to velmi pravděpodobně bude OPRAVDU JINÉ! Býčí trh přes 10let, prudký propad ceny ropy a hlavně korona virus, který zasáhne celý svět!
Částečně to bude (je) dáno velmi nízkými základními úrokovými sazbami, jejichž růst nyní nelze čekat. Dokonce i ČNB musela obrátit o 180 stupňů a po zvýšení o 0,25% nyní o 0,5% snížila! Avšak velmi velké procento dluhů dnes tvoří hypotéky a navíc velmi velké procento hypoték jsou dnes dlouhodobé hypotéky (20-30 let) s pevně zafixovaným úrokem.
Níže přikládám graf dluhu domácností v USA k HDP, který pomalu klesá bez náznaku, že by spotřebitelé chtěli své dluhy navyšovat.
Dalším významným ukazatelem je výše osobních úspor, která poměrně slušně roste, což znamená, že spotřebitelé jsou opatrní.
Tyto dva grafy jasně naznačují, že dnešní američtí spotřebitelé na tom budou o dost lépe než v minulých krizích, takže se nemusíme obávat domino efektu, který jsme viděli ve finanční krizi. Charakteristikou poslední krize byly divoké spekulace na přehřátém trhu s bydlením. Toto, ale v současné době nehrozí a tedy v tomto sektoru dnes krize nevznikne.
Propad ceny ropy
Cena ropy v posledních týdnech klesala a tak OPEC postupně snižoval těžbu. Jenže cena klesla dál a tak OPEC vyzval Rusko k ještě většímu omezení těžby, ale Rusko odmítlo. A tak se Saudská Arábie rozhodla prudce srazit cenu ropy, k 30ti dolarům za barel.
Četl jsem několik šílených spekulací, že to Sudi udělali po dohodě s Ruskem, aby „zničili“ americké břidlicové těžaře. Ale také jsem četl vyjádření náměstka ministra průmyslu Ruska, že si nemohou dovolit těžit méně, protože by pak neměli co vyvážet, jelikož téměř vše by spotřebovali sami. Na kterou stranu se přikloníte nechám na Vás, já si dovolím poznamenat, že pokud by první byla pravda, tak by asi Sudové opakovaně nevyzývali Rusko k návratu k jednacímu stolu a dále přiložím graf s tzv. breakeven cenou = cena za kterou se vyplatí těžit, cokoliv pod nepokryje náklady a tedy nevyplatí se těžit.
A ještě druhý graf ukazující breakeven cenu těžby v Dallasu:
Koronavirus (COVID-19)
Pokles ceny ropy byl v minulosti vždy dobrou zprávou a vzpruhou pro růst ekonomiky … jenže! S poklesem ceny ropy přišel i koronavirus.
Rozšíření koronaviru po celém světě tvrdě dopadlo nejprve na letecké přepravce, následně na výrobce automobilů, pak na ubytovatele (hotely, AirBnB, …) a pak na všechny ostatní.
Proto dnes nelze brát pokles ceny ropy jako podporu pro růst ekonomiky, i když v normálních tržních podmínkách by to byl jasný prorůstový signál.
Většina firem již na konci února vykázala výsledky za poslední čtvrtletí a tak si na skutečný dopad koronaviru na jednotlivé firmy budeme muset ještě cca 2 měsíce počkat. Do té doby lze počítat s vysokou volatilitou akciových trhů na všech kontinentech.
Závěr
Řada ukazatelů v posledních měsících naznačila, že se vrchol ekonomického cyklu přiblížil. Ale stejně jak tomu bylo v minulosti, euforie býčího trhu pokračovala dále. To však byla příležitost pro hodnotové a inteligentní investory, aby se začali vzdělávat a připravovat na příchod medvěda. Každý investor by měl být připraven na to, že jednou medvěd přijde a mít své portfólio na to připravené.
Tak jak byl trh zahlcen optimismem v posledních 10ti letech, tak se nyní zdá, že ho nyní začal ovládat strach. A tím se dostaneme do spirály poklesů, kdy pokles ceny vyvolá strach z dalšího poklesu, což přinese další prodeje, které opět vyvolají strach z poklesu a tak stále dále. Čímž se z inteligentních investorů stane stádo, kteří prodávají jen proto, že to dělají všichni ostatní.
Tak jako trh v době růstu ovládá chamtivost (ceny rostou víc než zisky firem), tak v době recese trh ovládá strach (ceny klesají víc než klesají zisky firem).
Jenže takový hromadný exodus akcií pouze ukazuje na naprosté ignorování dlouhodobého pohledu založeném na hodnotovém investování. Je pravda, že je velmi obtížné sledovat jak se část nebo celé Vaše akciové portfolio zbarvilo do ruda, ale DGI investoři by si měli být jasně vědomi, proč akcie konkrétní firmy v minulosti kupovali!
Uvedu pár příkladů z mého portfólia.
Když jsem kupoval Shell (RDS.B) za 65 dolarů, tak mi platil přes 6% dividendového výnosu a byla to tedy pro mne super cena. Znamená to, že když klesla cena na 20 dolarů, měl bych Shell-ky zbavit? No to ani omylem! Dividendový výnos raketově vystřelil přes 15%. I když Shell dividendu pravidelně nezvyšuje, tak na druhou stranu dividendu od druhé světové války nesnížil! A že jsme za tu dobu těch krizí zažili. A tedy jen co se Saudi s Ruskem domluví na ceně, která bude vyhovovat oběma, tak budu přikupovat.
To samé platí pro 3M (MMM), bratry Johnsonovy (JNJ), Pepsáky (PEP), Fajzra (PFE), MAIN a mnoho dalších. Začínám se trošku obávat, že jako vždy nebudu mít dost peněz na nákup všeho co budu chtít.
Bohužel mnoho dnešních investorů nikdy medvědí trh nevidělo. A když bezprostředně hrozí krize, tak je třeba podniknout kroky k zajištění stabilního a bezpečného dividendového příjmu. Dnes již je pozdě na prodej pozic v mínusu, navíc se ztrátou žádný DGI investor neprodává! Ale myslím to tak, že hodnotoví investoři by si měli svá portfólia od začátku stavět tak, jako by krize byla za dveřmi … vybírat velké a silné firmy, jedničky ve svém oboru.
Na druhou stranu medvědí trh vždy sebou přinese mnoho skvělých příležitostí k levným nákupům skvělých firem za výhodné ceny a tím podpořit růst dividendových výnosů a portfolia jako celku.
Pokud nedokážete sledovat pokles držených akcií o 50%, aniž byste neměli záchvat paniky, tak byste na akciovém trhu neměli být.
Kdo z Vás by ještě před pár měsíci si dovolil snít o MAIN pod 20 dolarů (když stál 55 dolarů)? Nebo Realty Income za 40 dolarů (když stálo 72 dolarů)? Nebo 3M za 129 dolarů (když stál 180 dolarů)? A co bratry Johnansonovi za 122 dolarů (když stáli 155 dolarů)? A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho.
Za posledních 10 let ceny opět vyrostly do takových výšin, které nejsou ospravedlnitelné podkladovými firmami, k tomu se přidal propad ceny ropy a trhy dorazil koronavirus.
Pokud bych si měl na závěr tipnout, tak dle průběhu nákazy v Číně … tedy cca 2,5 měsíce od objevení do maxima nakažených a nyní se očekává (předpokládá) cca 2,5 měsíce než se Čína vrátí do svého standardního režimu … tak zbytek světa má za sebou přibližně dva týdny … a tedy lze očekávat ještě asi 2 měsíce kdy bude nákaza kulminovat ke svému maximu. To by teoreticky mohlo znamenat, že svět by se mohl vrátit do starých kolejí někdy na přelomu června a července.
Každý investor si musí být naprosto a jasně vědom toho, že konečným tvůrcem portfolia je on (ona) sám(-a), a že zodpovídáte za všechny zisky nebo ztráty. Pro úspěšné investování je zásadní držet se jasných investičních základů a zároveň ovládat své emoce – chamtivost nebo strach – a rozhodně slepě nesledovat sentiment na trhu. Pan Trh se vždy nechá strhnou, ať již na stranu neopodstatněného růstu či k slepému prodeji všeho za jakoukoliv cenu!
Momentálně cash is king, ale jak dlouho? Nikdo, NIKDO! nedokáže předpovědět kdy bude dno, od kterého se opět Pan Trh odpíchne k růstu. To tedy znamená, že inteligentní investor by měl přikupovat při poklesu, ale vždy si nechat dostatek volných prostředků na další příkupy. Protože pokud budete čekat na dno, tak je velká pravděpodobnost, že ho propásnete a nikdy nic nekoupíte. Takže na to též pozor!
A na úplný závěr shrnutí:
- v době krize by se investoři měli vyhýbat společnostem, které mají velké zadlužení, patří do cyklického sektoru, protože představují největší riziko a v klesající ekonomice na tom budou špatně
- investovat do dobře spravovaných společností s malým dluhem, velkým peněžním tokem a silnou rozvahou
- vybírat si proticyklické firmy, kterým se i v krizi daří dobře
- najdou se průmyslové sektory, které jsou považovány za odolnější vůči krizi, jako např. utility, zboží denní spotřeby
Na trhu se pohybuji 25 let, pamatuji si moje první nákupy přes RM- systém, kdy jsem tam běhal na pobočku a podával příkazy. Za tu dobu jsem přečetl mnoho knih, ale především článků, doporučení apod. Ale málokdy jsem viděl takto kvalitně napsaný článek, smekám a to hodně… Já jsem vyprodal svoje portfolio koncem roku 2019 ze 100 %, prostě to nějak přišlo. Začal jsem investovat po prvních propadech postupně, není to jednoduché, udržet ruku a držet se strategie. Ten pokles je raketa a co jak bude nikdo neví, jak píšeš. Část jsem poslal na svoje penzijní doplnkové spoření, mám tam ze 100 % akciový fond. Čerpat ho budu za 15 let na předdúchod, tak se není čeho bát. Ostatní ETF přes lynx. Přeji všem pevné nervy a zkusit být ve chvílích kdy to vypadá na konec světa být trochu chamtivý 🙂 držte se
Dobrý den, děkuji.
Vlastíku, připojuji se k pochvale, moc pěkně napsáno. Snad toho letošního medvěda přežijeme a nezískáme z něj nějaké nové psychické poruchy :-D.
Jako, mezi námi, mamut by přece z medvěda mít strach neměl. Díky tvým klům by měl mít strach spíš ten medvídek 😃
Příliš velký medvěd udolá i mamuta ;-).