Měli bychom nakupovat v době historicky nejvyšších cen?
Rok 2020 je za námi a trh vyrostl do nových historických maxim. A sešlo se nám několik dotazů našich čtenářů zda by měli i přes tyto historiky nejvyšší ceny dnes nakupovat nebo čekat na další pokles, či medvědí trh.
Protože nikdo přeci nechce nakoupit na vrcholu a pak sledovat jak cena klesá a klesá … a klesá. A následně čekat měsíce a roky než se zas cena vyšplhá zpět a po cestě dolů a nahoru průměrovat cenu.
Každý investor a DGI o to víc, se musí snažit nakoupit za nejlepší cenu, aby jeho návratnost byla co nejlepší. A cena na historických maximech pocit nejlepší ceny rozhodně nedávají.
Pokud bychom to vzali čiště statisticky, tak máte šanci pouhých 5%, že nakoupíte za nejnižší cenu v daném roce. Takže máte celých 95% šanci, že nakoupíte za cenu velmi daleko od minimální = nejlepší ceny.
Ale znamená to, že by jste v blízkosti historických maxim neměli nakupovat vůbec?
No to rozhodně NE! Protože …
Maxim je dosahováno opakovaně
Proč?!? Inu proto, že historiká maxima mají tendenci se opakovat a trh maxim dosahuje opakovaně.
V minulosti vždy dosažení historického maxima v investorech vzbuzovalo obavy. Zaprvé strach z toho, že bude následovat pokles a zadruhé, že jde o úplně nový stav na trhu, který zde ještě nebyl.
Trh totiž vlastně funguje jen ve dvou stavech. Buď je Pan Trh velmi chamtivý a chce víc a víc (býčí trh) nebo je Pan Trh velmi bojácný a snaží se vyprodat za jakoukoliv cenu (medvědí trh).
Takže, když ceny rostou a ze všech stran se na investory hrnou „istorická maxima“, tak to znamená, že Pan Trh chce víc a víc a ceny dále porostou. To je hlavní důvod pro to, že historická maxima jsou opakovaně překonávána … i několikrát po sobě a to během krátké doby.
Vyšší ceny totiž přitahují více investorů a ti zas tlačí ceny výš a výš, což přitáhne další investory … a kruh se uzavírá.
Pokud se například podíváme na Index S&P 500 od roku 1950, tak je jasně vidět, že maxima byla následována dalšími maximi několikrát po sobě a to i ve velmi krátkých časových úsecích.
Co, ale bude investory asi nejvíce zajímat je časový úsek ode dna do maxima a zpět do dalšícho dna. Takový „ježek“ počtu dnů mezi historickými maximy by vypadal následovně.
Na první pohled Vás jistě uchvátí ty tři obrovské špice, ale ty by jste měli ignorovat a zaměřit se na ty malé! Protože to důležité se neodehrává v horní části grafu, ale právě naopak v jeho spodní čtvrtině.
Pokud se podíváte na graf pozorně, tak Vám jistě neunikne skutečnost, že kromě čtyř špic jsou všechny ostatní do 500 dnů … pouze! Pokud bychom si tento graf opět dali do statistiky nudných čísel, tak nám výjde, že Index S&P 500 se od roku 1950 pohyboval do/kolem 5% od svého historického maxima téměř polovinu času.
Věta „do/kolem 5% od svého historického maxima“ asi není dostatečně vystihující stav trhu a proto zde mám ještě další dva grafy, které nám trh vykreslí/vysvětlí o poznání lépe.
První graf ukazuje roční míru návratnosti Indexu S&P 500. Kde světle růžová (oranžová) je doba, kdy se trh pohyboval do 5% od maximální hodnoty. A světle modrá (fialová) je doby, kdy byl trh více jak 5% od své maximální hodnoty.
Přitom roční návratnost kolem maximálních hodnot (do 5% od maxima) byla 8,2%, kdežto po zbytek času byla jen 7,4%. Měli by se tedy investoři možného poklesu z historických maxim opravdu bát? Nebo jsou obavy až příliš přehnané?
Návratnost za jeden jediný rok se však může zdát jako příliš krátké období, když si uvědomíme, že sledujem vývoj Indexu S&P 500 již od roku 1950. Takže co kdybychom vzali průměrnou dobu držení akcie, což jsou dle různých statistik tři roky.
Druhý graf ukazuje návratnost Indexu S&P 500 za tři roky (barvičky stejné jako u předchozího grafu). Jak je vidět, tak pokud jste investovali kolem historických maxim, tak byla návratnost téměř totožná jako u jedno-roční návratnosti – jen ta „homole“ je trošku štíhlejší. Kdežto návratnost dále od historických maxim o poznání klesla.
Zde je třeba zdůraznit, že výsledky v minulosti neznamenají, že Pan Trh se bude chovat stejně i v budoucnosti. Na druhé straně však, když vezmeme v potaz, že tyto výsledky vychází z 70tileté historie a to již je nějaký kus času.
A kam jinam? Že by investovat do zlata?
Zlato je přeci jasná volba nebo není? Zlato je tu téměř tak dlouho jako lidstvo samo, takže máme ještě delší historická data pro porovnání výkonnosti.
Jak ukazuje následující obrázek, tak další růst ceny poblíž historických maxim je ještě daleko pravděpodobnější než u akcií. Výnos je tím vyšší, čím blíže je/byla cena blíže historického maxima (do 5%). Jednoroční návratnost při ceně do 5% od historického maxima byla 42,1%, kdežto v ostatních případech (95% času) byla pouhých 3,8%.
Závěr
Z výše uvedených grafů lze tedy vyvodit, že investovat v blízkosti historicky nejvyšších cen není zas až tak špatné jak by se mohlo na první pohled zdát … jistě vzali jsme jen krátkodobé horizonty (jeden a tři roky).
Na druhou stranu nám/Vám nikdo nezaručí, že dnešní historické maximum je ten poslední vrchol a „teď“ nastupuje medvěd.
Každopádně to však znamená, že by jste se neměli příliš strachovat o to kdy nakupujete a prostě nakupovat dál, když máte peníze. Protože pokud máte dostatečně diverzifikované portfólio, tak pokles jednoho sektoru bude vyrovnán růstem druhého. Zde platí staré dobré přísloví: „Nikdy nedávejte všechny vajíčka do jednoho košíku!“
Radujte se z růstu jedné části portfólia a ještě větší radost mějte z poklesu druhé části, protože to je ta část, kde by jste měli za levno přikupovat. Protože jak řekl Warren Buffett …
Nejlépe se nakupuje, když v ulicích teče krev!!!
Podle mě nejde ani tak o ceny samotné, jakožto o valuace a předpokládaný růst zisků. Co se týče technické analýzy zajímavé.
Hlavní problém v hodnotě peněz, tedy pardon měny, peníze od roku 1971 už nemáme 🙁
Vhledem k tomu kolik teď centrální banky blijou nový měny do oběhu každého státu, tak se zdá valuace asi stále OK.
Ale celkový trend cenového ohodnocení je prostě stále daný = růst.