Microsoft: recenze dividendové akcie
Toto je příspěvek od Dereka z EngineermyFreedom.com
Microsoft (MSFT) založili v roce 1975 mladí Bill Gates a Paul Allen v Novém Mexiku. Většina lidí zná operační systém Windows, ale Microsoft vyvíjí širokou škálu softwarových služeb a zařízení. To zahrnuje serverové aplikace; aplikace podnikových řešení; nástroje pro správu desktopů a serverů; nástroje pro vývoj softwaru a videohry.
Jako technologická společnost zaznamenala za poslední desetiletí působivý růst, pokud jde o cenu akcií, která vzrostla z 31 dolarů v roce 2010 na přibližně 224 dolarů v době psaní tohoto článku. Jedná se o působivý obrat od jejich „ztraceného desetiletí“ v prvních 10 letech tisíciletí.
Jsem však dividendovým investorem. A z tohoto pohledu společnost Microsoft zvýšila dividendu za posledních 18 let. Díky tomu patří mezi takzvané dividend challengers a zanedlouho se stanou i dividendovým aristokratem.
Dnes budu analyzovat MSFT z pohledu růstu dividend.
Provozní segmenty společnosti Microsoft
MSFT provozuje tři segmenty: produktivitu a obchodní procesy, inteligentní cloud a více osobních počítačů. Pokud jde o tržby, všechny 3 segmenty byly v roce 2020 relativně stejné, každý s téměř 33%.
Produktivita a obchodní procesy
Tento segment se skládá z produktů a služeb v portfoliu produktivity, komunikace a informačních služeb zahrnujících celou řadu zařízení a platforem. Tento segment zahrnuje především:
- Office Commercial je navržen tak, aby zvyšoval osobní, týmovou a organizační produktivitu prostřednictvím řady produktů a služeb, jako je Office 365.
- Office Consumer je navržen tak, aby zvyšoval osobní produktivitu prostřednictvím řady produktů a služeb, jako jsou Microsoft 365, Skype, Outlook.com a OneDrive.
- LinkedIn je platforma sociálních médií pro profesionály.
- Dynamics poskytuje cloudová obchodní řešení pro finanční správu, správu vztahů se zákazníky (CRM), správu dodavatelského řetězce a další platformy pro vývoj aplikací pro organizace.
Inteligentní cloud
Segment Inteligentní cloud se skládá z veřejných, soukromých a hybridních serverových produktů a cloudových služeb. Tento segment zahrnuje především:
- Serverové produkty a cloudové služby včetně Azure, SQL Server, Windows Server, Visual Studio a GitHub.
- Enterprise Services zahrnuje služby podpory a Microsoft Consulting Services.
Více osobních počítačů
Segment Více osobních počítačů společnosti Microsoft se skládá z produktů a služeb, které staví zákazníky do centra zkušeností s jejich technologiemi. Tento segment zahrnuje především operační systém Windows, včetně licencování Windows OEM.
Růst společnosti Microsoft
Výkaz zisku a ztráty
Při analýze finanční situace společnosti začínám výkazem zisku a ztráty. Obecně se dívám na desetileté výkazy, kde mě zajímá průměrný růst tržeb, čistého zisku a zisku na akcii. Zjišťuji, zda existuje poptávka po produktech společnosti, zda generují zisk po odečtení nákladů a daní a jejich zisk roste.
Microsoft má tržní kapitalizaci ve výši 1,6 bilionu dolarů a má účetní hodnotu na akcii kolem 16,30 dolarů. Od roku 2016 vzrostly ve výroční zprávě za rok 2020 tržby z 91,154 miliardy dolarů na 143,015 miliardy dolarů. To je složená roční míra růstu něco málo přes 11,92%.
Ve stejném období zisk na akcii vzrostl z 2,56 na 5,56 dolarů. V roce 2018 došlo k mírnému poklesu kvůli čistému poplatku ve výši 13,7 miliard dolarů v souvislosti s přijetím TCJA. Růstu pomohl program zpětného odkupu akcií společnosti Microsoft. V letech 2016 až 2020 dokončili zpětné odkupy akcií za 40 miliard dolarů.
Dne 18. září 2019 představenstvo schválilo program zpětného odkupu akcií, který opravňoval ke zpětnému odkupu akcií až do výše 40 miliard dolarů. Tento program zpětného odkupu akcií byl zahájen v únoru 2020. K 30. červnu 2020 z tohoto programu zpětného odkupu akcií za 40 miliard dolarů zůstalo 31,7 miliard dolarů.
V roce 2020 činila provozní marže 37%, což je více než desetiletý průměr 33,8%. Hrubá marže byla 67,8%, což je na stejné úrovni jako desetiletý průměr 68%.
Rozvaha
Společnost Microsoft má celková aktiva ve výši 301 miliard dolarů a pasiva ve výši 183 miliard dolarů. To dává zdravou hodnotu 118 miliard dolarů vlastního kapitálu. Některá aktiva mohou být uvedena jako „goodwill“. Pokud je goodwill a další nehmotná aktiva při výpočtu vlastního kapitálu vyloučena z celkových aktiv, získáte hmotnou účetní hodnotu na akcii ve výši 8,97 dolarů.
Pokud společnost získá jinou společnost a zaplatí cenu, která je vyšší než hmatatelná účetní hodnota této společnosti, utrpí ztrátu ve své rozvaze a výsledovce. Aby se tomuto problému vyhnul, může nabývající společnost uvést rozdíl mezi kupní cenou a hmatatelnou účetní hodnotou nabyté společnosti do své rozvahy jako „goodwill“. Kdykoli během několika let uvidíte zvýšené množství „goodwillu“, můžete předpokládat, že společnost kupuje další podniky. V závislosti na podnikání, které si koupili, to může být dobrá věc.
V průběhu let společnost Microsoft provedla mnoho akvizic a průměrná hodnota goodwill / vlastní kapitál za posledních 10 let činila 29%. V roce 2017 to díky akvizici LinkedIn výrazně poskočilo na 37%, ale pro mě je to stále přijatelná úroveň.
Peníze, peněžní ekvivalenty a krátkodobé investice dosáhly k 30. červnu 2020 výše 136,5 miliardy dolarů a 133,8 miliardy dolarů. To je asi 45% jejich rozvahy. Celkový dluh / vlastní kapitál je 44%, což znamená, že mají dluh 0,44 dolarů za každý 1 dolar vlastního kapitálu. Úrokové krytí je poměrně vysoké, přes 20, takže může více než pokrýt úrok ze svých dluhů. Celkový dluh / EBITDA činí 1,22.
Celkově má Microsoft jednu z nejlepších rozvah a zaslouží si své AAA kreditní hodnocení.
Kvalita dividendy společnosti Microsoft
O společnosti Microsoft se často nehovoří jako o dividendové akci, protože její počáteční výnos je obvykle nízký. V době psaní tohoto článku se pohybuje kolem 1%. Je těžké se nadchnout pro 1% výnos, pokud máte převážně společnosti s nadprůměrným dividendovým výnosem.
Součástí mé investiční práce je investovat do společností, které vykazují historii zvyšování dividend, ale také vykazují dobrý potenciál pro jejich další zvyšování. Společnosti, které vytvářejí udržitelný růst příjmů, jsou často nejlepšími dividendovými společnostmi, protože je snazší dividendu zvednout, když roste zisk.
Volný peněžní tok značně vzrostl, z 24 miliard v roce 2009 na 45 miliard v roce 2019, což je průměrný růst 8,4% ročně.
Microsoft nejenže splňuje všechno z hlediska růstu. Rovněž zvýšil dividendu za posledních 18 let v řadě. Od roku 2004 činil průměrný nárůst dividendy 15,15%. Míra růstu dividendy za posledních 5 let je 10,45% ve srovnání s 6,23% u S&P 500.
Výplatní poměr je dobrým ukazatelem udržitelnosti dividend. Jako evropský dividendový investor jsem zvyklý na konzervativní sazbu pod 50%. U amerických společností se mi ale líbí něco pod 70%. Microsoft obvykle vyplácí mezi 30 až 40% volného peněžního toku, přičemž desetiletý průměr je 33%.
Nemusí být žádným překvapením, že Microsoft má jednu z nejbezpečnějších dividend na celém trhu. Rychle rostoucí podnik se silnou rovnováhou mi dává jistotu v odhadu dvojciferného růstu dividendy v příštím desetiletí.
Závěr
Microsoft je jednou z nejsilnějších společností na světě. Mají spoustu katalyzátorů růstu v příštím desetiletí. Společnost Microsoft vykázala vynikající růst dividend a má jednu z nejsilnějších rozvah, jaké najdete.
Otázkou je, mám si koupit Microsoft? S dividendovým výnosem 1% a poměrem P / E 30 není akcie společnosti MSFT rozhodně levná. Kvalita je ale velmi zřídka levná. Z mého modelu Dividend Discount Modelu a modelu diskontovaných peněžních toků oceňuji MSFT kolem 180 dolarů.
Osobně jsou pro mě příliš nadhodnocené, ale pokud se vrátí k hodnotě 200 dolarů, znovu zvážím akcie MSFT.