Můj důchod aneb já se nechci jít pást – 1. část
Pro titulek dnešního článku jsem si vypůjčil slogan z dnes již kultovního videa Vladimíra Pikory a Markéty Šichtařové „Nechceme se v důchodu pást!„, ač z 8. února 2011, tak stále platné… bohužel.
Mnoho lidí se začíná, pomalu, ale jistě, obávat, že nebudou schopni financovat svůj životní styl po odchodu do důchodu a třeba říci, že z dobrého důvodu. Když se podíváte na „strom života v ČR„, tak mě to optimismem zrovna nenaplňuje.
Takže tyto dva články budou plné grafů, statistik a výhledů do budoucna… o akciích a investování to dnes moc nebude, více o akciích až zítra … kdo se nebojí, tak pojďme společně na to…
Kde jsme dnes
Na výše uvedeném odkazu Českého statistického úřadu, lze nalést následující obrázek:
Ten nám říká, že tzv. husákovi děti jsou v dnešní době v nejlepších letech, tedy 40-50. A tato silná populace platí daně, vlastně pardon „důchodové pojištění“, současným důchodcům. Tedy vše co tito lidé na daních zaplatí to je ihned vyplaceno. Omlouvám se, ale toto prostě není „pojištění“ v žádném smyslu slova, ať už to v zákonech ČR stojí jak chce, je to prostě další srážka z příjmu osob a firem = daň. Tedy na státním rozpočtovém účtu by na konci každého měsíce měla zůstat nula, když se vše důchodcům vyplatí důchod. No joooo, jenže tam je už několik let mínus! Tedy ani vše co tyto silné ročníky na daních zaplatí, tak nestačí na výplatu dnešních důchodců… a to jich je povážlivě méně, než všech pracujících mezi 18-65 roky!
Státní rozpočet
Když se podíváme na tzv. mandatorní výdaje ČR za poslední 4 roky, tak si všimněte hned prvního řádku… ten ale nehezky roste:
Pokud by se Vám čísla zdály, že jsou nějaká malá, tak upozorňuji, že jsou v milionech, musíte za ně ještě přidat šest nul! Tedy pro rok 2018 bude na důchodech vyplaceno: 429 666 000 000 Kč. Nechápejte mě špatně, já to samozřejmě důchodcům přeji, oni si to již odpracovali. Co mi ale nedává spát je, jak to bude s mým důchodem?
(ano, všimli jste si správně, na řádku Sociální dotace a příspěvky zaměstnavatelům pro rok 2017 je chyba – je tam o nulu navíc, správně je 5 605 milionů Kč).
Rok 2020 se blíží a s ním…
Nebudu Vás děsit hned na začátku, takže uděláme jen malý krok do budoucnosti … rok 2020 je již téměř za rohem a s ním se „strom života v ČR„ posune následovně:
Posun je to téměř neznatelný, takže bychom mohli jít rovnou o 10 let vpřed, co říkáte? Nejdříve si, ale všiměte počtu dětí v rozmezí 0-15 let! To jsou lidičky, kteří se již narodili v posledních 13ti letech, tedy dnes tu s námi již chodí po světě. To jen pro pořádek, že tyto čísla jsou reálná, nikoliv statistický odhad.
Zde je již pomalu vidět, že lidí nad 70 let začíná ubývat a „hrozivá vlna“ silných ročníků se přibližuje k před-důchodovému věku. Děsivější je ale odhad narozených dětí v letech 2020 – 2030, vidíte ten propad?
Tento pokles by se měl zřejmě kolem roku 2040 zastavit a děti opět začít rodit ve větší míře, ale… Co je na tomto obrázku velice důležité, je posun silných ročníků do důchodového věku. Vidíte ten „zub“, jak se nezvratně přiblížil k 65tce? A vidíte ten (malý) počet lidí, kteří na tyto nové důchodce budou muset platit daně (důchodové pojištění)?
Dva roky na to bych měl jít do důchodu já … jenže kdo mi ten důchod bude vlastně platit?!?
Pokud se toho dožiji, tak v roce 2050 bych měl být již 8 let v důchodu, tedy alespoň dle této kalkulačky. A se mnou dalších cca 3,15 milionů dalších důchodců, kterým důchody bude muset z daní zaplatit cca 5 milionů pracujících. Jen znovu upozorňuji, že to nejsou čísla vycucaná z prstu, to jsou opravdoví lidičkové, kteří se narodili v roce 2017 a dříve, takže v roce 2050 jim bude 33 let a více. Tedy počet lidí v rozmezí 1-33 je odhad, ale počet lidí 33-70let téměř přesně dán.
Důležité srovnání: na konci roku 2017 bylo cca 2 miliony důchodců a na jejich důchody platilo daně cca 6,7 milionů pracujících… a stejně to nestačilo! Důchodový systém ČR rok 2017 zakončil se sekyrou zatnutou 16,3 miliardy korun hluboko = 16 300 000 000 Kč (uff to je nul).
Dokážete si představit jak bude vypadat státní rozpočet ČR v roce 2050 až se poměr důchodce:pracující změní z 2 ku 6,7 na 3,1 ku 5? Já na to radši nechci ani pomyslet, to už bych asi vůbec nemohl spát!
Na závěr tohoto odstavce ještě přidám obrázek „stromu života v ČR„ pro roky 2020 až 2060 vedle sebe, na kterém je posun krásně vidět:
Rozhodně doporučuji se na stránky ČSÚ zajít podívat, mají tam moc hezké animace.
Z čeho šetřit?
Takže pokud je Vám dnes 30, 40, či 50 let a nebudete se chtít „jít pást“, tak s tím budete muset něco udělat. A dle obrázků výše mi je jasné, že čím dřív, tím líp.
Jestli nepatříte ke šťastlivcům, kteří zdědili nebo restituovali milionové majetky, tak jako já, anebo se na Vás neusmála paní Štěstěna, no na mě taky ne, tak si chtě-nechtě budeme muset začít odkládat něco z našich těžce vydělaných peněz v zaměstnání stranou.
Takže otázka za pět Bludišťáků: „Kolik že si to češi měsíčně vydělávají?“
Bohužel ani zde to není příliš pěkné pokoukání:
A Český statistický úřad nás znovu příliš nepotěší:
Ve 4. čtvrtletí 2017 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 8,0 %, reálně se zvýšila o 5,3 %. Medián mezd činil 27 320 Kč.
V 1. čtvrtletí 2018 vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství proti stejnému období předchozího roku o 8,6 %, reálně se zvýšila o 6,6 %. Medián mezd činil 25 674 Kč.
Ač by se reálné zvýšení průměru mohlo zdát krásné, tak medián poklesl téměř o 2 tisíce, tedy reálně se vlastně snížil, protože na takto vysoký plat dosáhlo méně lidí. A jak říkával můj učitel statistiky, tak průměr je sprosté slovo a proto se tím nebudeme zabývat.
A navíc…
… jak nejnovější údaje ukázaly, tak většina Čechů je žalostně nepřipravená. 50% dokonce ani netuší kolik by vlastně měli mít na důchod naspořeno. Dokonce téměř třetina se přiznala, že nemá našetřeno vůbec nic! Na druhou stranu nutno konstatovat, že si většina Čechů myslí, že by jim cca 1,5 milionu mělo na důchod stačit, ale většina vůbec netuší na jak dlouho by jim tato částka vydržela.
Inflace
Na co nesmíme též zapomínat je inflace. Dle ČSÚ byla inflace v roce 2017 ve výši 2,5% a za první polovinu roku 2018 ve výši 2,3%. Takže i když se snažíte a poctivě si cpete peníze do slamníku, tak stejně na konci roku si „za stejný peníz koupíte méně muziky“.
I když poměrně dost často slýchám, že inflace je nějaké „virtuální“ číslo, tak pak následně od těch samých lidí znovu slyším, jak je to hrozné, že to nebo tamto je zas dražší. No samozřejmě, to ta „neexistujicí“ inflace Vám užrala z Vaší sto koruny pár procent. Sice na té bankovce je stále číslo 100, ale už si za ni nekoupíte těch rohlíků 60, ale jen 55 – těch pět rohlíků „sežrala“ ta neviditelná inflace.
Nutno dodat, že naši politici, by se Vás jistě snažili utěšit slovy, že lokomotivy, jízdní kola a špendlíky stojí dnes méně než loni … no jo, jenže když mě ta lokomotiva prostě nějak nechutná, víte?
Pokud jste dočetli až sem, tak doufám, že jsem Vám první část líbila a moc nevyděsil, dnes budete spát klidně a zítra se vrátíte dočíst druhou polovinu. Ač jsem tento článek původně zamýšlel jen jako „jednodílný“, tak se nakonec rozrostl na více jak 3200 slov a to by se Vám na jeden zátah určitě číst nechtělo, takže …
I když jsem už tento článek jednou četl musel jsme si ho dát podruhé a spát dobře nebudu, protože se už teď těším na zítřejší pokračování. Sice bych jako redaktor a admin mohl podvádět, ale počkám si jako všichni na zítra. Pěkná práce kolego.
Diky, byla to ale fuska, jak jde o statistiky, tak je to vzdy docela opruz dohledat relevatni data, protoze vetsina novinaru si z tzv. tvrdych dat, vyberou jen neco… co se jim hodi do kramu a zbytek „taktne“ zamlci nebo hur zkresli 🙁
No a pak jak se do toho dam, tak se to z par odstavcu vzdy rozroste na 2 clanky… 🙂
Velice dobře napsané a bohužel, pravdivé.
Dekuji.
druhy pilier nič ? u nas cast odvodov do socialnej poistovne ide do sukromnej doplnkovej dochodkovej spravcovskej spolocnosti (mladý to majú myslím povinne) suma co sa tam naakumuluje by mala sluzit ako sukromna cast dochodku – respektive najlepsie na tom je ze daná suma je deditelna .. (da sa tam vybrat index, akciovy, dlhopisovy alebo kombinovaný fond.. takze aj nejake zhodnotenie tam je..) (druha vec su poplatky co im nasi politici odklepli)
Druhy pilíř nic, protože byl v CR pred par lety s velkou pompou zrušen…
Vzhledem k tomu jak blbe byl ten zákon napsán, tak to asi neni uplne škoda…
Problém ale je, ze za to nemame nahradu… Tedy statni myslim, ted je to občane starej se sam!
Děkuji za pěkný článek. Doufám, že nám všem se podaří, být na státním důchodu nezávislý a mít ho jen jako „kapesné“ . A naše děti už budou někde jinde s divi.
Těším se na pokračování.
Dekuji za pochvalu… druhá část za T-5 minut…
Opět jsem se nechal „trošku“ unést… takže 2240 slov… snad to zvládnete 🙂