Můj důchod aneb já se nechci jít pást – 2. část
Dnes dokončíme co jsme včera začali. Pokud jste první část nečetli, tak začněte prosím zde: Můj důchod aneb já se nechci jít pást – 1. část
DGI přichází poprvé na scénu
Pojďme raději od těch katastrofických zpráv jinam, tedy k tomu proč jsme/jste zde, na webu investiční gramotnosti. Ti co nás čtou pravidelně, tak již ví, že historicky se již několikrát prokázalo, že investování do dividendově růstových akcií je pro investory tím nejlepším způsobem, jak si vybudovat své budoucí bohatství. I když to není nejrychlejší způsob, zbohatnutí, tak investování do dividendově růstových akcií je skvělým způsobem, jak si (na)plánovat odchod do důchodu a následně díky nim platit své účty a odpočinek v důchodu. Když se nám bude dařit dobře, tak by mohlo být i možné odejít do „důchodu“ dříve, než co kolik povolují české zákony.
Dobrou zprávou je, že pokud Vám je dnes 30, 40 nebo 50 let, tak pravděpodobně ještě není příliš pozdě na to, aby jste si včas dali dohromady dostatečně velké portfólio, které Vám zajistí pohodlný odchod do důchodu. Správně postavené portfólio, nakoupené v době podhodnocení, pak bude přinášet vysoké výnosy, které budete potřebovat k dosažení Vašich finančních cílů.
Nejdříve se, ale musíme podívat kolika let se to vlastně v ČR dožíváme?
Jak jsem uvedl v první části, tak Češi vlastně vůbec netuší jaké mají měsíční náklady nebo kolik budou potřebovat měsíčně, až jednou půjdou do důchodu. Faktem je, že odchod do důchodu může být o dost dražší, než si dnes vůbec myslíte. To znamená, že hodnota Vašeho portfolia či naspořené peníze nakonec nemusí být dostatečné na to, aby Vám to zajistilo pohodlný důchod. Proto zas sebe říkám: „radši víc, než míň“, ať je nějaká rezerva.
Nejprve opět trocha čísel:
- chlapci narození v roce 2016 by se měli dožít v průměru 76,2 roku
- dívky narozené v roce 2016 by se měly dožít v průměru 82,1 roku
Přitom čeští důchodci, kteří šli do důchodu v roce 2018 ve svých 65ti letech by měli/měly:
- muži bez zdravotních potíží žít ještě 8 let
- ženy bez zdravotních potíží žít ještě 8,6 roku
Pesimisticky shrnuto: když se snad v roce 2042 konečně dohrabu do důchodu a budu mít to štěstí, že budu relativně zdravý, tak mám ještě snad/asi 8 let, než skončím v domově důchodců upoutaný na lůžku, sotva se pohnu nebo se budu od rána do večera cpát léky. No tak tahle představa mě tedy nadšením vůbec nenaplňuje.
Takže kolik je dost?
Na tuto otázku jsem bohužel na českých webech odpověď nikde nenašel. Jediné co zjistíte je, že by jste si měli odkládat asi 10% svého platu a pak hromada odkazů na různé investiční fondy… a jak to s fondy je, jsem již zde na IG webu psal.
Takže nezbylo než se obrátit za velkou louži, kde s investováním na důchod mají zkušenosti již více jak 100 let.
Merrill Lynch Finances v roce 2017 udělal výzkum a zjistil, že průměrný americký pár důchodců pro spokojený důchod potřebuje 738 400 dolarů, tedy cca 16,5 miliónů korun. To mě na první pohled přišlo nějak hrozivě moc, ale pojďme to vzít postupně pro české poměry … to by bylo, aby se to nedalo nějak spočítat nebo alespoň hrubě odhadnout…
Bydlím v Praze, tak to budu počítat na pražské ceny, klidně dodejte čísla z jiných měst, rád je přidám nebo přidejte vlastní výpočty do diskuse.
Bydlení: když přenecháme byt dětem a (doufám) že ony nám na oplátku koupí alespoň 1+1, tak poplatky, včetně elektriky se dnes pohybují někde kolem 2 tisíc, za 25 let to asi bude víc, tak budeme počítat 3000 Kč v budoucí (snad) české koruně = 36 000 Kč ročně. – tak to je docela malá částka
Jídlo: nerad bych byl pouze o suchých rohlících, či chlebu se solí, takže když si zprůměruji kolik nákupu dnes uděláme a kolik by to mohlo být za 25 let, tak si to tipnu na 200-300 Kč na den. Určitě si jako důchodce budu chtít občas zajít na něco lepšího do restaurace (pokud se tam teda dohrabu), takže ať se nežinýrujeme budiž 500 Kč/den = 15 000 Kč měsíčně = 180 000 Kč ročně. – uff, no tak na jídle se bude šetřit, přežírat se nemáAktivity: kdo ví co bude za 25 let, ale rozhodně doma sedět nehodlám, alespoň jednou za rok to bude chtít nějakou dovolenou… budiž vycucáno z prstu 20 000 Kč/osoba, tedy 40 000 Kč ročně. – to si myslím je střízlivý odhad, vzhledem k dnešním cenám
Přepočítáno na základě následné diskuse k článku – děkuji všem diskutujícím:
- Bydlení: když přenecháme byt dětem a (doufám) že ony nám na oplátku koupí alespoň 1+1, tak poplatky, včetně elektriky se dnes pohybují někde kolem 6 tisíc, za 25 let to asi bude víc, tak budeme počítat 8000 Kč v budoucí (snad) české koruně = 96 000 Kč ročně.
- Jídlo: nerad bych byl pouze o suchých rohlících, či chlebu se solí, takže když si zprůměruji kolik nákupu dnes uděláme a kolik by to mohlo být za 25 let, tak si to tipnu na 200-300 Kč na den. Určitě si jako důchodce budu chtít občas zajít na něco lepšího do restaurace (pokud se tam teda dohrabu), takže ať se nežinýrujeme budiž 500 Kč/den = 15 000 Kč měsíčně * 2 osoby = 360 000 Kč ročně. – uff, no tak na jídle se bude šetřit, přežírat se nemá
- Aktivity: kdo ví co bude za 25 let, ale rozhodně doma sedět nehodlám, alespoň jednou za rok to bude chtít nějakou dovolenou… budiž vycucáno z prstu něco přes 20 000 Kč/osoba, tedy 44 000 Kč ročně. – to si myslím je střízlivý odhad, vzhledem k dnešním cenám (aby se výsledná částka zaokrouhlila)
Suma sumárum to dává 256 000 Kč 500 000 Kč ročně pro dva lidi, troufnu si říci „na vcelku pohodlný život“. Nebude to asi žádná super „hitparáda“, ale přežít se s tím bude dát. Tedy v případě, že bude člověk (důchodce) zdravý, jestli do toho přijdou nějaké nemoci a s tím výdaje za léky, tak tato částka nebude rozhodně dostačující. I když v ČR máme limity na léky, tak z rodinné zkušenosti bohužel musím konstatovat, že tento limit je pouze virtuální a náklady se mohou vyšplhat do závratných výšin.
Takže jako „bezpečnostní polštář“ budiž přidáno dalších 4 500 Kč/měsíc 5 000 Kč/měsíc na léky, čímž se nám roční náklady navýší o dalších zakulatí na 300 tisíc ročně 5000 Kč * 12 měsíců * 2 osoby = 120 000 ročně. Suma sumárum, pro dva důchodce to bude chtít alespoň 620 tisíc Kč ročně. Na tohle rozhodně dva státní důchody, tedy pokud vůbec nějaké budou, stačit nebudou, natož pak jeden.
Pokud budu doufat alespoň v průměrný věk dožití roku 2017, tedy 76 let u můžu a 82 let u žen, tak to znamená, že sebe potřebuji „zajistit“ na 10 let a manželku dokonce na 15 let.
Aby se to lépe počítalo, tak to rozdělím:
300 tisíc / 2 = 150 tisíc na osobu150 tisíc * 10 let = 1,5 milionu Kč150 tisíc * 15 let = 2,25 milionu Kč- 620 tisíc / 2 = 310 tisíc na osobu
- 310 tisíc * 10 let = 3,1 milionu Kč
- 310 tisíc * 15 let = 4,65 milionu Kč
Celkem tedy 3,75 milionů Kč. Celkem tedy 7,75 milionů Kč.
Uff, to mi spadl kámen ze srdce! Těch 16,5, co spočítali za velkou louží, bylo opravdu hrozně moc, jsem rád, že to vyšlo víc jak 4x méně.
Tak to už zas tak málo peněz není, ale stále je to méně jak polovina toho co je doporučený „standard“ v USA. Přeci jen životní standard je u nás poněku nižší, takže i náklady by měli být nižší. Tedy dle očekávání, jídlo a bydlení, nejnákladnější to položky pro život…
No jo, ale kde to vzít, že? Stejně tohle je částka opravdu vysoká! I když v Praze za to dnes neseženete ani 2kk byt. S průměrným platem (medián 25 674 Kč) by jste si to vydělali za 58 let 301 let, tedy pokud by jste odkládali každou korunu a nic neutratili. Šetřit a zase šetřit? Tudy cesta prostě fakt nevede.
DGI přichází podruhé na scénu
Zde na IG webu to „meleme“ furt dokolečka, ale opakování matka moudrosti. Základním kamenem DGI, je výběr akcií, které platí dividendy a ty navíc minimálně jednou ročně zvyšují.
David Fish tyto firmy v CCC rozdělil do tří skupin:
- Champions / Šampioni – jsou firmy, které vyplácí a každý rok zvyšují dividendu minimálně 25 let a víc
- Contenders / Uchazeči – jsou firmy, které vyplácí a každý rok zvyšují dividendu 10-24 let
- Challengers / Vyzyvatelé – jsou firmy, které vyplácí a každý rok zvyšují dividendu 5-9 let
Web Sure Dividend je dělí na:
- Dividendové Aristokraty (Dividend Aristocrats) – jsou firmy, které vyplácí a každý rok zvyšují dividendu minimálně 25 let a víc
- Dividendové Krále (Dividend Kings) – jsou firmy, které vyplácí a každý rok zvyšují dividendu minimálně 50 let a víc
A pak tu jsou ti NEJ z NEJ:
Dividendoví Zombíci – jsou firmy, které vyplácí a každý rok zvyšují dividendu minimálně 100 let a víc
Firma Investment Quality Trends (IQT), která monitoruje trendy a výnosy na kapitálových trzích již od roku 1985 zjistila, že modelová portfolia, vygenerovaly 11,8% CAGR celkové návratnosti, což za stejný čas překonalo výnos indexu S&P 500 o 10,8%. Za posledních 15 let, ale pouze 6,67% podílových fondů dokázalo porazit výnos indexu S&P 500!
Když budete sami investovat své peníze do nějakého ETF, které sleduje S&P 500 index, tak máte téměř 94% šanci, že dosáhnete lepšího výsledku než jakýkoliv Vámi vybraný fond. A to nemluvím o penězích, které ušetříte za poplatky.
Takže jakou, že to „super tajnou“ strategii IQT používá, která jim tak dobře funguje posledních 52 let? Navíc je tak neuvěřitelně jednoduchá, ale vysoce účinná. No přeci tu SAMOU, kterou tu hlásáme do světa zde na IG webu (např. zde a zde): investujte do blue-chip dividendových akcií, jako jsou dividendoví Aristokraté a Králové.
To jsou ty vysoce kvalitní dividendové akcie, nakoupené za správnou cenu a následně drženy dlouhou dobu, nebo dokud se jejich ocenění nestane nesmyslně vysoké. Důvodem, proč tato strategie funguje již desítky let je to, že tyto firmy mají stabilní obchodní modely a vyplácí své výnosy zpět akcionářům ve formě dividendy. A právě díky pevným obchodním modelům si dokáží udrže vysokou návratnost i v době klesajícího ekonomického cyklu.
Říkáte si, jak nám tohle pomůže v našem úsilí vytvořit si portfolio kvalitních dividendových akcií? Především dnes, když ceny rostou každým dnem a investiční weby píší o nejdelším býčím trhu? Odpověď je naprosto jednoduchá, je to přeci „ekonomický cyklus“, tedy cykluje, tzn. co je dnes drahé, tak časem zlevní a co je dnes levné, tak časem zdraží.
Pro nás, DGI investory, to znamená jediné. Sledovat trh a být připraveni na nákup v době poklesu a držení (prodej, ale my přece neprodáváme) v době předražení.
Nejčastěji se vždy srovnává právě s indexem S&P 500, tak zde mám jeden graf (novější jsem bohužel nenašel, takže jen do roku 2016):
Pokud by jste v roce 1991 investovali 10 tisíc dolarů do Dividendových Aristokratů, tak na konci roku 2016 by jste dosáhli kumulovaného výnosu, tedy včetně dividend, přes 191 tisíc dolarů. Ale rok 1991 je příliš vzdálená minulost, tak si to posuňme blíže do přítomnosti.
Pokud by jste, z důvodu zachování výše uvedeného grafu:
- investovali 70 tisíc dolarů na vrcholu (před propuknutím finanční krize), tak dnes by jste měli přes 191 tisíc.
- investovali 50 tisíc dolarů v dolíku (po finanční krizi), tak dnes by jste měli přes 191 tisíc.
Pardon, COŽE?!?! Tak moment! Tady něco nesedí…
Takže ta ukrutná, špatná, zlá, hrozivá, atd., atd., finanční krize snížila hodnotu portfólia složeného z Aristokratů, z cca 70 tisíc dolarů na cca 50 tisíc dolarů. Ale hodnotu indexu S&P 500 z cca 60 tisíc dolarů na 30 tisíc dolarů. – čísla prosím berte s rezervou, tentokrát je pouze odhaduji z grafu výše, pro ilustraci to ale stačí.
Navíc, když se na graf pořádně podíváte, tak uvidíte, že index S&P 500 potřeboval přes 4 roky, aby se vyhrabal zpět na stejnou výši jako byl vrchol před krizí, ale Aristokratům to trvalo pouhé roky dva!
DGI přichází potřetí na scénu
Základní mantrou amerického DGI jsou 4%:
- Vaše dividendové portfólio Vám ročně přinese 4% dividendového výnosu
- Vaše dividendové portfólio ročně vzroste o 4%
Jenže zde je velké ALE. USA podporuje investování na důchod hned několika způsoby. Např. jejich IRA účet, kde pokud peníze nevybíráte, tak neplatíte žádné daně, ale prodej nákup akcií povolen je. Takže prodej předražených a nákup podhodnocených akcií/bondů je povolen.
U náš tzv. druhý důchodový pilíř, byl nejprve s velkou slávou zaveden, aby pak byl ještě s větší slávou zas zrušen… no, tolik ke starosti našich politiků o zajištění pracujících lidí do důchodu… marnost o tom mluvit/psát.
Takže u nás bohužel nic takového neexistuje, ze všech kapitálových příjmů platíme 15% daň, navíc máme téměř 3% inflaci. Z toho vyplývá, že 4% hrubého stačit nebudou. Abychom dostála „amerických“ 4% (čistého) v ČR, tak musíme vybírat takové akcie, které ročně nesou 4,75% hrubého, tedy cca 4% čistého. Tím bychom měli splněno za a).
A teď to složitější za b). Ti co nás čtou pravidelně, tak již vědí, že navyšování dividendy je očekávaně neodhadnutelná věc. I když u Aristokratů a Králů je navyšování pravidelné, ale s postupem času procento navýšení klesá, protože čím vyšší dividenda již je, tím vyšší by muselo zvýšení být. Když firma platí dividendu ve výši 1 cent, na zvýšení o 1 cent, je 100% zvýšení. Jenže když platí dividendu ve výši 5 dolarů a zvýší o 5 centů, tak je to pouhé 1% zvýšení. Navíc je vždy na rozhodnutí vedení firmy zda a o kolik dividendu zvednou.
Jeden rok to může být navýšení o 10% a příští rok jen 1%, záleží jak se bude firmě dařit. Proto mám tak rád Aristokraty a Krále, protože když dokázala firma tento „titul“ získat, tak o to víc se vedení snaží si ho udržet. Na druhou stranu to neznamená, že zvyšování bude obrovská, ale s vysokou pravděpodobností lze říci, že BUDE! A to je to hlavní.
Ale zpět k bodu b). Jak tedy si zajistit ony „magická“ 4% navýšení. Na ní bohužel neexistuje lehká odpověď. Ani Aristokraté a ani Králové nezvyšují dividendu o stejné procento… a ani o 4+% každý rok. Zde si musí každý investor sáhnout do svého svědomí a stanovit si svou vlastní cestu.
Existují v podstatě dvě základní varianty:
- smíříte se s menším ročním navýšením, ale za to téměř jistým a pravidelným
- doplníte své portfólio o dividendové boostery
Osobně jsem se rozhodl pro č.2. Mám téměř 60% kupní cena portfólia alokováno v dividendově stabilních firmách. I když to nejsou všechno Aristokraté/Králové, protože ač dividendu platí podobně dlouho, tak během finanční krize tyto firmy dividendu buď nezvýšily nebo mírně snížily. A zbytek mého portfólia jsou boostery, tedy akcie platící vyšší roční výnost než 4%.
Tím si kompenzuji, že moje „větší polovina“ (paní učitelka matiky ze základky by mě hnala) ročně navýší méně než 4%, ale ta „menší polovina“ (no za tu „matiky“ bych to taky schytal) to dorovná vyšším ročním výnosem. A jak to řešíte Vy? Podělte se v diskusi.
A postupem času, jak se zas objeví nějaká ta krizička a ceny opět půjdou dolů, tak budu přesouvat více peněz do Aristokratů/Králů, tedy snižovat procento zastoupení boosterů v portfóliu.
Závěr
Z výše uvedeného mohu konstatovat jediné. Až přijde další krize (a ona příjde, to si můžete být 100% jistí), tak chci mít většinu portfólia v akciích Aristokratů a Králů. Budu mít tak daleko větší šanci na rychlejší návrat na původní hodnotu portfólia. A hlavně, když rok dva tři jako odměnu za čekání dostanu dividendu, která se každý rok navíc zvýší… takže vlastně bonusy dva.
Už slyším rejpaly jak křící: „Ale když budeš mít všechny peníze v bance, tak bys o nic nepřišel.“
OMYL!
Jak již jsem uvedl v první části, tak peníze, které leží (v bance nebo pod polštářem), tak ty požírá inflace. Pokud je investujete do fondů, tak ty investují velmi podobně jako dnes já. Část do akcií, část do bondů a část do pokladničních poukázek (ty dvě poslední já ne). Takže když přijde propad, tak fondy jsou zasaženy úplně stejně jako zbytek trhu… a navíc musíte ještě platit poplatky, které Vaši investici dále každoročně snižují… takže …
DGI investování třikrát zdar, zdar, zdar!
Jako těžký klobouček.Perfektně napsáno.
Dekuji, jsem rád, že se líbil a hlavně doufám, že pomůže…
Toto byl zatím nejtěžší a nejdelší (téměř 5000 slov) článek co jsem napsal… jen příprava zabrala hodiny…
A jako bonus, mi právě do emailu dorazil „spam“ : Investování (ne)jen pro vyvolené?
https://www.chytryhonza.cz/blog/hlavni/investice-pro-kazdeho-investovani-neni-jen-pro-vyvolene
Začátek dobrý: nejčastější investice:
akcie
podílové fondy
dluhopisy
deriváty
komodity ve formě burzovních kontraktů
nemovitosti
obrazy a jiná umělecká díla
njn, ale pak to jde celý do kelu 🙁 Co jsou podílové fondy? 🙁
Zakládají je a spravují investiční společnosti, to znamená že výběr aktiv (majetku) a veškerá správa investic je přenechána na profesionálech dané společnosti. Co vás to bude stát? Tzv. správcovský poplatek.
No jistě, lidi jsou úplně blbí, takže to sami neumí … takže je třeba je pěkně oškubat …
A já už jsem doufal, že snad konečně i někdo další prozřel… no tak zase nic 🙁
Ono těch poplatků je více,vstupní,správcovský a někdy i výstupní.Ale máte pravdu,správcovský nejvíc „sype“.Já ještě musím chvilku počkat,ale pak se chci s vaší pomocí také pustit do budování svého akci.důchd.fondu(portfolia)Pěkný zbytek večera a za mě ještě jednou velký palec nahoru.
ahoj mě na tom teda nesedí jen ten předpoklad, že 2 osoby budou potřebovat 300k /rok.. to je 12 500/měsíc, což je dnešní průměrný důchod. Nijak extra jsem náklady nepočítal, ale o něco větší důchod mají rodiče a je to tak na přežití. pokud se bavíme o praze… obávám se že za 25 let tato částka bude daleko větší.
Jak to vidím já, tak VSbrok „náklady na jídlo“ nevynásobil 2. Když vezme 500 na den na domácnost tak to možná na běžné jídlo stačí, ale pro dva už to moc není pokud by v tom mělo být třeba i oblečení, hygiéna….
Dále by stála za zvážení údržba a provoz automobilu, kde samotná údržba dělá tak 25 000 ročně.
Každopádně souhlasím, mě tak odhadem vyšla částka kolem 500 000 Kč.
Tak to teda. Každému samozřejmě stačí jiná částka. Proto by si to měl každý spočítat individuálně. Někdo přežije s částkou 200 000 Kč jinému nestačí milión. Auto třeba nepočítá, protože jej nebude v budoucnu potřebovat. Dojíždět do práce přeci nebude. Jak říkám každý to má jinak. Smyslem ale je apel na lidi, že by měli mít alespoň trochu představu kolik potřebují na pohodu v budoucnu.
jj to asi chápem, článek je ok. Já jen chtěl zareagovat na odhad dané částky reálným stavem důchodců v Praze 2018 🙂
Jasně. Mě se třeba nezdá ta částka za jedna plus kk. Přijde mi to nějak málo.
Známej ted před nedávnem kupoval 2KK za 4 mega, takže by to mělo plus mínus sedět…
Ano máte pravdu, tolikrát jsem to kontroloval a stejně je to špatně 🙁
Cimrmanovských, krát dvě to mělo být.
Jjak bude trocha času, tak to opravím. Dnes jsem byl celý den mimo civilizaci, k ineternetu jsem se dostal až ted.
Já kolego myslel ty měsíční výdaje za bydlení. Jestli se dá opravdu v jedna plus kk žít za dva tisíce měsíčně. Já tady na Moravě platím za tři plus jedna 4800 Kč měsíčně. Byt v osobním vlastnictví bez dluhů. Plus necelá tisícovka energie takže když to zaokrouhlím i s internetem 6 000 korun měsíčně.
musíte se celá rodina sprchovat 1x za týden 😀 těch 2k je fakt málo, na druhou stranu já bydlím v baráku 5+1 a platím 5k . Ale do toho nepočítám žádný fond oprav. jen voda, plyn, elektrika a popelnice. Ale z okolí jsem extrém, za plyn platím na celý barák 2500/mesic a jeste mi nejakou tisicovku vraci za rok.
No tak dobře, přepočítám to…
Existuje nejake obecne pravidlo kdy akcie z DGI portfolia prodat v pripade ze se cena dostane moc vysoko?
Obecně mám pravidlo převzato od SD a někde jsme to měli i v článku, který najdu jakmile se dostanu k PC. Je to 40 ti násobek zisků neboli P/E = 40.
tady je článek snad už na všechno 😀
https://www.investicnigramotnost.cz/prodavat-dividendove-akcie/
Obsahu je tady mnoho to je fakt. A díky Petře za vyhledání článku díky tobě teď vím že vyhledávání asi funguje. Trvalo to dlouho? Furt přemýšlím nad tím zda nevytvorit nějaké další sekce v obsahu. Kdybyste měli nějaké tipy na vylepšení či objevili nějaké chyby dejte vědět. Díky
tě budu muset zklamat, já jsem lehce profesně retardovaný -> vyhledával jsem to na google 😀 trvalo to asi 10 sekund. zadáš dotaz: site:investicnigramotnost.cz P/E 40
google podá přesnější výsledek než lokální vyhledávání, ale to je skoro všude
Tak díky. Teď jsem díky tobě zjistil že vlastně vůbec neumím využívat možnosti vyhledávání. 😀 Tak je fajn, že je to takto jednoduché když to samozřejmě umíš.
to co jsem pouzil je vlastne jen zkratka toho kdyz vyplnis vic moznosti sem
https://www.google.com/advanced_search
tam si muzes dat i primo web ktery chces prohledavat
Děkuji všem za komentáře, článek upraven.
A bohužel jste měli pravdu: z 3,75 se to vyhouplo na 7,75 milionů Kč.
Slovy klasika: Krát dvě to mělo bejt …
A neunahlil ses? Nevím jestli je správné vše násobit dvěmi. Mě kupodivu vyšlo teď při rychlém výpočtu také 300 tisíc ročně. Každopádně ti pak ještě nesedí pod výpočtem že za to nekoupíš byt v Praze. Za sedm mega už nejspíš ano. I tak ale super článek a bazirovat nad sumou nemá smysl každému vyjde stejně jiná za mě si to mohl klidně nechat.
dík, snad jsme tě moc neotrávili 🙂 mě ta částka přijde reálnější
Teď se mi to zdá taky poměrně dost :-D, ale je třeba uvědomit si, že tam poměrně velká částka na „léky“ a tam opravdu člověk nikdy netuší co se může stát, navíc bude v té době lékařské i konopí, takže to je vlastně i pro zábavu 🙂 čímž se samozřejmě zvýší výdaje na jídlo (protože hulihlad 😉 ). Každopádně radši mít víc než méně.
Ano, zdá se to hodně, ale když ony ty životní výdaje jsou taky „hodně“…
Takže to snad byly poslední úpravy…
Lukas to vypočítal pěkně 😀
https://www.lucas03.com/ake-velke-dividendove-portfolio-musim-mat-aby-som-z-toho-mohol-zit/
A já myslel že bych se přestěhoval na důchod pryč z Prahy, ale když vidím ty náklady na Moravě (lukas/ondra), tak se radši nikam stěhovat nebudu 😀
Uff 800k euro to je přes 20 mega Kč… nooo tak to taky radši zůstanu v práglu…
Ahoj,
dekuji vam za prinosny a nazorny clanek. Zatim investuji pouze na nasi prazske burzicce. Nicmene, obrat v trendu se blizi, otazka, kdy nastane. Pri poklesu se pripravuju na nakupy v US a EU. Vase clanky mi dost pomahaji se v DIVI rustovych akciich zorientovat. Diky moc, za to, co delate. Drzim nam vsem palce, at mame dostatek financi nejen nyni, ale i v duchodovem veku. Mejte se vsichni fajn … 🙂 Breta
Na pražské burze bohužel posledni dobou zvoní umíráček a investovat přes Fio do EU nebo US, s těma jejich poplatkama může dnes jen blázen nebo lenoch… kterýmu není líto platit předražený poplatky a utýct jinam…
Jsme rádi, že můžeme rozšířit lidem obzory…
DGi funguje už přes 100 let, tak by to mělo fungovat i u nás 🙂
Jojo, krize je za rohem, za kterým ptáte se, no támhle za tím 🙂
Za kterým timhle?
Neeééé, támhle za tím.
Proroci krize roku 1929 tohle říkali už od roku 1926 a všichni si z nich dělali srandu… nooo a pak to bouchlo a byli za „bohy“ … ale nikdo si už nevzpomněl, že to mleli furt dokola 3 roky a byli všem pro smích … ach ta lidská paměť je tak krátká 🙁
Vážení přátelé, dovolte mi, abych s menším časovým odstupem zareagoval na tento velice zajímavý a podnětný článek. Oba díly se mi líbily, a to tak, že jsem je četl několikrát. 🙂 Jen bych vypíchl několik věcí, které mi zaujaly a donutily k menšímu zamyšlení. Samozřejmě, že v USA mají lépe propracovaný systém individuálního zabezpečení na důchod, protože ho pilují už cca 200 let. Vezměte si, kolikrát se u nás změnil režim za poslední století. Pokud někdo žil na jednom místě 50 let, tak zažil nejméně jednu změnu! Nechápu, proč jsme co nejdříve po sametu nepřejali to, co jinde dlouho funguje. Ale to jiná oblast.
Abych vás příliš nenudil a potlačil příznaky začínající grafomanie, tak již jen stručně. Já osobně při výpočtu potřeb na důchod postupuji jinak, nepočítám s tím, že bych si v penzi dopřával vyšší standart než v zaměstnání. Tím jsem se dostal k výši penze za měsíc. Většina je mezi 12-14 tisíci, takže předpokládám, že 15000 měsíčně by mi mělo stačit na slušné živobytí. ( I když uznávám, že každý má jiné nároky a jinou představu o slušném standartu). Čímž jsem se dostal k sumě na důchod 4,5 mil. S tím, že nebudu žádnou sumu šetřit, ale „utopím“ úspory v investicích. Snad se bude dařit, rád bych na odpočinek odešel co nejdříve a ne až ve státem uznaných letech. 🙂 V tom přeji sobě i všem vám ostatním mnoho zdaru! Zatím mi jako investice na penzi dělá radost ČEZ, Realty income a Super divident ETF (SDIV).
Na úplný závěr, snad se kolega VSbrok neurazí, ale myslím, že by měl celkovou částku o 960 tisíc srazit. Mám dojem, že částku na bydlení započítal dvakrát. I když budou bydlet s manželkou spolu… Děkuji za trpělivost i za možnost zveřejnit tady svůj názor.
bornik
Dekuji za komentar. Rozhodne se neurazim a dekuji za dodatek.
Bohuzel, jak jsem se do toho zacal rejpat, tak se to cely pokazilo…
Jak tak koukam, tak mate nejspis pravdu, je to tam 2x, no ale uz do toho radsi stourat nebudu, mohlo by to dopadnout jeste hur 🙁
Samozrejme, kazdy ma jine potreby, jiny vyhled, jine naklady, jine [doplnete co hrdlo raci…], proto je tento clanek napsan jako motivace, nikoliv jako univerzalni navod. Jde o to, aby si lidi uvedomili, ze za par let opravdu stat nebude na duchody mit, tedy alespon v soucasne vysi … a az prijde na lamani chleba co s tou sekerou v duchodovem systemu, tak uz doufam budu mit dost prijmu z dividend, abych nad politickym resenim teto casovane bomby jen mavl rukou…
Díky za super komentář. Věřím, že dosáhneš svého cíle. Mě to bohužel vyšlo na 25 000 Kč měsíčně, asi se budu muset v budoucnu více uskromnit. Kdo ví jaké sice budou ceny za 20 let, ale doufám, že těch 25k měsíčně bude stačit.
Možná bych do úvah zahrnul i časovou hodnotu peněz. Pokud vezmu v úvahu průměrnou roční inflaci ve výši např. 2,5% p.a. jako diskontní sazbu na budoucí toky, tak za 20 let částka 25.000 Kč bude jako dnes 15.25O Kč. Tj. abych za 20 let měl částku, která odpovídá dnešním 25.000 měsíčně budu muset za 20 let dostávat cca 41.000 Kč. To jenom pro představu :-).
Ale toto by mohlo a mělo být řešeno pravidelným zvyšováním dividend našeho portfolia :-).
Ano presne, prave proto mam rad DGI, ktery by melo inflaci pokryt.
No lépe překonávat, abychom se měli stále lépe přeci a měli co reinvestovat ne jen spotřebovávat a dále tak zvyšovat své příjmy a to tak že z našich pravnoučat budou rentiéři a budou pracovat jen pro radost. Proto je třeba provádět osvětu svých následníků aby bylo zajištěno, že žádný z nich portfolio nerozpustí.
Ámen kolego DGI investore!
>> že žádný z nich portfolio nerozpustí.
to bude ten největší oříšek. co vidím z okolí tak většinou platí pravidlo: lehce nabyl, lehce pozbyl 🙁
Ano je to o výchově. Moje dcera má účet od osmi let. A hodlám s výchovou finanční a následně investiční gramotnosti pokračovat. Finanční gramotnost už snad učí i na těch školách tak snad jim řeknou něco i o těch investicích do akcií. Hrajeme si na kapitalismus už dlouho, ale když o tom začnu mluvit ve svém okolí všichni na mě civí jakoby o tom slyšeli poprvé v životě. A to bych chtěl prostřednictvím nejen tohodle webu změnit. Šiřme osvětu, tvořme komunitu, buďme příkladem. Díky
ten účet pro dceru, jak to funguje? oni ti stejně nevydají pro nezletilou platební kartu ne? už po tom taky pokukuju ale nějak nevím k čemu by to bylo dobrý právě.
Já bych chtěl časem založit broker účet pro děti.
Ptal jsem se na to Degira, musí se vyplnit asi tak to 5 papírů navíc, ale jde to i pro nezletilé.
Běžný účet v bance pro nezletilé už dneska umí každá banka, takže to problém není, stačí zajít do Vaší oblíbené banky a zeptat se. 😉
Přesně tak. Ale nakonec jsem dal na radu Cuttyho a vlastní účet jim zakládat nebudu. Stačí jim vést portfólio pomocí nějakého watchlistu a akcie nakupovat na svém účtu. Mám v plánu jí začít zasvěcovat v deseti letech. Tak uvidíme. Šetřit už umí i můj mladší čtyřletý. V deseti tedy budeme řešit co s těmi úsporami aby samy přibývaly.
jak jim pak ty akcie převedeš? jestli to vůbec jde, ale ty máš lynx, já bych to řešil asi jak VSbrok u degira
Původně jsem to chtěl řešit u Degiro. Nakonec po diskuzi s kolegama investorama jsem usoudil, že mají pravdu v tom, že nevím co bude když budou dospělí. Třeba ve výchově bude nějaká chyba a nebudu jim ty prachy chtít dát. Je to asi extrémní případ, ale člověk by měl být připraven na všechno. Proto jsem zvolil toto řešení. Ale zpět k dotazu. Vyřešíme to naprosto jednoduše. Poté co si otevřou vlastní účet jim buď převedu peníze v hotovosti dle aktuální hodnoty jejich portfólia, aby si mohli ty samé akcie nakoupit na svém účtu nebo v případě že nebudu mít dostatek prostředků jednoduše prodám, převedu cash a oni následně nakoupí. S tím že jsem rozhodnutý vzít na sebe poplatky. Neočekávám totiž, že by stihli vytvořit zoo o třiceti titulech. Stále to bude mít pouze výchovný charakter to pravé investování začne až v době kdy budou mít vlastní příjmy. Já jim chci hlavně ukázat jak na to. Takže nic složitého bych v tom nehledal a určitě bych to neřešit nějakým převáděním akcií. Z vlastní zkušenosti vím, že nákup a prodej vyjde levněji. Alespoň když jsem přecházel z brokerjetu do Lynx tomu tak bylo.
Má svou platební kartu. Náhled na její účet mám ze svého bankovnictví. Takže za mě super. Dobré je to tedy k výchově, že lze platit i jinak než penězi a že máme nějaký účet kde se posílá výplata. Důležité je aby si ty děti uvědomily , že na té kartě se peníze neberou ze vzduchu.
a co to je za banku jestli to není tajný? včera jsem jich pár prolezl – ty co bych chtěl to neumí nebo umí ale vždy s nějakým omezením bez internet bankingu apod… a do česky spořitelny mě nikdo nedostane 😀
Tak to pak bude problém protože to mám právě u ČS. Včera jsem byl na schůzce kvůli převedení do George již na trvalo a jelikož u obou účtů figurovalo jen moje telefonní číslo museli jsme u dcery dát číslo manželky. Přiznám se že nevím jestli je možné posílat platby z jejího účtu, ale myslím že ano protože při zadávání platby z jakého účtu chci platbu provést se mi nabízí i ten její. Takže je to bez omezení. Platbu kartou už jsme zkoušeli a bez problémů. Každopádně zatím to má spíše místo prasátka a já nemusím myslet na kapesné prostě máme trvalý příkaz. Vybírat cash zatím nepotřebovala je šetřivá a na útratu ji stačí peníze od babiček co dostává k svátku, narozeninám a na pouť. Jak má cashe více uložíme na účet. Já mám u ČS vše zdarma takže nemám potřebu někam přecházet. K tomu osobního bankéře, takže čekání na pobočce nehrozí.
vidím že to tam je pořád stejný 🙂
vymyslí po 10 letech něco „moderního“ a musíš na pobočku. co ten george umí? co čtu popis na netu tak je to normální bankovnictví v mobilu – nebo se pletu?
nebude lepší založit v diskuzi vlákno na banky?
ve fóru jsem myslel .. malej pátek, už jsem přepracovanej 🙂
Petře založeno ve fóru. Když už zmínil ten pátek tak pěkný prodloužený víkend všem.
Diskuzi tedy přesměrujeme do fóra.
výborný článek a zajímavé komentáře, které mají hlavu a patu, diskuze, která je přínosná, to se ne vždy vidí. díky moc !!