Nákupní seznam aneb koronavirus na akciovém trhu
Tak je to tu, tedy dlouho očekávaný a dlouho mnoha anál-itiky předpovídaný pokles cen akcií! Třikárt hurá! Hurá! Hurá! Máme tu …
A protože jsou tu mezi námi takoví, kteří nedají dopustit na zlato, tak než se do toho pustíme, tak nejdříve srovnání s tím super výnosným zlatem:
COŽE?!?! Ty hnusný a nebezpečný akcie za poslední dva roky vyrostlý o 70%, aby za poslední cca dva týdny odepsaly 35%. Kdežto to super výnosný zlaty za poslední dva roky vyrostlo „super úžasných“ 25% a za cca dva poslední týdny odepsalo 13% … A to prosím pěkně NEJSOU započítány obdržené dividendy, které akcie za tyto dva roky akcie vyplatily! Kdežto zlato investorům nevrátilo vůbec nic, v některých případech ještě musí investoři za ukladnění PLATIT!
Z grafu je vidět, že jsme se 12. března s cenami vrátili na začátek roku 2019, tedy nazvemež to „ztracený rok“. Takže kdo jste nestihli nakoupit loni, tak hurá, máte příležitost!
Korekce vs. medvědí trh
Pokles indexu o 20% a více je z technického hlediska označován za korekci. Ceny minulý týden klesly o 35%, takže z tohoto pohledu zde máme korekci. Otázka za zlatého bludišťáka nyní je: Jsme v medvědím trhu?
Medvědí trh znamená dlouhý a trvalý pokles … ted pokles, který trvá několik týdnů, měsíců i let. Po jediným týdnu poklesu je tedy brzu předpovídat medvědí trh. Samozřejmě jsou zde okolnosti, které medvědímu trhu napomáhají: koronavirus a prudký pokles ceny ropy.
Obojí bude mít na akciový a běžný život dopady, ale jak velké? Na to si budeme muset ještě pár týdnů počkat … než firmy ukáží výsledky za Q1 2020. Do té doby … vaří všichny z vody. Různí analitici a ekonomové se předhání s predikcemi, aby je pak zas stahovali a nahrazovali novými. Já si raději počkám na „tvrdá“ data přímo od konkrétních firem!
Když se totiž podíváme na posledních 11 let, tak uvidíme mnoho momentů, o kterých se tvrdilo, že zapříčíní medvědí trh a … vono houby! Ceny rostly a rostly …
A když si vyznačme korekce, tak uvidíme, že od finanční krize (2007-2009) jsem nyní v 7mé korekci. Která je v podobné výši (hloubce) jako byl pokles na Vánoce 2018:
Takže vytáhněte své křišťálové koule a řekněte (otázka za druhého zlatého bludišťáka): bude pokles pokračovat?
Moje křisťálová koule je stále u mého čaroději na re-kalibraci, tak si budu muset napustit umyvadlo a lejt olovo …
Tak, ale zpět proč tu dnes jsme … můj nákupní seznam.
Ceny minulosti a ceny současné
Na fóru se již rozhořela diskuse co kdo a za kolik by dnes rád koupil. A tak jsem se rozhodl, že si taky musím udělat seznam toho co koupit nejdříve a co potom. Protože na příkupy mám jen omezený rozpočet, tedy jako vždy, když je výprodej, tak nemám dost, abych koupil vše co bych rád.
V roce 2019 jsem sice něco málo přikoupil (navýšil pozice), ale příležitostí bylo málo, pramálo. Navíc velmi nerad přikupuji za cenu vyšší než je moje průměrná cena … za což jsem opakovaně „kritizován“ Pavlem, ale zatím (kromě dvou příkupů) se mi to daří. A nyní, když jsou téměr všechny ceny pod mojí nákupkou, tak mám příležitostí nepočítaně. Vidíš Pavle, jde to 🙂
Co se to děje?
Co se dnes děje sledujeme v přímém přenosu v TV, takže nebudu zabíhat do podrobností, navíc jsem to již shrnul minulý týden.
Dnes jsme ovšem v unikátní situaci, protože je zde souběh dvou významných nebezpečí zároveň:
- kronavirus – hrozí zastavení výroby a tedy pokles ekonomické výkonnosti
- prudký pokes ropy – nebezpečí pro malé ropné firmy a některé vysoce zadlužené ropné společnosti, pro obyčené lidi a firmy je to pozitivní zpráva = levnjší ropa povede k levnějšímu benzínu/naftě a tedy k nižším nákladům na výrodu a přepravu.
Bude ještě chvíli trvat, než se obojí vyřeší:
- než bude vyvinuta vakcína, vyrobena v potřebném množství a distribuována do celého svět
- než se Saudská Arábia a Rusko domluví na ceně za barel, které bude vyhovovat oběma stranám
Příprava porfólia
Osobně jsem z našich rodinných portfólií již na konci listopadu 2019 odprodal předražené REIT firmy a v průběhu února 2020 prodal (po časovém trestu) několik pozic s 30-40% ziskem, abych navýšil hromadu peněz na budoucí příkupy.
Ano vím, furt tu melu dokola, že DGI investor neprodává … ale než mě začnete kamenovat, tak mě to nechte vysvětlit.
Loňský prodej byl čistě na základě ocenění, které jsem vyhodnotil jako „příliš vysoké“, bez možnosti dalšího růstu a navíc prudce vzrostly problémy sektoru. To že jsem prodal těsně před prudkým prodejem, považuji za velké štěstí, než časování trhu.
Letošní prodeje již tak „úspěšné“ nebyly, ale stále jsem to tipnul vcelku dobře. Kdybych totiž prodal o týden dříve, tak jsem mohl získat o 20 až 40% víc … no co už, 30-40% je stále velmi dobrý výsledek!
Díky tomu dnes sedím na pěkné hromádce, která je připravena k distribuci… není bohužel tak velká na jaké sedí Buffett, ale o takové hromadě se mi nesní ani v těch nejdivočejších snech.
Nákupní seznam
Altria (MO)
Tuto hříšnou akcii jsem poprvé kupoval za 67 USD za akcii. Ano čtete správně šedesám sedm! A tenkrát to byla DOST DOBRÁ cena s cca 4% dividendovým výnosem. Takže co bych měl dodat dnes, když cena klesla pod 36 USD, dividendový výnos překročil 9% a poměr P/E klesl na několikaleté minimum?
Ano, na nákupní ceně jsem více jak 20% mínus, ale jak se situace na trhu uklidní, tak budu nakupovat, co mi USD budou stačit!
Abbvie (ABBV)
S Abbvie bohužel stále na dobrou cenu stále čekám. Moje nákupka je kolem 65 USD, takže šup šup dolů z těch „hrozných“ 85 USD, protřebuji zdravotní sektor v portfóliu posílit.
Na druhou stranu, Ti z Vás, co ještě Abbvie v portfóliu nemáte, tak současná cena je více dobrá pro první vstup.
Johnosn & Johnson (JNJ)
To samé bohužel platí i pro „bratry Johnsonovi“. Moje nákupka je 111 USD, takže šup šup dolů.
A taktéž platí, že Ti z Vás kdo JNJ ještě v portfóliu nemáte, tak cena kolem 130 USD je slušná.
3M (MMM)
S 3M zatím „váhám“. Původně jsem chtěl koupit již za 155, nakonec, ale nezbyly peníze, takže nechtěně jsem udělal tenkrát dobře. Dnešní cena kolem 140, tak je ještě lepší. Prvotní nadšení, že 3M bude mít lepší výnosy z výroby a prodeje respirátorů velmi rychle odeznělo, protože si Pan Trh uvědomil, že 3M má jen velmi malé tržby z tohoto sektoru, takže vyšší prodeje budou mít jen velmi malý vliv na celkové tržby. Ovšem nedotatek pracovníků a omezená doprava bude mít na tržby negativní dopad.
Divididendový výno přes 4% je však u tohoto Dividendového Krále něco dlouho nevídaného!
Cardinal Health (CAH)
Firma „kardinální zdraví“, jakožto dirstributor zdravotnického materiálu, bude z koronaviru těžit, což si Pan Trh velmi záhy uvědomil a cena klesla jen minimálně. Bohužel tedy neklesla příliš, aby se dostala pod moji nákupku.
Ovšem jak je vidět na obrázku níže, tak již dnešní cena je velmi dobrá.
Prudential financial (PRU)
Finanční a pojišťovnický sektor momentálně není příliš v oblibě. Základní úrokové sazby trvale klesají a navíc s příchodem korona viru velmi pravděpodobně budou pojišťovny nuceny řešil mnoho pojistných událostí. Na druhou stranu, banky a pojišťovny nikdy nebyly v lepší formě, tedy v porovnání se stavem v roce 2007.
Poměr P/E je na historickém minimu a dividendový výnos na maximu.
Walgreens (WBA)
Stejný případ jako PRU, P/E poměr na historickém minimu a dividendový poměr na maximu. Navíc také stejné případ jako CAH, tedy distributor zdravotnických materiálů, který z příchodu korona viru bude těžit.
Caterpillar (CAT)
Jako poslední na mém seznamu je z cyklického průmyslového sektoru Caterpillar. Již dnes průmyslové firmy oznamují pokles objednávek o vysoká procenta. Tak je jasné, že po leteckém a automobilovém sektoru, bude průmyslový sektor dalším vysoce zasaženým. Na druhou stranu pokles cen přinesl mnoho velmi výhodných nákupů za ceny, které jsme tu již od finanční krize neviděli.
Závěr
Jsme na záčátku rozvoje koronaviru v Evropě a v USA, takže jak to celé dopadne se ještě nedá vůbec předpovídat. Tento seznam rozhodně není celý, můj „zákládní“ seznam jsou všichni Dividendoví Aristokraté, ale většiny se první pár týdnů výskytu viru ve věstě příliš nedotkl. Takže to by byl článek táááááák dlouhý, že by jste to těžko dokázali přečíst … aniž bych Vás unudil k smrti nebo než Vás schvátí korona.
Důvod proč jsem již loni v listopadu a letos v únoru část portfólia prodal a nyní držím větší část hotovosti jsou: loni z důvodu předražení a letos proto, že nebudu moci v příštích 4 až 5ti měsících schopen investovat tolik, kolik jsem mohl v loňském roce. Takže převod části portfólia do peněz bylo spíš otázkou rozumu a štěstí než čehokoliv jiného.
Osobně jsem vyhlásil „ZÁKAZ NÁKUPŮM“ dokud se situace neuklidní nebo spíš nevyřeší. Nemocných i mrtvých stále ve světě přibývá a jaký to bude mít dopad na tržby firem si dnes troufá každý druhý ekonom, ale skutečnost bude velmi pravděpodobně velmi, ale velmi odlišná!
Navíc, většina Dividendových Aristokratů se pokles zatím příliš nedotkl … tak snad se ještě dočkáme lepších cen.
ABBV a CAH maju dost vysoke dlhy co ich bude tahať dole. Skor ten JNJ vyzera zaujmavo…..
Inač a čo hovoriš na ropne spoločnosti? Shell je 25 rocnych minimach, vyzsi dlh oproti konkurencii brutalne vysoka dividenda sa zda byt neudrzatelna. Zda sa mi to zaujmave na špekulaciu, teraz kupit a s podskocenim cien ropy predat. Chevron ma celkom oslovil. Ma dobre čisla a vysledky. Dividendu by mohol mat udrzatelnu. Na dlhodobejsie drzanie sa oplati
Ano dluh vcelku vysoký, ale ne nesplatitelný, navíc zdravoťáci na tom teď budou lépe … všechni blázní a kupují jakékoliv léky …
S ropákama čekám co bude, než se Saudi a Rusko domluví na nějaké ceně dobré pro všechny.
Shellka za 25 je naprostý úžas a bomba cena … teď jde jen o to jak dlouho se budou kohouti na dvorku pošťuchovat … dle toho to bude mít dopad na všechny ropáky.
Shellka sice dividenda vysoká, ale krytá a navíc Shellka nesnížila dividendu od druhé světové, tak nevidím moc důvod proč teď.
Shellka je ještě levnější, až z toho DY mrazí:-) Včera mnohaleté minimu – 19,19 USD (to je výnos 19,6%).
Tímto článkem jsi definitivně dokázal, že toho o investování moc nevíš. A ta tvoje snaha hanit zlato, protože žiješ v přesvědčení, že je špatná investice a ignoruješ argumenty je zjevná.
Ano zlato kleslo, protože to na začátku burzovních krachů dělá, tak jak lidé prodávají zlato, aby mohli uspokojit margin calls na akciích a také má přímou korelaci s repo marketem a konkrétně s over subscriptions. Tyto krátké pullbacky jsou nejlepší doba pro nákup a kdo koupil je desítky procent nedaněných v plusu za pouhý měsíc a narozdíl od akcií s 0% rizikem ztráty. Aneb hádej, proč je zlato tier 1 aktivum a akcie ne.
Stejně se zlato propadlo v roce 2008 aby následně vyskočilo o 250% a stříbro, což je zlato na steroidech o 500%. Co je podstatnější, tak v dlouhodobém horizontu 20 let má 2x větší výnos než americké akcie a bude mít nejspíše i dalších 20 let.
Jestli akcie vyrostly o 70% za dva roky, zatímco ziskovost S&P 500 o 0% tak jde jen o expanzi ve valuaci. A jestli si myslíš, že v dlouhodobém horizontu to vydrží, tak evidentně nic nevíš o historii amerických indexů. Akcie se vždy v dlouhodobém horizontu vrátí k fundamentům a tyto falešné zisky vymaže. A kdo nakoupí za tyto valuace, tak dalších pár dekád nic nevydělá nebo velice málo. Akcie byly skvělá investice po 2009 s PE 10. Po 2016 už jen pečlivě vybrané a podhodnocené akcie.
Kdyby jsme měli volný trh a kapitalizmus, tak by teď půlka firem v S&P 500 byla zombie nebo vyhlásila bankrot. Akcionáři by byli vymazáni a majitelé dluhopisů by se stali novými akcionáři. Machinace FEDu ale nebudou fungovat věčně, protože volný trh nakonec vždy zvítězí nad manipulací a stále chudší Američané budou mít jednoho dne dost vyplácet miliardáře pokaždé, když akcie jsou dolů.
Ty seš fakt blb.
Třeba tohle je fakt perla pro doktora Chocholouška: „Ano zlato kleslo, protože to na začátku burzovních krachů dělá, tak jak lidé prodávají zlato, aby mohli uspokojit margin calls na akciích a také má přímou korelaci s repo marketem a konkrétně s over subscriptions. Tyto krátké pullbacky jsou nejlepší doba pro nákup a kdo koupil je desítky procent nedaněných v plusu za pouhý měsíc a narozdíl od akcií s 0% rizikem ztráty.“
ad útok na autora článku) to je zbytečný flame. VSbrok má sice pár zpochybnitelných závěrů v článku (nenakupuje v krizi), ale jinak se v investování docela vyzná, čtu jeho články.
ad zlato) jedná se o skoro nejhorší investici. V porovnání s akciemi je o řád horší na horizontech 10let a víc.
ad růst akcií vs, ziskovost S&P) existuje hned několik několik důvodů, proč při stejné ziskovosti může oprávněně růst cena. Studuj a možná na to přijdeš 🙂
nápověda: cena akcií dnes vyjadřuje budoucí očekávanou návratnost, ziskovost vyjádřená poměrem P/E je pohled zpět. Forward P/E beru s úsměvem.
ad zlato jako investice) můžeš mít buď (i) ETF nebo (ii) fyzicky. (i) není ochrana před ničím, (ii) při prodeji ztrácíš a při držení musíš skladovat bezpečně.
Prostě není nad dobře vybrané firmy.
Ondra Glueless
Jinak poplatek za skladování zlata je kolem 0,1% ročně (1000 Kč na milion uložených ve zlatě), to mi fakt trhá žíly 😀 Zvlášť když zlato roste skoro 11% ročně dvě dekády. Také existuje strategie, že kdykoliv zlato více vzroste, tak se část prodá a pak má člověk ze zlata něco jako dividendy, s tím rozdílem, že se nedaní.
Tak příště by jsi mohl pro jednou napsat nějaký reálný důvod, proč tedy nemít 10% portfolia ve zlatě, krom tvých úsudků založených na nevědomosti a jedna bába povídala.
Nejlépe to shrnul Ray Dalio, správce největšího hedge fondu na světě a 40. nejbohatší člověk planety. „If you don’t own gold…there is no sensible reason other than you don’t know history or you don’t know the economics of it…“ Aneb jediný důvod nevlastnit zlato je neznalost ekonomiky a historie, nic jiného.
Já se o zlato zajímal naposledy před 3-4 roky. Takže si budu muset aktualizovat znalosti, ale jen co si pamatuju…
1) výkupní cena je o 10-20% nižší! O tom se bohužel nikdy nedočtete!!! Schválně za kolik od Tebe prodejce ten kus zlata vykoupí jen co ho koupíš Ty? Prodej/výkup spread hrůza!
2) poplatek za uskladnění v sejfu je od 1000kc ročně, takže kolik bys musel koupit, aby ses dostal na 0,1%.? Opravdu si nemyslím že každý bude investovat mega hned od začátku.
3) pokud si zlato doneseš domu a následně ho zkusíš prodat, tak si výkupní firma účtuje poplatek za kontrolu. Nebo ho necháš u nich a opět platíš poplatek za uskladnění. To sice bylo částečně eliminováno obaly a certifikáty, jenže každý prodejce uznává jen ten svůj, takže jsi limitován nákupem a prodejem POUZE u jediné a té samé firmy (banky).
4) zůstávají certifikáty, kryté nějakou bankou, což je asi nejbezpečnější možnost, ale pak vlastně nic nemáš, takže si stejně jako u akcii nemáš na co sáhnout.
Jsi mě fakt donutil se na to podívat blíž… Snad budu mít čas si o tom načíst víc a třeba bude i článek…
zadej si do googlu:
„Gold Price vs total return Stock Market 100 Year Chart comparison“
podívej se na to a vysvětli mi, kde zlato (ročně +0,6 %) porazilo akcie (ročně +6,6 %)
Dalio (a jiní) má 10 % ve zlatě protože pro něj je to další trendující třída aktiv. Nakupuje a prodává trendy a podle co je/není v kurzu.
diversification is the name of the game 🙂
O.Glueless