Nejlepší ropné akcie
Seznam 10 „nejlepších“ akcií níže byl odvozen z databáze Sure Analysis Research Database. Abychom dosáhli nejlepších 10, seřadili jsme akcie obsažené v této databázi dle celkového očekávaného výnosu v příštích pěti letech.
Seznam jsme dále zúžili vyloučením Master Limited partnerství, která mají jedinečné rizikové faktory a daňové problémy. Dále jsme se zaměřili na akcie, které jsou obzvláště závislé na ceně ropy, což znamená, že mohou těžit z rostoucích cen ropy. Nakonec byly hodnoceny na základě rozvahy a udržitelnosti dividend.
S ohledem na to jsme vytvořili následující seznam 10 největších ropných akcií s vysokými dividendovými výnosy a očekávanou celkovou návratností.
Obsah
- Helmerich & Payne (HP)
- Eni (E)
- Chevron (CVX)
- BP plc (BP)
- Exxon Mobil (XOM)
- Royal Dutch Shell (RDS.B)
- Total (TOT)
- Schlumberger (SLB)
- Occidental Petroleum (OXY)
- Halliburton (HAL)
Helmerich & Payne
Helmerich & Payne poskytuje vrtné práce producentům ropy a zemního plynu v USA. Společnost generuje 86% svých příjmů z americké pobřežní produkce a je lídrem na trhu ve svém oboru.
V důsledku poklesu energetického sektoru utrpěla společnost Helmerich & Payne ztráty v roce 2016 a 2017. Energetický sektor se však v posledních dvou letech začal zotavovat, přičemž počet aktivních vrtných souprav se zdvojnásobil. Díky tomu byla společnost Helmerich & Payne v posledních dvou letech zisková.
Společnost má ještě dlouhou cestu k návratu ke svému předkrizovému zisku, protože producenti ropy jsou ve svých rozpočtech výrazně konzervativnější a snaží se působit v mezích svých peněžních toků.
Perspektiva růstu společnosti Helmerich & Payne je slibná. Produkce ropy v USA již několik let v řadě neustále stoupá na nová maxima a očekává se, že bude stále stoupat na nová maxima po mnoho dalších let.
Zatímco někteří analytici v nadcházejících letech vyjádřili obavy ohledně vrcholu těžby, nedávná zpráva tyto obavy vyvrátila a uvedla, že produkce v USA bude nadále stoupat asi deset let, než dosáhne vrcholu. To jistě společnosti Helmerich & Payne vyhovuje.
Vzhledem k tomu, že rozhodnutí o výrobě a investicích producentů ropy jsou v zásadě určována převládajícími cenami ropy a budoucími prognózami, jsou zisky společnosti Helmerich & Payne závislé na ceně ropy. Ti, kteří mají velkou důvěru v trvalý růst výroby ropy v USA a očekávají v nadcházejících letech vyšší ceny ropy, by měli zvážit akcie Helmerich & Payne.
Je také důležité si uvědomit, že akcie společnosti Helmerich & Payne jsou takzvaně high yield s dividendovým výnosem 6,0% a společnost má mnohem silnější rozvahu než její konkurenti, do roku 2025 nemá splatnost žádný dluh.
To je velmi důležité, protože cyklická povaha energetického sektoru může způsobit dlouhodobé a nadměrně ztráty vysoce zadluženým společnostem.
Celkově nabízí společnost Helmerich & Payne výrazný vzestup v případě vyšších cen ropy, s přijatelným rizikem zpomalení ze současné ceny akcií v případě poklesu. Pokud bude oživení energetického sektoru pokračovat v příštích pěti letech, je pravděpodobné, že Helmerich & Payne nabídne průměrný roční výnos 8,1%, hlavně díky 6,0% dividendě.
Eni
Eni je významným producentem ropy a plynu se sídlem v Itálii. Provádí průzkumnou činnost ve více než 40 zemích a působí ve třech segmentech: průzkum a výroba, plyn a energie, rafinace a marketing.
Na rozdíl od ostatních integrovaných ropných společností, jako jsou Exxon Mobil, Chevron a BP, je Eni mnohem méně diverzifikovaná a mnohem více závislá na ceně ropy. Pro představu upstream segment v předcházejícím roce 2018 generoval 92% provozních příjmů.
Citlivost společnosti Eni na cenu ropy byla výrazně znát při poklesu energetického sektoru. Zatímco všichni ropní giganti zaznamenali pokles svých příjmů, Eni byla jediná, která zaznamenala obrovské ztráty ve dvou letech (2015 a 2016) a jediná, která snížila dividendu.
Na druhou stranu je Eni díky vysoké zainteresovanosti do ropy v lepší pozici než konkurence a může těžit z potenciálního prudkého růstu cen ropy. Je v pozici, kdy může vydělávat na vyšších cenách, protože vedení společnosti očekává, že do roku 2025 bude produkce růst v průměru o přibližně 3,5% ročně.
Růst bude poháněn zahájením několika projektů. Očekáváme, že Eni v příštích pěti letech v průměru zvýší svůj zisk na akcii o 5% ročně.
Kromě toho vedení společnosti díky nadcházejícím projektům očekává, že její přední divize dosáhne v období 2019–2022 volných peněžních toků kolem 22 miliard dolarů. Pokud producent ropy splní své vlastní očekávání, dosáhne poměru pokrytí dividend nad 2,0.
Akcie Eni se obchodují s poměrem cena / zisk 13,5, což je více než desetiletý průměr 12,5. Pokud se akcie v průběhu příštích pěti let vrátí na svou průměrnou úroveň ocenění, bude to mít za následek pokles celkového ročního výnosu o 1,5%. Na základě 6,0% dividendy a 5,0% ročního růstu zisku na akcii společnost Eni pravděpodobně v příštích pěti letech nabídne průměrný roční výnos 9,5%.
Celkově je Eni mnohem více závislá na ceně ropy než ostatní velké ropné společnosti, a proto je pravděpodobné, že v případě vyšších cen ropy nabídne lepší návratnost.
Chevron
Chevron je třetí největší veřejně obchodovaná ropná společnost na světě, pokud jde o tržní kapitalizaci, hned za společností Royal Dutch Shell a Exxon Mobil. Má vyváženější strukturu než Eni, ale je méně diverzifikovaná než ostatní ropné společnosti. Přesněji, produkuje ropu a zemní plyn v poměru 61/39.
I přesto je přibližně 75% celkových příjmů Chevronu závislých na ceně ropy. To znamená, že Chevron je sice méně závislý na ceně ropy než Eni, ale více než všichni ostatní známí integrovaní producenti ropy.
Stejně jako většina konkurence, ani Chevron nedokázal udržet svou produkci celé desetiletí, až do roku 2017. Ropný gigant se však v posledních dvou letech vrátil do režimu růstu. V roce 2017 zvýšila společnost produkci o 5% a v roce 2018 o 7% a letos je na dobré cestě zvýšit svou produkci o 4 -7%. Kromě toho vedení společnosti poskytlo odhad ročního růstu produkce o 3-4% v průběhu příštích pěti let.
Hlavním hnacím motorem růstu bude Permian Basin. Je pozoruhodné, že Chevron téměř zdvojnásobil výši svých odhadovaných zásob v oblasti za pouhé dva roky, z 9,3 na 16,2 miliardy barelů ropného ekvivalentu.
Vedení očekává, že produkce v Permské pánvi dosáhne do konce příštího roku 600 000 barelů denně a do konce roku 2023 900 000 barelů denně. Aktiva Chevronu v Permské pánvi těží z velmi nízkých až nulových licenčních poplatků.
Chevron se navíc poučil ze své ztracené dekády a poklesu energetického sektoru. Nyní investuje především do nízkonákladových a nízkorizikových projektů, které se vyznačují vysokou návratností a do dvou let od počáteční investice začnou generovat peněžní toky. Přibližně 70% letošních kapitálových nákladů bude přiděleno na růstové projekty, které začnou generovat peněžní toky během příštích dvou let.
Vzhledem k slibným perspektivám růstu společnosti Chevron očekáváme, že v příštích pěti letech společnost zvýší svůj zisk na akcii asi o 7,5% ročně.
A konečně je důležité poznamenat, že Chevron a Exxon Mobil jsou jedinými dvěma dividendovými aristokraty v energetickém sektoru. Vzhledem k tomu, že je toto odvětví vysoce cyklické, je pro společnosti mimořádně obtížné udržet víceletý růst dividend. To je dokladem dlouhodobé obchodní perspektivy společnosti.
Chevron v současné době nabízí dividendový výnos 3,8% a očekává se, že v lednu oznámí další zvýšení dividend. Z tohoto důvodu je pravděpodobné, že ti, kteří si koupí akcie za současnou cenu, budou mít přibližně 4% dividendový výnos. Navíc díky zdravé rozvaze a silným volným peněžním tokům lze dividendu v dohledné budoucnosti považovat za bezpečnou.
Dále se akcie obchodují s poměrem cena / zisk 16,8, což je vyšší než průměrná úroveň ocenění 15,8. Pokud se akcie v průběhu příštích pěti let vrátí na svou průměrnou úroveň ocenění, bude z celkového výnosu ukrajovat 1,2% ročně.
Vzhledem k 3,8% dividendě a 7,5% ročnímu růstu zisku na akcii bude proto společnost Chevron v příštích pěti letech pravděpodobně poskytovat průměrný roční výnos 10,1%.
BP plc
BP je jednou z největších ropných a plynárenských společností na světě. Funguje ve dvou segmentech: upstream a downstread (většinou rafinace).
Společnost BP v roce 2010 značně utrpěla katastrofální nehodou v Mexickém zálivu. Společnost dosud za tuto nehodu zaplatila 65 miliard dolarů. Tato částka se od té doby téměř rovná všem příjmům společnosti. Zatímco většina investorů si myslí, že tato nehoda patří minulosti, společnost BP za nehodu v loňském roce zaplatila 3,2 miliardy dolarů (25% ze svého výdělku) a očekává, že letos zaplatí dalších 2,1 miliardy dolarů.
Vzhledem k bezprecedentnímu rozsahu prodeje aktiv v důsledku havárie se společnosti BP nepodařil růst produkce až do roku 2017. Díky řadě projektů se však v posledních dvou letech vrátila do režimu silného růstu. Od roku 2016 zahájila společnost BP 23 velkých projektů.
Ještě lepší je, že má do konce roku 2021 dalších 12 velkých projektů. Díky těmto projektům vedení společnosti očekává, že k současné produkci 3,8 milionu barelů denně přidá přibližně 900 000 barelů denně.
Vedení společnosti snížilo takzvaný „bod zlomu“ pod 50 dolarů za barel a očekává, že jej v následujících dvou letech ještě sníží na 35 až 40 dolarů. Očekáváme, že společnost BP v příštích pěti letech v průměru zvýší svůj zisk na akcii o 5,0% ročně.
Je také důležité si uvědomit, že společnost BP je zvláště vhodná pro investory orientované na příjem díky svému mimořádně přátelskému přístupu k akcionářům. I když bylo vedení společnosti nuceno pozastavit výplatu dividend po katastrofální nehodě, dividendu obnovilo jen o tři čtvrtletí později.
Při nedávném poklesu energetického sektoru si společnost BP udržela dividendu, která činila 7,0 miliard dolarů ročně, i když v letech 2015–2017 nedosáhla zisku. Jinými slovy, BP opakovaně prokázala, že dividenda je blízko vrcholu priorit pro přidělování kapitálu. Proto lze dividendu 6,3% považovat za bezpečnou, zejména s ohledem na slibné růstové vyhlídky společnosti.
Akcie společnosti BP se obchodují s poměrem cena / zisk 11,1, což je nižší než náš předpokládaný násobek 12,0. Pokud se akcie v příštích pěti letech vrátí na svou průměrnou úroveň ocenění, bude se těšit z 1,6% ročního zvýšení výnosů. Proto vzhledem k 6,3% dividendě a 5,0% očekávanému ročnímu růstu zisku na akcii BP pravděpodobně nabídne v příštích pěti letech průměrný roční výnos 12,9%.
Exxon Mobil
Exxon Mobil je největší veřejně obchodovanou ropnou společností na světě. Jedná se o mega-cap akcii se současnou tržní kapitalizací 312 miliard dolarů. Je integrovanější a rozmanitější než většina ropných společností. Výsledkem je, že během poklesu je defenzivnější než většina jeho konkurentů, ale z rostoucí ceny ropy těží méně než oni.
Společnost Exxon za poslední desetiletí zklamala své akcionáře, protože jako jediná ropná společnost nedokázala zvýšit svou produkci. V současné době produkuje 4,0 milionu barelů denně, stejné množství jako v roce 2008.
V letošním roce se navíc očekává, že její zisk na akcii klesne o 30%, a to především kvůli nízkým cenám ropy, ale také kvůli sníženým maržím v segmentu chemických látek. Zisk v tomto segmentu v posledním čtvrtletí klesl o 80%.
Zdá se však, že Exxon nakonec změnil směr, protože začátkem minulého roku oznámil zásadní posun ve své strategii. V nadcházejících letech společnost téměř zdvojnásobí své roční kapitálové výdaje, aby mohla agresivněji pokračovat v růstu. Díky tomuto strategickému posunu očekává vedení společnosti růst produkce z 3,8 milionu barelů denně v roce 2018 na 5,0 milionu barelů denně v roce 2025.
Hlavními faktory růstu budou Permian Basin a Guyana. V Permu vedení očekává, že do roku 2024 vyprodukuje asi 1,0 milion barelů denně. Tato úroveň produkce je jistě impozantní, protože představuje 25% současné produkce společnosti.
Exxon má obzvláště vzrušující růstové vyhlídky v Guyaně. Zatímco ostatní společnosti v této oblasti vyvrtaly asi 40 suchých děr, společnost Exxon díky své odbornosti zaznamenala působivou 87% úspěšnost průzkumu v této oblasti. Díky těmto novým objevům se odhadované zásoby ropy od začátku loňského roku téměř zdvojnásobily, a to z 3,2 na 6,0 miliard barelů. Vedení společnosti očekává, že do roku 2025 vyprodukuje v Guyaně asi 750 000 barelů denně.
Management očekává nárůst zisku na akcii o 135%, z 3,59 dolarů v roce 2017 na 8,44 dolarů v roce 2025, za předpokladu, že cena ropy v roce 2025 bude 60 dolarů.
Výše uvedený graf ukazuje, že společnost Exxon se bude mít ještě lépe, pokud cena ropy v roce 2025 dosáhne průměrné ceny 80 dolarů, protože vedení očekává v takovém případě růst zisku na akcii o 225%. Přijali jsme konzervativní cenu ropy 60 dolarů za barel, a proto očekáváme, že Exxon do roku 2024 vydělá přibližně 7,80 dolarů na akcii při průměrné roční míře růstu 17,4%.
Jak již bylo zmíněno dříve, Exxon je jedním ze dvou aristokratů v energetickém sektoru, protože dividendu zvýšil 37 let v řadě. Tato záviděníhodná linie růstu dividend svědčí o obranné povaze společnosti, která svou dividendu stále zvyšuje i za nejnepříznivějších obchodních podmínek, a to díky své solidní rozvaze.
Současný dividendový výnos 4,7% je jistě atraktivní a lze jej považovat za bezpečný. Akcie se však obchodují s poměrem cena / zisk 20,9, což je vyšší než náš předpokládaný férový násobek 13,0. Pokud se akcie v průběhu příštích pěti let vrátí na svou průměrnou úroveň ocenění, způsobí pokles ročního výnosu o 9,1%.
Přesto, s dividendou 4,7% a očekávaným ročním růstem zisku na akcii 17,4%, bude Exxon pravděpodobně v příštích pěti letech nabízet průměrný roční výnos 13,0%.
Royal Dutch Shell
Royal Dutch Shell je druhou největší ropnou a plynárenskou společností na světě, v ročním objemu produkce stojí pouze za Exxon Mobil.
Během poklesu energetického sektoru, který trval od roku 2014 do roku 2017, Shell získala společnost BG Group, společnost zabývající se těžbou ropy a zemního plynu v hodnotě 53 miliard dolarů. Díky této akvizici společnost Shell zvýšila výrobu na 3,8 milionu barelů denně.
Avšak vzhledem k rozsáhlému prodeji aktiv, který pomohl financovat akvizici, zůstala produkce v posledních dvou letech v podstatě stejná. To je v ostrém kontrastu s trendem pozorovaným u ostatních ropných společností, které svou produkci zvyšují slušným tempem.
Na druhé straně, během nedávného poklesu, Shell drasticky snížil své provozní náklady a doladil své portfolio investováním do vysoce kvalitních, nízkorozpočtových projektů. Výsledkem je, že ropný gigant se stal při dané ceně ropy mnohem výnosnější než v minulosti.
V roce 2018 vedení společnosti zveřejnilo rekordní výši volných peněžních toků 31 miliard dolarů, i když průměrná cena ropy Brent byla o 40% nižší než před poklesem.
Přestože vedení společnosti zmrazilo dividendu, stále má působivý dividendový rekord, protože dividendu od druhé světové války nesnížilo. Akcie navíc nabízejí mimořádný dividendový výnos 6,4%.
Je také pozoruhodné, že Shell překonal Exxon v ročních provozních peněžních tocích v roce 2017 poprvé za zhruba 20 let a loni si udržel svoji nejvyšší pozici. Vedení společnosti očekává, že roční volné peněžní toky zůstanou během příštích tří let kolem 30 miliard dolarů. Vzhledem k tomu, že tato částka je dvakrát vyšší než dividenda, lze ji v dohledné budoucnosti považovat za bezpečnou.
Společnost Shell se obchoduje s poměrem cena / zisk 12,0, což se rovná našemu odhadu férového ocenění. S ohledem na 6,4% dividendu a 8,2% očekávaného ročního růstu zisku na akcii tedy Shell pravděpodobně nabídne v příštích pěti letech průměrný roční výnos 14,6%.
Total
Total je na základě tržní kapitalizace čtvrtá největší ropná a plynárenská společnost na světě. Je to nejrozmanitější a nejintegrovanější ropná společnost, což z ní činí nejvíce defenzivní akcii během poklesu. To bylo zřejmé při nedávném prudkém poklesu energetického sektoru v letech 2014–2016, kdy zisk na akcii společnosti Total klesl pouze o 49%, zatímco u společností Exxon poklesl o 75% a v roce 2016 zaznamenaly ztráty společnosti Chevron a BP.
Na druhou stranu, integrovaná struktura Total znamená, že z růstu cen ropy těží méně než její konkurenti. Vyšší ceny ropy samozřejmě zvyšují výnosy společnosti Total, ale investorům, kteří věří ve vyšší ceny ropy, poslouží lépe investice do dalších velkých ropných společností, jako jsou Chevron a BP, které jsou více závislé na ceně ropy.
Společnost Total bude stále těžit z vyšších cen ropy, protože se v posledních letech vrátila k růstu. Společnost v loňském roce zvýšila svou produkci o 8% a letos se chystá zvýšit svou produkci o 9%. Očekává také, že během příštích tří let zvýší svou produkci o 5% ročně. Očekáváme, že společnost Total v příštích pěti letech v průměru zvýší svůj zisk na akcii o 7,0% ročně.
Kromě toho společnost Total od roku 2015 výrazně zlepšila své portfolio aktiv. Během tohoto období přidala společnost Total přibližně 7,0 miliard barelů rezerv za cenu nižší než 2,5 dolarů za barel a letos očekává z těchto aktiv volné peněžní toky vyšší než 4,0 miliardy dolarů.
Vzhledem k tomu, že v loňském roce vedení společnosti zveřejnilo volné peněžní toky ve výši 12,1 miliard dolarů, je zřejmé, že výše uvedená aktiva zvýší volné peněžní toky přibližně o jednu třetinu.
Společnost Total nemá úžasnou dividendovou historii, jako mají Exxon a Chevron, ale nabízí vynikající 5,5% dividendový výnos. Tento výnos je nižší než výnos Shell a BP, ale Total je mnohem odolnější během poklesu než konkurence a má mnohem jasnější růstové vyhlídky než Shell. Celkově nabízí Total lepší kombinaci výnosu, vyhlídek na růst a odolnost při poklesu než ostatní velké ropné společnosti, ačkoli to není nejlepší ropná akcie během rally ceny ropy.
Akcie se obchodují při poměru ceny k zisku 10,2, což je méně než desetiletý průměrný násobek 11,9. Pokud se akcie v příštích pěti letech vrátí na svou průměrnou úroveň ocenění, bude se těšit z 3,1% ročního zvýšení výnosů. S 5,5% dividendou a 7,0% očekávaným ročním růstem zisku na akcii tedy bude Total pravděpodobně v příštích pěti letech nabízet průměrný roční výnos 15,6%.
Schlumberger
Schlumberger je předním světovým poskytovatelem služeb a technologií na ropných polích a působí ve více než 120 zemích.
Zatímco se energetický sektor pomalu zotavuje z poklesu průmyslu v letech 2014–2016, Schlumbergerovo zotavení bylo zatím zklamáním, především kvůli dvěma protivětrům. Především se producenti břidlicové ropy ve svých rozpočtech stali konzervativními, a tak snížili své investiční výdaje, aby se vyhnuli růstu jejich zadlužení.
Navíc v posledních letech došlo k velkému technologickému pokroku ve výrobě ropy. Výsledkem je, že výrobci ropy jsou nyní schopni extrahovat více ropy z daného počtu vrtů. Je působivé, že globální investice do výroby ropy jsou stále o 40% nižší než v roce 2014, těsně před poklesem odvětví, zatímco produkce ropy od té doby vzrostla o 7%.
Tato výrazná odchylka ukazuje, že poskytovatelé služeb na ropných polích zaznamenali trvalé zhoršení svého podnikání, protože vytvářejí nižší příjmy na dané úrovni produkce ropy. Jinými slovy, tyto společnosti se staly oběťmi svého vlastního úspěchu. Díky této změně trh potrestal společnost Schlumberger tím, že poslal akcie na desetileté minimum.
Schlumberger nabízí téměř vždy vysoký dividendový výnos 5,2%. Vzhledem k potlačenému očekávanému zisku na akcii v letošním roce 1,50 dolaru se akcie obchodují s poměrem cena / zisk 25,3, což je mnohem více než náš předpokládaný férový násobek 20,0. Pokud akcie dosáhnou naší úrovně spravedlivého ocenění v příštích pěti letech, bude to mít za následek 4,6% pokles ročního výnosu.
Na druhé straně, díky letos sníženému zisku na akcii očekáváme, že společnost zvýší svůj zisk z 1,50 dolaru na 3,20 dolaru na akcii do roku 2024, což je průměrná roční míra růstu 15,5%, zejména díky trvalému rozmachu americké ropy. Očekáváme tedy, že akcie nabídnou v příštích pěti letech průměrný roční výnos 16,1%.
Occidental Petroleum
Occidental Petroleum je producentem ropy a zemního plynu s působností v USA, na Středním východě a v Latinské Americe. I když má také midstream a chemický segment, mělo by se na něj pohlížet jako na v podstatě čistou upstream společnost. Je tedy mnohem více ovlivňována cenou ropy než známí výrobci ropy.
Occidental má perspektivní růstové vyhlídky. V posledních třech letech zdvojnásobila svou výrobu v Permské pánvi a očekává, že ji v této oblasti v příštích pěti letech opět zdvojnásobí, z 300 000 na 600 000 barelů denně. Vedení společnosti Occidental očekává, že letos zvýší svoji celkovou produkci o 9-11% a po tomto roce o 5% ročně. Protože očekáváme, že ceny ropy v nadcházejících letech porostou ze současné úrovně, očekáváme, že společnost Occidental během příštích pěti let zvýší svůj zisk na akcii o přibližně 8,4% ročně.
Navíc, Occidental nedávno získal Anadarko poté, co zvítězil v nabídkové válce proti Chevronu. Occidental pokračoval v této akvizici s cílem posílit již tak silnou přítomnost v Permu a v Mexickém zálivu.
Kombinovaná společnost bude největším výrobcem v Permské pánvi a čtvrtým největším výrobcem v Mexickém zálivu. Společnost Occidental navíc díky velkému majetku obou společností očekává, že dosáhne ročních synergií před zdaněním 3,5 miliardy dolarů.
Na druhou stranu společnost Occidental za tuto akvizici zaplatila 38 miliard dolarů. Tato částka se téměř rovná současné tržní kapitalizaci ve výši 43 miliard dolarů. Trh se proto obává, že akvizice je příliš velká na to, aby se společnost mohla asimilovat. Navíc, protože společnost Chevron nabídla pouze 32 miliard dolarů, existují obavy, že společnost Occidental tuto dohodu přeplatila. Navíc se výrazně zvýší její dluhové zatížení a úrokové náklady. Všechny tyto obavy vedly k dramatickému poklesu ceny akcií na nové 12leté minimum.
Věříme však, že trh potrestal akcie dostatečně. Společnost Occidental vyplatila dividendu 17 let po sobě a nyní nabízí dividendový výnos ve výši 7,0%. Vzhledem k tomu, že její peněžní toky jsou dostatečné k tomu, aby pokryly kapitálové výdaje a dividendy, je tato dividenda v dohledné budoucnosti bezpečná. Očekáváme, že společnost v nadcházejících letech bude zvyšovat dividendu jen mírně, aby mohla snížit své dluhové zatížení.
Akcie společnosti Occidental se nyní obchodují s poměrem ceny a zisku 12,9, což je méně než desetiletý průměr 13,8. Pokud se akcie v příštích pěti letech vrátí na svou průměrnou úroveň ocenění, bude mít za následek růst výnosů o 1,4% ročně. Vzhledem k 7,0% dividendě a našemu očekávanému ročnímu růstu zisku na akcii o 8,4% je pravděpodobné, že akcie během příštích pěti let nabídnou průměrný roční výnos 16,8%.
Investoři by si měli uvědomit, že společnost Occidental je vysoce ovlivňována cenou ropy díky dvěma faktorům, a to jejímu upstream charakteru a vysokým úrokovým nákladům, které vyplynuly z její velké akvizice. Čím vyšší je cena ropy, tím rychleji společnost sníží své úrokové náklady a tím vyšší bude ocenění, které získá z trhu díky sníženému vnímanému riziku. Ti, kteří v budoucnu očekávají vyšší ceny ropy, budou slušně odměněni, pokud tomu tak opravdu bude.
Halliburton
Halliburton je jedním z největších světových poskytovatelů produktů a služeb pro energetický průmysl. Působí ve více než 80 zemích a generuje 60% svých tržeb v Severní Americe.
Halliburton čelí stejným překážkám jako Schlumberger. Severoameričtí producenti ropy zpřísnili své rozpočty a pokusili se působit v mezích stanovených jejich peněžními toky. Ještě horší je, že díky velkým technologickým pokrokům, k nimž došlo v posledních letech, těží výrobci ropy více ropy z určitého počtu vrtů za nižší cenu.
Vzhledem k těmto skutečnostem se akcie společnosti Halliburton obchodují na 10letém minimu, stejně jako Schlumberger. Na konci července vykázalo vedení finanční výsledky za druhé čtvrtletí fiskálního roku 2019. Tržby v Severní Americe zůstaly slabé kvůli opatrným výdajům od producentů břidlicové ropy. V důsledku toho tržby v regionu klesly o 13%.
Mezinárodní aktivita však zůstala silná a tržby vzrostly o 12,5%. Velké rozdíly mezi trhy Severní Ameriky a mezinárodními trhy lze vysvětlit velkým rozdílem mezi WTI a Brent.
Vzhledem k tomu, že mezinárodní síla kompenzovala slabost v Severní Americe, upravený čistý příjem stoupal o 50%, zatímco upravený EPS vzrostl za čtvrtletí o 52%.
Management zopakoval svá očekávání ohledně vysokého jednociferného růstu příjmů na mezinárodních trzích po celý rok. Kromě toho uvedl, že nevyužité zařízení odprodá ve snaze snížit provozní náklady a zredukuje počet zaměstnanců v Severní Americe o 8%.
I přes problémy očekáváme, že Halliburton zlepší svůj výkon díky očekávání, že rozmach americké výroby ropy bude trvat ještě několik let. Očekáváme tedy, že společnosti poroste zisk na akcii z letošních 1,40 dolarů na zhruba 3,00 USD do roku 2024, což představuje 16,5% anualizovanou míru růstu.
Akcie se navíc obchodují s poměrem cena / zisk 15,0, což je nepatrně vyšší než desetiletý průměr 14,8. Pokud se akcie budou obchodovat na své průměrné úrovni za pět let, bude to mít za následek mírný 0,3% roční pokles výnosu. Vzhledem k dividendě 3,4% je tedy pravděpodobné, že akcie během příštích pěti let nabídnou průměrný roční výnos 19,6%.
Na rozdíl od příjmů producentů ropy nejsou příjmy Halliburton a Schlumberger přímo odvozeny z produkce ropy. Halliburton a Schlumberger jsou však velmi citlivé na úroveň ceny ropy, protože jejich výdělky jsou určeny úrovní vrtné činnosti, která úzce souvisí s cenou ropy. Celkově jsou Halliburton a Schlumberger vysoce závislé na ceně ropy.
Závěr
Ceny ropy vyskočily po útoku na Saúdskou Arábii, jednoho z největších světových producentů ropy. Přerušení dodávek nebo zvýšené geopolitické napětí by mohlo udržet růst ceny ropy v chodu. Pokud ceny ropy nadále porostou, bude z toho těchto 10 akcií těžit nejvíce, a zároveň akcionářům vyplácí atraktivní dividendy.
Těchto 10 ropných akcií má kromě svých silných dividendových výnosů s rozumným oceněním a růstovým potenciálem vysoké očekávané celkové výnosy v příštích pěti letech. Výsledkem je, že jsou tyto akcie ropných společností atraktivní pro hodnotové a dividendové investory očekávající pokračování růstu cen ropy.
Pěkné srovnání, díky. Shell je pro mě stále jedničkou!
jedine čo dvihne cenu ropy je zákaz frakovania … v USA
Super clanek, dekuji, osobne jsem si vybral (a vesele pokracuji) 1. RDS 2. CVX 🙂