Nejlepší ropné (rafinérské) firmy z USA
Rafinérské firmy zažily od začátku roku 2021 impozatní růst cen akcií a to díky postupnému znovuotevírání ekonomik společně s vyšší poptávkou po ropě. Výsledkem je, že některé ropné akcie za toto časové období překonaly tržní indexy.
Index S&P 500 vygeneroval od začátku roku celkovou návratnost 21 %, zatímco následující tři ropné firmy vygenerovaly následující návratnosti:
- celková roční návratnost Phillips 66 (PSX) – 7 %
- celková roční návratnost Valero Energy (VLO) – 22 %
- celková roční návratnost Marathon Petroleum (MPC) – 46 %
Vzhledem k působivému nárůstu cen by však investoři měli být při výběru nyní mimořádně opatrní, protože velká část budoucího růstu je již v ceně započítána. A protože ceny ropy stále rostou, tak to platí pro velkou část energetického sektoru.
Cena ropy se jíž zvedla ze svých minim, cena ropy WTI se blíží k 70 dolarům za barel, což je téměř dvojnásobek ceny v loňském roce. Vysoká cena ropy však negativně ovlivňuje poptávku po ropných produktech a proto škodí maržím rafinérských firem. Je to rizikový faktor, který je třeba vzít v úvahu do budoucna.
Přehled
Kromě firmy Phillips 66 všechny ostatní firmy v tomto článku letos již překonaly návratnost indexu S&P 500. Za tak působivým růstem stojí tři hlavní důvody:
- poptávka po ropě se v roce 2021 zotavuje po obrovském loňském poklesu z důvodu pandemie koronaviru
- firmy roky platí vysoké částky za přimíchávání biopaliv, ale zdá se, že by Bidenova administrativa by mohla alespoň trošku refinérským firmám ulevit – zatím nejsou známy podrobnosti, ale očekává se, že přínos bude značný
- rafinérské firmy budou mít velký prospěch z mezinárodní námořní normy, která vstoupila v platnost v roce 2020, dle které všechna plavidla musí spalovat naftu s nízkým obsahem síry – namísto těžkého topného oleje – takže poptávka po naftě se výrazně zvýší
Phillips 66 (PSX)
Společnost Phillips 66 byla oddělena od firmy ConocoPhillips (COP) v roce 2012.
Phillips 66 funguje ve čtyřech segmentech:
- Refining
- Chemicals
- Marketing
- Midstream
Je to diverzifikovaná společnost, každý segment se chová odlišně v době různých cen ropy.
Na začátku srpna 2021 společnost oznámila výsledky za Q2 2021. Marže vzrostly, ale růst byl kompenzován vyššími náklady. Na druhé straně chemický segment vykázal rekordní tržby díky prudkému nárůstu marží.
Díky tomu se společnost dokázala vymanit ze ztráty 1,16 dolarů na akcii v Q1 2021 na zisk 0,74 dolaru na akcii. Pandemie sice začala ustupovat, ale objevily se obavy o oživení energetického sektoru kvůli delta variantě. Naštětí je firma Phillips 66 méně zranitelná než čistě rafinérské společnosti díky své široké diverzifikaci.
Novým projektům v ropném průmyslu trvá mnoho let, než začnou přinášet ovoce, tedy existuje velká prodleva mezi kapitálovými výdaji a tržbami z nich. Naštěstí pro akcionáře společnost je v současné době v růstové části cyklu.
I když firma v posledních letech výrazně snížila své kapitálové výdaje, tak ale na druhé straně začala těžit z obrovských investic v letech 2014 a 2015, kdy investovala celkem 9,5 miliardy dolarů. Vedení se navíc daří investovat do vysoce návratových projektů.
Proto lze očekávat v příštích pěti letech průměrný roční růst EPS alespoň 6 %.
Na základě očekávaného EPS pro rok 2021 ve výši 7,03 dolarů, což odpovídá pětiletému průměru, se akcie dnes obchodují s P/E poměrem ve výši 10,1, což je pod férovou hodnotou P/E ve výši 12. Růst ocenění by tak mohl v příštích pěti letech navýšit roční návratnost asi o 3,5 % ročně. Navíc akcie též nesou 5% dividendový výnos.
Celkově tak lze v příštích pěti letech očekávat průměrný roční výnos kolem 14,5 %.
Valero Energy (VLO)
Společnost Valero je největší nezávislá rafinerská firma na světě. Vlastní 15 rafinérií v USA, Kanadě a Velké Británii a má celkovou kapacitu asi 3,2 milionů barelů denně.
Má též midstream segment, což je společnost Valero Energy Partners LP, ale celkový příspěvek k tržbám je nižší než 10 %. Proto je třeba na firmu pohlížet jako na téměř čistě rafinérskou společnost.
Na konci července 2021 společnost oznámila finanční výsledky za Q2 2021. Díky pokračujícímu zotavení z pandemie a zlepšení marží pokročila firma z provozní ztráty ve výši 383 milionů dolarů v Q2 2020 na provozní zisk ve výši 361 milionů dolarů.
Navíc firma vytvořila rekordní množství energie z obnovitelných zdrojů a díky tomu tento segment vykázal téměř dvojnásobný provozní zisk – nejvyšší v historii tohoto segmentu.
Díky tomu firma přešla ze ztráty 1,25 dolarů na akcii v Q2 2020 do zisku 0,48 dolaru na akcii v Q2 2021. Vedení společnosti dělá vše pro to, aby urychlilo dokončení růstových projektů v obnovitelném segmentu.
Valero má oproti svým konkurentům konkurenční výhodu, a to vysokou komplexnost svých rafinerií. Ta z firmy činí nejodolnější rafinerii během ekonomických poklesů, protože nejméně komplexní rafinérie mají v období ekonomických poklesů nejvíce problémů z důvodu malé flexibility.
Pro výpočet návratnosti použijeme roční průměr do roku 2019, tedy bez pandemického roku 2020, protože to byla vyjímečná a dočasná věc a poptávka po ropných produktech se již postupně vrací do normálu před pandemií. EPS pak vychází ve výši 6,19 dolarů na akcii.
Společnost má také slibný seznam prorůstových projektů pro příští tři roky. Tyto projekty mají za cíl snížit uhlíkovou stopu firmy a zvýšit marže. Analytici očekávájí, že dokáže v příštích pěti letech navyšovat EPS o 4 % ročně.
Na druhé straně se však akcie dnes obchodují za P/E poměr ve výši 10,6, což je mírně vyšší než férová hodnota = 10letý průměr poměru P/E je ve výši 10,4.
Malý pokles ocenění však příliš celkový výnos nesníží. Tedy očekávaný růst EPS o 4 %, společně s 6% dividendou by měly přinést celkový výnos kolem 10 % ročně.
Marathon Petroleum (MPC)
Firma Marathon Petroleum se stala největší americkou rafinérskou společností v roce 2018 po akvizici firmy Andeavor Logistics. Vlastní 16 rafinerií a kapacitu 3,1 milionu barelů denně.
Dále má marketingový systém, který zahrnuje asi 6 800 značkových míst. A také vlastní midstream firmu Master Limited Partnership MPLX LP (MPLX).
Na začátku srpna společnost oznámila výsledky za Q2 2021. Masivní propagací vakcín a následným růstem poptávky po ropných produktech se firma začala vzpamatovávat z koronavirové pandemie.
Rafinérský segment přešel z provozní ztráty ve výši 1,5 miliardy dolarů v Q2 2020 do provozního zisku 224 milionů dolarů – díky růstu marží. To zajistilo růst z loňské ztráty 1,33 dolarů na akcii na zisk 0,67 dolaru na akcii v Q2 2021. Návratu k ziskovosti pomohlo také agresivní snižování nákladů.
Během tohoto čtvrtletí firma dokončila odprodej své části Speedway firmě 7–Eleven za 16,5 miliard dolarů v hotovosti. Dohoda obsahuje smlouvu na dodávku asi 7,7 miliardy litrů paliva ročně pro přístích 15 let. Vedení společnosti oznámilo, že utržené peníze použije ke snížení dluhu a rovněž vrátí 9 miliard dolarů akcionářům prostřednictvím zpětného odkupu akcií. Při současné ceně by takový zpětný odkud znamenal snížení počtu akcií o 25 %!
Společnost má správnou pozici na trhu, aby mohla těžit z nových pravidel námořní dopravy. Díky řadě minulých investic tak dnes firma dokáže upravit až na asi 600 000 barelů levné nafty denně.
Všichni očekávají, že se energetický trh bude i nadále vzpamatovávat z pandemie a to díky rozsáhlému probíhajícímu očkování.
Bohužel však vzhledem k odprodeji části Speedway lze očekávat, že firma dokáže navyšovat své EPS pouze asi o 1 % ročně – průměr mezi roky 2015 – 2019 byl ve výši 4,59 dolarů.
Akcie firmy se dnes obchodují s P/E poměrem ve výši 12,7, což je mnohem vyšší poměr než historický průměr P/E poměru ve výši 10,7. Pokud by poměr P/E klesl z 12,7 na 10,7, ocenění by klesalo o 3,4 % ročně.
V příštích pěti letech tak lze očekávat pouze 1,6% průměrný roční výnos, protože 1% očekávaný růst EPS a 4% dividendový výnos mohou být částečně kompenzovány poklesem ocenění.
Závěr
Díky hospodářskému znovuotevření a silným obchodním modelům by měly všechny výše uvedené firmy v příštích pěti letech výrazně navýšit svá EPS. Téměř všechny akcie rafinérských firem od začátku roku překonaly index S&P 500, což by mohlo investory odradit od nákupu. Opak je však pravdou. Akcie jsou stále podhodnocené a to z důvodu očekávaných celkových výnosů, které se budou skládat z růstu EPS, rostoucího ocenění a dividend.
Všechny firmy mají plus mínus stejný dividendový výnos, ale Marathon Petroleum má nejnižší očekávanou celkovou návratnost, protože je to akcie s největším očekávaným poklesem ocenění.
Nejatraktivnější se proto zdá firma Phillips 66 a to díky kombinaci ocenění, vyhlídky růstu a dividendového výnosu. Akcie by tak měly nabídnout nejvyšší návratnost v příštích pěti letech. Je to taky jediná rafinéská firma, která je vysoce diverzifikovaná a může se jí dařit i v případě poklesu marží v budoucnosti.
Pokud bude cena ropy v následujících letech i nadále stoupat, tak to pravděpodobně povede k tlaku na marže. V takovém případě midstream segment firmy Phillips 66 bude schopen nahradit většinu poklesu v rafinačním segmentu. Takže je pravděpodobné, že firma Phillips 66 na tom bude lépe než konkurence.