Nejlepší tabákové akcie
V zájmu každého majitele firmy je velmi žádoucí kontinuální prodej produktů, které mají vysoké ziskové marže, silné povědomí o značce a výjimečně loajální zákaznickou základnu.
Cigaretový průmysl vyhovuje tomuto modelu, a to i přes pokles počtu zákazníků, kteří používají jeho produkty. Tabákové akcie jsou zvláště atraktivní pro investory orientované na příjem díky jejich štědrým dividendám a defenzivním vlastnostem během krize.
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-tech) jiných lidí, tak prosím tento článek ani nečtěte, děkuji za pochopení.
Obsah
V tomto článku budeme analyzovat vyhlídky do budounosti 6ti největších tabákových firem:
- Universal Corp. (UVV)
- Philip Morris International (PM)
- British American Tobacco (BTI)
- Vector Group (VGR)
- Altria Group (MO)
- Imperial Brands PLC (IMBBY)
Nejprve se, ale podíváme na hlavní problém tabákového průmyslu, kterým je klesající spotřeba tabáku.
Klesající počet kuřáků
Procento populace USA, která kouří, neustále klesá – viz. následující obrázke:
Jak je ukzauje graf výše, procento kouřící americké dospělé populace neustále klesá ze 45% v roce 1954 na pouhých 16% v poslední době.
Rostoucí počet států USA výrazně zvýšil daň z cigaret, aby snížil své rozpočtové schodky. Vzhledem ke zhoršujícím se rozpočtům mnoha států a postupné navyšování daní z cigaret se tak situace pro producenty tabáku pravděpodobně bude i dále horšit.
Aby toho nebylo málo, graf většiny kouřící světových států vypadá podobně jako výše uvedený graf pro Ameriku. Je zcela zřejmé, že spotřebitelé na celém světě se vyhýbají tabákovým výrobkům kvůli zdravotním problémům.
Tento negativní trend drží mnoho investorů od tabákových akcií. Tabákové akcie však mohou stále generovat solidní celkové výnosy. Klíčem k investicím do tabákových akcií je neměnná poptávka po cigaretách vzhledem k jejich ceně v důsledku návykové povahy těchto výrobků.
Tabákové společnosti ceny svých výrobků zvýšily, aby vyrovnaly klesající míru kouření. Výsledkem je výjimečný růst. Navíc růst populace částečně vyrovnává vliv klesajícího procenta kuřáků.
Universal Corporation (UVV)
Universal Corporation je největším světovým vývozcem a dovozcem tabákových listů. Společnost je velkoobchodním nákupcem a zpracovatelem tabáku, který působí jako prostředník mezi tabákovými farmami a společnostmi, které vyrábějí cigarety, dýmkový tabák a doutníky. Společnost Universal Corporation byla založena v roce 1886 a má tržní kapitalizaci 1,3 miliardy dolarů. Universal Corporation zvýšila svoji dividendu již 49 let v řadě a je tak Dividendovým aristokratem.
Společnost Universal Corporation vykazovala vcelku nestabilní výsledky a za poslední dekádu se její zisky nezvyšovaly. Zatímco většina investorů má tendenci soustředit se na krátkodobé vyhlídky růstu akcií a ignorovat minulou výkonnost, při rozhodování o investicích je nesmírně důležitý konstantní růst. Vzhledem k tomu, že Universal Corporation je lídrem v upadajícím odvětví, je rozumné udržet růstová očekávání na minimu, aby se v budoucnu zabránilo negativním překvapením.
Akcie v současné době nabízejí dividendový výnos 5,9%, což je přibližně trojnásobek průměrného tržního výnosu a je podbný jako mají zbývající tabákové akcie v tomto článku. Kromě toho se akcie nyní obchodují s poměrem ceny a zisku (price to earnings ratio) ve výši 11,2 po relativně slabém výkonu v současné době. Akcie se nyní obchodují poblíž svého desetiletého průměrného poměru ceny a zisku, který je ve výši 11,4. Vzhledem k tomu se výhled celkových výnosů za poslední čtvrtletí zlepšil, protože akcie byly mnohem dražší.
Celkově se společnosti Universal Corporation daří mnohem hůře než jiným tabákovým akciím uvedeným v tomto článku. Kromě toho se akcie po nedávném slabém období obchodují za spravedlivé ocenění. To znamená, že očekávané celkové výnosy okolo 8% ročně ze společnosti Universal Corporation činí nejméně atraktivní akcii v tomto seznamu.
Philip Morris International (PM)
Společnost Philip Morris International byla v roce 2008 odštěpena od společnosti Altria (MO) a je pověřena výrobou a distribucí produktů společnosti Altria mimo USA. Tato distribuce zahrnuje mimořádně cennou značku cigaret Marlboro.
Když byl Philip Morris oddělen od Altrie, byla společnost považována za entitu s vysokým růstem, zatímco druhá byla považována za společnost s pomalým růstem. V prvních čtyřech letech po oddělení se zdálo, že vše jde dle očekávání. Philip Morris v tomto období zvýšil svůj zisk na akcii o 56%, zatímco Altria v tomto období zvýšila svůj zisk na akcii o pouhých 24%.
Situace se však od té doby změnila. Philip Morris za posledních šest let své zisky nezvýšil. Společnosti uškodil silný dolar, který negativně ovlivnil konverzi mezinárodních prodejů na dolary. Dokonce i náš odhad zisků na akcii ve výši 5,14 dolarů pro tento rok je nižší než zisk v roce 2013, který byl ve výši 5,26 dolarů. Stojí za povšimnutí, že se zisk na akcii i přes několik významných poklesů v předchozích letech stále pohyboval správným směrem, ale dnes má Philip Morris problém s růstem.
Kromě toho v prvních letech po oddělení společnost provedla extrémně agresivní zpětné odkupy akcií, i když téměř všechny své zisky rozdělovala jako dividendy. Což byl ovšem dvojsečný meč. Na jedné straně se počet akcií v tomto období snížil o 18%, což významně podpořilo růst zisku na akcii a cenu akcií.
Na druhé straně dluh společnosti vzrostl. Slabá bilance přinutila společnost v posledních pěti letech ukončit zpětné odkupy akcií. Vyšší úrokové sazby si též vybraly svou daň na nákladech společnosti. Celkově se společnosti Philip Morris v posledních pěti letech nepodařilo dosáhnout růstu zisků, a proto cena akcií během tohoto období dramaticky zaostala za trhem, protože klesla o 3%, zatímco index S&P 500 vzrostl o 44% – bez započítání dividend.
Potencionální změnou může být růst IQOS na nových trzích. Společnost Philip Morris zvýšila v posledních dvou letech své investiční výdaje s cílem vyvinout a vyrobit tento nový produkt. IQOS se setkal s velkým úspěchem na některých trzích, například v Japonsku a Koreji, a pomohl společnosti významně zvýšit prodej v posledních čtvrtletích, i když objem tradičních cigaret poklesl. To dovedlo vedení také k tomu, aby ve střednědobém horizontu poskytlo vcelku růžový odhad.
Vedení očekává růst tržeb při konstantní měně o více jak 5% ročně a 8% růst zisku na akcii za stejné časové období. Zajímavé je, že Philip Morris má stanovený firemní cíl převést všechny uživatele tabákových výrobků na nějakou „bez kouřovou“ alternativu. Na celém světě není mnoho podniků, které se záměrně snaží své zákazníky donutit opustit svůj základní produkt a používat něco jiného.
Philip Morris v současné době nabízí atraktivní 5,5% dividendový výnos. Akcie se obchodují s poměrem ceny a zisku (price to earnings ratio) ve výši 16,2, což je v podstatě v souladu s naším odhadem reálné hodnoty PE ve výši 16,5.
Na druhé straně, díky slibným vyhlídkám růstu IQOS, akcie pravděpodobně v nadcházejících letech nabídnou vysoké jednociferné výnosy, přičemž její akcionáři obdrží velkorysou 5,5% dividendu, zatímco budou čekat na naplnění očekávaného růstu.
British American Tobacco (BTI)
British American Tobacco je jednou z největších tabákových společností na světě s tržní kapitalizací 83 miliard dolarů. British American Tobacco vlastní, krom jiných, následující značky: Kool, Benson & Hedges, Dunhill, Kent a Lucky Strike.
V červenci roku 2017 společnost dokoupila zbývající 48% podíl v Reynolds American Tobacco, který již nevlastní. Přestože je společnost zapsána do obchodního rejstříku ve Velké Británii a sídlí v Londýně, ale lze koupit akcie i jako ADR (American Depository Receipts), které se obchodují na newyorské burze cenných papírů pod označením BTI. Navíc Británie nestrhává investorům žádnou dividendovou srážkovou daň.
Společnost British American Tobacco za poslední desetiletí zvyšovala svůj zisk na akcii v průměru o 5% ročně. Většina z tohoto růstu však přišla na počátku desetiletí. Od roku 2013 do roku 2018 byl růst zisku na akcii v průměru pouhé 1% ročně. V roce 2019 je růst mírně lepší, ale British American Tobacco nadále čelí různým růstovým překážkám, stejně jako ostatní společnosti na tomto seznamu.
Ještě horší je, že společnost v současné době čelí extrémně silnému regulačnímu tlaku, protože agentura FDA potvrdila, že chce omezit prodej e-cigaret s příchutí a bude usilovat o vnitrostátní zákaz mentolových cigaret a též doutníků s příchutí. V první polovině roku 2019 vygenerovala společnost British American Tobacco 40% svých tržeb a více jak 50% svého provozního zisku na americkém trhu. Je proto snadné pochopit dopad tohoto nedávného oznámení agentury FDA na společnost.
Pravděpodobně to bude trvat ještě roky, než nové nařízení vstoupí v platnost, ale ať již to bude kdykoli, tak to bude mít vážný dopad na výsledky British American Tobacco. V kombinaci s neustále klesajícím počtem kuřáků je to další riziko a tlak na držitele akcií British American Tobacco.
Kvůli klesajícímu počtu kuřáků a regulačním tlakům, tak cena akcií British American Tobacco nadále klesá, obchodují se dnes blízko svých historických minim. Investoři, jak se zdá, nejsou přesvědčeni o tom, že by se společnost mohla vymanit z problémů, kterým dnes čelí.
Na druhou stranu, vzhledem k výplatnímu poměru 65% se zdá, že dividenda je docela bezpečná i v tomto nepříznivém prostředí. Současný dividendový výnos je obrovských 7,4% a očekáváme, že bude v příštích letech i nadále růst.
Akcie se obchodují za 8,8 násobek letošních zisků, což je významně nižší než náš odhad reálné hodnoty ve výši 10 násobku zisků. To by mělo představovat nízkou jednocifernou podporu pro celkový výnos.
Celkově se domníváme, že trh v případě British American Tobacco reagoval přehnaně kvůli nejistotě z klesající míry kouření a regulačních tlaků. Ti investoři, kteří dokáži ignorovat „papírové ztráty“ a držet si dlouhodobého horizontu, se však pravděpodobně budou těšit na slušné roční výnosy a to díky dividendovému výnosu ve výši 7,4% a růstu poměru ceny a zisku ze současné nízké úrovně.
Vector Group (VGR)
Vector Group je neobvyklá kombinace realitní společnosti a tabákové společnosti. Tato společnost byla založena v roce 1873 a nadále působí dodnes jako skupina Liggett, zatímco realitní činnost přišla později. Vector má tržní kapitalizaci ve výši 1,7 miliardy dolarů a je připraven získat letos celkové tržby téměř 2 miliardy dolarů.
Stejně jako společnost Universal Corporation (UVV), tak i firma Vector Group v posledních letech vykazovala volatilní výkonnost a za poslední dekádu se její zisk na akcii významně nezvýšil. Zatímco její zisky zůstaly v posledních osmi letech v zásadě stabilní, společnost v tomto období zvýšila počet akcií o 30%. Proto je rozumné udržet růstová očekávání od této společnosti na minimu. (pozn. IG: psali jsme zde)
Kromě toho má společnost Vector Group slabou rozvahu. Její dlouhodobý dluh ve výši 1,2 miliardy dolarů je zhruba 6krát vyšší než jeho roční zisk, přestože společnost pracuje na snižování zadlužení. Společnost je významně vystavena jakémukoli nepředvídatelnému negativnímu finančnímu dopadu, může být pro financování potřeb společnosti a pro splacení dluhu nutné vydání dalších akcií. Jeho vysoký pákový efekt také pomáhá vysvětlit nestálou výkonnost.
Jedinou přitažlivou vlastností společnosti Vector Group je mimořádný dividendový výnos ve výši 14%. Takový dividendový výnos může být dostatečný k přilákání mnoha investorů orientovaných na dividendové příjmy. Investoři by si však měli uvědomit, že výplatní poměr v současné době přesahuje 400%, což je jistě dlouhodobě neudržitelné.
Přestože se společnosti v posledním desetiletí podařilo udržet výplatní poměr nad 100%, investoři by příliš neměli věřit ve schopnost společnosti udržet tak vysokou dividendu i v budoucnosti. Vzhledem ke špatným výsledkům růstu a slabé rozvaze společnosti je enormní výnos jediným atraktivním rysem této akcie. Výnos je však více než dostatečný k dosažení dvouciferných ročních výnosů v příštích letech, pokud bude dividenda zachována. Odhadujeme však, že v relativně krátké době bude nutné dividendu snížit.
Altria (MO)
Altria je lídrem na americkém trhu v prodeji cigaret. Před rokem 2003 byla společnost známá jako Philip Morris, ale po restrukturalizaci byla přejmenována na Altria – včetně výše uvedeného oddělené společnosti Philip Morris International v roce 2008.
Společnost vlastní mnoho známých značek, včetně Marlboro, Skoal a Copenhagen. Altria má stále drtivou většinu svých tržeb a zisků z tabákových výrobků, ale vedení společnosti též před lety pochopilo, že pokles kouření bude velmi pravděpodobně pokračovat.
Proto se společnost rozhodla postavit výzvám v oboru o kterých věděla. Jak je vidět na níže uvedeném obrázku, tak je Altria s produktem IQOS a nedávnou akvizicí společnosti JUUL, slušně diverzifikovala své dominantní postavení od cigaretového sektoru.
Altria je lídrem v americkém cigaretovém průmyslu. Podíl na trhu u velkých značek cigaret je vzhledem k omezením reklamy relativně stabilní; Marlboro zůstává dnes cigaretovou značkou číslo 1. Tato zavedená pozice v cigaretách vytvořila v průběhu let pro akcionáře společnosti Altria zisky v řádu desítek miliard dolarů.
Altria má výjimečné výsledky. V devíti z deseti posledních let zvýšila svůj zisk na akcii. V posledním desetiletí se její zisk na akcii zvýšil průměrně o 9,1% ročně. Navíc za posledních 50 let zvýšila svou dividendu 53krát (pozn. IG: čímž se stala Dividendovým králem). Jedná se o velmi působivé výsledky, zejména s ohledem na výše uvedený pokles kuřáků v Americe. Tento mimořádný výkon je důkazem síly obchodního modelu společnosti Altria a spolehlivosti jejích peněžních toků.
Altria do značné míry dokázala vyrovnat pokles kouření pomocí postupného zvyšování cen. Navíc, protože se snížil objem prodejů, tak se snížily též výrobní náklady. Odhady pro rok 2019 však směřují k střednímu jednocifernému poklesu míry kouření, což znamená, že Altria, dokonce i se silnou značkou Marlboro, má před sebou nelehkou budoucnost.
Přesto má Altria mimořádné vysoké volné peněžní toky. Její kapitálové náklady jsou téměř zanedbatelné, protože v posledním desetiletí tvořily každý rok v posledním desetiletí méně než 6% provozních peněžních toků. Výsledkem je, že téměř všechny provozní peněžní toky společnosti jsou nakonec volným peněžním tokem. A tak jsou téměř všechny příjmy k dispozici pro rozdělení akcionářům.
Toto je ten typ obchodního modelu, který Warren Buffett hledá; společnosti, které potřebují minimální kapitálové náklady, a tak si užívají silné volné peněžní toky. Díky této síle, tak vedení Altria stanovilo cíl výplatního poměru dividendy kolem 80% a potvrdilo, že bude i nadále rozdělovat asi 80% zisků na dividendách.
Jen velmi málo společností dokáže zvýšit svůj zisk na akcii průměrným ročním tempem 9,1%, zatímco téměř veškerý svůj zisk rozdělí svým akcionářům. Díky tomu je Altria extrémně vzácnou společností.
Protože však akcie dosáhly vrcholu v polovině roku 2017, cena akcií společnosti Altria od té doby klesla o 40%, zatímco širší trh vzrostl o 20%. Tento rozdíl ve výkonosti je menší, pokud zahrneme dividendy, ale skutečností zůstává, že držitelé společnosti Altria čelili v posledních dvou letech obtížím.
Z tohoto důvodu se Altria nyní obchoduje s poměrem ceny a zisku (price to earnings ratio) ve výši 11, což je méně než desetiletý průměr. Reálnou hodnotu odhadujeme na 15 násobek zisku, takže nyní považujeme akcie za levné. Očekáváme, že se akcie v příštích pěti letech vrátí na svou průměrnou úroveň ocenění, je tedy pravděpodobné, že díky růstu poměru ceny a zisku se výnos akcie zvýší o 6 až 7% ročně.
Díky nedávnému výprodeji, tak firma Altria v současné době nabízí nejvyšší dividendový výnos za posledních deset let a to ve výši 6,9%. Celkově je pravděpodobné, že akcie během příštích pěti let nabídnou průměrné roční výnosy asi 17% – a to díky očekávanému 4% ročnímu růstu zisku na akcii, dividendě ve výši 6,9% a ročnímu růstu ceny o 6 až 7%. Investoři tak dnes mají velmi atraktivní cenu pro vstup do tohoto tabákového gigantu.
Imperial Brands PLC (IMBBY)
Poslední akcií na našem seznamu je britský konglomerát tabákových výrobků Imperial Brands, který byl založen v roce 1901. Dnes je společnost lídrem na trhu v různých lokalitách po celém světě a má tržní kapitalizaci ve výši 24 miliard dolarů.
Imperial vykázal v posledních letech velmi působivý růst zisků. V posledním desetiletí zisky rostly téměř o 14% ročně. Od roku 2012 dosahuje roční míra růstu téměř 20%. Takové výše růstu je obtížné dosáhnout v jakémkoli odvětví, natož v tom, kde se akcie chovají spíše jako utility než růstové společnosti. Imperial je však dlouhodobě spíše tou růstovou společností.
Pokud jde o budoucnost, management očekává růst tržeb o 1 až 4% ročně, zatímco zisk na akcii by měl růst o 4 až 8% ročně. Vzhledem k tomu, že je společnost celosvětově vystavena klesajícímu trhu s cigaretami, přistupujeme k výhledu opatrněji a odhadujeme v následujících letech roční růst o 3%.
Stejně jako mnoho jiných společností na tomto seznamu je Imperial velmi zadlužen. Ve své rozvaze má kolem 15 miliard dolarů čistého dluhu, což rozhodně není neudržitelné, ale úrokové náklady a dluhové služby jsou neustálým problémem. Pro tabákové společnosti je to opět normální, ale investoři by si měli uvědomit, že zisk může stagnovat nebo se dokonce klesat.
Dividendový výnos je poměrně atraktivní, protože poslední čtyři čtvrtletní dividendové výplaty ve výši 2,45 dolarů udává roční dividendový výnos 9,6%. Tak vysoký dividendový výnosu je téměř neuvěřitelný, protože je téměř pětkrát vyšší než průměrný dividendový výnos trhu. Přesto je výplatní poměr jen dvě třetiny zisku, takže dividenda je na současné úrovni udržitelná. Akcie se obchodují za relativně nízký PE násobek a Imperial, stejně jako mnoho jiných společností na tomto seznamu, převádí obrovské množství tržeb na volný peněžní tok.
Náš odhad pro letošní rok je zisk na akcii ve výši 3,66 dolaru a akcie se obchodují pouze za sedmi násobek tohoto zisku. To je nejnižší ocenění, které jsme mohli u akcií společnosti Imperial Brands v uplynulém desetiletí vidět a také výrazně pod naší odhadovanou hodnotou 11 násobku zisku. Pokud by akcie opět vzrostly na 11 násobek zisku, očekáváme vysoký jednociferný výnos, který podpoří celkový výnos akcií společnosti Imperial Brands. Spolu s mírným růstem a obrovským dividendovým výnosem by akcie společnosti Imperial Brands měly v nadcházejících letech nabídnout celkový výnos více jak 20% ročně.
Závěr
Tabákové akcie měly v posledních několika letech velmi obtížné období. Regulační a spotřebitelské nálady je stále trápí, ale ocenění jsou velmi levná, dividendové výnosy jsou vysoké a samotné společnosti jsou v různých fázích vývoje, pokud jde o diverzifikaci směrem pryč od tabáku.
Imperial nabízí nejlepší celkový odhadovaný roční výnos, ale několik z těchto společností nabízí novým akcionářům jasné vyhlídky, zejména pokud jde o výnosy.
Vector, Altria a Imperial nabízí nejlepších celkové výnosy a všechny nabízejí značné dividendové výnosy. Upozorňujeme, že výnos společnosti Vector je nejméně bezpečný a to vzhledem k obrovskému výplatnímu poměru.
Zdroj: SureDividend, pro IG přeložil Ondřej
Pěkné shrnutí!