Největší ropné společnosti – od nejlepší po nejhorší
Obecně platí, že energetické akcie jsou mezi dividendovými investory velice oblíbené díky jejich vysokému výnosu z dividend.
Nedávný pokles cen ropy způsobil zmatek mezi ropnými společnostmi. Nedávná akce Saúdské Arábie na zvýšení produkce zhoršila globální zásobování ropou. A co je ještě horší, hrozí, že šíření koronaviru způsobí globální krizi, což by mělo za následek výrazný pokles poptávky po ropě. Tyto skutečnosti způsobily v posledních týdnech obrovský pokles cen akcií mnoha ropných společností. Z tohoto důvodu by investoři měli být při výběru obzvláště opatrní. Investoři by také měli očekávat pokračující volatilitu akcií ropných společností a pouze investoři s vysokou tolerancí k riziku by měli zvážit nákup energetických akcií. Pro investory s dlouhodobým zaměřením a vysokou mírou odolnosti vůči riziku se však zdá, že kvůli velkému poklesu ceny akcií je více energetických akcií podhodnoceno. To také vedlo ke zvýšeným dividendovým výnosům v energetickém sektoru. Tento článek bude diskutovat o 6 největších světových ropných společnostech, o kterých se domníváme, že jsou atraktivní pro dlouhodobé investory.
Obsah
Výrazy „Big Oil“ a „super-majors“ jsou zaměnitelné a vztahují se na 6 největších ropných společností, které nejsou ve státním vlastnictví. 6 velkých ropných společností je:
- Chevron (CVX)
- Exxon Mobil (XOM)
- Eni (E)
- BP (BP)
- Total (TOT)
- Royal Dutch Shell (RDS.A) (RDS.B)
V tomto článku seřadíme tyto společnosti na základě jejich očekávaných 5letých výnosů. Očekávané výnosy vypočítáváme na základě kombinace změn ocenění, očekávaného růstu zisků a výnosu z dividend.
Chevron (CVX)
- Očekávaný výnos: 22,8%
Společnost Chevron je druhou největší ropnou společností se sídlem v USA za Exxon Mobil. Chevron a Exxon jsou na exkluzivním seznamu dividendových aristokratů, skupiny akcií z indexu S&P 500, z nichž každá zvýšila své dividendy více než 25 let po sobě. Aktuálně existuje 64 dividendových aristokratů.
V loňském roce společnost Chevron vygenerovala 78% svých zisků z upstream segmentu. Na konci ledna vedení společnosti zveřejnilo finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2019. Ve čtvrtletí zůstala výroba oproti předchozímu čtvrtletí stabilní, ale za celý rok díky silnému růstu Permian Basin vzrostla o 4%.
Ve čtvrtletí však průměrná realizovaná cena ropy a plynu klesla. Kromě toho společnost Chevron zaznamenala odpis čistého majetku ve výši 9,2 miliard dolarů, protože hodnota severoamerických aktiv klesla. Výsledkem bylo, že Chevron přešel ze zisku 1,95 dolarů na akcii v předchozím čtvrtletí na ztrátu – 3,51 dolaru na akcii. I její upravený zisk na akcii 1,39 dolarů klesl o 29% kvůli nižším cenám komodit. Protože tento pokles byl způsoben mírným přibližně 10% poklesem průměrné realizované ceny ropy a plynu, opět byla potvrzena vysoká citlivost výsledků Chevronu na základní ceny komodit.
Společnost Chevron v roce 2017 zvýšila svoji produkci o 5%, v roce 2018 o 7% a v roce 2019 o 4% a vedení očekává, že do roku 2024 poroste o 3% -4% ročně. Věříme, že trvalý růst v Permské pánvi a v Austrálii pomůže společnosti naplnit odhady vedení. Je pozoruhodné, že společnost Chevron v posledních dvou letech díky novým objevům a technologickému pokroku více než zdvojnásobila hodnotu svých aktiv v Permské pánvi. Společnost Chevron nyní investuje většinu svých prostředků do projektů, které začnou poskytovat peněžní toky během dvou let. I nadále očekáváme, že společnost v příštích pěti letech v průměru zvýší svůj zisk na akcii přibližně o 8% ročně. Chevron má nadprůměrnou bezpečnost dividend s ohledem na svůj průmysl. Jako výrobce komodit je společnost Chevron náchylná k jakémukoli poklesu ceny ropy, zejména vzhledem k tomu, že jde o ropnou společnost nejvíce závislou na ceně ropy. Naštěstí je společnost nyní v pozitivní fázi svého cyklu. Akcie společnosti Chevron se obchodují za poměr ceny a zisku 11,2, na základě očekávaného EPS ve výši 6,20 dolarů. Náš odhad reálné hodnoty je P / E 15,8. Vedení společnosti také nedávno zvýšilo dividendu o 8,4% a dividendu zvýšilo 33 let v řadě. S dividendovým výnosem 7,4%, budoucím očekávaným růstem EPS ve výši 8% ročně a kladným ročním příspěvkem 7,1% ze zvyšujícího se násobku ocenění očekáváme do roku 2025 roční výnos 22,8%.
Exxon Mobil (XOM)
- Očekávaný výnos: 27,7%
Exxon Mobil je integrovaná ropná společnost, která působí v ropném a plynárenském průmyslu. V roce 2019 více než 80% zisku pocházelo z upstream segmentu, zbytek byl z downstream (většinou rafinace) segmentu a chemického segmentu. Na konci ledna vedení zveřejnilo výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2019. Produkce zůstala v loňském čtvrtletí stabilní, protože 4% nárůst z kapalin byl kompenzován 5% poklesem plynu. Po vyloučení jednorázových zisků ve výši 3,9 miliardy dolarů, které vyplynuly z prodeje aktiv, se upravený zisk na akcii propadl o 71%, z 1,41 na 0,41 dolarů, zejména kvůli sníženým maržím v downstreamu a chemickém segmentu.
Pokud jde o dlouhodobé vyhlídky společnosti Exxon, zůstáváme pozitivní. Celosvětová poptávka po ropě a zemním plynu stále roste, což poskytuje silnou fundamentální podporu z dlouhodobého hlediska. Podle nedávné prezentace společnosti je do roku 2040 zapotřebí nová dodávka 550 miliard barelů ropy a 2 100 bilionů kubických stop zemního plynu, aby byla zajištěna plánovaná celosvětová poptávka. V přípravě vedení výrazně zvýšilo kapitálové výdaje, aby do roku 2025 mohla společnost zvýšit svou produkci ze 4,0 na 5,0 milionů barelů denně.
Permská pánev bude hlavním hnacím motorem růstu, protože ropný gigant má v této oblasti asi 10 miliard barelů ropného ekvivalentu a očekává, že do roku 2024 dosáhne produkce více než 1,0 milionu barelů denně. Guyana, jeden z projektů bude dalším významným motorem růstu. V Guyaně zahájila společnost Exxon Mobil fázi Iiza I s předstihem. Celkové zdroje Guyany se odhadují na více než 8 miliard barelů ekvivalentu ropy.
Zisky společnosti Exxon Mobil jsou nestabilní a to v důsledku cyklické povahy ropného a plynárenského průmyslu. Pro rok 2020 očekáváme upravený zisk na akcii ve výši 3,50 dolarů. Akcie se obchodují za poměr P / E 9,9. Náš odhad reálné hodnoty je P / E ve výši 13. Zvýšení poměru P / E může zvýšit roční výnos o 5,6% ročně. Z důvodu poklesu zisku společnosti Exxon Mobil však očekáváme v příštích pěti letech obrat s 12% ročním očekávaným růstem zisku na akcii. Včetně dividendového výnosu ve výši 10,1% očekáváme celkovou roční návratnost těsně nad 27,7% ročně během následujících pěti let.
Eni (E)
- Očekávaný výnos: 28,7%
Eni je významným producentem ropy a plynu se sídlem v Itálii. Má průzkumnou činnost ve více než 40 zemích. Působí ve třech segmentech: průzkum a výroba, plyn a energie a rafinace a marketing. Jeho upstream segment je zdaleka největší. V roce 2018 a 2019 tento segment vytvořil 92%, respektive 93% celkových provozních příjmů. To je hlavní rozdíl mezi Eni a ostatními společnostmi; Podnikání Eni je mnohem méně diverzifikované.
Na konci února vedení společnosti zveřejnilo finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2019. Společnost zvýšila svou produkci o 3% oproti předchozímu čtvrtletí na 1,92 milionu barelů denně, což je rekordní úroveň za čtvrté čtvrtletí. Průměrná cena Brentu však poklesla o 4% a evropské ceny plynu klesly oproti předchozímu čtvrtletí o 42%. V důsledku toho poklesl upravený zisk na akcii o 63%, z 0,40 EUR na 0,15 EUR.
Zdroj: Prezentace pro investory
Pozitivní stránkou je, že Eni dosáhla rekordní průměrné roční produkce 1,87 milionu barelů denně, s poměrem náhrady rezerv 117%, což je dobré pro budoucí růst. Špatné výsledky za poslední tři čtvrtletí jsou však připomínkou vysoké citlivosti na ceny ropy a plynu. Na druhou stranu vedení očekává, že do roku 2025 v průměru zvýší svou produkci přibližně o 3,5% ročně. Hlavním růstovým faktorem bude pole Zohr v Egyptě, největší plynové pole ve Středozemním moři, které drží asi 30 bilionů metrů krychlových plynu. Eni má v této oblasti 50% podíl. Vzhledem k očekávanému poklesu zisku, který se očekává v letošním roce v důsledku dopadu koronaviru, očekáváme, že Eni v příštích pěti letech v průměru zvýší svůj zisk na akcii o 6,0% ročně. Eni má asi 7,2 miliard barelů ropného ekvivalentu v prokázaných zásobách, které jsou vzhledem k současné produkční rychlosti společnosti dostatečné na 10,4 let výroby. Množství rezerv je menší než přibližně 12leté zásoby určitých konkurentů.
Navíc má společnost Eni takzvaný „bod zlomu“ kolem 55 dolarů za barel. To je mnohem vyšší hodnota než u většiny ropných společností, které snížily své náklady a drasticky přetvořily svá portfolia. Pro porovnaní, BP již dosáhla bodu zlomu pod 50 dolarů a snaží se o snížení do roku 2021 na 35 až 40 dolarů. Kdykoli dojde k dalšímu poklesu cen ropy, dividenda Eni pravděpodobně nebude tak bezpečná jako dividendy jejích konkurentů. Akcie Eni se obchodují za poměr P / E ve výši 7,9, což je pod naším odhadem reálné hodnoty 12. Kombinace růstu ocenění, 6% ročního růstu EPS a 13,1% dividendového výnosu vede k celkovému očekávanému výnosu 28,7% ročně v následujících pěti letech.
BP (BP)
- Očekávaný výnos: 32,9%
Společnost BP prošla od nehody v roce 2010 extrémními problémy. Doposud za tuto nehodu zaplatila 67 miliard dolarů. Tato částka je téměř stejně vysoká jako zisk od té doby. Dokonce v roce 2019, devět let po nehodě, společnost BP zaplatila 2,4 miliardy dolarů (24% ze svého zisku). Vedení společnosti očekává, že letos za tuto nehodu zaplatí méně než miliardu dolarů. Výrazně zlepšila své portfolio a v posledních letech výrazně zvýšila svou výrobu. V roce 2019 společnost BP zvýšila výrobu o 3,8%, což bylo slušné, ale méně než se očekávalo (5%). Díky nižším cenám ropy a zemního plynu poklesl roční zisk o 21%, z 12,7 miliard dolarů v roce 2018 na 10,0 miliard dolarů. BP oznámila v roce 2019 7 nových nalezišť.
Vedení společnost však zveřejnilo neuspokojivý poměr nahrazení organických rezerv 67% a skutečný poměr 57%, což zahrnuje prodej aktiv. Kromě toho vedení nyní očekává pokles výroby v roce 2020 oproti 2019. To je v ostrém kontrastu s předchozím očekáváním 5% ročního růstu produkce v příštích třech letech.
Od roku 2016 vzniklo 23 velkých projektů a do konce roku 2021 má vylézt na světlo dalších 12 velkých projektů. Díky růstu z projektů vedení společnosti očekává, že do své výrobní základny přidá od roku 2018 do konce roku 2021 0,9 milionu barelů denně. Nové rezervy mají o 35% větší hotovostní marže a o 20% nižší náklady na vývoj než základní rezervy.
Výsledkem je, že vedení očekává více než dvojnásobný volný peněžní tok, z 6,5 miliardy dolarů v roce 2018 až 14–15 miliard dolarů v roce 2021. Navíc, protože společnost drasticky snížila své provozní náklady při nedávném poklesu a nyní investuje pouze do projektů, které jsou ziskové při ceně nižší než 40 dolarů za barel, snížila svůj „bod zlomu“ na 50 dolarů a očekává, že jej do roku 2021 dále sníží na 35 až 40 dolarů. BP má aktuální dividendový výnos 13,4%. S očekávaným poměrem výplaty dividend ve výši přibližně 81% do roku 2020 se dividenda zdá být zatím udržitelná, i když by významný pokles zisku mohl ohrozit výplatu dividendy. Navíc se zdá, že akcie jsou podhodnoceny, s poměrem P / E 6,1 v porovnání s naším odhadem reálné hodnoty 12. Kombinace 5% očekávaného růstu EPS, dividend a růstu ocenění vede k očekávaným ročním výnosům 32,9% ročně do roku 2025.
Total (TOT)
- Očekávaný výnos: 33,7%
Total je čtvrtá největší ropná a plynárenská společnost na světě na základě tržní kapitalizace. Stejně jako ostatní giganti z ropného a plynárenského průmyslu je i nadále plně integrovanou společností. Celkem funguje ve čtyřech segmentech: upstream, downstream (většinou rafinace), marketing a služby, plyn a obnovitelné zdroje energie.
Na začátku února vedení společnosti vykázalo finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2019. Díky zahájení a náběhu hlavních projektů společnost zvýšila svou produkci oproti loňskému čtvrtletí o 8% . Na druhou stranu průměrná realizovaná cena kapalin poklesla o 7% a ceny plynu v Evropě a Asii v loňském čtvrtletí klesly o 40%. Přesto zisk na akcii vzrostl o 1% díky silné výkonnosti v LNG a růstu produkce.
Za celý rok, díky silnému příspěvku z nových projektů, vzrostla celková produkce oproti předchozímu roku o 9%. To bylo zdaleka nejvyšší tempo růstu produkce mezi ropnými společnostmi. Navíc 1% nárůst zisku na akcii při nízkých cenách komodit prokázal jedinečnou odolnost této ropné společnosti. Navíc díky nárůstu peněžních toků o jednu miliardu dolarů, ze silného růstu produkce LNG, zůstává „bod zlomu“ pro výplatu dividendy méně než 25 dolarů za barel, zatímco ziskový zlomový bod zůstává pod 50 dolary za barel.
Očekáváme 2% roční růst EPS do roku 2025. Společnost se vrátila k pevné trajektorii růstu. V roce 2018 vzrostla produkce o 8% a v roce 2019 o 9%. Vedení očekává v roce 2020 růst produkce vyšší než 2%, ale očekáváme výrazný růst zisku na akcii, protože očekáváme příznivější ceny komodit než loni. Společnost Total dále bude pokračovat v růstu svého podnikání v oblasti LNG, což poskytlo silnou podporu v loňském nepříznivém komoditním prostředí. Kromě 2% očekávaného růstu EPS má Total současný dividendový výnos 11,6%. Akcie se také zdají být podhodnocené, s poměrem P / E 4,8 ve srovnání s naším odhadem reálné hodnoty 12. Růst poměru P / E by mohl do roku 2025 podpořit roční výnos o 20,1%. V kombinaci s dividendami a růstem EPS očekáváme roční výnos 33,7% do roku 2025.
Royal Dutch Shell (RDS.A, RDS.B)
- Očekávaný výnos: 39,8%
Royal Dutch Shell je ropná a plynárenská mega společnost, druhá největší po Exxon Mobil z hlediska ročních objemů výroby. Společnost Shell je v současné době oceněna na 206 miliard dolarů, což ji také řadí na druhé místo mezi ropnými společnostmi za společnost Exxon Mobil. Společnost Shell má sídlo v Londýně (Velká Británie) a v Den Haag (Nizozemsko). Existují dva typy akcií společnosti; Akcie RDS.A kótované v Nizozemsku a akcie RDS.B kótované ve Velké Británii. Na konci ledna vedení společnosti Royal Dutch Shell vykázalo finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2019. Stejně jako v posledních několika čtvrtletích zůstala celková produkce v podstatě stejná, protože nárust v Perském a Mexickém zálivu byl kompenzován prodejem aktiv a přirozeným poklesem ropných polí.
Upravený zisk klesl o 48%, z 5,7 miliard dolarů na 2,9 miliardy dolarů, v důsledku nižších cen ropy, plynu a LNG, jakož i nižších rafinérských a chemických marží. Je jasné, že navzdory 33% poklesu volného peněžního toku z 39,4 miliard dolarů na 26,4 miliard dolarů byly volné peněžní toky stále dostatečné k pokrytí štědrých výplat dividend a odkupu akcií společnosti.
Očekáváme 4% roční růst EPS do roku 2025, a to jak prostřednictvím organického růstu, tak prostřednictvím akvizic. Shell koupil BG Group, společnost zaměřující se na ropu a zemní plyn za 53 miliard dolarů. Společnost Shell díky této akvizici výrazně zvýšila svou produkci, ale v posledních dvou letech zůstala stabilní. Management očekává, že nové projekty přispějí letos 0,25 miliony barelů denně a po roce 2021 0,3 milionu barelů denně.
Tato produkce bude pravděpodobně kompenzována přirozeným úbytkem stávajících ropných polí, a proto neočekáváme, že produkce v nadcházejících letech významně poroste. To je v ostrém kontrastu s ostatními ropnými společnostmi, jako jsou Chevron, BP a Total, které v posledních letech rychle zvyšují svou produkci. Stagnace je důsledkem přirozeného úbytku polí a rozsáhlých odprodejů aktiv, což pomohlo financovat drahou akvizici. Tyto dva faktory také způsobily, že zásoby klesají šest let v řadě a vystačí na 7,9 let, což je mnohem kratší doba než je průměr konkurence (přibližně 11 let). Na druhou stranu současný program zpětného odkupu akcií v následujících třech letech sníží počet akcií o přibližně 10%, a tím zajistí růst zisku na akcii. Navíc během poklesu energetického sektoru společnost Shell drasticky snížila své provozní náklady a investovala do vysoce kvalitních nízkonákladových rezerv, díky nimž byla společnost při dané ceně ropy ziskovější než v minulosti. V roce 2018 společnost Shell zveřejnila rekordní volné peněžní toky ve výši 31 miliard dolarů, i když cena Brentu byla o 40% nižší.
Očekáváme 4% roční růst EPS do roku 2025. Kromě toho akcie Shell se obchodují za poměr P / E 4,8 ve srovnání s naším odhadem reálné hodnoty 12. Navíc mají akcie velmi vysoký dividendový výnos 15,7%. U tak vysokého dividendového výnosu je udržitelnost vždy problémem. Výplatní poměr ve výši 75% do roku 2020 naznačuje bezpečnou dividendu, ale další kolaps zisku by mohl dividendu ohrozit. Celkově očekáváme roční výnosy téměř 40% ročně, ale pro tuto prognózu existuje vysoké riziko.
Závěr
Nedávný pokles cen ropy spolu se strachem z nadcházející krize způsobil, že cena akcií ropných společností v posledních týdnech výrazně poklesla. Výsledkem je nízké ocenění a zvýšené dividendové výnosy. Samozřejmě neexistuje žádná záruka, těchto vysokých očekáváných výnosů. Dlouhodobá krize by mohla vyhlídky těchto společností narušit a mohla by vést ke snížení dividend. Investice do ropných akcií by proto měly zvážit pouze investoři s dlouhodobým zaměřením a vysokou tolerancí k riziku.
Nicméně společnost Exxon Mobil je pravděpodobně nejkonzervativnější společností s nejsilnější rozvahou z výše uvedených. Má nejvyšší rating a každý rok zvyšuje dividendu již více než 30 let (stejně jako Chevron). Na druhou stranu se zdá, že Royal Dutch Shell má potenciál nabídnout nejvyšší pětiletý výnos. Má nejsilnější kombinaci podhodnocené ceny akcií, budoucího růstového potenciálu EPS a vysokého dividendového výnosu. Očekává se, že všechny společnosti v tomto článku přinesou akcionářům atraktivní výnos do roku 2025. Díky tomu všech šest představuje atraktivní tip, zejména pro ty investory, kteří se zaměřují na příjem a hodnotu.