New Residential a 30% dividendový výnos – koupit či nekoupit? (doplněno)
Cena akcií firmy New Residential (NYSE:NRZ) v posledních dvou týdnech brutálně propadla, protože někteří investoři se vyděsili možných dopadů na hypoteční firmy. Díky velkému poklesu ceny však dividendový výnos vystřelil do oblak a to vyděsilo další investory, kteří se začali obávat jestli je tak vysoký výnos udržitelný.
Na druhou stranu, kdo to minulý týden stihnul, tak mohl nakoupit (přikoupit) za vynikající cenu s obrovským dividendovým výnosem. A navíc s velkou slevou k účetní hodnotě (book value).
Proč ten výprodej?
První problém vidíme na trhu již několik posledních let a tím je přesun drobných i větších investorů od „klasických“ správců aktiv k ETF fondům. Na jednu stranu se dá říci, že je to dobře, protože se investoři o své peníze musí starat více sami, ovšem na druhou stranu to též znamená, že když se objeví náznak krize (či zpomalení), tak je pro investory podstatně jednoduší začít obrovské výprodeje. Což jsme nyní svědky = obrovské výprodeje téměř všech ETF.
Druhým problémem pro hypoteční firmy jsou klesající úrokové sazby, protože většina těchto firem si půjčuje peníze s fixním úrokem, ale dál tyto peníze půjčují s variabilním úrokem, který je vázán na základní úrokovou sazbu. A tak když centrální banky sníží úroky, náklady zůstanou stejné, ale výnos se sníží.
Vliv úrokových sazeb
Dopady koronaviru donutily i ČNB ve velice krátké době snížit úrokové sazby a to hned dvakrát. Poté co prudký nárůst inflace v ČR donutil ČNB základní úrokovou sazbu zvýšit. Bohužel jen na krátkou dobu, takže se nyní můžeme těšit na inflaci přesahující 4%!
Korona vir taktéž donutil srazit základní úrokovou sazbu i FED, který snížil úroky až k nule.
První část dopadu na hypoteční firmy jsme probrali v předchozí kapitole, ale je tu ještě druhá strana vlivu nižších úrokových sazeb. A tím je rozdíl (spread) úroků mezi 2 a 10ti letými bondy. Obrázek níže ukazuje nárůst rozdílu jejich výnosů mezi nimi.
To ve výsledku znamená, že i když výnosy všech bondů klesají, tak na straně druhé výnosová křivka roste, protože krátkodobé (2Y) úroky klesají mnohem více než dlouhodobé (10Y).
Většina finančních firem si vždy (tedy platilo to do teď, což se asi velmi brzy změní) půjčují za krátkodobé sazby a svým klientům půjčují za dlouhodobé sazby.
Musíme si však uvědomit, že firma New Residential není banka (a to v žádném významu tohoto slova) a obchodní model firmy se diametrálně liší od jiných finančních firem!
Podstatnou část firemního portfolia (cca 50%) tvoří práva na hypoteční služby nebo-li MSR (mortgage service rights). MSR portfólio generuje výnosy v rozmezí 12% – 18%. To taky znamená, že pokles úrokových sazeb a nárůst úrokového spreadu představuje pro firmu potenciální hrozbu.
V různých diskusích jsem četl názory, že nižší úrokové sazby vlastně znamenají, že si pak firmy mohou půjčovat za nižší úroky a tím si vlastně výnosy udrží. Jenže! Jak jsem uvedl výše, tak většina firem si půjčuje s fixní sazbou a tak pro ně není jednoduché tyto půjčky (dnes = ihned) refinancovat za nižší úroky (tedy ne bez poplatků za předčasné splacení, což by znamenalo další náklady).
Firma New Residential je však v tomto sektoru velký unikát a jen velmi málo investorů je schopno pochopit co a jak tato firma vlastně dělá.
První výhodou je, že NRZ má podstatně menší část portfólia v hypotékách než kolik má většina ostatních firem – jen asi 23% vs. 44% průměr odvětví. Takže firemní MSR portfolio je mnohem stabilnější než konkurenčních firem.
A hlavně, MSR sice představují cca 50% portfólia, jenže je tu stále ještě druhá polovina, která se skládá z:
- call rights (43,5 miliardy dolarů)
- non-agency bonds (9,3 miliardy dolarů)
- residential loans (5,6 miliardy dolarů)
- securitization (4,1 miliardy dolarů)
Jak úroky klesají, tak firmy začínají refinancovat své staré úvěry a půjčky. To vede k vyššímu objemu půjček, což pro firmu znamená vyšší výdělky a to i při nižších úrocích, právě v ostatních částech firemního portfólia.
Velký nárůst objemů půjček, tak sníží pokles v MSR portfóliu, takže celkový dopad poklesu úroků nebude tak velký.
Účetní hodnota (book value) a dividenda
Vedení NRZ udělalo 12. března speciální confcall, na kterém komentovalo možné dopady koronaviru na firemní portfólio.
Na něm vedení oznámilo, že očekává 2-3% pokles v MSR portfóliu. Dále vedení uvedlo, že pouze asi 25% všech hypoték bude sníženo o více jak 100 dolarů – z důvodu poklesu úrokových sazeb. A za poslední vedení uvedlo, že uvažují nad zpětnými odkupy akcií, ale zatím žádné rozhodnutí nepadlo.
Na obrázku níže je přehled účetní hodnoty (book value) za poslední tři roky. Je tak vidět, že v této době, kdy se cena akcií pohybovala v rozmezí 16 až 17,6 dolarů, se akcie obchodovaly na účetní hodnotě nebo s malou prémií. Když cena propadla k 4,5 dolarům za akcii, se naopak akcie obchodovaly s přímo brutální slevou k účetní hodnotě (book value)!
Z obrázku je dále jasně patrné, že účetní hodnota (book value) do začátku roku 2018 slušně rostla, ale pak v posledních dvou letech začala mírně klesat.
Na důvod proč tomu tak je, jsem četl několik názorů, dva nejvíce zmiňované jsou:
- vedení se již prý nedaří jako v minulosti a s příchodem koronaviru to prý bude ještě horší
- příliš vysoká dividenda, která ročně spolkne mnoho finančních prostředků, které by jinak firma mohla investovat
Je pravdou, že dividenda od IPA firmy slušně vzrostla. Firma od svého IPA investorům na dividendách vyplatila cca 3,3 miliardy dolarů! V každém čtvrtletí firma na dividendách vyplatí cca 212 milionů dolarů a k tomu ještě 8 milionů dolarů na preferenčních dividendách.
Jen ještě doplním, že na konci Q4 2019 měla firma účetní hodnotou (book value) ve výši cca 6,7 miliardy dolarů, to je 16,21 dolarů na akcii (firma měla ke konci Q4 2019 415 439 běžných akcií).
Když jsme si výše ukázali graf účetní hodnoty (book value), tak musím přidat ještě i poměr zisků k účetní hodnotě (book value).
Na něm je jasně vidět, že se akcie NRZ za poslední tři roky velmi zřídka obchodovaly pod účetní hodnotou. A to pro, že i přesto byla dividenda velmi dobře krytá, dividendový výnos velmi vysoký, firmě se dařilo překonávat odhady analytiků i své vlastní a tak investorům nadhodnocení příliš nevadilo. Jenže koronavirus tohle všechno změnil.
Minulý týden se akcie NRZ obchodovaly za pouhou jednu třetinu účetní hodnoty!!! A to především kvůli obavám investorů o propad MSR části portfólia. Jak se, ale ukázalo (jak vedení firmy samo potvrdilo), tak tyto obavy byly přehnané a pro tak velký propad ceny nebyl důvod.
IG web gratuluje všem investorům, kterým se v minulém týdnu povedlo nakoupit akcie NRZ pod 4,6 dolarů!
Jak jsem uvedl výše, tak vedení odhaduje pokles MSR portfólia o maximálně 3%. Takže i kdyby nakonec tato část firemního portfólia propadla o 15%, tak by to znamenalo pokles hodnoty celého firemního portfólia o asi 12%. To by znamenalo výši účetní hodnoty asi 14 dolarů na akcii. A tedy při páteční zavírací ceně ve výši 6,88 dolarů bychom byli s poměrem P/BV stále pod 50%.
Zpětné odkupy
Osobně příliš příznivcem zpětných odkupů (share buybacks) nejsem, ale v tomto případě by odkupy dávaly opravdu smysl.
Vedení na výše uvedeném confcall také potvrdilo, že o zpětných odkupech uvažuje.
Co již, ale vedení dělá je, že samo nakupuje akcie pro sebe. Jen za březen je na IR webu 8 reportů o nákupech vedení (insiders). Např. člen vedení Andrew Sloves nakoupil 10 tisíc běžných a 1 tisíc preferenčních akcií.
Pokud vedení nakonec k zpětným odkupům přistoupí, tak se pokles počtu akcií ihned promítne do výsledků firmy. Protože nižší počet akcií znamená i nižší celkovou částku vyplacenou na dividendách a tím i růst účetní hodnoty.
V současné době má vedení na zpětné odkupy vyčleněno 200 milionů dolarů. Při cenách z minulého týdne by s touto částkou vedení dokázalo vykoupit asi 5% běžných akcií!
Závěr
New Residential je výborně řízená firma, která by i současné problémy s koronavirem měla přestát bez větší úhony. Investoři mají tuto firmu ve svých portfóliích především kvůli jejímu šťavnatému dividendovému výnosu … a to i přesto, že firma dividendu moc často nezvyšuje – současnou dividenda ve výši 0,5 dolarů na akcii firma platí již od června 2017.
Dnes si však nikdo nedovolí odhadovat jaké budou výsledky za rok 2020. Můžeme to již vidět, když mnoho firem již stáhlo své odhady pro rok 2020 a buď nové nevydalo nebo je nahradilo podstatně nižšími. Firma NRZ, by dle odhadu vedení neměla mít příliš velký problém s refinancováním, či nesplácením hypoték a tak by rozvaha neměla příliš utrpět.
Dividenda by tak s velkou pravděpodobností měla být zachována. Přiznávám, že zde se pouštím na velmi tenký led, protože firma již měla oznámit dividendu za Q1 2020 v minulém týdnu a stále nic. Navíc Ti z Vás, kteří jste stihli ukořistit akcie za cenu 4,52 dolarů, tak při zachování 0,5 dolarové dividendy se můžete těšit z hrubého dividendového výnosu ve výši 44%!
Pokud by byla nakonec dividenda snížena, tak Vám to asi až zas tak moc vadit nebude, že? Já to bohužel minulý týden nestihl.
Ale trhy jsou prozatím stále v panickém módu a prudký růst cen následovaný prudkým poklesem je nový standard. A trošku se obávám, že v tomto duchu budeme ještě pokračovat pár týdnů a to do doby než firmy začnou zveřejňovat výsledky za Q1 2020 (což bude cca za 2-3 týdny). Do té doby snad i my ostatní dostaneme šanci NRZ přikoupit s pořádnou slevou.
Buffett řekl:
Buďte chamtivý, když se ostatní bojí a bojte se, když jsou ostatní chamtiví!
A myslím si, že první část přesně sedí na minulý týden, kdy většina investorů (traderů i automatů) prodávali akcie NRZ za jakoukoliv cenu jen, aby se jich zbavili. Ti kdo je naopak nakoupili se nyní mohou těšit z dividendového příjmu.
Ale abych potěšil i ty, co nestihli minulý týden nakoupit. Dividendový výnos s páteční zavírací cenou (6,88 dolarů) je stále krásných 29% a tak není třeba až tak moc smutnit … a nakoupit tento týden … navíc stále s velkou slevou vůči účetní hodnotě.
Doplněno 31.3.2020: jak se ukázalo, tak můj odhad možného snížení dividendy byl příliš optimisticky a vedení NRZ dividendu před chvíli snížílo o 90%.
Dividenda byla snížena pouze u běžných akcií, dividenda u preferenčních akcií (NRZ.PA, NRZ.PB, NRZ.PC) zůstala zachována ve stejné výši.
To mě vede k názoru, že pokles sice bude, ale ne zas až tak velký a vedení se pouze chce chránit pro případ, že by pandemie trvala déle než všichni očekávají.
Osobně tedy i nadále držím a pokud by cena šla někam k ceně kolem 4 dolarů za akcii, tak budu zvažovat příkup.
Díky za článek. Divoká doba, no, než dopíšeš, je to jinak 🙂 Teď bude hodně zajímavý sledovat, kdy/jestli se jim podaří vrátit v delším horizontu zase nahoru. Prodávat už stejně moc nemá smysl. V následujícím období jsem s tou dividendou ani nepočítal, ale pořád si myslím, že je to ztrestalo až příliš a ten pesimismus nebude trvat na věky. Důležitý je, aby nezkrachovali a zvládli těžký časy, což snad tenhle krok zajistí. Nezbývá než čekat a závidět lidem s preferenčníma akciema 🙂
O preferenční akcie jsem se nikdy nezajímal, jediný co vím, tak že mají přednost před běžnými a že mají danou „par“ hodnotu. A firma je prodává za par a vykupuje za par.
Tedy pokud je koupíš pod-par, tak na tom vyděláš dvakrát: dividenda a cena. Problém je v tom, že pokud cena klesne, tak firmy velmi často tyto akcie vykoupí, Tobě nezbyde nic a navíc ještě může platit daň z prodeje, pokud je vykoupí dřív jak 3 roky (daňový t(r)est.
Aha, dík za doplnění, no já si ze svého letmého čtení o preferenčních akcií odnesl jen, že mají i své nevýhody a pokud jim přesně nerozumím, tak raději nekupovat. Takže to asi souhlasí…
díky za článek, perfektní a zajímavé. Jenom jsem se dočetl , že účetní hodnota, o které se mluví není stanovena nikým nezávislým – auditorem apod. , ale je „zhodnocena “ vedením firmy, které ještě doplnilo, že se to musí brát v potaz, že to oni stanovují, a že především v dnešní době se to musí brát s větší rezervou než obvykle.
………………
The estimated book value is based primarily on management’s estimates of its assets as of March 27, 2020 and not on third party valuations. While the Company believes that such estimates are based on reasonable assumptions and information available to it as of March 27, 2020, actual results may vary, and such variations may be material. Furthermore, the extreme volatility and turmoil that currently riles the financial markets makes estimates of asset values even less reliable than usual.
no vypadá to, že by to mohlo k těm 4 USD směřovat, trend za poslední dny je jasný, podle Tvého komentáře a informací co jsem kde pročetl, asi také vstoupím do menší pozice, všem v těchto dnech sílu při rozhodování, a samozřejmě zdraví , hezký den
Bylo dnes hezky vidět jak jsou automaty splašené. Nejprv prudký nárůst, protože snížení divi je dobrá zpráva, aby firma nezkrachovala a pak zas pád protože dividendoví investoři začali prodávat.
Minimim dnesk kolem 4,7, tak snad ještě půjde trošku dolů.
Já přikoupoval v prosinci za 16 a pak v březnu za 7,7, takže se mi to vcelku hezky zprůměrovalo a ve výsledku můj čistý průměrný DY klesl z cca 9% na 3,8%. Takže ač propad na cca třetinu, tak furt to inflaci pobije.
S BV víc věřím vedení firmy, než odhadům nejakýho anál-itika, protože vedení sedí na aktuálních datech, kdežto všichni ostatní pouze odhadují z toho co jim firma dala, což navíc vychází ze starých dat.
v nějakém chatu jsem četl že NRZ byla nucena prodat nějaké dluhy, že tam byl určitá forma margin callu a museli to prodat, což by měl být pravý důvod k poklesu, protože jestli to dobře chápu, tak to by bylo to, co by asi mělo velký vliv hodnotu majetku…UPOZORNUJI, že to mám pouze z nějakého chatu, když najdu něco více k tomu, vložím to sem, takže vůbec nevím jak je to důvěryhodné nebo ffake
Já zahlídl jenom tohle. Ale o nuceném prodeji tam nic není:
https://seekingalpha.com/news/3556954-new-residential-sells-debt-to-boost-liquidity-bloomberg
tak už jsem k tomu něco našel, prodali se slevou ty – non agency bonds, s jakou slevou, to nechtějí sdělit, potřebovali likviditu, problém je, že většina těchto firem nyní prodává, aby měla likviditu, takže asi se dá čekat, že ta sleva nebyla zanedbatelná.. FED sice kupuje, aby zajistil likviditu, ale program nákupu se vztahuje pouze na – agency bonds a ne ty non agency….kdyby oznámili s jakou slevou to prodali, tak by bylo jasno, ale to přijde asi až v dalších dnech, a pak se teprve uvidí……….informace, které zde píšu jsem volněji přeložil s článku, na který posílám odkaz, takže pokud si chcete udělat opravdu obrázek musíte si článek přeložit , za nic neručím
https://finance.yahoo.com/news/residential-nrz-stock-solid-choice-141402934.html
V minulých dnech postihl margin call celkem dost firem z mREIT sektoru 🙁 + některé zapákované fondy musely také nuceně likvidovat pozice…
myslím, že zásadní informace je, zda oznámené snížení book value 25-30 % oznámené firmou 27.3. zahrnovalo již tu skutečnost, že se zbavila těch non agency bonds se slevou, jejichž prodej dokončila včera. Ale prodával už minulý týden. Pokud to tak je a zbavila se problématických assets aby měla likviditu, tak je to velmi dobře. A toto je v poklesu ceny akcie, více než zohledněno. Podle se musí samozřejmě počítat s tím ,že může dojít i k přecenění dalších aktiv, což už je taky v ceně částečně zahrnuto. Samozřejmě celková panika a nejistý vývoj tlačí na cenu extrémně. Jestli, ale prodali opravdu to nejproblematičtější, a zároveň se ušetří nevyplacením dividendy, tak by to mělo extrémně pomoci. Vše to jsou jen odhady, tak jako v Asii se pomalu začíná situace ukliďnovat, tak v USA teprve panické scénaře, vzhledem k rozjezdu nemoci čekají. Takže cokoliv predikovat je velmi obtížné.
tak k ménu předešlému příspěvku, právě firma potvrdila, že prodej non agency bonds, které právě zrealizovala nebudou mít vliv na další přecenění book value, pokud to tak je tak by to měl být podpůrná zpráva, ohledně spekulací vlivu prodeje na book value.. tak uvidíme něco jsem „zobnul“ i když technicky mě to zatím tolik nehraje
https://finance.yahoo.com/news/residential-investment-corp-announces-agreements-123000976.html
Ahoj, může mi prosím někdo poradit, jestli REIT firmy z USA jako třeba tady NRZ mají nějakou speciální sazbu daně z dividend a nebo se také při uplatnění W-8BEN daní 15%? Děkuji moc, snažím se to už dlouho dohledat, tak budu rád za názor někoho, kdo už třeba daně u těchto dividend řešil 🙂
Ne, všechny typy REIT firem mají 15% daň z dividend.
Ovšem některé z nich dělají kapitálové vratky a ty pak musíš dodaňovat.
Jinou sazbu daně, pro NE US rezidenty mají LP a MLP firmy.
Děkuji za info, bohužel můj broker (LYNX) tuto informaci u akcií nemá napsanou. Víte o nějakém webu, kde bych se jasně dočetl, jestli se jedná o US firmu, která se daní 15% a nebo funguje v jiném režimu a musím to pak dodanit? Chápu, že se to dá vyčíst z webu těch jednotlivých firem, ale to je dost komplikované. Naposledy když jsem se z webu Shell snažil zjistit rozdíl mezi A a B variantou akcie, tak jsem to stejně nepochopil a musel jsem si to přečíst tady na investiční gramotnosti a po fórech 🙂
Bohužel nic souhrného neexistuje 🙁
Některé firmy a jejich zdanění pro čechy jsem kdysi psal v článku o daních.
Dost firem mají naši čtenáři, takže pokud bych se spíš ptal na fóru jesli tu konkrétní firmu již nemá.
Jinak bohužel jedině pokus omyl = koupit a pak vidět jaký bude zdanění.
S tímhle nepomůže ani IR firem, na několik jsem psal a vždy jsem byl odkázán na náš finančák a daňového poradce. První možnost netřeba zkoušet a druhá stojí dost peněz.
jo jo, tak jsem to pustil z 2% ztrátou, protože ten směr je zatím bohužel jasný, a vypadá to, že žádná zpráva nepomáhá, a k tomu dnešní celkový vývoj trhů taky proto není ideální, tak budu čekat až se potvrdí nějaký obrat, zatím David
tak pročítám různé články a tady posílám jeden odkaz, který popisuje, jak je problematické současné financování na trhu pro tyto firmy, a dále že zkrachovaly ETN, zaměřené na Reit, ale byla přes dvojitou páku, takže se není co divit Monthly Pay 2x Leveraged Mortgage REIT ETN (MORL), …každopádně tato situace příspívá také k těm výprodejům
https://www.barrons.com/articles/mortgage-reits-come-under-stress-that-even-the-fed-might-not-be-able-to-ease-51585073391?siteid=yhoof2&yptr=yahoo
jj, je to tak, spousta zapákovaných fondů muselo nuceně skončit a umocnily tak technicky propad těchto titulů, …a nebyly to pouze REIT, ale i BDC, energie a další…
tak sleudji denně ten vývoj, pročítám komentáře, ten painka tady, to je neskutečné kam se to pohybuje, já dvakrát nakoupil a prodal s menší ztrátou, protože zatím nevidím změnu trendu, i když už se to párkrát nadechlo, ted už je to víceméně volný pád, tak uvidíme.
problém je, že objemy prodejů stoupají, což není dobré znamení, ale sleduji vývoj a jsem připraven na vstup
A to já právě váhám nad spekulativním vstupem, i když zrovna mortage REITs budou asi ještě hodně biti a raději snad někoho s větší MarketCap. nebo lepší rozvahou, ale je to past vedle pasti..člověk si moc nevybere.
A to přitom ještě nejsme na vrcholu paniky – počítám po Velikonocích, takže mám zatím nabito, ale vyčkávám (u 2$)
je to spekulace, to je jasné, protože nevidíme do jejich financí co se tam ted děje, technicky se mi zdá, že kolem cca 3,5 je značná rezeistence, dolů už si to odskočilo, pod tuto hranici, ale ted se mi zdá, že to drží, je to samozřejmě jen první náznak, a pořád velká nejistota, jak to dopadne, taky tomu promáhá dnešní extrémní růst, tak jsem za 3,53 nakoupiul a uvidíme, jinak se mi zdá, že bychom mohli mít dno za sebou, já jsem postupně zainvestoval v posledních cca 3 týdnech cca 80 % prostředků, tak uvidíme, chytit dno je nemožné, je to o štestí ,ale z dlouhodobého pohledu, by to měli být OK, ať se všem daří
Ja zaokrouhloval 20.3. za 7,77 na průměrku 14 a cele stovky kusů, takže pro teď už mám dost a nyní chci navýšit důležitější stavební kameny portfólia.
Pokud se bude držet pod 5, tak možná časem ještě pár desítek kusů vezmu, ale teď prostě mám jiné priority.
pro mě je to také malá spekulativní část, protože vidět do financí firmy je pro mě opravdu nemožné v této době, a i v jiných :), já jedu přes ETF, už jsem to tady několikrát zmiňoval, jsou zde jasné nevýhody to je jasné, už jsem se posunul také v tom, že polovinu ETF mám akumulační abych potom při prodejích po 3 letech nemusel platiti zisk, a polovinu s výplatou dividendy. I když postupně převedu vše pak na akumulační, jednak se bude zvyšovat daně z 15 na 19 % to je téměř jisté, to byl návrh již před virem, a jednak to možná nebude 19 ale spíše 25 %…uvidíme co chlapci vymyslí, zatím je předpoklad na vyšší majetkové daně, a vyšší zdanění nájmů a kapitálových příjmu, vše co nepostihne většinu voličů, u daní z nemovitostí by se moc neměla měnit daň, kde člověk bydlí, ale až druhé a další nemovitosti, každopádně změny budou veliké a tomu je potřeba přizpůsobit investice…. Mě ETF vyhovují, i když je jasné, že výnos nebude nikdy takový jako při výběru, ale těch aktivit mám tolik, že se člověk může specializovat jenom na něco.
Nestraš se zvyšováním daní 🙁 i když na druhou stranu co čekat od vlády s komunisty v zádech 🙁
V tomto volebním období bych na zvyšování daní nesázel. Toť můj názor.
rozhodně nechci strašit :), pro je to příprava jak s investicemi. Ale pokud to sledujete tak víte, že ještě před coronavirem byl návrh na zvýšení daně z příjmů z 15 na 19 %, a dále jsou již stanoveny, a to delší dobu, vyšší koeficienty pro daně z nemovitostí, to je schváleno a každá obec se může rozhodnout jak vysoký zvolí, zatím ne tolik obcí to využilo, to co se ještě začalo probírat těsně před coronavirem bylo udělat vyjímku na vlastní bydlení – trvalé a na ostatní nemovitosti použít ty vyšší koeficienty…. přál bych si aby, se daně nezvyšovaly, ale jsem realista, a tím jak se vytvořil strach mezi lidmi až panika, tak se může schválit cokoliv a využít tohoto strachu, aniž by to mělo vliv na volební výsledky, a bude se to týkat především daní, které se týkají menší části voličů………ale přeju si abych se mýlil
Zvýšení daně z příjmů na 19% by bylo de facto snížením současných 15% ze superhrubé mzdy. A zatím se to odložilo proto, že by u určitých daní a plátců došlo ke zvýšení celkového zdanění. Tedy tento návrh nelze považovat za zvyšování daní, spíše naopak.
Máš Pravdu Pavle, ale to se týká jen zaměstnanců, pro OSVČ je to zvýšení, protože odvody si nyní nemůžeš dát do nákladů, a ta změna byla taková, že by se tam dali dát jen částečně… jak to dopadne, je otázka. Ale jinak souhlas, ale těch 19 % místo 15 % (tedy navýšení daně o více než 20 %!!) by se dotklo především zvýšení zdanění příjmů z dividend, z nájmů , ze zisku z prodeje cenných papírů, tedy především z toho , kam tady asi většina z nás směřuje … jak jsem psal nečekám žádně velké zvyšování daně z příjmů, protože to by dopadlo na většinu voličů..takže tudy ne soudruzi :)…. ať to bude jak bude, já dělám preventivní kroky, abych se tomu vyhnul, to je pro podstatné, a je na každém co on s tím udělá 🙂
Jj, souhlas. Je ale patrné z chování Schillerové, že si netroufá (je jedno z jakých důvodů) předložit větší daňovou úpravu, asi se bojí, že z toho bude blamáž, už něco předložit měla a zabalila to. Takže proto odhaduji, že do voleb se nic podstatného v daních měnit nebude.
nerad to říkám, ale doufám, že pravdu budeš mít Ty a ne já :).. a to myslím vážně, jinak se nám NRZ a všechny mReit pěkně rozjely, je vidět, že situace se na trhu – úvěrovém v USA trochu klidní, tak doufejme, že to vydrží. Kdyby se to vrátilo někam k 30 % poklesu pod book value odhadované na cca 11 USD, tak by to mohlo být fajn a reálné, tedy někam k cca 7-8 USD, no a pak pomalu až se situace bude dále uklidnovat, by to mohl mířit k book value,….no jo jen odhady z mé strany 🙂 tak uvidíme, všem ať se daří a hezké svátky
ahoj, dnes jsem realizoval zisk, vidím tady opětovný tlak na cenu, zprávy o tom, jak američané přestávají platiti nájem, na druhou stranu vyjádření politiků, že hapotéční trh je podstatné udržet, aby se to nezhroutilo,… pokud situace nabere jasnější směr a nebo se nabídně možnost dokoupit levněji jdu do toho, pořád část portfolia držím a nechávám být tu větší, u části si trochu zkouším co dokážu s emocemi, nebo co emoce se mnou 🙂
..jinak děkuji za tip a posílám 500 Kč jako podporu, tento web je super
Nemám slov. Tak snad stačí strohé děkujeme.
Velice děkujeme!
já děkuji, hezky jsem se svezl na NRZ a bez informací zde bych o této firmě ani nevěděl, a informace k ní byly perfektní, no a pak už jsem k tomu dal jenom trochu techniky a trochu štěstí.. díky.. no zatím jak to vypadá tak můj prodej v premarketu měl hlavu a patu, uvidíme kam to bude směřovat a jaký bude vývoj u REIT, ale vyletělo to až moc rychle nahoru, takže to vidím na realizaci zisků, pokud to půjde k 4 USD a celkově se bude situace zlepšovat na trzích, tak bych zase naskočil
Zkusím obnovit diskuzi. V dubnu 2020 se mi podařilo nakoupit za 5,12USD. Aktuálně se NRZ obchodují kolem 10 USD. Čtvrtletní dvidendy postupně narůstá, za Q4 byla na hodnotě 0,2 USD. Dividend yield kolem 5%. Plánujete někdo i za tuto cenu přikupovat?
Kolem $10 je to stale slušná cena, ale už jsem kolem férového ohodnocení.
Přikupovat jsem si musel bohužel zakázat, protože mám ve financích už přes 25% ptf, takže ted musím navyšovat ostatní sektory.