NFT: Investice do umění budoucnosti
Dnešní článek jsme zaměřili na trochu odlišné téma, jakkoli je velmi pravděpodobné, že jste o něm již slyšeli. Společně se půjdeme podívat na investice do umění v podobě NFT (Non Fungible Tokens/unikátních tokenů), tedy do blockchainu.
Na úvod je třeba poznamenat, že tato forma investice je velmi alternativní a riziková. Berete na sebe riziko jak kryptoměn, tak ještě rizika související s příslušným podkladovým tokenem. To znamená, že takové investiční rozhodnutí by mělo být činěno po důkladném zvážení všech pro a proti, analýze vydavatele / prodávajícího NFT a především – základem je diverzifikace tj. investice do této oblasti by měla tvořit pouze okrajovou část Vašeho portfolia. Pokud budete držet na mysli výše uvedené, je možné se dívat na investici do umění v podobě NFT jako zajímavou alternativní investici. Pojďme se tedy podívat, co se nám nabízí.
Co je to NFT?
Zjednodušeně řečeno se jedná o položku/zápis v blockchainu, který (decentralizovaná distribuovaná databáze) vytváří záznam o pohybu tokenů (např. kryptoměny mezi uživateli). Podstatný rozdíl ale spočívá v tom, že kryptoměna je zaměnitelná (1 bitcoin je neroznatelný od druhého) zatímco NFT jsou zcela unikátní a jedinečné (odtud “nezastupitelné tokeny”). Těmto unikátním tokenům pak lze přisuzovat vlastnická práva k umění nebo i věcem. Právě díky možnosti zapsat unikátní token do blockchainu je činí zcela autentické a nezaměnitelné. To je extrémně důležité právě u digitálních formátů jako jsou obrazy resp. digitální soubory. Tyto mohou být jednoduše zkopírovány (prostě JPEG), ale NFT toto řeší tím, že vlastnické právo řeší certifikací souboru a zápisem do blockchainu tj. soubor je označen za unikát a pravý originál. NFT file je tvořen v základu kvalitním scanem podkladového aktiva (díla) obvykle do velikosti 60MB.
Trh s NFT je tu s námi již několik let a masivně roste. Za rok 2021 se zobchodovalo přes 17mld USD v tokenech a každý rok toto číslo roste v řádu desítek procent. S tím jak roste zájem o blockchain obecně a zároveň s předpokladem obecně většího zájmu mladší generace o vlastnictví digitálních “věcí” se dá předpokládat, že tento trh jako celek poroste i nadále a čeká ho zajímavá budoucnost. Pro představu, o čem se píše, je zde třeba digitální koláž umělce Beepl, která se prodala za rekordních 69,3 milionu dolarů. Tento typ aukcí již pořádají renomované aukční síně jako je třeba Christie’s nebo Sotheby’s.
Trh je letošní rok vlivem mnoha okolností nejistý a jako u všech typů investičních aktiv, i u NFT tak přichází ke slovu poctivá analýza a vyhodnocení před případným nákupem čehokoli.
Na co se zaměřit?
Typů NFT je více od profile pictures (PFP), přes video, fotky, herní assety až po umění. V každém případě je třeba se zaměřit na onu obligátní unikátnost respektive vlastnost, která činí dané NFT zajímavým. Tato vlastnost se nazývá utility a měla by být základní zodpovězenou otázkou u každého koupeného NFT. Je onou utilitou nějaká přidaná hodnota (např. vstup někam (NFT slouží jako vstupenka) nebo potvrzení o vlastnictví podílu v nějaké aktivitě) nebo samotná vzácnost daného NFT (elektronický originál existujícího uměleckého díla)? Pak jsme na správné cestě. Pokud se jedná jen o generativní set kolekcí/ obrázků tak dávejte velký pozor – většinou se jedná o velice spekulativní záležitost, kdy autoři projektu se snaží různými marketingovými technikami vytvořit hype okolo svých kolekcí a postupně navyšovat hodnotu dalších dropů (uvolnění dalších kolekcí k prodeji). Na takovém projektu můžete vydělat, nicméně je to sázka do loterie, která nemá se seriózním přístupem k investicím nic společného.
Naopak jednou z možností, která teoreticky může mít potenciál, je koupě NFT jakožto elektronické obdoby fyzického díla. Takové NFT musí mít ošetřené právní aspekty (smluvní vztahy s umělcem/ autorem podkladového aktiva). Jedná se jak o copyright, tak i třeba o prostý fakt, že se umělec zavazuje k tomu, že další NFT z podkladového aktiva již nikdy nevydá. To jsou věci, které zajišťují, že předmětný elektronický file má hodnotu a do budoucna si ji udrží. Výstupem takového vztahu pak je stav, kdy existuje 1 fyzický a 1 elektronický originál, vše je zaznamenané v blockchainu a případně potvrzené i certifikátem autenticity. Tyto okolnosti značí, že by předmětné NFT mohlo mít hodnotu a vytvořit tak přínos do alternativní části investičního portfolia. Existují samozřejmě i “litografie” tj. NFT v podobě 1 z XX. V takovém případě by se cena měla pohybovat níže než u díla 1k1 (“olej”). Dalším aspektem, který je zajímavý pro umělce, je i možnost nastavení royalty fee u NFT. Jedná se o poplatek, který je placený pokaždé, když NFT změní majitele. Umělec si tak může automaticky přijít ještě na další peníze. Z pohledu investora je však potřeba na toto dávat pozor, protože jednak toto fee je strháváno z prodejní ceny a za druhé jeho přílišná procentuální výše činí NFT méně atraktivním. Obvyklé royalty fee je mezi 1-5 %, více už je vysoké a je třeba lépe zvážit, zda předmětné NFT je tak vzácné, jak fee značí.
Český zástupce na trhu
Jednou z galerií, která se tomuto oboru věnuje v České republice je rodinný počin Somnium Prucha’s Gallery (www.SOPRG.com, SOPRG_introduction_CZ [pdf]). Způsob, jakým tato galerie funguje se dá označit spíše za konzervativní, protože do značné míry je v souladu s business modely, s jakými pracují klasické kamenné galerie. To znamená, že spolupracují s českými amatérskými a profesionálními umělci, kterým zajišťují zastoupení v blockchainu formou vydávaných NFT. Mají zaštítěné právní nastavení formou smluv s umělci, tj. disponují příslušnými copyrighty a dalšími právy nezbytnými k prodeji takových NFT. Pokud se chcete podívat jak vypadá vernisáž v metaversu Somnium Space, můžete “zajít” na některý z jejich eventů.
Závěr
Jak jsme psali v úvodu, jedná se o alternativní investici, která Vám může přinést i radost v podobě vlastnictví elektronického originálu díla, které by se k Vám ve fyzické podobě nedostalo. S tím, jak roste hodnota portfolia vytvářejícího umělce, měla by růst i hodnota NFT. Znova je třeba uvést, že se jedná o okrajovou a velmi rizikovou formu investice, která by měla tvořit pouze malou část celkového investičního portfolia.
Popisovaná oblast je velmi široká a nelze ji pokrýt jedním článkem, tj. samozřejmě je velké množství informací, které nejsou zahnuty a je možné je doplnit. Pokud Vás tedy téma zaujalo, dejte vědět do diskuze u článku, v návaznosti na to ho můžeme dále rozvést.