Opce v akciovém portfóliu – dobrý sluha, ale zlý pán
Několik našich čtenářů mne kontaktovalo, zda bychom mohli napsat také něco o opcích. Dlouho jsem váhal, protože jméno dnešního článku je u opcí více než pravdivé. Zde Vás hned odkážu na naše fórum pro případné dotazy.
Ač se dnes na mnoha youtube kanálech mnoho tzv. traderů snaží všechny přesvědčit, že obchodování opcí je „přeci naprosto banální věc“, tak nic není vzdálenější pravdě!!! A už vůbec není pravda, že to může dělat každý, nebo že na to stačí účet s pár tisíci dolary!!!
Obojí je LEŽ a proto jsem se nakonec rozhodl tento článek napsat.
Úvod
První, čeho byste si měli všimnout, je prťavý text na každém webu opčního tradingového brokera a to, že 80-85 % účtů je ztrátových. Ano, můžete si myslet, že zrovna Vy budete v těch 15-20 %, ale ruku na srdce, opravdu si myslíte, že když dnes začnete, tak budete lepší než někdo, kdo to již dělá roky? Dovolím si tvrdit, že NE!
Takže zpět nohama pevně na zem a pokusíme se dnes zlého pána zkrotit, aby to byl náš sluha.
Co to je opce?
Opce nám dává právo nebo povinnost koupit či prodat, za předem stanovenou cenu a ve stanovený čas nějaké podkladové aktivum. Nemusí tedy nutně jít pouze o akcie, ale existují opce na ropu, cukr, apod. Jednoduše řečeno, pokud se nějaké aktivum na trhu prodává, tak s velkou pravděpodobností na něj budou existovat i opce.
A to proto, že pomocí opcí se mohou obchodníci zajišťovat pro budoucnost.
Např. zemědělec si pomocí opce může zajistit prodejní cenu své úrody nebo obchodní řetězec nákupní cenu nějakého zboží, které bude chtít prodat nebo nakupit, např. za půl roku nebo za rok.
Tedy pokud opce použijete správně, tak je to dobrý sluha.
Důležité termíny spojené s opcemi
K opcím se vážně několik termínů, které musíte bezpodmínečně znát, pokud byste je chtěli někdy obchodovat:
- podkladové aktivum = tedy TO (akcie, komodita, apod.), co byste chtěli koupit nebo prodat; od něj se odvozuje i cena opce
- strike cena = cena podkladového aktiva, při které dojde k uplatnění opce (nákupu/prodeji)
- datum expirace = den, kdy se provede zúčtování opce (dělá se při uzavření trhu v tento den)
- prémium = cena opce, tedy kolik zaplatíte nebo obdržíte, když opci koupíte nebo prodáte
- multiplikátor = kolik kusů podkladového aktiva se pod jednou opcí obchoduje (opce na akcie kryjí 100 ks, na indexy většinou 5 ks atd.)
Výpočet prémia
Prémium se vypočítá jako vnitřní hodnota podkladu (intristic value) + časová hodnota (time value). Na internetu najdete mnoho kalkulátorů jak opční prémium spočítat, takže se tím zde nebudeme zabývat.
Typy opcí
Opce máme dvojího typu:
- CALL opci = používá se pro růst ceny podkladového aktiva
- PUT opci = používá se pro pokles ceny podkladového aktiva
Stejně jako akcie, tak i opce můžeme buď:
- koupit – pak říkáme, že jsme LONG (dlouzí) = spekulujeme/doufáme v růst podkladového aktiva (akcie) = máme právo
- prodat – pak říkáme, že jsem SHORT (krátcí) = spekulujeme/doufáme v pokles podkladového aktiva (akcie) = máme povinnost
Z výše uvedeného tedy vyplývá, že máme čtyři možnosti:
- koupit CALL (long CALL)
- prodat CALL (short CALL)
- koupit PUT (long PUT)
- prodat PUT (short PUT)
Každá z těchto možností slouží k jinému typu obchodu, má svá specifická rizika a specifické výhody, které si nyní rozebereme podrobně.
Nákup CALL opce
Nákupem CALL opce si zaplacením opčního prémia kupujeme právo nakoupit podkladové aktivum za pevně stanovenou cenu. Pokud bude cena nižší než strike cena, tak podkladové aktivum koupit nemusíme = nemáme povinnost.
Příklad: koupím CALL opci na akcii Exxon (XOM) se strike cenou 40 dolarů a expirací 26. února 2021. Za opci zaplatím opční prémium.
Za toto prémium jsem si koupil právo při závěru obchodního dne 26. února 2021 koupit 100 kusů akcií Exxon za cenu 40 dolarů za jednu akcii (vyznačeno je: expirace, multiplikátor, strike cena). A protože mám právo, nikoliv povinnost, tak pokud bude akcie stát 39,99 dolarů, tak opce expiruje jako bezcená a nic se mi nenakoupí. Protože cena na trhu zakončila pod strike cenou a moje právo tak zůstane nevyužito. Logicky to dává smysl, protože proč bych kupoval od prodejce opce za 40 dolarů za kus, když mohu koupit jinde levněji.
V opačném případě, když cena při závěru trhu 26. února 2021 bude 40 dolarů nebo více (tedy klidně 100 dolarů), tak moje právo bude využito a prodejce opce mi musí 100 kusů akcií Exxon prodat za 40 dolarů za kus.
Nákupem CALL opce si zajištuji na předem stanovený čas (do 26. února 2021), že budu moci nakoupit 100 ks akcií Exxon za cenu 40 dolarů za kus, ať bude cena jakákoliv. Tedy výhodné to pro mě bude jen v případě, že cena při závěrečném zvonu bude vyšší než strike cena plus (prémium/100 ks). Zaplacené prémium musíme rozpočítat na jednu akcii a protože budeme kupovat 100 ks podkladového aktiva (akcií), tak prémium dělíme u akcií 100, u indexů 5.
Zde je první riziko, kterého si musíte být vědomi!
Na svém brokerském účtu MUSÍTE mít dostatek hotovostí pro nákup 100ks podkladu, v tomto příkladu tedy 40 dolarů * 100 ks = 4000 dolarů!
Maximální ztráta, kterou můžete utrpět je výše zaplaceného opčního prémia. Pokud bude cena v době expirace pod strike cenou, tak jsem prémium vyhodil z okna a nic za to nedostanu. Na druhé straně cena v době expirace může vyletět do nebes a tedy můj zisk je teoreticky neomezený.
Rozložení zisku/ztráty oproti strike ceně (RC = realizační cena) je na následujícím obrázku:
Prodej CALL opce
Za prodej CALL opce dostaneme zaplaceno opční prémium, ale na druhé straně se zavazujeme prodat podklad za předem stanovenou cenu a ve stanovený čas = máme povinnost dodat!
Příklad: prodám CALL opci na akcii Exxon (XOM) se strike cenou 40 dolarů a expirací 26. února 2021.
Dostávám na brokerský účet prémium a pokud bude cena při závěrečném zvonu nad 40 dolary za akcii Exxon, tak budu muset dodat 100 ks prodejci (vypisovateli) opce.
Zde je druhé riziko, kterého si musíte být vědomi!
Znamená to, že buď na svém účtu máte 100 ks podkladu (100 ks akcií Exxon), pak je to tzv. covered CALL. Nebo je nemáte (tzv. naked CALL) a pak je musíte koupit na trhu, abyste je mohli dodat.
Pokud je cena na trhu např. 60 dolarů, tak jste tímto obchodem právě prodělali 2000 dolarů! Protože musíte na trhu koupit 100 ks za 60 a prodat (dodat) je za 40 (krát 100 ks).
V případě, že 100 ks akcií máte, ale koupili jste je např. za 50 dolarů, tak jste právě prodělali 1000 dolarů! Nakoupeno za 50, ale prodáno (dodáno) za 40 (krát 100 ks).
Jestli jste svých 100 ks akcií ale koupili např. za 30, tak jste právě vydělali 1000 dolarů + k tomu jako bonus ještě získané prémium.
Maximalní zisk je omezen cenou podkladového aktiva plus obdržené prémium. Na druhé straně čelíte maximálnímu rizku (ztrátě), protože když v době expirace cena vyletí do nebes, tak budete muset prodat za strike cenu a tedy Vám uteče možnost prodat na trhu za vyšší cenu.
Rozložení zisku/ztráty oproti strike ceně (RC = realizační cena) je na následujícím obrázku:
CALL opce jsou pro většinu lidí pochopitelné na první dobrou, protože jsou velmi podobné nákupu/prodeji akcií.
Nákupem CALL opce si zajišťujeme budoucí nákup za stanovenou cenu a ve stanovené datum.
Prodejem CALL opce si zajišťujeme budoucí prodej za stanovenou cenu a ve stanovené datum.
A nyní tzv. krátká strana… ta již dělá dost lidem problém.
Nákup PUT opce
Podobně jako v případě nákupu CALL opce, tak i nákupem PUT opce si zajišťujeme cenu, jen ne nákupní, ale prodejní.
Tedy nákupem, zaplacením opčního prémia, si zajistíme prodejní cenu (strike) ve stanovený čas (den expirace).
Pokud tedy bude při závěru trhu v den expirace nad strike cenou, tak se podklad neprodá a opce expiruje jako bezcenná.
Maximální ztrátou je tedy zaplacené opční prémium.
Pokud ovšem cena zakončí pod strike cenou, tak se podklad prodá za strike cenu. A to i v případě, že by šla cena podkladu na nulu. Je zde tedy jak omezená ztráta (prémium), tak i omezený zisk (cena podkladu), protože cena podkladu může jít maximálně na nulu.
Nákup PUT opce lze tedy použít jako zajištění proti propadu ceny podkladu. Tedy v případě, že očekáváte nějakou výraznou negativní zprávu.
Opět příklad s Exxon akcií: koupíme PUT opci se strike cenou 40 dolarů a expirací 26. února 2021. Pokud bude 26. února 2021 cena nad 40 dolarů za akcii, tak se nic nestane, opční prémium jsem vyhodil z okna a 100 ks akcií Exxon mi na účtu zůstane.
Když ale bude cena 39,99 nebo méně, tak se opce uplatní a mých 100 ks akcií Exxonu změní majitele. I kdyby klesla cena akcií Exxon na nulu, tak já stále dostanu 40 dolarů krát 100 ks, tedy 4000 dolarů na účet. Můj zisk je tedy 4000 dolarů mínus zaplacené opční prémium. Ale mám jistotu, že prodám za stanovenou cenu.
Nákup PUT opce lze i v případě, že 100 ks akcií pokladu nemáte = naked PUT. Pak by to v případě ceny pod strike znamenalo, že tyto akcie budete muset koupit na trhu. Zisk ale budete mít jen v případě, že by cena byla níže než zaplacené prémium děleno 100 (opce kryje 100 ks) mínus strike cena.
Rozložení zisku/ztráty oproti strike ceně (RC = realizační cena) je na následujícím obrázku:
Prodej PUT opce
Jak již jsem napsal výše, tak prodejem získáme na svůj účet prémium, ale na druhé straně se zavážemě povinností, u PUT opce opačnou, a to povinností nákupu za strike cenu v den expirace.
Pokud tedy při zakončení tržního expiračního dne bude cena podkladu nad strike cenou, tak opce expiruje bezcenně a opční prémium nám zůstane. A to je náš maximální zisk.
V případě, že cena bude při expiraci pod strike cenou, tak budeme muset podklad převzít za strike cenu. Čelíme tak maximálnímu riziku ve výši strike ceny (mínus obdržené prémium), protože cena pokladu může maximálně klesnout na nulu a my tedy za strike cenu můžeme dostat podklad s nulouvou hodnotou.
Příklad: prodávám PUT opce na Exxon se strike 40 a expirací 26. února 2021. Pokud bude cena Exxon akcií při závěrečném zvonu 26. února 2021 40,01 dolarů nebo více, tak mi zůstává opční prémium a to je vše.
Pokud ale bude cena 40 dolarů nebo méně, tak budu muset převzít 100 ks akcií Exxonu a zaplatit 40 dolarů za kus, tedy 4000 dolarů, protože opce kryje 100 ks. A to i v případě, že by Exxon „šel bankrot“ a cena akcie klesla k nule.
Riziko je zde tedy jasné, musím mít na účtu dostatek peněz pro nákup 100 ks podkladu v době expirace!
Rozložení zisku/ztráty oproti strike ceně (RC = realizační cena) je na následujícím obrázku:
Proč používat opce v DGI portfóliu?
Pokud jste pochopili vše výše uvedené, tak je Vám jasné, že všechny typy opcí mohou/mají v DGI investování své místo.
Nákupem CALL opce si zajistíme nákupní cenu, např. proto, že momentálně nemáme na nákup podkladových akcií, ale víme, že v době expirace CALL opce již na nákup mít peníze na účtu budeme.
Prodejem CALL opce si zajistíme prodejní cenu, kterou jsme ochotni v době expirace opce akceptovat, tedy v případě, že chceme námi držené akcie prodat (tedy 100 ks jich máme).
Nákupem PUT opce si zajistím prodejní cenu, např. proto, že očekáváme nějakou negativní zprávu o firmě, jejíž akcie již vlastníme (100 ks máme na účtu) a pokud by opravdu přišla, tak chceme za strike cenu prodat.
Prodejem PUT opce si určíme cenu, za kterou jsme ochotni koupit a pokud tam cena spadne, tak musíme mít dostatek peněz na nákup a hlavně musíme být smířeni s tím, že cena může jít ještě níže!
Riziko
Je zde ovšem jedno velké ALE! A tím je, že na to prostě musíte mít účet, tedy dostatek peněz! Opce kryjí 100 ks podkladu = akcií. A řekněme si na rovinu, pokud zrovna s investováním začínáte, tak asi nemáte na účtu tolik dolarů na nákup např.:
- 100 ks Johnson & Johnson (JNJ) s cenou 160 dolarů za kus = opce kryje 16 000 dolarů
- 3M Company (MMM) s cenou 165 dolarů za kus = opce kryje 16 500 dolarů
- PepsiCo (PEP) s cenou 140 dolarů za kus = opce kryje 14 000 dolarů?
Pokud tedy svůj účet tzv. přetáhnete, tak pak budou opce Váš zlý pán!
Závěr
Na youtubu najdete mnoho „opčních odborníků“, kteří se Vám budou snižit vnutit, že opce můžete dělat s účtem v řádu několika málo tisíc dolarů. Před tím Vás ale DŮRAZNĚ VARUJI!!!
Já začínal s 50 000 Kč, tedy nějakých 2,5 tisíce dolarů a Exxon tenkrát stál přes 80 dolarů za kus, tedy opce kryla 8000 dolarů v nákupu, takže o opcích na Exxon jsem si mohl nechat jen zdát, tedy i o většině ostatních opcí, nehledě na to, že tenkrát jsem o opcích věděl jen to, že existují.
Osobně jsem se začal o opce zajímat až když můj účet přesáhl 20 tisíc dolarů, dřív jsem si to prostě netroufnul a to samé doporučuji i Vám.
Pokud se to chcete naučit, tak si založte demo účet a tam zkoušejte s opcemi obchodovat. Teprve až si budete jistí, že víte přesně, co a jak, a máte na to účet, tak teprve pak začněte s opcemi na živém účtu s Vašimi penězi.
Potíž je totiž chamtivost, jak Vám první opce nadělí zisk, tak budete chtít opcí ochodovat víc a od toho je již jen maličký krůček k překročení hodnoty Vašeho účtu v hodnotách opcí. Následní stačí i malá negativní zpráva, Pan Trh se pohne proti Vám a broker Vám začne prodávat (zavírat) pozice a Vám zůstanou jen oči pro pláč!
Napsal jsi to hodně polopatě a s příklady, teď už ty základní dvě+dvě varianty snad pochopí každý. Že Call je právo koupit a Put je právo prodat. A ke každé opci (právu) jsou potřeba dva – jeden co kupuje (a platí za to prémii) a druhý co prodává a dostává prémii. A logicky ten co zaplatil prémii si za to zaplacení koupil právo volby prodat/koupit je-li to v daný okamžik výhodné. A ten co prémii dostal musí naopak čekat, zda bude povinnen koupit či prodat předmětné akcie.
Ano přesně. Je to tak, jak jsi říkal na srazu, je to „hra s nulovým součtem“.
Jde jen o to, kterému z nich dá Pan Trh za pravdu.
Každopádně vítězem je vždy broker, protože ten své poplatky (za prodej i za nákup) dostane vždy a už o ně nepříjde.
S nulovým součtem, ale pro tři strany – prodávající, kupující a broker (zprostředkovatel). Přičemž broker vydělá vždy a na ty dva zbyde mírně záporný součet:-)
Pokud začít s opcemi, začal bych s nákupem (Call nebo Put). Tam zaplatím omezené fee a už nejsem ničím povinován. Člověk si to osahá, promyslí a časem bude chápat všechny souvislosti tak, že je reálně prožije. Pak se může rozhodnout dál, jestli je to jeho šálek kávy:-)
Není špatné využít výpis PUT opce pro vstup do akciové pozice „se slevou“. Jsem rozhodnut koupit akcii XY, tak vypíšu PUT opci, za což dostanu prémium, a pokud skončí opce ITM, tak dostanu podklad za cenou, za kterou bych normálně i bez opce stejně akcie koupil + mám prémium (tj. ta sleva v nákupu), no a pokud vyprší opce bezcenná, tak mi zůstává prémium a výpišu další PUT opci a zase čekám… Krom toho výpis PUT opce a být přiřazen na podkladu je např. u IB způsobem jak se dostat k ETF, které si noirmálně jako EU občan nemůžete koupit kvůli regulaci, ale přes opci si ho pořídit můžete.
To je přesně ta situace, která vypadá jako skvělá a je dobré si ji opravdu projít, aby člověk pochopil, o co přichází, ne jen co získává.
To čekání, zda cena opravdu klesne na tu požadovanou cenu je plné poučného přemýšlení – co když cena mírně vzroste a já tu akcii opravdu chci (fundamentálně ji věřím), může mi cena utéct a nic s tím nenadělám. Anebo cena začne klesat víc než jsem si dal opční nákupní cenu ale já ji levněji holt nekoupím?
Má to prostě i stinné stránky, žádný oběd není zadarmo. Zeptejte se W.Buffetta, proč opce na nákupy akcií nepoužívá.
Tak určitě netvrdím, že to má jen samé výhody, je to nějaká alternativa, která se dá za určitých situací zvážit. Ale minimálně pro nákup ETF je to teď možná volba (ta opce se dá vypsat 10 minut před expirací mírně ITM a pak mám téměř 99% šanci, že budu uplatněn a nebo mohu vyvolat uplatnění sám i dříve u amerického typu opce, čímž ale přijdu o časovou hodnotu, pokud bych nechtěl držet 100 kusů podkladu, dá také ošetřit a odprodej potřebného počtu kusů zahedgovat na další den za stanovenou cenu…). Prostě dá se s tím pracovat, ale je třeba se do toho trochu více ponořit a jak správně píšete, být si vědom i negativ. Já sám to pro nákup využívám jen sporadicky, ale zejména z důvodu, že přikupuji akcie do portfolia po malých množstvích pravidelně a na to se to moc nehodí.
VSBROK je opravdu vidět, že opcím moc nerozumíš, nebo to špatně vysvětluješ:-)
V podstatě souhlasím se vším co píšeš ohledně rizik. Jen základní věc, když kupuješ jakoukoli opci nemusíš vlastnit akcie.
((((viz Na svém brokerském účtu MUSÍTE mít dostatek hotovostí pro nákup 100ks podkladu, v tomto příkladu tedy 40 dolarů * 100ks = 4000 dolarů!))))
Toto není pravda, pokud kupuješ opci tak max. přijdeš o prémium (cena opce)!!!
Pokud cena akcie bude nad 40USD např 60usd, tak vše zařídí broker, tzn opce vyprší a broker za tebe nakoupí od někoho akcie za 40 a hned prodá za 60 a ty máš 2000usd:-)
Akcie musíš vlastnit když prodáváš (vypisuješ) opci, nebo musíš mít dostatek peněz na účtu aby jsi měl prachy na plnění závazku.
Ve zkratce koupě opce ti dává právo (koupit, prodat) kdežto při prodej opce je povinnost (koupit, prodat).
Neříkám, že jim úplně rozumím, ale za tímhle si stojím. Většina lidí, kteří začínají, tak mají účet typu Cash. Takže pokud nemáš na účtu 4000 dolarů, tak si opci na podklad, který stojí 40 dolarů, prostě někoupíš.
To co popisuješ, tak je možné, tedy broker to za Tebe udělá, jen v případě, že mám účet typu Margin. A margin účet pro hodnotu účtu pod 10 nebo 20 tisíc USD (už si nepamatuju jak to je v podmínkách) Ti Lynx / IB prostě neotevře.
Toto měl být takový úvod do opcí pro DGI, žádná hloubková exkurze. Ano, máš pravdu, je zde ještě mnoho věcí na dovysvětlení nebo vysvětlení, protože různé použití opce má další výhody a nevýhody. To, ale nebylo účelem tohoto článku. Já se snažil jen nastínit jaký typ opce je pro co vhodný pro DGI. To je celé.
Navíc Pavel a Honzas tu většinu věcí již rozvedli, takže si myslím, že pro naše čtenáře, kteří by se o opcích chtěli dozvědět víc, je toto dobrý „rychlo-kurz“ o čem, že ty opce jsou.
Kodys: řekl bych že pleteš dvě věci dohromady a zbytečně tvrdíš, že VSbrok moc opcím nerozumí, což z jeho článku nevyplývá:-) Článek byl koncipován jako jednoduchý úvod do složité problematiky. Znalci a zkušní praktici v opcích jej číst nemusí, nic nového se nedozvědí.
Pleteš totiž dohromady teorii a jednoduché technické provedení pro začínající, které popsal VSbrok (a žádali jej o to někteří čtenáři), s praktickými možnostmi provedení, které ale nejsou dostupné každému. Navíc to co popisuješ je jen volitelná varianta pro ty, kteří nechtějí ty akcie opravdu nakoupit, ale chtějí jen vydělat na opci.