Padlý aristokrat (HCP)
Dnes začneme pohádkou… bylo nebylo, existovala jedna z největších REIT firem, patřila do dividendových aristokratů, dividendu zvyšovala od roku 1988! I jednoho dne byla donucena oddělit jednu svoji část do samostatné firmy. A tím bych vlastně mohl pohádku o tomto aristokratovi ukončit, ale jak to v životě bývá, nic není černo-bílé jak se na první pohled zdá… ale teď vážně.
HCP, Inc. (NYSE:HCP)
HCP byla, a stále je, největší REIT firmou, která investuje do domů se zdravotní péčí. HCP měla dlouhou historii zvyšování dividendy (od roku 1988), bohužel ale oddělením celé části specializovaných zdravotních služeb musela, celkem logicky, dividendu snížit, protože výdělky z této části již nebudou přispívat na vyplácení dividendy. A tím i firma přišla o titul aristokrata. Dividenda byla očekávána ve výši $0,57, ale po oddělení spadla na $0,37. Kde od listopadu 2016 zůstala. Investoři očekávají, že dividenda opět poroste.
Podnikání HCP
HCP investuje do zdravotnických zařízení, bydlení pro důchodce a zdravotnických kanceláří. 95% příjmů HCP přichází od soukromých plátců.
Zdroj: Prezentace pro investory, strana 7
Společnost se dostala do problémů v roce 2015, kdy společnost HCR ManorCare (jeden z největších nájemníků) byla žalována o miliardy, že si účtovala poplatky, které nebyly lékařsky přiměřené a nezbytné. V roce 2015 HCP odepsala aktiva v hodnotě 1,3 miliardy dolarů v souvislosti s ManorCare a odstartovala restrukturalizaci firmy.
Štěpení firmy
Nově vzniká firma nazvaná Quality Care Properties Inc (NYSE:QCP), zatím dividendu vyplácet nezačala. Hlavní důvod proč, je v bankrotu největšího nájemce HCR ManorCare.
Toto odštěpení velké části firmy mělo samozřejmě vliv i na cenu akcie, která šla ihned dolů. Nesmíme ale zapomenout, že vlastníci původních akcií HCP dostali i akcie QCP. V poměru: za každých 5 akcií HCP, jednu akcii QCP. Pokud tedy bychom chtěli porovnávat cenu akcie v roce 2017 s cenou akcie v roce 2016, tak musíme sečíst dnešní ceny HPC a QCP, abychom si mohli udělat přesnou analýzu stavu. HCP se tím elegantně zbavila problému s HCR ManorCare.
Výnos = vliv kupní ceny
Jak již jsme zde na webu několikrát psali, tak nákupní cena PODSTATNĚ ovlivňuje náš výnos. A můžeme si to hned ukázat i na příkladu.
Investoři, kteří koupili akcii v roce 2007 měli zisk ve výši 233,7%, ale kdo koupil akcii v roce 2014, tak vykázal ztrátu 12,8%. Což na druhou stranu není zas tak velký problém, když si vezmete, že dividenda byla snížena o celých 36%!
Když se podíváte na vývoj ceny akcie QCP, uvidíte, že od vydání nových akcií na burze cena hodně kolísala. Hned na začátku po odštěpení byly velké výprodeje, jak se původní vlastníci HCP akcií QCP zbavovali. Ale zdá se, že cena akcií se nyní již zotavuje. Investoři vkládají své naděje do budoucnosti a doufají, že firma QCP začne platit dividendy.
Budoucnost QCP
Budoucnost QCP závisí především na společnosti HCR ManorCare. Pokud by skončila v insolvenci, tak by to teoreticky mohlo vést až k platební neschopnosti QCP. QCP vydala prohlášení, v kterém uvádí, že zvažuje různé strategie jak tuto situaci řešit, ať již prodeje majetku, tak hledání nových nájemců. Situace QCP zůstává nadále nejistá, protože sazby nájmu s HCR ManorCare ještě nebyly uzavřeny. Doporučuji tedy obezřetnost, pokud zvažujete nákup akcií QCP!
Současnost HCP
Oddělením QCP se HCP kompletně zbavili ošetřovatelských zařízení. HCP má významné zastoupení v domovech důchodců, kde má alokováno 45%.
Zdroj: Prezentace pro investory
To umožňuje společnosti snížit riziko, diverzifikovat své prostředky i do jiných typů nemovitostí. HCP investuje do budov kde probíhá výzkum farmaceutických společností, investuje též prostřednictvím fúzí a akvizic, financuje výzkum, spolupracuje na licencování. Toto vše napomáhá nahradit ztracené příjmy z oddělení QCP. Strategií HCP je vlastnictví nemovitostí, které jsou pro toto vše potřeba.
Zdroj: Prezentace pro investory
Drobnou nevýhodu vidím ve velkém procentu nájemníků, toto bude nutné do budoucna sledovat.
Budoucnost HCP, ale i ČR
HCP nadále zůstává ziskové a hlavně dále roste. Oddělením QCP se zbavila problémové části a může se tak zaměřit na další svůj růst. Například na začátku letošního roku HCP prodala portfólio 64 nemovitostí za 1,125 miliardy dolarů. HCP navíc prodala 40% podíl ve společném podniku RIDEA II za 480 milionů dolarů a převedla své investice do úvěrů Four Seasons za 136 milionů dolarů. A to je to co nás zajímá nejvíc, jak a co firma podniká, aby zvyšovala výnosy. Ten kdo nakoupil HCP až po oddělení QCP, tedy potom co cena spadla, bude těžit jak z nárůstu ceny, tak ze zvyšování dividendy.
HCP i QCP se zaměřují na stárnutí lidí a jejich komfort v důchodovém věku. Schválně si vyhledejte generační křivku v ČR, čísla to opravdu nejsou povzbudivá. V ČR máme tzv. průběžný důchodový systém, tedy že současní pracující platí důchod současným důchodcům. Toto má hlavní nevýhodu v tom, že všechno co Vy, dnešní pracující, zaplatíte na daních, tak je ihned vyplaceno! Tedy nic z Vašich daní není uschováno na Váš důchod! Není tomu zas tak dávno, kdy na důchod jednoho důchodce platili 2-3 pracující lidé. Dneska platí 1,5 člověka a nadále se toto číslo bude snižovat.
Vezmeme-li tzv. průměrnou mzdu, kterou sice nikdo nemá, tak Vám vyjde, že „průměrná“ daň je necelých 4000,- Kč. Tedy pokud na jednu „výplatu“ důchodce bude platit jeden pracující, tak jeho důchod bude právě těch necelých 4000,- Kč. Cokoliv nad tuto částku bude muset stát financovat nějak jinak, tedy z výběru DPH, výběrem spotřební daně, anebo dluhem. Nevím jak Vy, ale já bych nerad dopadl jak v Řecku.
Závěr
Poté co se HCP zbavilo problému s HCR ManorCare, by se doufejme mělo vrátit k 1-3% růstu FFO a cena akcie snad k 6-8% růstu. Což není sice žádný zázrak, ale nám jde přeci hlavně o dividendu. A ta se v současné době pohybuje kolem hranice 5,5% hrubého ročně. Která bude doufejme opět každý rok navyšována, tak jak bylo zvykem u „staré“ HCP. Při současné roční dividendě $1,48 ročně vychází výplatní poměr na cca 75%, takže růstu nic nebrání.