Penzijní připojištění, vyplatí se?
Když jsem loni psal o stavebním spoření a vyšlo mi, že to není zrovna finanční produkt ke zbohatnutí, tak jsem si ještě stále říkal: „Však mám ještě to penzijní připojištění“. Ale když minulý týden vyšel na Měšci článek „Kolik loni vydělal váš fond? Penzijní připojištění zůstalo daleko za inflací„, tak mi zazvonilo v uších…
Rok 2016
Když se podíváme na zhodnocení peněz v roce 2016, tak ač to nebyla žádná velká sláva, tak při inflaci 0,7% to byl výsledek stále dost dobrý:
Jenže pak ČNB ukončila svou šílenost s držením koruny na fixním kurzu s Eurem, čímž okradla český národ o miliardy a uspala firmy, takže to teď budeme muset všichni horko-těžko dohánět několik let! Důsledky této zlodějiny můžeme vidět dnes a denně na každém kroku, téměř nulou nezaměstnaností, rostoucích cen v obchodech, rostoucích cen nemovitostí, atd., atd…
Rok 2017
Jenže loňský rok to už byla úplně jiná „písnička“:
Především se pořádně podívejte na první řádek! Inflace v roce 2017 byla ve výši 2,5%!!!
Výnosy penzijních fondů
Ač nebyly výnosy penzijních fondů v roce 2016 zrovna zářné, tak v roce 2017 šly ještě o dost níž. Nejlepší výnos 0,84% daleko zaostal za inflací! Osobně mám AXU, takže já loni přišel téměř o 2% vložených peněz… nic moc pohled, to Vám můžu říct… slovy klasika: „Myslím to upřímně.“
Co tedy dělat?
Obyčejní lidé nemají ten luxus, že si mohou natisknout tolik nových (ničím nekrytých) peněz, aby své bezhlavé utrácení mohli pokrýt… tak jako centrální banka. Takže co můžeme dělat? Naše jediná možnost jak přežít špatné časy je odkládat si část peněz v době hojnosti.
Ano jistě, tohle už jsme u nás slyšeli mockrát a ne zrovna od lidí, kterým by se dalo zrovna věřit. Jenže ač nerad, tak v tomhle musím dát Kalouskovi za pravdu. Ukládat si „něco stranou“ je bohužel jediná možnost jak přežít špatné časy. Věděli to už lidé ve starověku, středověku, ale i v časech před pár desetiletími.
JENŽE! „Proč bych se měl uskromňovat, když si můžu jednoduše půjčit… na cokoliv?!“ Tento blábol na nás útočí každý den ze všech stran. Problém je v tom, že dluhy se platit prostě musí, ať si Paroubek plácá co chce, obyčejní lidé své dluhy prostě zaplatit budou muset. My nemáme ten luxus velkých firem a států, že si prostě půjčíme jinde za stejný úrok nebo dokonce menší. Obyčejní lidé si vždy půjčují za úrok vyšší než ten předchozí a tím se více a více sami uvrtávají do nesplatitelného dluhu. Protože na rozdíl od státních dluhů, inflace pracuje proti obyčejným lidem, nikoliv pro ně! Což je základní a zásadní rozdíl!
DGI můj nový kamarád
Když jsem před pár roky „prozřel“ jak mě inflace každý rok okrádá, tak vyvstala otázka: „No jo, ale co s tím?“ Jakožto obyčejný pidi-človíček, ze zapadákova jako je ČR, co s tím mohu udělat? Nezbývalo než se podívat do zahraničí… přeci musí existovat způsob jak každý rok nepřijít o peníze? Guglil jsem několik týdnů a skládal dílky dohromady a stále na mne vyskakovala podivná tři písmenka: DGI.
Pro Ty co nás čtou pravidelně, tak jistě již ví, co DGI znamená, a proč jsem si ji tak oblíbil. Dividend Grow Investing = Dividendově Růstové Investování, totiž nejenže se snaží udržet hodnotu vložených peněz, ale též, a to především, dokáže zajistit pravidelný příjem.
Nechci Vás strašit, ale Vy jenž je Vám nyní mezi 15ti až 40ti roky, tak na státní důchod můžete téměř jistě zapomenout. A pokud nějaký dostanete, tak to bude almužna, z které nezaplatíte měsíční poplatky za bydlení, natož aby Vám něco zbylo na jídlo! Pokud nezačnete něco dělat dnes, tak Vás téměř určitě čekají ve stáří těžké časy.
A tím jsem se dostal k Dividendovým Aristokratům, Dividendovým Králům a Dividendovým Zombíkům.
Nic není jisté, jenže…
Ano jistě, investování je riziková věc, o tom žádná! Jenže když Vám inflace každý rok požere velkou část Vašich těžce vydělaných peněz, tak s tím prostě musíte začít něco dělat! Navíc když k tomu ještě přidáte experiment ČNB na českém národu, tak o to víc se pak musíte snažit, aby jste udrželi alespoň stejnou hodnotu vydělaných peněz.
Ano jistě, investování není pro každého, protože ne každý je ochoten hledat na své otázky/problém odpovědi… a Ti co se spokojí s krátkou (ale špatnou) odpovědí ve většině případů špatně končí, ale Ti co vydrží a prokoušou se složitostí svého problému, tak najdou odpověď, která jejich problém vyřeší.
Historie napoví
Ti co vytrvají v hledání a najdou správnou firmu, za správnou cenu, tak mají klidnou budoucnost zajištěnou. A to je přesně cesta DGI… Nejdříve je třeba investici (firmu) pořádně proklepnout, abychom věděli co a jak firma dělá, jak je na tom, co jí čeká v blízké i vzdálené budoucnosti, jaké má dluhy – jak je splácí, jaké měla výdělky v minulosti, jaké vedení očekává v letošním, popř. příštím roce, co dělá její konkurence – jak na ni moc tlačí, co marže – rostou/klesají, atd atd. … to je právě ta dlouhá, ale správná cesta!
Schválně, kolik z čtenářů předchozí odstavec nepřečetlo celý?
V dnešní uspěchané době si každý snaží najít nějakou zkratku a čeká, že bude mít hned všechno, pokud možno s minimem práce… bohužel takhle to nikdy nefungovalo a ani nikdy fungovat nebude… pokud tedy nevyhrajete ve Sportce, ale paní Štěstěna je vrtkavá a též nerozdá na potkání!
Takže kam?
Ale abych jen neteoretizoval, tak Vám předložím i jednu firmu, do které jsem vložil své těžce vydělané peníze… a tou je AT&T. T je Dividendový Aristokrat s 33 roky placení každoročně zvyšující dividendy. Opakuji : třicet tři let! Tedy i v době internetové bubliny (dot com bubliny) a finanční krize v letech 2008-2009 firma dividendu zvýšila.
Když se podíváte na historii ceny, tak ač jsou na grafu „kopce“, tak stále průměrovaná cena stále roste.
Ale to co mě zajímá více než cena je dividendový výnos! A ten při páteční (11.5.2018) ceně přesahuje 6%. Ano vidíte správně: šest procent! Tedy je celých 3,6% nad inflací! Ale to hlavní je, že AT&T svou dividendu každý rok zvýší. Jistě může se stát, že by ji nezvýšila, nebo snížila, anebo dokonce i zrušila úplně. Jenže u firem, které si za svou existenci vysloužili tituly jako: Dividendový Aristokrat, Dividendový Král a Dividendový Zombí, je pravděpodobnost velmi malá, protože tyto firmy se velmi snaží, aby si tento titul zachovaly.
Problém… kurz koruny… ne to není problém
Pro české investory je největším problémem při DGI investování pohyb kurzu koruny… především nyní po experimentu ČNB. Vidím to sám na svém portfóliu, kdy na dolarové ceně jsem jednotky procent v plus, ale po převodu zpět na Kč, při současném kurzu, bych byl několik procent mínus. Můj první nákup byl při kurzu téměř 26 Kč/USD, když jsme kolem 21 Kč/USD.
Jenže protože můj investiční horizont je 10, spíše 15 let, tak mě kurz koruny moc netrápí. Jistě, nikdo nemá rád červené čísla, ale v případě DGI jsou více než žádaná. Ne opravdu jsem se nezbláznil…
Proč mám rád červenou?
Co mě na DGI baví nejvíc jsou červená čísla, proč? Z jednoduchého důvodu… nakupuji levněji. Ano někteří si myslí, budou myslet, že jsem se zbláznil a vyhazuji peníze z okna… jenže opak je pravdou. Již B. Graham říkal, že časovat trh nelze a že daleko více peněz bylo ztraceno pokusy o nákup/prodej v ten „správný okamžik“, aby následně bylo zjištěno, že to byl omyl… A věřte mi, že nakupovat za draho a prodávat za levno NIKDY dělat nebudu! I v mém článku o hodnocení roku 2017 jsem psal, že ač jsem prodal (pěkná blbost), tak jsem prodal se ziskem, ač bohužel musím konstatovat, že kdybych neprodal, tak dnes jsem na tom o dost líp. Děkuji pane Graham, napříště už Vás budu poslouchat!
Ale zpět k červeným číslům…
Protože nikdo nemá křišťálovou kouli, ani neumí předvídat budoucnost, tak hádání kdy bude cena toho, či onoho, nejlevnější pro nákup, nejvyšší pro prodej, tak zbývají následující možnosti:
- nedělat nic = přicházet o peníze
- nakupovat když máte peníze a cena je nižší než původní nákup
- poohlédnout se jinde, když je cena vyšší než původní nákup
Závěr
A protože Dividendových Aristokratů, Dividendových Králů a Dividendový Zombíků je dostatek, tak se nebojím, že bych se někdy dostal do situace, abych neměl z čeho vybírat. Takže když cena spadne pod moji původní nákupní cenu, nebo nákupní průměr v případě více předchozích nákupů, tak se pro mě „červená“ mění v zelenou pro nákup. Ale v případě, že na mě v tabulce svítí samé „zelené“ čísla, tedy, že současné ceny jsou nad mojí původní nákupní cenou, tak to naopak znamená „červenou“ pro přikupování a měl bych se poohlédnout jinde.
To co je na DGI magické, je to, že i když jde cena dolů, pod moji původní nákupní cenu, tak dividenda zůstává stále stejná. Jen navíc přichází ještě bonus s možností přikoupení dalších kusů s vyšším výnosem, protože ač jde cena dolů, tak dividenda zůstává stále stejná. A to je právě to kouzlo dividend, čím je cena nižší, tím je výnos vyšší.
Levným nákupům/přikoupením třikrát zdar, zdar, zdar!
Super článek, penzijko mám, ale dávám nutné minimum v rámci diverzifikace.
Dekuji za komentar.
Nema cenu zde do uvahu zapocist i velikost statnihgo prispevku, ktere neni zanedbatelna?
Ano i ne.
Ano – pouze do maximalních 20 tisíc vkladu klienta ročně
NE – cokoliv nad to
A protože se tu zaobíráme investováním na dlouhou dobu a částkami o trošku vyššími, tak započítání almužny od státu na tento výnos má prakticky nulový vliv.
Navíc já radši počítám s tím co mám, než s tím co mi někdo jeden den dá a druhý den to můžu zrušit… což už jsme tu několikrát viděli, kdy ani Ústavní soud český národ nepodržel!
Takže ano, příspěvek od státu je hezká věc, ale dnes máme, zítra mít nemusíme…
No myslím, že by bylo fér napsat, že tabulky zhodnocení se týkají pouze starých smluv (už několik let je nelze založit) s garantovaným vkladem, tedy že zhodnocení nebude záporné. Proto ty fondy musí investovat velmi konzervativně, de facto jen do dluhopisů, vkladů a pokladničních poukázek.
Ale již několik let lze založit pouze nové smlouvy a u nich lze volit strategii investování. A teprve čas ukáže, jak dobře nebo špatně ty nové fondy zhodnocují. První pozitivní vlaštovky už některé fondy (investující do akcií) mají, ale zdaleka ne všechny.
Nic to ale nemění na tom, že je vhodnější investovat sám a to podle zásad DGI.
Ahoj Pavle,
díky za komentář a že jsi se k nám přidal.
Tabulka je z dostupných zdrojů, které pojišťovny samy vydávají.
Máš pravdu, že již nelze založit starý typ penzijka. Bohužel k nové verzi jsem výnosy nenašel.
Asi to nebude žádná sláva, když tyto údaje pojišťovny neukazují.
Krásný Vánoce a DGI zdar!
Jak píše Pavel, nové fondy, které mohou investovat i do akcií si vedou lépe. Rok 2018 byl obecně špatný, ale jinak takový Conseg – akciový vydělal od roku 2013 45 % což není špatné. Já to vidím u mě jako součást portfolia. Jsou to takové střípky – příspěvek, dále daňové odpočty, ale málokdo třeba ví, že díky naspořeným penězům může jít o 5 let dříve do předdůchodu (pozor ne to předčasného důchodu). Což je velmi zajímavé, a to z toho důvodu, že v tu chvíli, když se necháte vyplácet peníze z tohoto fondu po dobu 5 let před důchodem, tak máte status něco jako „důchodce“ a tzn. Pokud se rozhodnete nepracovat nemusíte platit zdravotní pojištění ani důchodové – stát ho za Vás platí a nijak Vás netrestá tím, že by Vám pak krátil důchod. Ono to se pak bavíme o několika tisících měsíčně, které za Vás stát platí, ale pozor, když se rozhodnete pracovat, tak klidně můžete, v tom nejste omezeni. Takže tohle je pro mě asi to nejzajímavější proč penzijko mám 🙂
Nejsem si jistý, zda v období předdůchodu za tebe stát platí i důchodové pojištění. Myslím, že ne a že roky strávené v předdůchodu se ti do do odpracovaných let nezapočítají.
Jo a je to Conseq a ne Conseg.
S tím předdůchodem je to hezky vysvětlené tady:
https://www.finance.cz/zpravy/finance/377463-pet-vyhod-a-nevyhod-predduchodu/
Ahoj Pavle, ano omluva za překlep je to Conseq.
V článku, na který si dal odkaz je, že se nemusí platit jak zdravotní tak důchodové pojištění. Ano doba se na důchod nezapočítává, ale většina lidí už v této době těch minimálních 35 let potřebných pro důchod má, takže to nemusí řešit. I když samozřejmě záleží na ročníku narození, protože mě se ještě započítává studium na vysoké a později narozeným již ne. Ale to bychom zabíhali do detailů.
Jen jsem chtěl ukázat, že kromě úlevy na dani a příspěvku se nabízí i jiné výhody, které můžou ušetřit nějakou korunu. Zajímavé je to např. v případě, když by člověk dělal na DPP (dohoda o provedení práce), můžeš jich mít několik. V tu chvíli platíš jen 15 % dan z příjmu. Ostatní platí stát a pro zaměstnavatele si tím daleko zajímavější (pokud nekoukám na věk :)).
V pohodě, já už mám na předdůchod zaměřenu svoji optiku a právě jsem si to nastudoval už dřív. Je pravda, že v té době většina lidí už bude mít těch 35 let započtených, ale chtěl jsem ukázat, že to zas taková supervýhodná věc není. Navíc stojí za zvážení si ještě nějakou tu dobu k započtení důchodu „pořídit“, ale to bych už zabíhal do detailů, musí se to řádně propočítat.
jasně Pavle, souhlas – supervýhodné to určitě není :), jak píšeš, jednak je to vždy o tom v jaké je člověk situaci. Navíc jak je zvykem u našeho státu, hodně se toho může v podmínkách změnit v budoucnu. Pro mě je penzijko jen malá část portfolia, mám diverzifikaci přes různé třídy aktiv a ted pracuji na akciové složce, což mě přivedlo i na tento web. tak hezkou neděli David