Pět sektorů, z kterých byste měli v roce 2023 vlastnit alespoň nějakou firmu – 5. část
Proč je důležité vlastnit akcie kvalitních firem? Inu, protože se vlastnictvím akcie(-í) určité firmy stáváte podílníkem jak na ziscích této firmy, tak i na ztrátách. A u ztrát nikdo nechce být. Nejlepší a nejsilnější firmy mají tendenci překonávat průměr trhu (Index S&P 500).
Vysoce kvalitní firmy v dlouhodobém horizontu přináší investorům daleko vyšší zisky než v případě, když se snažíte následovat nějaký „údajně“ rostoucí trend … nebo nějakým analytikem protlačovanou firmu, která nemá solidní základy.
Nejlepší firmy, jak říká Warren Buffett, mají kolem sebe „široký příkop“ (wide moat), který jim dovoluje držet konkurenci daleko za sebou. Taková firma je schopna produkovat vysoké výnosy pro své akcionáře po dlouhou dobu a ještě u toho investovat do svého rozvoje. To firmě zajistí nejen oblíbenost u investorů, ale také schopnost si držet konkurenci dál od těla i v nadcházejících letech.
Na konec roku 2022 jsme si pro Vás připravili sérii článků o firmách z pěti tržních sektorů, které by měly v příštím roce si své příkopy udržet široké a zároveň i investovat do svého podniká pro budoucnost.
Technology
Microsoft Corporation (MSFT)
- Tržní kapitalizace: 1820 miliard dolarů
- Dividendový výnos: 1,1 %
- Založena: 1975
- Q3 2022 – EPS 2,2 dolarů / Tržby: 49,4 miliardy dolarů
- Q4 2022 – EPS 2,23 dolarů / Tržby: 51,8 miliardy dolarů
- Q1 2023 – EPS 2,35 dolarů / Tržby: 50,1 miliardy dolarů
Společnost vyvíjí, licencuje a podporuje software, služby a zařízení po celém světě. Firma funguje ve třech segmentech: Productivity and Business Processes (nabízí Office, Exchange, SharePoint, Microsoft Teams, Office 365 Security and Compliance, Microsoft Viva, Skype pro firmy, Skype, Outlook.com, OneDrive, LinkedIn, Dynamics 365 a sady cloudových a lokálních podnikových řešení), Intelligent Cloud (licencuje MSSQL, Windows Servery, Visual Studio, System Center a související přístupové licence pro klienty, GitHub, Azure, ale také podnikovou podporu, poradenství společnosti Microsoft a profesionální služby) a More Personal Computing (licencuje výrobcům vybavení Windows -OEM prodejci – vyvíjí a prodává Surface, počítače a jejich příslušenství, tablety, herní Xbox konzole, jejich příslušenství a hry a mnoho dalších zařízení).
Firma nedávno oznámila akvizici firmy Activision Blizzard (ATVI) v hodnotě 69 miliard dolarů za což ji firma Sony (SONY) žene před soud, protože se domnívá, že by to poškodilo hráče PlayStation a Nintenda (NTDOY). Pokud k akvizici nedojde, tak by to mohlo poškodit budoucí růst, ovšem na druhou stranu Microsoft v posledních letech ukázal, že dokáže vcelku dobře růst i mimo herní průmysl. Zablokování akvizice tak bude znamenat menší růst příjmů z reklamy u hráčů, což je ale stejně jen malá část příjmů firmy – daleko více generuje z firemního segmentu.
Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Limited (TSM)
- Tržní kapitalizace: 388 miliard dolarů
- Dividendový výnos: 2,3 %
- Založena: 1987
- Q1 2022 – EPS 1,4 dolarů / Tržby: 17,5 miliardy dolarů
- Q2 2022 – EPS 1,5 dolarů / Tržby: 18,1 miliardy dolarů
- Q3 2022 – EPS 1,79 dolarů / Tržby: 20,2 miliardy dolarů
Jedná se o největší firmu na světě, která vyrábí, testuje a prodává integrované obvody a další polovodičová zařízení na Tchaj-wanu, v Číně, Evropě, Středním východě, Africe, Japonsku a Spojených státech. Dále poskytuje doplňkové procesy výroby křemíkových plátů pro výrobu polovodičů a pamětí. Nabízí též zákaznickou podporu, správu účtů a inženýrské služby a také vyrábí masky. Produkty firmy najdete v mobilních zařízení, počítačích, v automobilech a IoT (internetu věcí).
Důvod pro pokles ceny v letošním roce je třeba hledat v Číně a jejich snahách o omezování svobody na Tchaj-wanu a ohrožování vod kolem ostrova. Dále ve vzduchu visí možný zákaz vývozu čipů do Číny a Ruska. To by znamenalo výrazný dopad na prodejní objemy firmy. I přes tyto hrozby se firmě daří navyšovat marže a to i přes inflační tlaky jak na vstupní suroviny, tak i mzdové náklady.
Firma již oznámila výstavbu nové továrny v USA, což by na marže vliv mít mohlo, protože především mzdy jsou v USA podstatně vyšší než na Tchaj-wanu. Továrna však nebude funkční minimálně do roku 2024, ale náklady na výstavbu se promítnou již do výsledků za rok 2023. I přes vysoce nákladově náročné roky vedení i analytici očekávají velmi slušný růst v nadcházejících letech … navíc, když výrobky firmy představují více jak 53 % trhu polovodičů.
ASML Holding N.V. (ASML)
- Tržní kapitalizace: 230 miliard dolarů
- Dividendový výnos: 0,9 %
- Založena: 1984
- Q1 2022 – EPS 1,73 euro / Tržby: 3,5 miliardy euro
- Q2 2022 – EPS 3,54 euro / Tržby: 5,4 miliardy euro
- Q3 2022 – EPS 4,29 euro / Tržby: 5,8 miliardy euro
Společnost vyvíjí, vyrábí, prodává a servisuje systémy a zařízení pro polovodičovou litografii, metrologii a souvisejících systémů. Dodává ultrafialové litografické systémy a systémy pro mokrou i suchou litografii pro výrobu různých polovodičů. Ale nabízí též metrologické a inspekční systémy pro měření kvality waferů. Dále též nabízí softwarová řešení pro aplikace, které vylepšují litografický systém.
Bez výrobků a softwaru této firmy by mnoho jiných firem nebylo schopno vyrábět své výrobky, protože je to jedna z hlavních firem, která dokáže vyrobit a dodat stroje, které z křemíkového waferu dokáže „udělat“ funkční čip.
Cisco Systems, Inc. (CSCO)
- Tržní kapitalizace: 195 miliard dolarů
- Dividendový výnos: 3,2 %
- Založena: 1984
- Q3 2022 – EPS 0,87 dolarů / Tržby: 12,8 miliardy dolarů
- Q4 2022 – EPS 0,83 dolarů / Tržby: 13,1 miliardy dolarů
- Q1 2023 – EPS 0,86 dolarů / Tržby: 13,6 miliardy dolarů
Společnost navrhuje, vyrábí a prodává síťová zařízení pro internetové použití a produkty související s komunikačními a informačními technologiemi. Své produkty firmy nabízí a dodává soukromým osobám, firmám a vládním agenturám po celém světě.
Výrobky firmy najdete ve všech zařízeních, která se používají v jakémkoliv spojení dvou nebo více zařízení, která potřebují jakkoliv komunikovat mezi sebou – tedy jakékoliv směrovače, routery, mobilní sítě, datová centra, wifi, přístupové body, cloudové služby a úložiště, virtualizace a správa – tam všude má firmy své výrobky.
Dále je firma velmi aktivní v softwaru pro síťová zařízení a správu, vlastní mnoho patentů nejen pro síťový provoz, ale dnes se vysoce soustředí na 5G technologie a Internet věcí (IoT).
Texas Instruments Incorporated (TXN)
- Tržní kapitalizace: 153 miliard dolarů
- Dividendový výnos: 2,9 %
- Založena: 1930
- Q1 2022 – EPS 2,42 dolarů / Tržby: 4,9 miliardy dolarů
- Q2 2022 – EPS 2,52 dolarů / Tržby: 5,2 miliardy dolarů
- Q3 2022 – EPS 2,56 dolarů / Tržby: 5,2 miliardy dolarů
Společnost navrhuje, vyrábí a prodává polovodiče a výrobcům elektroniky po celém světě. Firma funguje ve dvou segmentech: Analog (nabízí energetické produkty pro řízení požadavků na napájení na různých úrovních pomocí řešení pro správu baterií, DC/DC regulátorů a převodníků, výkonových spínačů, osvětlovacích produktů, produkty pro snímání, úpravu a měření signálů, přenos, konverzi, zpracování a řízení, zesilovače, převodníky a mnoho dalšího) a Embedded Processing (nabízí mikrokontroléry, signálové a aplikační procesory, tyto produkty mají uplatnění v průmyslu, automobilech, osobní, komunikační, či podnikové elektronice).
Společnost prodává své produkty jak přímým prodejem, tak přes distributory, ale také prostřednictvím svého vlastního elektronického obchodu.
Intel Corporation (INTC)
- Tržní kapitalizace: 110 miliard dolarů
- Dividendový výnos: 5,4 %
- Založena: 1968
- Q1 2022 – EPS 0,87 dolarů / Tržby: 18,4 miliardy dolarů
- Q2 2022 – EPS 0,29 dolarů / Tržby: 15,3 miliardy dolarů
- Q3 2022 – EPS 0,52 dolarů / Tržby: 15,3 miliardy dolarů
Z pohledu tržeb druhá největší firma světa, která navrhuje, vyvíjí a vyrábí čipy pro celý svět. Společnost zná mnoho uživatelů jen pro jejich procesory, jenže Intel toho dělá mnohem, mnohem více.
Firma funguje v šesti segmentech: CCG (navrhuje a vyvíjí Centrální Procesorové Jednotky, čipové sady, paměti, úložné produkty pro koncové uživatele), DCAI (navrhuje, vyvíjí Centrální Procesorové Jednotky [Xeon] a systémy pro datová centra a to jak pro maloobchodní, tak průmyslové použití a také se zaměřuje na vývoj systému s umělou inteligencí), NEX (navrhuje a vyvíjí síťová zařízení), AXG (navrhuje a vyvíjí akcelerátory, grafické karty, jak pro koncové uživatele, tak i pro firmy, vládní agentury a datová centra), Foundery (funguje téměř nezávisle na ostatních a zabývá se výrobou čipů jako takových, tedy od výroby křemíkového ingotu až po výrobu vlastního čipu), mobileye (zabývá se vývojem a výrobou asistenčních a samořídících řízení pro automobily, strojovým učením a IoT zařízeními).
Nechci a nemohu říct, že firmy, které jsem v tomto krátkém pětidílném miniseriálu uvedl investorům, v příštím roce zajistí vysoké výnosy – to nedokážu odhadnou, bohužel moje křišťálová gula je stále v opravně a nedaří se jim sehnat potřebné časové krystaly.
Ale jsou to firmy, které fungují v sektorech, které jsou buď defenzivní nebo v letošním roce 2022 dostaly od investorů dost „na frak“ – jejich ceny výrazně klesla, mnohdy více než o kolik firmám klesly zisky nebo snížily výhled na příští rok – prostě klasicky Pan Trh to opět přehnal. Což by mohlo znamenat, že v příštím roce by se ceny měly vrátit alespoň ke svým dlouholetým průměrům.
Ne každá firma z tohoto seznamu je dnes za cenu vhodnou k nákupu, ale všechny by měly těžit z ekonomických trendů v příštím roce.