Peter Lynch a nikové investování
Peter Lynch
Peter Lynch je znám jako nejúspěšnější investor, který kdy vedl investiční fond. Po dobu 13 let, od roku 1977 do roku 1990, spravoval fond Fidelity Magellan. Za dobu jeho vedení, každý investovaný 1 US dolar na počátku období, znamenal výnos po 13 letech neuvěřitelných 28 US dolarů! Po opuštění fondu se již Lynch profesionálně investování nevěnoval a spravoval pouze rodinný fond. Sám je autorem několika populárních knih Learn to Earn, Beating the Street, a hlavně bestselleru One Up On Wall Street, kde popisuje svůj způsob vybírání akcií a roztřídění akcií do 6 skupin. Zajímavé je zejména označení pro akcie s vysokým ziskem a určitou konkurenční výhodou, které Lynch nazýval „Niche stocks“ neboli nikové akcie. Jako dobrý příklad uváděl, že bude raději vlastnit štěrkovnu v Brooklynu, která je jediná v dané oblasti než podnik potýkající se s vysokou konkurencí trhu. Dalším oblíbeným výrazem Petera Lynche byl tzv. bagger. Označoval jím akcie, které dosáhly několikanásobného zhodnocení např. 3-bagger, 10-bagger atd.
Dvě základní kritéria při výběru akcií:
- Investujte do společností, kterým rozumíte a používáte jejich výrobky nebo služby
- Vámi vybrané společnosti musí mít silnou finanční rozvahu.
Mnoho lidí se řídí bodem 1, ale zapomíná na bod 2. Lynchův výběr akcií je závislý na několika podmínkách, které firma musí splňovat. Čím více jeho podmínek daná společnost splňuje, tím lépe.
Lynch rozděluje společnosti do 6 skupin:
- slow growers
- stalwards
- fast growers
- cyclicals
- turnarounds
- asset playes.
1. Skupinu nazývá „slow growers,“
Obvykle velké nepopulární společnosti, které dříve byly v rychle rostoucích odvětví a postupem času se z nich staly pomalu rostoucí firmy. Typickým příkladem je sektor Utilit neboli sektor veřejných služeb, které bylo rychle rostoucí odvětví 50. let 20. století a později se stalo odvětvím s pomalým růstem. Jako příklad můžeme uvést společnost Duke Energy Corporation (DUK), pomalu rostoucí společnost, která vyplácí pravidelně dividendu s vysokým dividendovým poměrem a pravidelně ji navyšuje. Signálem pro prodej tohoto typu akcií je, pokud společnost začne snižovat procentuální nárůst dividend, anebo přeruší jejich vyplácení.
2. skupinu Lynch označuje jako „stalwarts.“
Lze ji charakterizovat jako velké stabilní společnosti, rostoucí rychleji než slow growers. Růst se pohybuje standardně okolo 10 % ročně po dlouhou dobu. Jsou to např. společnosti Coca Cola (KO), Bristol Myers (BMY), Procter & Gamble (PG) apod. Dané společnosti se ještě více stávají hodnotnějšími v období krizí, protože jsou více odolné proti výkyvům trhu. Nebezpečí a doporučení prodat připadá v případě, kdy daná společnost má výrazně vyšší poměr P/E než je průměr odvětví, pak hrozí, že je akcie příliš nadhodnocená a její cena se propadne.
3. kategorií jsou „fast growers.“
Lynchova oblíbená kategorie. Jsou to rychle rostoucí společnosti s udržitelným tempem růstu okolo 20 % ročně. Dané společnosti musí splňovat určitá kritéria, která splňují podmínky pro růst. Jsou to obvykle menší společnosti, které mají potenciál pronikat na další trhy, plně se rozvíjet a mít nějakou konkurenční výhodu tzv. niku. Fast growers jsou v portfoliu důležité, protože právě ty mohou přinést několikanásobná zhodnocení. Jako příklad z minulosti můžeme dát společnost Wal-Mart (WMT). Pokud byste ji nakoupili, když měla pouze pár poboček a než plně expandovala, měli byste dnes obrovské jmění. Z fast groweru se může časem stát stalward nebo slow grower. Proto pokud začne růst výrazně zpomalovat, Lynch doporučuje její prodej.
4. Kategorie „cyclicals,“ neboli cyklické společnosti.
Jsou to společnosti, pro které jsou typické hospodářské cykly. Prudké růsty střídají prudké propady. Za příklad lze uvádět automobilový průmysl např. automobilka Ford Motor Company (F), kde můžeme vidět několik roků růstu následovaných několika lety silného propadu. Lynch nakupoval akcie společností v období propadu a prodával v období rozpínání. Investor musí správně odhadnout, kdy společnost dosahuje dna a kdy vrcholu. Při nákupu v období propadu musí investor vybrat společnost, aby skutečně přežila „špatné období,“ to vyžaduje studovat rozvahu, výkaz zisku a ztráty společnosti. Zajímavé je sledovat ukazatel cash per share neboli kolik hotovosti má společnost na akcii. Pokud je hodnota uspokojivá, Lynch považuje investici za bezpečnou.
5.„Turnarounds,“ společnosti, u kterých se očekává oživení.
Jsou to společnosti, které se ocitly na vrcholu, z něho spadly až na pokraj a čeká se, že se znova dostanou zpět na vrchol. Investice do turnarounds je vysoce riziková, ale může vynést vysoké výnosy. Oživení však většinou nepřijde, tedy nekupovat tyto akcie!
6. Poslední skupina jsou „asset playes,“ společnosti prodávající se pod hodnotou svých aktiv.
Jedná se často o kvalitní společnosti, které se díky krizi odvětví svezly na špatné vlně a prodávají se na trhu pod účetní hodnotou aktiv. Tento typ akcií můžeme najít v jakékoliv době několik a v období propadů trhu se příležitost najít nějaký vhodný asset playes zvětšuje.
Příklady investic Petra Lynche
Lynch našel skvělé investice např. v pohřebních službách, kde nakoupil akcie společnosti Service Corporation International16 (SCI), která postupně ovládla desítky krematorií a hřbitovů. Lynchovou skvělou investicí v oblasti odpadů se stala společnost Waste Management (WM). Lynch preferoval i investice do firem, jejichž výrobky lidé potřebovali k běžnému životu. Důležitým znakem pro výběr akcií bylo, pokud vrcholní manažeři nakupovali vlastní akcie. Pokud nějaký vrcholný manažer společnosti nakoupil akcie, nehrozilo podle Lynche, že společnost do půl roku zbankrotuje. Zpětný odkup akcií Lynch považuje za další důležitý znak, jak odměnit akcionáře.
Doporučení
Lynch doporučuje 2 období, kdy je dobré nakupovat akcie. První je období konce kalendářního roku říjen až prosinec, kdy obvykle ceny akcií klesají z důvodu, že instituce prodávají své akcie. Druhé období je v době krizí a náhlých propadů, kdy panika investorů srazí trh na kolena a zlevní i akcie kvalitních firem. Prodej akcií Lynch doporučuje, pokud se zhoršují fundamenty společnosti, kterou vlastníme, nebo pokud společnost nesplnila naše očekávání růstu. Zde však Lynch doporučuje trpělivost, protože mnoho jeho investic se začalo vyplácet až ve 3. roce držení, proto doporučuje držení akcií minimálně po dobu 3 let.
Výběr akcií dle zásad Petera Lynche:
- Společnost dosahuje vysoké hodnoty volného free cash flow od 10 % výše,
- Zásoby společnosti nesmí růst rychleji než tržby,
- Vysoký růst zisku (20-25 %) a tržeb společnosti,
- Vysoké vyplácené dividendy,
- Nízká zadluženost společnosti – vysoký poměr vlastního kapitálu k bankovním úvěrům,
- Poměr mezi cenou akcie a zisky na akcii (P/E) a růstem zisku G by neměl být vyšší než PEG ≤ 0,5. Nízké PEG je nástrojem pro selekci „GARP“ akcií. GARP je zkratka pro „growth at reasonable price“ neboli „růst za rozumnou cenu“. Čím nižší je PEG poměr, tím relativně levnější je akcie vzhledem k růstu zisku.
- Společnost by měla mít jasný a srozumitelný výrobek, po kterém je poptávka.
- Podniky, které nakupují své vlastní akcie, jsou dobrou volbou.
- Kupte společnost, kterou zvládne vést jakýkoliv idiot, protože dříve či později ji nějaký idiot povede.