Philip Morris kupuje firmu Swedish Match AB
Že se chtějí spojit dvě z největších kuřáckých firem světa největší kuřácké firmy světa zpět v jednu se vedly rozhovory o prázdninách v roce 2019, ale z transakce nakonec sešlo. O to větší překvapení je zpráva z tohoto týdne, že společnosti Philip Morris (NYSE:PM) a švédský tabákový gigant Swedish Match AB (OTCPK:SWMAY) spolu jednají o možném převzetí (zde a zde), aby o tři dny později bylo oznámeno, že uzavřely dohodu o akvizici (zde a zde).
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-tech) jiných lidí, tak prosím tento článek ani nečtěte, děkuji za pochopení.
Pro investory, kteří se o tabákový sektor do teď příliš nezajímali, jsme na IG webu v roce 2019 vydali velké srovnání tabákových firem (první část a druhá část). Doporučuji začít tam, jakožto úvod do sektoru nebo jen pro oživení znalostí.
Philip Morris International (PM)
Společnost snad není třeba dlouze představovat, tak jen ve zkratce. Firma byla v roce 2008 odštěpena od společnosti Altria (MO) a je pověřena výrobou a distribucí produktů společnosti Altria mimo USA. Tato distribuce zahrnuje mimořádně cennou značku cigaret Marlboro.
Společnost má sídlo v USA, ale její provozní sídlo je ve Švýcarsku. Společnost vyrábí a prodává cigarety, bezdýmný tabák a další produkty mimo USA a v USA nemá žádné prodeje. Působí na více jak 175 trzích světa a velmi často je to společností největším nebo druhým největším podílem na tamním trhu.
V posledních letech se společnosti orientuje na „bezdýmnou či bezkouřovou“ budoucnost … dnes není asi nikdo, ať už kuřák nebo nekuřák, kdo by neznal IQOS (I quit ordinary smoking = přestal jsem obyčejně kouřit). Hlavní výhodou „zahřívaných tabákových zařízení“ je, že tabák nespalují, ale jak napovídá název, tak ho pouze zahřívají. Tabák se zahřívá, nikoliv spaluje, na nižší teplotu, čímž vzniká aerosol, nikoliv kouřové zplodiny. Výsledkem je, že kuřák vdechuje podstatně i když o tom se stále vedou diskuse a výzkumy méně nebezpečných látek, ale nikotinu, hlavní to složky proč lidé kouří, stále stejně.
Swedish Match AB (OTCPK:SWMAY)
Naopak o švédské společnosti jste asi nikdy neslyšeli, přitom její historie sahá až do roku 1868. Nejdříve soukromá firma, od roku 1915 byla znárodněna a přeměněna na státní společnost a v roce 1992 vstoupila firma na burzu, jakožto firma vyrábějící zápalky a zapalovače.
Jak již název napovídá, tak je to švédská nadnárodní tabáková společnost. Hlavním výrobkem je Snus, což je varianta šňupacího tabáku, který se ve Švédsku používá již od 18. století. Zajímavostí je, že Snus je zakázaný ve všech státech Evropské unie, kromě Švédska, ale je též dostupný v Norsku a Švýcarsku (které nejsou součástí EU).
Dále firma vyrábí nikotinové sáčky, vlhčený šňupací tabák, beztabákové a beznikotinové sáčky, žvýkací tabák, doutníky, zápalky a zapalovače.
V roce 2021 firma vyčlenila klasické cigaretové (hořlavé) výrobky do samostatného podniku, čímž se stala zcela „nekuřáckou“ firmou.
Akvizice
Akvizice je dalším krokem firmy Philip Morris k bezdýmné budoucnosti. Pro společnost je to stále nejrychleji rostoucí část – sektor nikotinových sáčků v roce 2021 vykázal obrovské nárůsty prodejů a to jak v US, tak i celosvětově.
Navíc, kromě velkého růstu, je to i sektor s velkými maržemi a tedy s vysokou profitabilitou, což v konečném důsledku firmě přináší obrovské FCF.
Pokud vše půjde, tak jak si to vedení obou firem plánuje, tak by akvizice měla být uzavřena v Q4 2022. To by znamenalo, že výsledky spojení se ukáží hned ve výsledcích za Q1 2023.
Jak ukazuje následující obrázek, tak vedení firmy Philip Morris očekává velké synergie nákladů, růst marží a především pak okamžitý vliv na růst zisku na akcii.
Společnost Philip Morris za akcie firmy Swedish Match zaplatí SKR106 (cca 10,57 dolarů), což je 39 % premium k zavírací ceně z 9. května. Celková hodnota transakce by měla být ve výši asi 16 miliard dolarů.
Z finančního hlediska bude akvizice financována pomocí bankovního financování a novým dluhem. To není dobrá zpráva. Nejen proto, že vedení firmy Philip Morris se v posledních letech snažilo o snížení zadlužení společnosti, ale především proto, že FED začal zvyšovat základní úrokovou sazbu. Takže firma si již nebudu moci půjčit za téměř nulový úrok. To bude v výsledku znamenat nárůst úrokových nákladů o stovky milionů dolarů. Na druhou stranu, až se výsledky spojení promítnou do výsledků, tak bude mít vedení podstatně více FCF na snižování dluhu.
Co je ovšem špatnou zprávou pro současné držitele akcií firmy Philip Morris, že vedení oznámilo, že kvůli akvizici ruší program zpětného odkupu akcií. To měl být jeden z hlavních katalyzátorů budoucího růstu EPS.
Pozitivní zprávou je, že vedení jasně deklarovalo zachování výplaty dividendy a udržení výplatního poměru pod 75% FCF. Přičemž dle středu odhadů vedení pro rok 2022 vychází výplatní poměr na více jak 85%.
Proč klesla cena akcií firmy Altria (MO)
Ihned po oznámení akvizice propadla cena akcií firmy Altria o téměř 6 %, proč?
Protože jde vlastně o opětovný vstup firmy Philip Morris na americký trh – bez účasti firmy Altria. V roce 2019 se očekávalo opětovné spojení firem Philip Morris a Altria, což by umožnilo firmě Altria uvést na americký trh IQOS, ale jak víme k tomu nakonec nedošlo.
Společnost Philip Morris se tak díky této akvizici na americký vrací oklikou a to pomocí nikotinových sáčků a žvýkacího tabáku.
To zcela určitě sníží zastoupení firmy Altria na americkém trhu.
Závěr
Akvizice je rázný krok firmy Philip Morris v plánech na bezdýmnou budoucnost poté, co nevyšel pokus o opětovné spojení s firmou Altria.
Akvizice švédské firmy Swedish Match, která má globální zastoupení, ale především má zastoupení na americkém trhu. Pro firmu Philip Morris je to vlastně takový návrat domů, i když s menší oklikou.
Výnosy akcionářů v roce 2022 budou sníženy a to z důvodů dodatečných nákladů na akvizici, s kterými vedení v odhadech pro rok 2022 nepočítalo, zrušeného programu zpětných odkupů a navýšeními úrokovými náklady.
Rok 2023 by ovšem měl být rokem oživení a to ve všech ohledech.
„Že se chtějí spojit dvě největší kuřácké firmy světa zpět v jednu se vedly rozhovory o prázdninách v roce 2019.
Celkem běžný omyl, na který věří dost lidí . PM a Altria nejsou největší.“
Největší firma světa je nepřekvapivě čínská CNTC. 3x větší revenue než PM. Není divu, mají monopol na trh s 1,4 miliardy lidí. Čína je také největší pěstitel a spotřebitel tabáku na světě. Třetina kuřáků na planetě je z Číny a zákazník CNTC. Druhá největší firma je British American Tobacco, třetí je Philip Morris a čtvrtý Imperial Brands. Imperial má také jedno prvenství a to je zastoupení v největším počtu zemí ze všech tabákových firem. Altria je až šestá za Japan Tobacco, byť jsou velice blízko a Japan Tobacco je jako jediný v mnohaletém úpadku.
Většina lidí porovnává podle market cap, ale to není rozhodující ani spolehlivý ukazatel pro velikost firmy. Např. Imperial má PE 7 a má tak v market cap nevýhodu oproti PM s PE 17. I podle market cap je největší PM a druhý British American Tobacco. Protože PM se obchoduje o 50% vyšší PE, než BTI. Pro velikost je lepší používat revenue, tak jako to dělá Forbes s jeho Forbes 500 seznamem.
Děkuji za shrnutí. Opravím to na: „dvě z největších kuřáckých firem světa“