Phillip Morris ČR: tabáková akcie s 8,8% návratností
Phillip Morris je podle některých nejlepší tabáková společnost na světě. A protože jsme v ČR, zaměříme se na její českou dceru, Phillip Morris ČR. Nejprve si povíme, co na investování do tabákových společností jednou řekl Warren Buffett, prohlédneme si historický vývoj spotřeby cigaret, a poté se zaměříme na finanční výsledky PMI ČR.
Co na sektor tabákového průmyslu říká Warren Buffett? V roce 1987 pronesl svá slavná slova: „Řeknu Vám proč mám rád cigaretový byznys. Výroba stojí penny, prodává se za dolar. Vytváří závislost. A je tu fantastická loajalita ke značce.“ Buffett tohoto přímého vyjádření snad později litoval, protože mnozí si ho spojili s investováním do destrukce zdraví. Sám později tabákové investice již nevlastnil. Prohlásil: „Jsem dostatečně bohatý na to, abych nemusel vlastnit tabákovou společnost a vypořádávat se s následky veřejného vlastnictví.“
Tabákový byznys s sebou nese společenské stigma. Samozřejmě můžeme nalézt také argumenty, že poptávka po cigaretách jednoduše existuje, a že pokud se nebudou vyrábět a prodávat legálně, tak si je lidé budou vyrábět různými způsoby, což je možná ještě zdraví škodlivější, nebo že se Phillip Morris či ostatní společnosti snaží postupně kuřáky navádět na ne tak škodlivé produkty atd. To jsou různé postoje a nechám na Vás, abyste se rozhodli, jaká perspektiva rezonuje s Vaším postojem.
Historický vývoj spotřeby cigaret
Níže máme graf z webu ourworldindata.org, který velmi přehledně popisuje vývoj kouření na světě. Přidal jsem tam data i za Českou republiku. Data jsou od roku 1875 do roku 2015, přičemž data pro Českou republiku existují pouze od roku 1975. Jde o počet prodaných cigaret na jednoho člověka za den. Můžeme si všimnout, že vrchol spotřeby byl ve Spojených Státech v 60. letech a zhruba o 10 let později také v západní Evropě a Japonsku. Data za ČR ukazují stagnující trend mezi rokem 1975 a 2006, přičemž od roku 2007 vidíme výrazný pokles a nyní se Česká republika nachází v sousedství Japonska a Německa, co se prodejů na jednoho dospělého týče. Pokles prodejů o zhruba 1 % ročně byl globálně kompenzován růstem marží také zhruba o jedno procento ročně, tedy také proto byly tabákové společnosti jedny z nejprofitabilnějších podniků za posledních 50 let. Navíc, asi těžko si dnes založíte svou novou cigaretovou společnost, protože je velmi těžké soupeřit s existujícími značkami. Na grafu tu máme rozvinuté země, nicméně pokud bychom se podívali po celém světě, tak najdeme jen velmi málo států, kde spotřeba cigaret roste.
Představení Philip Morris ČR
Zaměřme se nyní na českou společnost Phillip Morris ČR, která působí na tabákovém trhu a která má v České republice přibližně 40% tržní podíl. Phillip Morris ČR je dceřiná společnost, která je prakticky ovládaná a kontrolovaná globální společnosti Phillip Morris International. Na Pražské burze můžete obchodovat právě akcie této dceřiné společnosti, tedy Váš zisk souvisí s úspěchem Phillip Morris v ČR a na Slovensku. Proč na Slovensku? Protože Phillip Morris ČR vlastní také 99% podíl společnosti Phillip Morris Slovakia. Produkty společnosti můžeme rozdělit do tří skupin, jak vidíme zde na snímku.
Zdroj: Pololetní zpráva Phillip Morris ČR a Philip Morris International Investor Presentation.
Začněme cigaretami: to jsou lokální značky Petra Klasik, SPARTA a Start by Chersterfield. Dále společnost prodává globální značky, které Phillip Morris vlastní: Marlboro, to je největší značka cigaret na světě, L&M, Phillip Morris či Chesterfield. Třetí kategorie jsou moderní bezdýmné tabákové produkty IQOS a náplně HEETS, kdy tabák není spalován, ale pouze zahříván. Vpravo na grafu můžeme vidět globální růst produktů IQOS, za poslední dva roky se počet uživatelů prakticky zdvojnásobil. Marketing společnosti klade důraz na podporu přechodu kuřáků klasických cigaret na bezdýmné produkty, které patrně nejsou tak zdraví škodlivé. Pochopitelně jsou škodlivé, ale ne tolik. Marže zahřívaného tabáku jsou obecně globálně vyšší než marže na elektronických cigaretách, pro Phillip Morris jde o zajímavý byznys.
Finance společnosti
Podívejme se nyní na finance Phillip Morris ČR, tedy jsme opět u české dcery. Na snímku níže vidíme výsledky společnosti. Tržby, již po očištění DPH a spotřební daně, dlouhodobě rostou, hrubá marže vypadá, že se dlouhodobě pohybuje okolo 50 %. Hrubá marže je rozdílem tržeb a nákladů na prodané zboží. Provozní zisk byl od roku 2017 někde mezi 4 a 5 miliardami korun. Úroky z dluhu jsou zanedbatelné, protože společnost nemá prakticky žádný dlouhodobý úročený dluh. Nízké zadlužení je jistě pozitivem. Daň z příjmu byla přibližně miliarda, tedy čistý zisk pro akcionáře je někde mezi 3 a 4 miliardami korun ročně.
Aktuální návratnost na základě těchto jednoduchých, nicméně, dost možná celkem přesných čísel, činí 8,8 % ročně. Pokud předpokládáme, že provozní zisk bude dlouhodobě stabilní, 8,8 % je roční návratnost, kterou můžeme očekávat také do budoucna, zvláště pokud přemýšlíme tím směrem, že pokles v konzumaci cigaret bude vyvažován prodejem zahřívaného tabáku. Z toho investor získá patrně někde mezi 75 a 100 % na dividendách. Pokud věříme v postupný pokles spotřeby produktů spojených s tabákem a v konstantní či dokonce klesající marže, dlouhodobá návratnost bude nižší, a pokud budou zisky dlouhodobě klesat, akcie je spíše anuitou, kdy se terminální hodnota pomalu blíží nule. Opět tedy záleží, jak vidíme budoucnost.
Závěr
Jaký je můj pohled na investování do tabákových společnosti? Z pohledu předmětu podnikání to není sektor, který bych nějak vyhledával, není pro mě přitažlivý. Z pohledu finanční návratnost, aktuálně Phillip Morris ČR nabízí 8-9 % ročně, což je možná o kousek více než Phillip Morris International. Ovšem dlouhodobě jsem schopen nacházet společnosti s vyšší aktuální návratností a zajímavější budoucností. Mezi rizika patří dlouhodobý trend poklesu spotřeby cigaret (cca o 1 % ročně), růst daňového zatížení tabákových produktů (spotřební daň z tabáku se dlouhodobě zvyšuje), padělání tabákových produktů (značka Marlboro je nejpadělanější značkou na světě) a dále např. možný příchod nových konkurenčních produktů, protože Phillip Morris působí v konkurenčním prostředí.
Autor: Ing. Jindřich Pokora, M.A.
Autor je soukromý investor, své investování sdílí v projektu Rozumný investor pomocí YouTube kanálu a Portálu rozumného investora.
Tabák se možná nejeví nějak extra atraktivně, když máme za sebou léta, kdy technologické společnosti typu Apple rostly za rok i o 100%(rok 2019). Ale co se týče celého tabákového odvětví, troufám si tvrdit, že je to možná nejlepší veřejně obchodovaná tabáková firma na světě, její fundamenty jsou silný, nízký zadlužení, tudíž úrokové náklady neukrajují ze zisku akcionářům, potažmo dividend. Kdo koupil akcii v roce 2008 v dolíku za 4 000 Kč, tak dodnes inkasoval něco kolem 1 600 %, což je hodně příjemný zhodnocení. CAGR by to odpovídalo téměř 25%. Jenom čistý zisk vzrostl od roku 2015 do 2020 téměř na 2-násobek. Stejně tak cena akcie z 10 000 Kč. Takže….si myslím, že tato akcie splňuje na základě analýzy finančního zdraví společnosti a analýzy ceny akcie mnoho atributů a je třeba počítat se všemi 4 proměnnými. Růst ceny akcie, výplata dividendy, růst dividendy a reinvestování dividendy. Tyto 4 proměnné nám dají slušný synergický efekt samozřejmě v dlouhodobém horizontu. Ano, daně rostou, ale ceny cigaret se zvyšují také, stejně tak přechod na zdravější varianty, kde je nižší daňové zatížení. Když PM ČR porovnáme s jinými tabákovými společnostmi, včetně své matky, tak z toho vchází nejlíp, má nejnižší dluhové zatížení a silnou profit margin, ROE, ROA(ROTC), free cash flow atd. Pěkný den