Podílový fond: Top Stocks
- fond investiční společnosti Erste Asset Management
- fond byl založen v roce 2006
- spravuje majetek ve výši 14 002 212 364 korun
- koncentrované portfolio akcií obchodovaných na vyspělých akciových trzích řízené metodou stockpicking
Jak z výše uvedeného vyplývá, jedná se o akciový podílový fond, který mnozí z Vás jistě znají. Abychom se tedy nezabývali pouze samotnými akciemi rozhodl jsem se dnes zaměřit i na podílové fondy, které pro mnohé jistě nebudou/nemusí špatnou volbou.
Tento podílový fond, který řídí portfólio manažer Jan Hájek je, jak sami uvádějí, jedinečný díky své investiční strategii. Akciové podílové fondy bývají zpravidla poplatkově dražší, než je tomu například u dluhopisových podílových fondů či fondů peněžního trhu. V tomto konkrétním případě se jedná o 3% vstupní poplatek a správcovský poplatek 1,95%. Celková nákladovost fondu tak činí 2,13%.
Výhodou podílového fondu je, že je možné pravidelně investovat již od částky 300 Kč. Otázkou ovšem zůstává, zda vzhledem k poplatkům se nám takováto investice vyplatí.
13. rok fondu
Podílový fond Top Stocks byl založen 28.8.2006 a tedy před nedávnem oslavil svůj 13. rok existence, ke kterému na svém Twitteru vydal komentář přímo zakladatel pan Hájek:
Bohužel, 13. rok řízení fondu Top Stocks se mi vůbec nepovedl. V období od 28.8.2018 do 28.8.2019 poklesla hodnota fondu o 18,05%, srovnávací index (měnově zajištěný koš indexů 80% MSCI TR Net US + 20% MSCI TR Net EU) oproti tomu vzrostl o 0,40%.
Tím pádem jsem také odmazal celou přidanou hodnotu, kterou se mi za prvních dvanáct let řízení fondu podařilo nasbírat. Hodně k tomu přispělo dění na trzích v posledních dvou měsících, kdy výprodej v spotřebitelských sektorech kvůli obavám z blížící se recese, negativní dopad do nákladových struktur společností z polovodičového sektoru kvůli zavedení cel v rámci obchodní války mezi USA a Čínou a několik negativních zpráv u biotechnologických společností z portfolia vedl k 10% poklesu hodnoty fondu a 9,5% ztrátě vůči benchmarku. Tím se ještě více prohloubila ztráta, kterou jsem nabral ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku během poslední velké korekce na trhu a kvůli absenci defenzivních a úrokově senzitivních společností v portfoliu během celého roku.
Tyto náhlé změny sentimentu vyjádřené rychlým poklesem ocenění jsou největším rizikem mojí koncentrované strategie řízení fondu a i z historie fondu je zřejmé, že k nim z času na čas může docházet, zejména v obdobích, kdy na trzích panuje nervozita ohledně blížící se recese. Jenom od roku 2011 bylo 5 podobných 2-3 měsíčních period, kdy fond relativně ztratil 7-10% vůči trhu. Výsledkem je, že se portfolio fondu obchoduje s výrazným oceňovacím diskontem vůči celému trhu (P/E 12MF 12,6x vs. 16,7x). Samotné uzavření tohoto oceňovacích diskontu by mělo vést k 32,5% relativnímu zhodnocení fondu, zkušenost z let 2011-14, kdy se fond naposledy obchodoval s podobně výrazným oceňovacím diskontem však ukazuje, že toto narovnávání probíhá mnohem delší dobu, než původní výprodej.
V prvním pololetí vzrostly americké akcie (měřeno indexem S&P500) o 17,35%, po započtení dividend byl celkový dolarový výnos 18,54%. Evropské akcie (měřeno indexem Stoxx 600) také posílily o 13,98%, po započtení dividend byl celkový eurový výnos 17,16%. Pro oba regiony to byl jeden z nejlepších výsledků v historii. Na lednové rychlé oživení, které následovalo po výrazné korekci ve 4. čtvrtletí 2018, navázaly oba akciové indexy postupným růstem až do začátku května, kdy se opětovně zvýšilo riziko obchodních válek a došlo k další korekci. Nicméně ani tato korekce neměla dlouhého trvání a červnový růst vynesl oba regiony na nová letošní maxima.Zhodnocení fondu Top Stocks za 1. pololetí 2019 bylo 14,28%, srovnatelný benchmark (měnově zajištěný koš indexů složený z 80% MSCI Net TR USA a 20% MSCI Net TR Europe) vzrostl o 17,84%. Mezi nejúspěšnější investice fondu v 1. pololetí 2019 patřily následující společnosti: Facebook (+47,2%), Celgene (+46,0%), Sarepta Therapeutics (+39,2%), Qualcomm (+36,4%), Microsoft (+32,9%), Starbucks (+31,5%) a Silicon Motion (+30,5%). Naopak, nejhorší výkonnost měly akcie společností Texas Roadhouse (-9,2%) a TUI Group (-26,2%).V prvním pololetí 2019 došlo k částečné obměně ve struktuře portfolia fondu. Ve srovnání se stavem na začátku roku 2019 byly z portfolia fondu prodány akcie společností Allergan a Celgene. Začátkem března byly nejdříve prodány z portfolia akcie společnosti Bristol Myers-Squibb a akcie společnosti Celgene byly původně navýšené na dvojnásobek poté, co zvýšený diskont vůči ceně převzetí nabídnuté společností Bristol Myers-Squibb vytvořil arbitrážní příležitost. Po výrazném snížení tohoto diskontu pak došlo v červnu k prodeji celé pozice ve společnosti Celgene a opětovnému nákupu akcií Bristol Myers-Squibb. V prvním pololetí 2019 byly nově nakoupeny akcie společností Amarin a Foot Locker. Dále byly nakoupeny akcie společností Coherus Biosciences, Denali Therapeutics, Homology Medicine a Voyager Therapeutics a prodány akcie společností Aratana Therapeutics a Spark Therapeutics, v těchto případech se jednalo o změny v rámci investičního nápadu „Portfolio poručíka Dana“. Ke konci června obsahovalo portfolio fondu 25 různých investičních nápadů.
Portfolio
Prostřednictvím tohoto fondu můžete investovat do akcií firem, které znáte a s většinou z nich se každý den setkáváte. Příklady firem zastoupených v portfoliu:
- Starbucks: úspěšná globální expanze řetězce kaváren jde ve stopách McDonald’s
- L Brands: síť prodejen luxusního spodního prádla Victoria’s Secret a prodejen kosmetiky Bath&Body Works.
- Qualcomm: lídr v segmentu komunikačních polovodičů používaných v telefonech a tabletech.
- Bristol-Myers Squibb: farmaceutická společnost se silnou pozicí v segmentu imuno-onkologických léků.
- Pandora: dánský výrobce šperků s unikátním designem, které se prodávají ve více než 70 zemích světa.
Celé portfolio fondu:
- TUI AG
- ON SEMICONDUCTOR CORPORATIO
- BIOMARIN PHARMACEUTICAL INC
- SAREPTA THERAPEUTICS
- STARBUCKS CORP
- TAPESTRY INC
- SILICON MOTION TECHNOL-(ADR)
- DUFRY GROUP REG
- FOOT LOCKER INC
- FACEBOOK INC-A
- TE CONNECTIVITY LTD
- TEXAS ROADHOUSE INC
- L BRANDS INC
- BRISTOL-MYERS SQUIBB
- AGIOS PHARMACEUTICALS INC
- AMARIN CORPORATION PLC – ADR
- PANDORA A/S
- MICROSOFT
- TIFFANY AND CO
- LKQ CORP
- VERTEX PHARMACEUTICALS
- SABRE CORP US78573M1045
- COMPASS GROUP PLC
- QUALCOMM INC
Dlouhodobý horizont
Aktuální zhodnocení fondu od začátku jeho existence je 133,6%, tj. 6,74% ročně. Díky všem za dosavadní podporu a ať se vám všem i nadále daří! – Jan Hájek Twitter
Závěr
Podílový fond Top Stocks je určitě vhodnou alternativou k investování do akcií. Zvlášť pro ty, kteří se nechtějí o své portfólio starat sami. Roční zhodnocení za dobu existence fondu je více než slušné a navíc samotnému investorovi odpadá měnové riziko, jelikož investuje ve své domácí měně. U fondu je aktivně řízené měnové zajištění. I když se jedná o podílový fond je třeba být připraven na to, že hodnota Vašich podílových listů bude kolísat. Pravidelným investováním však dosáhnete pozitivního efektu průměrování ceny, což v dlouhodobém horizontu přinese pozitivní efekt a navíc slevu z poplatku za obstarání nákupu.
Ale těch průměrných 6,74% p.a. zhodnocení je číslo před odečtením vstupního (3%) a ročního 1,95% p.a. správcovského platku, nebo ne?
Pak by to od pana Hájka bylo hodně nefér.
Omlouvám se, že to trvalo. Usoudil jsem, že bude lepší se na to zeptat přímo pana Hájka a tady je jeho odpověď.
„Dobrý den, výnosy, které uvádím již obsahují všechny poplatky spojené se správou fondu (management fee, custody, audit, ale i daně), protože se průběžně každý den rozpouštějí do hodnoty podílového listu. Je to čistý výnos pro klienta, bez zohlednění jeho vstupních poplatků“
„Ten zohlednit nejde, protože klienti platí různě vysoké poplatky na vstupu a také je to jednorázový poplatek, který by se musel rozpočítat na délku držení investice a ta je pro každého klienta jiná.
Benchmark je prostá výkonnost Net Total Return indexů (které zohledňují i vyplácené dividendy snížené o srážkovou daň které platím) upravená pouze o náklady/výnosy měnového zajištění, které je nedílnou součástí strategie fondu.
Samozřejmě výkonnost benchmarku je jako taková obtížně plně replikovatelná pro klienty, protože i indexová ETFka, která kopírují indexy mají své poplatky a zpravidla se klienti nedokážou dostat na tak nízké náklady měnového zajištění jako my.
Tohle je standardní postup jakým investiční společnosti zveřejňují výkonnost svých fondů pro klienty, takže to děláme i my. Ať se Vám daří! JH“
Tak to je OK.
OK, díky za vyjasnění.