Poměr cena vs zisky – zajímejte se o to!
O poměru Tržní ceny a Zisku (poměr P/E), jste jistě již slyšeli, ale co to skutečně znamená? Že zaplatíte víc, než by jste museli. V angličtině se tomu říká „expansion P/E“, v češtině by to asi bylo „rozšíření/oddálení/rozchod/mezera P/E“?. Pokud Vás napadne lepší překlad, tak prosím navrhněte v diskusi, děkuji. Zde je malý průvodce, proč by jste toto měli sledovat a jaký to má dopad na Vaše portfolio.
Poměr P/E
Poměr P/E se vztahuje k výpočtu kolik zisku vyplácí firma na akcii. Například, pokud má firma zisk ve výši 1 dolar na akcii a akcie se obchodují za 10 dolarů, tak to znamená, že zaplatíte 10ti násobek zisku. Jinak řečeno, hodnota firmy se dnes rovná 10ti násobku zisku. Pokud by jste vlastnili všechny akcie firmy, tak by jste potřebovali 10 let, než by jste dostali všechny své peníze zase zpět, tedy za předpokladu, že zisk bude stále stejný.
Ale co když zaplatíte víc?
Představte si, že se akcie stejné firmy, se stále stejnými zisky, začne obchodovat za 15 dolarů. Pokud se najdou investoři, kteří jsou ochotni koupit akcie firmy za vyšší cenu (15 dolarů). Stále uvažujeme stejnou firmu, se stále stejným výnosem 1 dolaru na akcii. Jediný rozdíl je v tom, že akcie jsou dražší. Jediným důvodem proč zaplatíte za akcie víc je tedy to, že je zde více lidí, kteří akcie této firmy chtějí vlastnit. Noví investoři tak budou muset čekat o 5 let déle, než se jim investované prostředky vrátí.
Ve většině případů je růst způsoben tím, že si tito noví investoři myslí, že firma přijde s něčím novým (novým výrobkem, nákupem jiné firmy) a její zisky se tím zvýší. Dalším důvodem též může být, že úrokové sazby jsou nízké a investoři než aby nechali peníze bankám, tak jsou ochotni zaplatit více za firmu, která platí dividendy.
Reálný příklad PEP
Jako příklad použijeme firmu PepsiCo, Inc. (NYSE:PEP). Zde je graf zobrazující cenu akcií PEP:
Zde je graf se ziskem na akcii:
Rychlým pohledem na grafy vše vypadá naprosto v pořádku, cena i EPS stoupají. Což nás povede k domněnce, že oba ukazatele směřují stejným směrem. Koneckonců je normální platit vyšší cenu za akcie, které vykazuje vyšší EPS, že? Když si ale dáme oba grafy dohromady, tak už to tak hezky nevypadá:
Cena akcií roste rychleji než zisky
Před 7 lety se PEP obchodoval za cenu téměř s totožným ziskem, dnes je to víc jak 24 krát tolik. Budete čekat 24 let, než získáte investované peníze zpět, pokud byste PEP koupili dnes. Nemluvíme zde o zaplacené ceně, ale o počtu let, než vám společnost vrátí Vaši investici. Na první pohled je jasně vidět jak se „nůžky“ mezi P/E a EPS rozevírají.
Příležitosti existují, je třeba hledat!
Netřeba házet flintu do žita, čas od času se vždy příležitosti na akciovém trhu naskytnou. Je třeba hledat akcie firem, které se obchodují s nižší hodnotou P/E z důvodu obav, vyděšení, či falešných a neoprávněných předpokladů. Dobrým příkladem byla firma New Residential Investment Corp (NYSE:NRZ) v červenci 2017:
Zdroj: seekingalpha.com
Na základě vyhlášení bankrotu firmy, která NRZ spravovala finance, se akcie NRZ 7.7.2017 prudce propadaly. Musel vystoupit ředitel NRZ, aby trh uklidnil, protože NRZ ještě týž den začala s přesunem svého účetnictví k jiné firmě. Z pohledu DGI investora super příležitost nakoupit ve slevě, ke které došlo z důvodu neoprávněné obavy/strachu/vyděšení… no prostě panika, však následný růst jasně ukázal, že propad byl naprosto bezdůvodný a šlo čistě jen o paniku trhu.
To nám (DGI investorům) dává příležitosti zakoupit akcie s nižším poměrem P/E, s předpokladem budoucího růstu P/E. Na druhou stranu též můžete koupit akcie s vyšším P/E, pokud firma vykazuje růst a tím i my budeme v budoucnu profitovat, i když nákupní cena je dnes vyšší.
Potenciální riziko
Když je P/E expansion (rozšíření/oddálení/rozchod/mezera) příliš velké, tak je to vždy z nějakého dobrého důvodu = je zde nějaké nebezpeční, které si zaslouží hlubší prověření. Navíc pokud se důvěra trhu začne vytrácet, tak firmy s vyššími cenami jsou první, jejiž ceny začnou padat. Viděli jsme to v době finanční krize 2007-2008. Z technického hlediska to jsou ty firmy, jejichž ocenění je velmi vzdáleno od jejich správného ocenění.
Jak se bránit? Používat více hodnotících kritérií!
P/E poměr je pouze jedním z mnoha možností oceňování firem. Vždy bychom měli mít přehled o tom, jak trh firmu oceňuje, využívat např. 10ti letou historii, na ní lépe uvidíme fluktuaci P/E, což nám pomůže najít co nejpřesnější násobek P/E pro vstup/nákup akcií. Ale to je stále jen začátek, který nám dá prvotní náhled zda pokračovat v hodnocení této firmy, anebo se raději poohlédnout jinde. Vždy je třeba zapojit i další hodnoty firmy, jako např. peněžní tok a dividendovou histori, abychom se mohli jasně a správně rozhodnout za jakou cenu tu konkrétní akcii koupit. Vše dohromady mi pak pomůže zjistit reálnou hodnotu firmy, než se rozhodnu pro nákup.
Závěr
V závislosti na tom, tedy za jakou cenu nakoupíte, a též kdy nakoupíte, nálada na trhu je též jedním z faktorů, který dokáže ovlivnit budoucí výnos, může být poměr P/E vysoký nebo nízký. Současný vzestupný trh je stále hnán vpřed nízkými úroky a masivními peněžními zásobymi v centrálních bankách. Je tedy dost těžké určit, kdy dosáhneme vrcholu a vstoupíme do fáze snižování P/E… anebo je toto nová norma a té se bude trh držet i další roky. Dokud bude existovat důvěra v další růst, tak na akciovém trhu, budou převládat býci a ti budou pokračovat v jízdě k vyšším hodnotám. Já zůstávám u silných firem s dlouhodobou dividendovou historií, protože ty mají v dlouhodobém horizontu tendenci dosahovat dobrých výsledků! Historie to již mnohokrát potvrdila.