Porovnání 5ti největších tabákových firem – 1.část
Pokud jste majitel firmy, tak je velmi žádoucí prodávat takové produkty, které mají vysoké zisky, silnou a známou značku a mimořádně loajální zákaznickou základnu.
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-těch) jiných lidí, tak prosím tento článek ani nečtěte, děkuji za pochopení.
Pro Sure Dividend napsal Aristofanis Papadatos, pro IG přeložil VSbrok
Cigaretový sektor splňuje všechny výše uvedené podmínky, a to navzdory pozvolnému poklesu objemu prodejů. Tabákové akcie jsou pro DGI investory obzvláště atraktivní a to díky jejich vysokým dividendám a své výrazné proti-recesní charakteristice.
V tomto článku si zanalyzujeme 5 největších tabákových firem a to:
- Altria (MO)
- Philip Morris (PM)
- British American Tobacco (BTI)
- Univerzální společnost (UVV)
- Vektorová skupina (VGR)
Nejprve je však však ukážeme graf klesající spotřeby tabáku. Percento obyvatel USA, kteří kouří, je v trvalém poklesu již od roku 1965.
Jak je vidět na výše uvedeném obrázku, tak procento dospělých kuřáků v USA postupně klesá, z přibližně 42% v roce 1965 až k 18,8% v roce 2018.
Navíc stále více států významně zvyšuje cigaretové daně, aby z nich platily/snižovaly své rozpočtové schodky. Například, Kalifornie více jak ztrojnásobila daň z jednoho balíčku cigaret, z 0,87 dolarů na loňských 2,87 dolarů. Vzhledem ke zhoršujícím se rozpočtům většiny států a apetitu politiků ke zvyšování daní z cigaret, se tak situace pravděpodobně bude pro výrobce tabáku i nadále zhoršovat.
Tyto negativní trendy dohnaly mnoho investorů k opuštění tabákových akcií. Avšak akcie tabákových firem mohou stále přinášet solidní celkové výnosy. Klíčovým faktorem investování do tabákových akcií leží v neelasticitě popávky/spotřeby cigaret vzhledem k jejich ceně a to z důvodu návykové povahy těchto produktů.
Tabákové společnosti si tak mohou každý rok dovolit zvýšit ceny a tím kompenzovat klesající objem spotřeby cigaret. Díky tomu mají výjimečnou růstovou historii. Populační růst též částečně kompenzuje vliv klesajícího procenta kuřáků.
1: Altria (MO)
Altria je lídrem na trhu v oblasti prodeje cigaret v USA. Před rokem 2003 byla společnost známá jako Philip Morris, ale po restrukturalizaci byla přejmenována na Altria (včetně oddělení společnosti Philip Morris International v roce 2008). Altrie od té doby může prodávat cigarety pouze na americkém trhu a Philip Morris pouze mimo USA.
Společnost vlastní řadu známých značek, jako např. značky Marlboro, Skoal a Copenhagen. Fungování společnosti je rozděleno následovně:
- cigaretové výrobky (86% příjmů)
- elektronické výrobky (13% příjmů)
- víno (1% příjmů)
Altria je lídrem amerického trhu s výrobou cigaret. V roce 2015 měl jejich hlanví produkt, Marlboro, větší podíl na trhu než 10 dalších konkurenčních cigaret. Tržní podíl velkých a známých cigaretových značek je relativně stabilní z důvodu omezením reklam na cigarety; Marlboro tak nadále zůstává značkou č. 1.
Altria má výjimečnou růstovou historii. V 9ti z posledních 10ti let, vykázala růst svých zisku na akcii (earnings-per-share). Během posledního desetiletí zvýšila svůj zisk na akcii v průměru o 9,2% ročně. Navíc svou dividendu zvýšila 52krát v posledních 49ti letech. To je impozantní historický výkon, zejména vzhledem k výše zmíněnému poklesu kužáků v americe. Tento mimořádný výkon je důkazem silného obchodního modelu společnosti Altria a spolehlivosti/bezpečnosti volných peněžních toků.
Altria dokázala kompenzovat pokles kuřáků růstem ceny. Co je ale ještě mnohem lepší, tak i když se objemy prodejů snížily, tak výrobní náklady firmy se taktéž snížily. Díky tomu může společnost neustále vykazovat rostoucí provozní marže a to z 25,7% v roce 2010 až na 37,8% v roce 2018.
Altria navíc disponuje mimořádně silnými volnými peněžními toky. Její kapitálové výdaje jsou téměř zanedbatelné, protože v posledních 10ti letech byly každý rok méně jak 6% provozních peněžních toků (operating cash flows). Výsledkem je, že téměř všechny provozní peněžní toky končí jako volné peněžní toky. Takže téměř všechny zisky jsou distribuovány akcionářů. To je přesně ten typ obchodního modelu, který Warren Buffett vyhledává; tedy ty společnosti, které potřebují minimální kapitálové výdaje a mají proto silné volné peněžní toky. Díky této síle tak může Altria výpláce kolem 80% na dividendách a vedení jasně řeklo, že bude nadále vyplácet asi 80% zisků v dividendách.
Jen velmi málo společností může navyšovat svůj zisk za akcii (earnings-per-share) v průměru 9,2% ročně a přitom vyplácet téměř všechny své zisky svým akcionářům. Tohle dělá z Altrie extrémně vzácnou a zajímavou akcii pro DGI investory.
Cena akcií společnosti Altria od začátku roku 2018 poklesla o 44%. Cena byla nepříznivě ovlivněna rostoucími úrokovými sazbami. Protože většina akcionářů drží akcie pro jejich slušnou dividendu, tak rostoucí úrokové sazby vyvíjejí tlak na ceny akcií, jelikož to umožňuje investorům najít slušné výnosy i jinde. Výnosy bondů se po několika letech dostávají pro investory na zajímavé výnosy. Bondy jsou obecně vnímány jako bezpečnější než akcie … ale asi nemusím připomínat jak dopadly bezpečné bondy Řecka, Itálie, či Španělska, že ne?
Cena akcií Altrie byla též sražena níže díky nejistotě ohledně tlaku FDA na snížení hladiny nikotinu, což prý povede ke snížení návykovosti cigaret. Zde je nutné říci, že toto je pouhý startovní výstřel FDA, protože bude trvat ještě několik let, než se podaří, pokud vůbec, toto uzákonit. Nicméně toto riziko existuje a jaký bude mít vliv na míru kouření zatím nelze vůbec předvídat.
Dovolím si drobně zaspekulovat: pokud by opravdu došlo ke snížení množství nikotinu v jedné cigaretě, tak tipuji, že objem vykouřených cigaret vzroste, protože mozek závisláků/kuřáků prostě bude chtít svoji dávku. Asi těžko to bude prudký růst, ale růst to bude. Tedy výsledek bude přesně opačný, než o co se FDA snaží.
Altria již vyjednává s úřady USA, aby mohla začít prodávat cigarety se „sníženým rizikem“, tedy IQOS od firmy Philip Morris. Prozatím jsou výsledky těchto jednání nejisté, což přineslo další tlak na cenu akcií.
Altrie též před koncem roku udělal dvě velké investice do marihuanového sektoru – firma Chronos a do sektoru elektronických cigarat – firmy JUUL. Osobně jsem očekával, že to přinese růst ceny, ale opak byl pravdou. Ihned se totiž vyrojili „chytré“ analytické hlavy a začaly trousit své rozumy o tom, jak je to pro Altrii nevýhodné a špatné.
Když se podíváte jak velký je trh elektronických cigaret, tak invetice do jednicky na americkém trhu mi rozhodně jako špatný krok nepříjde. A investice do přední kanadské firmy, když v Kanadě používání MJ je již schváleno zákonem, taky ne.
Takže když jsem viděl ty negativní ratingy, hned se mi rozezněny nákupní zvonečky v hlavně, protože očividně opět někdo z velkých hráčů chce levně nakupovat… a když oni, tak já taky!!! A 6% ročně hrubého, no kdo by to nechtěl, že?
Díky všem výše uvedeným faktorům se nyní akcie Altrie obchodují s poměrem cena a zisků (price-to-earnings ratio) těsně nad 12 (49 dolarů za kus), to je podstatně méně než 10letý průměr, který je ve výši 16,2. Takže akcie je nyní velmi levná. Pokud budeme předpokládat, že se cena akcie v příštích 5ti letech vrátí ke svému průměrnému ohodnocení, tak to bude znamenat 3% roční růst.
Díky tomuto poklesu ceny, tak nyní akcie Altrie nabízí dividendový výnos ve výši 6,5%, to je nejvíce za posledních 5 let! Celkově by tak měla akcie v následujících 5ti letech nabídnout průměrnou roční návratnost přes 15% a to díky očekávanému 7% růstu zisku na akcii (earnings-per-share), 6,5% dividendě a 3% růstu ceny.
Cena kolem/pod 50 dolarů za kus je tak velmi výhodná proto, aby DGI investoři do tohoto tabákového giganta vstupili, či navýšili své pozice.
2: Philip Morris International (PM)
Společnost Philip Morris International se v roce 2008 oddělila od společnosti Altria, aby zajišťovala výrobu a distribuci cigaretových výrobků společnosti Altria mimo území Spojených států. To zahrnuje i miliardovou značku cigaret Marlboro.
Když se Philip Morris od společnosti Altria oddělil, tak byl prvně považován za firmu s vysokým růstem, aby byl následně překvalifikován na pomalu rostoucí společnost. V prvních čtyřech letech po oddělení, platila první možnost, když Philip Morris zvýšil svůj zisk na akcii (earnings-per-share) o 56%, zatímco Altria ve stejném období dokázala zvýšit svůj zisk na akcii (earnings-per-share) pouze o 24%.
Ale od té doby se vývoj změnil. V posledních 6ti letech Philip Morris nedokázal své zisky příliš navýšit. Společnost byla velmi zasažena silným dolarem, který negativně ovlivnil převod zisků z mezinárodních prodejů na dolary – což je měna v které PM reportuje.
Navíc v prvních letech po oddělení firma prováděla extrémně agresivní zpětné odkupy akcií a to i přesto, že vyplácela téměř všechny své zisky na dividendách. Což se nakonec ukázalo jako dvousečný meč.
Na jedné straně počet akcií v tomto období klesl o 18% a tím výrazně narostl zisk na akcii ( earnings-per-share) a též cena akcií.
Na druhou stranu však dluh společnosti prudce narostl. Slabá finanční situace tak přiměla společnost k zrušení programu zpětného odkupu akcií v posledních 5ti letech. Zisk na akcii byl též zasažen vyššími úrokovými náklady. Celkově tak Philip Morris v posledních 5ti letech nedosáhl takového růstu zisků a proto cena akcií v tomto období nedokázala dosáhnout ani výkonnosti tržních indexů, když index S&P vzrostl o 49%.
Potenciálním růstovým katalyzátorem je rozšíření IQOS na nové trhy. Philip Morris v posledních dvou letech zvýšil své kapitálové výdaje, aby vyvinul a vyrobil tento nový produkt. IQOS se setkal s velkým úspěchem na některých trzích, například v Japonsku či Koreji a pomohly společnosti v roce 2018 dosáhnout 8% růstu a to i přes to, že objem tradičních cigaret klesl. Díky tomu růstu vedení poskytlo následující odhad pro příští tři roky:
Na druhé straně, díky těmto slibným vyhlídkám růstu IQOSu, bude akcie v nadcházejících letech velmi pravděpodobně přinášet vysoký jednočíselný výnos, přičemž akcionáři během čekání na budoucí růst budou dostávat velkou dividendu ve výši 6,9%.
Společnost Philip Morris v současné době nabízí velmi atraktivní dividendu ve výši 6,9%. Akcie se obchodují s poměrem ceny a zisků pouhých 13,2 (66 dolarů za kus), což je pod odhadem reálné hodnoty ve výši 16,5. Pokud se akcie v příštích 5ti letech vrátila k průměrnému ocenění, tak to bude znamenat 6% ročního růstu poměru ceny a zisků (price-to-earnings ratio).
Ve čtvrtek 10.1.2019 si rozebereme zbývající tři tabákovky a uzavřeme to.