Portfólio IG čtenářů aneb do čeho investujeme
Poslední týdny byly na burze vysoce volatilní – býci se prali s medvědy, seč jim síly stačily. Prozatím to však nevypadá na výhru ani na jedné straně a tak jsem si řekl, že by nebylo od věci si dát trošku lehčí čtení … při pátku.
Na IG fóru vedeme pro naše čtenáře přehledovou tabulku (velký dík patří Staníkovi – DĚKUJEME) a taky velký dík těm, co se s námi o svá portfólia podělili. Staník ho doplnil v prvním příspěvku pěkným koláčovým grafem.
Jak je vidět, tak naši čtenáři vlastní širokou škálu akcií. Asi se není moc čemu divit, když jen v USA se obchoduje přes 5000 akciových titulů.
Ale na druhou stranu je též vidět, že některé firmy vlastní mnoho našich čtenářů stejných.
Firmy v portfóliích IG čtenářů
Nejdříve jsem si říkal, že bych to shrnul na prvních pět, pak 10, ale nakonec vezmeme celou první dvacítku, protože to jsou akcie, které vlastní alespoň 5 našich čtenářů.
Přiznám se bez mučení, z níže uvedených 20ti firem jich vlastním 17. Mrzí mě, že stále nevlastním 3M, což musím brzy napravit, protože Dividendového Krále prostě v portfóliu mít musím! Naopak mě nemrzí, že nevlastním BASF a BMW – cyklický sektor nemám příliš v lásce, z důvodu vysoké volatility. Navíc automobilový průmysl je dnes díky zeleným vypatlancům v totální krizi a ještě pár let bude … v tomhle sektoru dnes mohou investovat jen skalní příznivci automobilek nebo investoři s opravdu vysokou odolností vůči riziku.
První místo, tedy akcie v nejvíce (21) portfóliích obsadil Shell. Ač to není a ani nebyl Dividendový Aristokrat, tak svou dividendu nesnížil od druhé světové války, až do letoška. Koronavirus „zrušil“ leteckou dopravu a cestovní ruch, k tomu se přidala cenová válka o ropu mezi Ruskem a Saudskou Arábií. To srazilo cenu ropy pod 20 dolarů za barel a to donutilo vedení snížit dividendu o 66%. I když se následně objevily hlasy, že to bylo předčasné a přehnané … ale co už, stalo se.
Na druhém místě se umístil telekomunikační gigant AT&T, taktéž Dividendový Aristokrat. Asi nemusím představovat, že? Spojení se s Warner Bros navýšilo zadlužení natolik, že mnoho investorů v panice začalo výprodej. To srazilo cenu a dividendový výnos povyskočil přes 7% ročně. To je sice trošku poníženo o pouhá 2% ročního navyšování, ale odhaduji, že až se vedení podaří snížit zadlužení, tak dividenda začne opět růst vyšším tempem.
Třetí a páté místo obsadily zdravotnické firmy (ABBV a PFE), mezi které se vklínil přesný opak a to Altria (cigarety a alkohol). Je vidět, že lidé se potřebují bavit a pak léčit následky.
Na šestém místě je další energetický obr – Exxon, opět Dividendový Aristokrat. Ten již měl svou dividendu navýšit, ale narozdíl od Shellu ji nesnížil. Pokud dividendu do konce roku 2020 ještě navýší, tak mu titul Dividendového Aristokrata zůstane.
Sedmé místo obsadila první ze dvou REIT firem – „železná hora“. Je to na internetu velmi diskutovaná firma, protože uskladňuje papírové dokumenty. To je považováno v 21. století za „mrtvý byznys“. Dovolím si však tvrdit, že to není vůbec pravda. Většina, především státních institucí, stále požaduje papírové kopie od všeho. A tyto dokumenty musí být bezpečně uloženy po dlouhé roky. IRM tak má o byznys postaráno ještě na mnoho let dopředu. Nehledě na to, že firma postupně diverzifikuje i do datových úložišť. Mnozí vedení vyčítají, že s tím začala pozdě … důležité je, že začala.
Na osmém místě je jediný Dividendový Král v seznamu – 3M. V celku nízkou příčku na seznamu připisuji jeho ceně – přes 150 dolarů, což je též důvod proč ho nemám ve svém portfóliu (z důvodu poplatku se minimální nákup snažím dělat 10ks a víc).
Devátou příčku obsadil jediný mREIT, firma NRZ. Tak vcelku velké zastoupení v portfóliích čtenářů IG webu považuji za velmi zajímavé, protože to není klasická dividendově růstová firma, ale firma s vysokou dividendou. Dovolím si tipnout, že ji naši čtenáři drží ze stejného důvodu jako já = aby navýšila celkový dividendový výnos portfólia. Tedy základ portfólia tvoří firmy pravidelně zvyšující dividendu, ale s nižším (nízkým) dividendovým výnosem a k tomu je pár BDC, REITa mREIT firmy, které průměrný výnos navýší. Zajímavé, že žádný z IG čtenářů NRZ neprodal, ani když firma v březnu dividendu snížila. Potěšující je, že v pondělí ji firma opět navýšila – o 100%.
Desátou pozici obsadila jediná BDC firma z první dvacítky. Je to pochopitelné. MAIN je považován za „zlatý standard“ v BDC sektoru. I když si myslím, že CSWC mu zdárně sekunduje.
Následuje druhá telekomunikačně-technologická firma – Cisco. Firmu jistě není třeba představovat, kdo se alespoň trošku zajímá o internet, tak ví, že bez Cisco routerů by vlastně žádný internet nebyl. Firma je také známá pro svůj akviziční apetit. Nemine rok, aby nepřikoupila nějakou další firmu.
Následuje první Utilita v seznamu – Dominion. Jak Dominion, tak i Southern (18té místo) mají problém, takže ceny v minulých letech klesaly. Dominion nejdříve problém s „uskladněním“ popela z uhelných elektráren, následován akvizicí Scany, která zbankrotovala, když se jí nepodařilo dostavět atomovou elektrárnu. Southern má taktéž problém se stavbou atomové elektrárny. Staví ji již 10let, náklady přesáhly dvojnásobek původního rozpočtu a elektrárna stále nevyrábí. Navíc teď kvůli koronaviru musely být práce pozastaveny, takže další zpoždění.
Šťastnou třináctku obsadil BASF, jediný zástupce sektoru Základních materiálů. V tomto sektoru není příliš známých jmen, natož mezi Dividendovými Aristokraty. Tento sektor je přímo navázán na hospodářský cyklus, takže jak začnou světové ekonomiky upadat do recese, tak tyto firmy velmi často své dividendy snižují/ruší.
Druhým zástupce „kuřáků“ na seznamu je „Britsko-americká tabákovka„. Dodnes této firmě někteří investoři vyčítají akvizici firmy Reynolds.
Zdravotnické firmy CAH a GSK obsadily patnácté a šestnácté místa. „Kardinál“ je jednou ze žalovaných firem v opioidové kauze. Glaxo je jedna z největších firem vyrábějící generika.
Krásné sedmnácté místo obsadila Omega, druhá REIT firma v seznamu. V posledních letech je hodně diskutovaná mezi investory, protože investuje především do zdravotnických realitních projektů a ubytoven pro důchodce. Na jedné straně je jasné, že důchodců bude přibývat, ale na druhé straně bylo v posledních letech postaveno až příliš mnoho těchto domů.
Předposlední místo osadilo BMW. Ještě cca před třemi roky jsem také uvažoval o nákupu, ale dnes již rozhodně ne. Zelené šílenství se šíří Evropou jako mor ve 14. století. Elektroauta jsou na jedné straně fajn, jenže zelení maníci zapomínají, že ty baterie je třeba nabíjet. A elektrika pro nabíjení se v Evropě vyrábí převážně v uhelných elektrárnách. Což nestaví elektro-mobilitu zrovna do „zeleného světla“.
A na krásném 20tém místo se umístil ČEZ. Velmi dobrá zpráva, že se do první dvacítky dostala alespoň jedna česká firma! Buďme na to pyšní, protože pražská burza poslední roky pozvolna umírá a jak se zdá, tak majiteli to vůbec nevadí. Zastaralý eBroker od Fia taky zrovna investory příliš nenadchne a zlepšení se nechystá.
Sektory
Když jsme si probrali jednotlivé firmy, tak se také musíme podívat, z jakých tržních sektorů mají naši čtenáři firmy nejčastěji.
Akciový trh se dělí na 11 sektorů a světe div se, prvních 20 nejčastějších akcií pokrývá všechny! Vlastně ono by to nemělo nikoho překvapit, protože na IG webu opakujeme stále dokola, že diverzifikace každého investičního portfólia je „podmínka nutná“.
Taktéž nepřekvapivě jsou na nejvyšších příčkách defenzivní sektory a s nejmenším zastoupením jsou cyklické a méně stabilní sektory, které vykazují horší výkonnost v době ekonomického útlumu – BDC a mREIT (čti em-rít). Sektor Základních materiálu je taktéž cyklický, protože když ekonomika klesá, tak firmy omezují výrobu a tedy nepotřebují tolik surovin.
Zajímavý je REIT (čti rít) sektor, který má stejné zastoupení jako Necyklický, Energetický a Telekomunikační. Osobně si myslím, že je to, jak díky velmi vysokým dividendovým výnosům tak i proto, že tyto firmy v posledních několika letech vykazovaly nadprůměrné výkony. S příchodem koronaviru však bylo mnoho firem nuceno dividendu snížit nebo úplně zrušit – viz. pondělní článek.
Čímž se dostáváme k stříbrné a zlaté pozici. Ty obsadily Utility (veřejný sektor) a Zdravotnictví. Jednoduše řečeno to ukazuje na fakt, že si IG čtenáři myslí, že elektriku, plyn a léky budou lidé potřebovat nejvíce. S tím nelze než souhlasit.
Firmy poskytující veřejné služby – nejčastěji elektrika a plyn – mají ze své podstaty tržní monopol a proto jsou regulovány státním dohledem, popř. v nich má stát podíl – viz. ČEZ, kde ČR vlastní 70%. Asi bychom nechtěli, aby každé město mělo vlastní elektrárnu, po ulicích vedlo třikrát tolik drátů a zem byla prošpikována několika vodovody a kanalizacemi od různých firem. Kdepak, toto je podnikatelský sektor, kde je regulovaný monopol ze své podstaty nutný.
Ať si o opioidové krizi v USA můžeme myslet cokoliv, tak to nezmění nic na faktu, že dokud budou lidé žít, tak budou i nemocní. A dnes v době koronavirové to platí více než kdy jindy. Všechny největší farmaceutické firmy již oznámily programy vývoj vakcíny. Náklady budou astronomické a dnes nelze říci, která z firem uspěje, ale stále to bude jen jeden z mnoha a mnoha léků, které každá z firem vyvíjí.
Zdravotnické a Utility firmy tu s námi prostě a jednoduše budou vždy, bez nich by svět, tak jak ho známe přestal existovat.
Závěr
Jsme rádi, že naši čtenáři sdílí svá portfólia s ostatními. Je to vynikající inspirace pro ostatní a jak je vidět, tak se některé firmy velmi často vyskytují v mnoha portfóliích. Lze to brát jako potvrzení toho, že je to firma stabilní a výnosná. I když výjimka (NRZ) se vždy najde.
Na druhé straně, Ondra vede naše „interní IG portfólio“ o jehož výsledcích pravidelně posílá zprávy v investičních tipech – pokud ještě neodebíráte, tak se přidejte do našeho klubu investorů:
Klub Investiční GramotnostiPokud Vaše portfólio ještě není v přehledové tabulce, tak se můžete přidat na našem fóru zde.
Přeji Vám klidný víkend.