Pravidla investování, rady do začátku
Když si přečtete několik knih, např. ty které doporučoval Ondřej „Jak začít – Povinná četba pro investory„, zjistíte, že investičních strategií je velké množství a vybrat si právě tu, která bude vyhovovat zrovna Vám asi nebude nic jednoduchého.
Ale nenechte se odradit, natož zastrašit. Když se do tématu ponoříte trošku hlouběji, tak zjistíte, že až zas taková věda to není, a že tu vědu z toho dělají právě ti tzv. „odborníci“, aby lidi zastrašili/vystrašili. Tito vystrašení lidé si pak kupují služby těchto „odborníků“ a za nemalé peníze dostávají pouze to, co by dokázali sami doma s tužkou a papírem… pardon už máme to 21. století, takže laptopem, tabletem nebo i mobilem a jednoduchou tabulkou.
Co budeme potřebovat?
Jak již jsem uvedl, tak v 21.století nám stačí to, co již máme doma. Počítač, tabulkový procesor a internet. První dvě snad nemusím vysvětlovat a na internetu si vyhledáme stránky firmy, která nás zajímá. Každá firma obchodovaná na burze má povinnost veřejně vydávat finanční výsledky a ty najdeme na webu firmy v sekci „Investors“ nebo „Investors relationships“, nejčastěji v podobě pdf.
Na co se zaměřit?
1) Dividendy a jejich růst?
Zde na webu jsem již psal, že já osobně se primárně zaměřuji na „dividendově růstové tituly“, tedy na firmy, které nejenže platí dividendy, ale dividendu i každý rok alespoň jednou navýší. Prostý P/E nám prostě a jednoduše k tomu tedy stačit rozhodně nebude. Investoři investující do dividendových akcií musí, chtě-nechtě, uvažovat o hodnotě společnosti na základě jejích výhledů do budoucnosti.
Poznámka: ano existují i firmy, které dividendu zvyšují i vícekrát za rok!
Ve finančních reportech jsou většinou uvedeny jen dividendy za současný rok a minulý rok, ale firmy mají ve většině případů na webu i celou historii dividend. Jednodušší, pro zjištění dividend za posledních 5 či 10 let, je ale hledat na webech, které udržují historii v přehledné formě.
Osobně nejvíc používám tyto:
Jako první se tedy dívám zda a jak moc firma zvyšovala dividendu v minulosti. Pokud mi vyjde, že za posledních 5-10 let firma zvyšovala minimálně o 2%, pak pokračuji dál v jejím hodnocení.
2) Z čeho firma dividendu platí?
Asi si řeknete, co je to za hloupou otázku, ze čeho asi by dividendu měla firma platit, přeci z peněz co utrží. Ale to není tak úplně pravda a Ti co se trošku vyznají v účetnictví, mi jistě dají za pravdu.
Firma nejprve musí zaplatit svým dodavatelům, zaměstnancům, bankám atd atd…, a teprve z toho co jí zbude by měla dividendy platit. Tedy tak by to mělo být v ideálním případě. Bohužel se vyskytují i firmy, které si na dividendy půjčují, ale to jsou speciální případy a těmi se budeme zabývat někdy příště.
Zajímají nás následující dva základní ukazatele, abychom dokázali určit zda firma vydělává dost na placení dividend.
Poté co firma zaplatí vše co má, by jí v ideálním případě mělo něco zbýt, tomu se říká „volné finanční prostředky“ = „free cash flow“ = „FCF„. Požadujeme, aby firma byla v plus s FCF, aby měla dividendy z čeho platit.
A jako druhý nás zajímá ukazatel „výnos na akcii“ = „earnings per share“ = „EPS„. Což je: „celkový zisk po zdanění a výplatě prioritních dividend“. Prioritní akcie prozatím též vynecháme, prozatím nám postačí vědět, že je musíme odečíst od příjmů firmy.
Tyto dva ukazatele porovnáváme s celkovou částkou vyplacenou na dividendách v případě FCF a dividendou vyplácenou na jednu akcii v případě EPS. Poměr výplaty dividendy nám říká, jaké procento zisků na akcii (EPS) se používá k vyplacení dividendy. Vždy (téměř vždy) bychom měli vyžadovat, aby tyto dva ukazatele byly menší než 100%.
Příklad osvětlí:
Firma A vykázala FCF ve výši $100 milionů a na dividendách vyplatí $65milionů = $65mil/$100mil*100% = firma A z výdělku vyplatí 65%, zůstane jí tedy 35% na další investice a rozšiřování firmy, výdělek pokrývá vyplácenou dividendu více než bezpečně a je zde tedy prostor pro budoucí růst.
Firma B vykázala EPS ve výši $3,2 a platí $2 dividendu = $2/$3,2*100% = firma B z vyplatí 62,5% výnosů na akcii, výnos pokrývá vyplácenou dividendu více než bezpečně a je zde tedy prostor pro budoucí růst.
V ideálním světě by výplata dividendy měla růst stejnou rychlostí jako EPS, aby výplatní poměr zůstal zachován. Protože když firma zvýší dividendu, aniž by zvýšila zisky, tak poměr logicky začne růst. A v případě, že se začne blížit ke 100% FCF, tak s velkou pravděpodobností firma dividendu brzy buď sníží nebo přestane vyplácet úplně. Proto z důvodu bezpečnosti budoucích dividend osobně vyřazuji z výběru firmy, které platí víc jak 80% FCF/EPS na dividendách.
POZOR: toto neplatí pro REIT a BDC firmy, tam na FCF a EPS zapomeňte! REIT firmy se řídí speciálními zákony, tyto ukazatele vychází nesmyslně vysoké a nelze na ně brát zřetel! A u BDC se dividenda vyplácí trošku jiným způsobem. O REIT a BDC firmách si povíme někdy příště.
Samozřejmě na druhou stranu neplatí, že čím nižší, tím lepší. Sami jistě najdete mnoho případů, kdy firma má výplatní poměr 1-10%, ale roční dividendový výnos se pohybuje v řádu desetin procenta. Takže sice na jednu stranu je dividenda „jistá“, ale dividendový výnos nepokryje ani inflaci.
Zde je třeba připomenout opravdu základní pravdu investic: „Výkonnost v minulosti nezaručuje budoucí výsledky„. Výsledky z minulých let můžeme brát pouze jako odrazový můstek, který nám dává přibližný návod kam až může firma v budoucnosti z tohoto můstku „doskočit“.
3) Ratingové agentury
Osobně ignoruji jakékoliv rady na „nákup“ či „prodej“ od různých analytiků nebo jiných hodnotících firem. Historie již jasně ukázala, že těmto individuím jde pouze a jenom o jejich vlastní kapsu! Jejich „křišťálové koule“ opravdu nefungují!
Pokud chceme vědět jak si firma povede v následujícím kvartálu až následujícím roce, ne opravdu nemá cenu se dívat na odhady kde bude firma za 5-10 let, tak se podíváme do odhadů firmy, který sama firma vydala, protože pouze firma sama je dostatečně fundovaná, aby dokázala odhadnout jak se jí může v následujících týdnech až měsících vést.
Upřímně řečeno, vždy se najde mnoho důvodů proč by měla ta konkrétní akcie klesat nebo růst. A doporučení ratingových agentur se primárně řídí požadavky svých klientů, tedy požadavky různých penzijních fondů či bank. O malé akcionáře se nikdo nezajímá, což je pro nás ve většině případů ta rozhodující výhoda.
4) Dividenda z pohledu firmy
Když se zamyslíte nad tím, co vlastně dividenda představuje pro firmu, tak Vám celkem logicky vyjde, že je to pro firmu výdaj, náklad navíc. Náklad, který kdyby si nechala, tak tyto peníze může investovat do vlastního rozvoje, akvizice jiné firmy, atd. Firma má z akcií příjem pouze na začátku, když je vydá. Z následných přeprodejů mezi akcionáři již žádné peníze firmě nepřinesou.
Existuje mnoho firem, které nikdy dividendy neplatily; firem, které dividendy platily a přestaly; i firem, které platily, přestaly a zas platit začaly.
Dividendu tedy lze brát jako takové „poděkování“ či „ocenění“ akcionáře, který si akcii firmy koupil, tedy, že firmě věří, že mu bude jeho investici do této firmy firma zhodnocovat.
Zhodnocení pak může nastat ve dvou rovinách:
- v ceně akcie – pokud se firmě daří a vykazuje rostoucí zisky, tak i cena akcie roste; a opačně, když se nedaří, tak cena klesá
- v podobě dividendy – což je podíl na zisku firmy, který firma vrací akcionářům
V ideálním případě, tedy hledáme takovou firmu, které se dobře daří = zvyšuje zisky a zároveň platí dividendu, kterou alespoň jednou za rok zvýší.
Firmy, které se chovají zodpovědně, tzv. s péčí řádného hospodáře, nezvyšují nebo nevyplácí nárazově velké dividendy, když se jim zrovna jeden rok silně daří, ale udržují kontinuitu.
Položte si otázku: „Vyberete si firmu A, která dva roky nevyplatila žádnou dividendu a letos vyplatila 20%? Nebo si vyberete firmu B, která vyplácí dividendy 5, 10, 15, 25 či 50 let a tu každý rok zvýšila o 1-5%?“
Osobní poznámka: musíte si uvědomit, že nárůst ceny je Váš virtuální (neexistující) zisk, protože tohoto zisku dosáhnete POUZE v případě, že akcii prodáte. A toto je z pohledu „dividendově růstové strategie“ hloupost. Proč bych měl prodávat něco co mi přináší zisk, navíc pravidelně zvyšující zisk, a já pro to nemusím hnout ani prstem. Proto já osobně cenu akcie sleduji „velmi bedlivě“ pouze v okamžiku nákupu. Po koupi mě již cena zajímá jen jako další parametr v rovnici zda přikoupit nebo se rozhlédnout jinde. Pokud totiž cena vzroste, ale firma zvýší dividendu, tak poměrové ukazatele zůstanou na téměř stejné úrovni, výsledkem tedy může být, že přikupoval lze. Na druhou stranu může nastat situace, že cena klesne, např. z důvodu zhoršeného výhledu na další měsíce nebo špatných výsledků posledního kvartálu; a pak i nižší cena nebude důvodem k příkupu.
5) Kdy nakoupit
Jak jsem již uvedl v článku o Zombících, Graham kdysi řekl: „daleko více peněz bylo ztraceno časováním trhu, než vlastní investicí„. Na akciovém trhu vždy existují příležitosti, některé velké, jiné malé, ale vždy to jsou příležitosti, které je vhodné využít ve svůj prospěch. Když se necháte zlákat na pohovor s jakýmkoliv finančním poradcem, tak první co Vám nabídne budou pravidelné investice do fondů. Proč pravidelné? Nu protože „průměrování“ prostě a jednoduše funguje, vždy fungovalo a vždy fungovat bude. Než nechávat peníze požírat inflací na běžném účtu, tak je v mnoha případech lepší nakoupit a přikoupit poté co cena klesne.
Závěr
Jako ve všem kolem nás, nakonec hledáme rozumný kompromis mezi všemi ukazateli a příležitostmi na trhu, tak aby to vyhovovalo nám a pouze nám, nejlépe. Proto v akciovém investování platí víc než kde jinde, že co je vhodné pro mě, není vhodné pro Vás.
Každý je jiný, každý má jiné životní priority, jiné životní náklady, jiné … „doplňte co Vás napadne“ … Nedejte tedy na rady rádoby odborníku, kteří Vám budou tvrdit, že to zrovna oni pro Vás najdou tu nejlepší investici. Ne! Nejlepší odborník na Vaše investice jste Vy a pouze Vy sami!
Ano, najde se pár opravdu dobrých, ale bohužel, já osobně jsem se s nimi zatím nesetkal. Naštěstí jsem tyto „rádce“ vcelku rychle prokouknul a vycouval. I když ne vždy, začátky byly těžké, ale poučil jsem se. A začal studovat…
Osobně doufám, že Vám náš web pomůže právě v těch nejtěžších chvílích na začátku, protože když jsem začínal já, tak o investicích byly dostupné pouze knihy v angličtině a tenkrát jsem angličtinou nevládl na takové úrovni, abych těmto knihám rozuměl.
Hodně štěstí!