Pravidlo 72 a jak ho používat
Při investování existuje několik pravidel, které je dobré dodržovat nebo je dobré o nich alespoň vědět, že existují. Některá mají univerzální použití, jiné nemusíte za celý svůj investiční život vůbec použít.
Zlatým pravidlem, s kterým se jistě setká naprosto každý investor je:
- koupím – cena jde dolů
- nekoupím – cena jde nahoru
Dalším, které je protlačováno především investičními fondy, je rozložení portfólia mezi akcie a dluhopisy. Dle tohoto pravidla by každý investor měl mít portfólio rozloženo mezi akcie a dluhopisy podle jeho věku a to dle následujícího vzorečku: 100 – věk investora = tolik procent akcií by měl držet … tedy čím je investor starší, tím méně akcií by měl v portfóliu mít. Ale když se podíváte na portfólia různých známých investorů, tak ani oni tento „výpočet“ nedodržují a mají svá portfólia postavená tak, aby jim především dostatečně vynášela, než aby slepě splňovala nějaké pravidlo.
Dnes se však podíváme na jiné pravidlo, řekl bych podstatně méně známé a tím je Pravidlo 72.
Pravidlo 72
Pravidlo 72 je klasickým pravidlem pro investování a spoření, tedy aby bylo možné snadno určit, jak dlouho bude trvat než Vaše investiční portfólio dosáhne dvojnásobné velikosti = zdvojnásobí se. Výpočet je vcelku jednoduchý: 72 a vydělíme procentem návratnosti Vašeho investičního nebo spořícího účtu.
- years to double = počet let na zdvojnásobení
- interest rate = úrokový výnos
- rate of return on an investment = návratnost investice
Pravidlo 72 může pomoci investorům vypočítat, jak dlouhou dobu budou potřebovat k dosažení požadované velikosti jejich portfolia. Nebo kolik let bude nutné investovat, aby dosáhli stanoveného cíle. Protože jsme na IG webu, kde se zabýváme DGI investováním, tak můžeme použít Pravidlo 72, abychom určili, jak dlouho bude trvat, než náš dividendový výnos vyroste na požadovanou částku.
Moje DGI portfólio např. vynáší kolem 5%, takže bude trvat asi 14,5 roku, než se jeho hodnota zdvojnásobí.
Omezení tohoto pravidla
Mnoho investorů má s tímto pravidlem problém v tom, že musí do vzorce přidat mnoho vlastních odhadů. Někteří zaměňují očekávané zhodnocování s růstem ceny akcií – použití Pravidla 72 není totiž vázáno na výnos portfolia, ale jeho celkovou návratnost. Tedy je předpokládán rovnoměrný výnos ve vztahu k cenovému zhodnocení.
Tohle by, ale investoři rozhodně neměli dělat! Trh totiž neroste stabilním tempem, ale osciluje nahoru a dolů a to na základě velkého množství různých faktorů, které navíc nelze (nebo velmi špatně) predikovat do budoucnosti.
I když hodnota indexu S&P 500 celkově za posledních 30 let vzrostla, když se na toto období podíváte, tak je zde i několik poklesů, což nelze nijak předpovědět, natož nějak zanést do matematické rovnice.
Navíc např. u rychle rostoucích akcií, jako je např. FANG [Facebook (FB), Amazon (AMZN ) Netflix (NFLX), Google (GOOG, GOOGL)], je naprosto nemožné předpovědět růst portfolia pomocí Pravidla 72.
Pravidlo 72 však lze s podstatně lepším úspěchem použít pro spořící účty, protože zde neexistuje žádný vliv změny ceny, takže lze předpovědět vývoj na mnoho let dopředu. Jenže spořící účty mají podstatně nižší výnosy a tedy k dosažený Vámi stanoveného výsledku bude třeba podstatně více času.
Jak tedy používat Pravidlo 72?
Jak jste si jistě mnohokrát v životě ověřili, tak znát něco a umět to používat jsou dvě naprosto odlišné věci.
Stejně jako v životě, tak i v investování, by jste si měli stanovovat cíl, kterého chcete dosáhnout. Ač se Vám to nyní asi nebude zdát, tak to Vám pomůže dosahovat/dosáhnout podstatně lepších celkových výsledků, s podstatně menší volatilitou.
Taktéž redaktoři IG webu se zaměřují přednostně na růst příjmů, než na růst ceny (hodnoty portfólia). Proč? No protože ceny akcií se neustále mění, nahoru … dolů … nahoru … dolů …
Ale na druhou stranu, výše výnosu portfólia, které generuje, je plně pod kontrolou každého investora. Takže, abyste dosáhli Vámi stanoveného cíle, je pouze a jenom na Vás, jaké tituly si do portfólia vezmete.
Investováním svého kapitálu a reinvestováním obdržených dividend do nových akcií nebo navýšením již držených pozic, dokážete zachovat celkovou výnosnost portfolia a dosáhnout tak plánovaných výsledků dle Pravidla 72 – a to bez ohledu na pohyb cen akcí v portfóliu obsažených.
To znamená, že důchodci nebo investoři, kteří budují svá portfolia na dřívější odchod do důchodu nebo jako přilepšení do rodinného rozpočtu, zatím co stále pracují, by se měli více zaměřit na peněžní tok svého portfolia než krátkodobé pohyby cen.
Budiž příkladu učiněno za dost
Pokud investor začne s portfoliem ve výši 100 000 Kč a jeho/její (abychom byli džendrově vyrovnaní) cílem je mít 80 000 Kč ročně při odchodu do důchodu, tak jak dlouho musí investovat než takové částky dosáhne?
Výnos portfolia | Roky k dosažení cíle |
3% | 120 let |
5% | 57,6 let |
10% | 21,6 let |
Čas potřebný pro dosažení takového cíle exponenciálně klesá s výší výnosu portfolia. A to z důvodu, že portfolio přináší víc příjmů, které ještě navíc postupně rostou vyšším tempem.
Proto DGI investoři by se měli primárně zaměřovat na společnosti, které generují pravidelné a vysoké příjmy, než na růstové. Ty budou investorům generovat příjmy i v následujících letech.
Jak se zajistit před tržní volatilitou
Při uplatňování Pravidla 72 je nezbytné mít na paměti výnosový cíl. Je třeba mít portfólio připraveno i na příchod recese, která – jak začínají noví proroci krachu předpovídat – se blíží. Dokonce i FED očekává, že přijde během příštích 2 let, takže by investoři měli pomalu připravovat svá portfolia, aby byla více defenzivní.
Když investujete do defenzivních titulů, tak sice jejich cena během krize poklesne, ale Váš příjem zůstane stále stejný nebo i nadále poroste.
Jako další ochranu je třeba zmínit diverzifikaci portfólia. Na přesném počtu titulů v portfóliu se nejspíš neshodneme, to si musí určit každý sám, tak aby se mu v noci dobře spalo, ale lze stanovit určité minimum, osobně mu říkám „Ondrovo minimum počtu titulů v portfóliu“.
Máme 11 sektorů a tedy je dobré vlastnit 2 nejlepší kusy z každého sektoru, tedy minimálně 22 titulů. Sice pro mě je to stále málo, já pro svůj klidný spánek potřebuji minimálně 25 titulů – k tomuto číslu jsem nedošel žádným vědeckým výpočtem, ale tak, že chci mít tolik titulů, aby každý zabíral nižší jednociferné procento. To znamená, že by každý titul měl mít 9% a méně a protože „nižší“, tak 5% a méně – 5tka je „ošklivé“ číslo, takže vyšly 4%, což dalo celkový počet titulů v portfóliu = 25 kusů.
Takže propad jednoho nemá příliš velký vliv na celkovou hodnotu portfólia. A na druhou stranu mám též větší výběr pro nákup/dokoupení v případě, že mám volné peníze.
Závěr
Pravidlo 72 je prověřená metoda jak předpovědět kolik času budete potřebovat pro zdvojnásobení hodnoty portfolia nebo příjmu. Osobně se snažím držet výnos portfólia kolem 5%, tedy jak jsem uvedl výše, dle Pravidla 72 budu potřebovat asi 14,5 roku na zdvojnásobení příjmu z portfólia. To mi stále ponechává dostatek času pro odchod do důchodu dříve, než na kdy mi to spočítala Důchodová kalkulačka … 2040? no to fakt neééé!!!
Drobný koment k téhle pasáži:
„Dalším, které je protlačováno především investičními fondy, je rozložení portfólia mezi akcie a dluhopisy. Dle tohoto pravidla by každý investor měl mít portfólio rozloženo mezi akcie a dluhopisy podle jeho věku a to dle následujícího vzorečku: 100 – věk investora = tolik procent akcií by měl držet … tedy čím je investor starší, tím méně akcií by měl v portfóliu mít.“
Tahle teorie je používána pro případ, že dotyčný nechce po sobě portfolio zanechat a chce jej postupně utratit do konce svého života, pak to jakž takž dává smysl. Určitou podobu má v takových těch investičních plánech penzijních fondů. Jinak je to blbost a nedává moc smysl:-)