Proč investovat do akcií? Vzorové výpočty
V minulém článku jsme si jasně ukázali, že ukládat peníze do Stavebního spoření je sice výhodné, ale pouze do částky, kterou podporuje stát. A to je 20 000,- Kč. Cokoliv nad tu tuto hranici jsou již vyhozené peníze z okna. Takže kam s tím sklem, tedy kam jinam s penězi?
Kouzla s čísly, kouzelná čísla
Matika mě ve škole vždy bavila, ale teď co jsem objevil složené úročení, mě baví ještě víc. Úroky z úroků, to je věc přímo neskutečná… a dnes si ukážeme pár příkladů jak nám čas pomůže i s malou částkou vytvořit slušný příjem, aniž bychom museli sami pracovat.
Na třech příkladech ročních vkladů a třech možných ročních zhodnocení uvidíme jak moc nebo málo dokáže čas a složené úročení zhodnotit Vaše peníze.
Příklad 1. – odkládám si málo a jsem „konzerva“
Odložit 1000,- Kč měsíčně, tedy 12000,- Kč ročně, považuji za nutné minimum. Nesnažte se mi namluvit, že nedokážete ušetřit 33,- Kč denně – to není ani krabička cigaret. Ano, asi takoví lidé v ČR žijí, ale Ti o akciích asi nikdy neslyšeli.
Když budete vkládat 12 tisíc ročně (tisíc měsíčně) – každý rok, při velmi konzervativním 2% výnosu, budete mít z Vašich 120 tisíc za 10 let téměř 132 tisíc. Tedy naše investice se za 10 let zhodnotí o 10%.
Příklad 2. – odkládám si málo, ale chci lehce překonat inflaci
Pokud budete chtít alespoň o kousek porazit inflaci, aby Vaše peníze neztrácely na hodnotě, budete muset vybrat o trošku větší výnos.
Když budete vkládat 12 tisíc ročně, každý rok, při 3% výnosu, budete mít z Vašich 120 tisíc za 10 let téměř 138 tisíc. Tedy Vaše investice se za 10 let zhodnotí o 15%.
Příklad 3. – odkládám si málo, ale chci lepší výnos
Když ale vyberete z akcií, které dokáží generovat 4%, pak už se začínají dít „věci“ a složené úročení se projeví v celé své síle.
Když budete vkládat 12 tisíc ročně, každý rok, při 4% výnosu, budete mít z našich 120 tisíc za 10 let téměř 145 tisíc. Tedy Vaše investice se za 10 let zhodnotí o 21%.
Příklad 4. – odkládám si slušný obnos a jsem „konzerva“
Když navýšíte měsíční vklad na 5 tisíc, 60 tisíc ročně, hned se dostanete do zajímavějších částek.
Když budete vkládat 60 tisíc ročně, každý rok, při velmi konzervativním 2% výnosu, budete mít z našich 600 tisíc za 10 let téměř 659 tisíc. Tedy Vaše investice se za 10 let zhodnotí opět o 10%, ale díky 5x vyššímu vkladu dokážete vygenerovat o 391% vyšší výnos. Namísto 12 tisíc, budete mít 59 tisíc (příklad 1 vs příklad 4).
Příklad 5. – odkládám si slušný obnos, ale chci lehce překonat inflaci
Výběrem středně výnosných akcií dokážete porazit inflaci, ale při vyšším počátečním a opakovaném vkladu, začne složené úročení nabírat na síle.
Když budete vkládat 60 tisíc ročně, každý rok, při 3% výnosu, budete mít z našich 600 tisíc za 10 let téměř 690 tisíc. Tedy Vaše investice se za 10 let zhodnotí o 15%, ale díky 5x vyššímu vkladu dokážete vygenerovat o 400% vyšší výnos. Namísto 18 tisíc, něco přes 90 tisíc (příklad 2 vs příklad 5).
Příklad 6. – odkládám si slušný obnos, ale chci lepší výnos
Když ale vyberete z akcií, které dokáží generovat 4%, pak už se začínají dít „věci“ a složené úročení se projeví v celé své síle.
Když budete vkládat 60 tisíc ročně, každý rok, při 4% výnosu, budete mít z našich 600 tisíc za 10 let téměř 724,5 tisíce. Tedy Vaše investice se za 10 let zhodnotí o 21%, ale díky 5x vyššímu vkladu dokážete vygenerovat o 398% vyšší výnos. Namísto 25 tisíc, téměř 124,5 tisíc (příklad 3 vs příklad 6).
Příklad 7. – odkládám si velmi slušný obnos, ale jsem „konzerva“
Pokud dokážeme odkládat měsíčně 10 tisíc, 120 tisíc ročně, tak již jsme v říši vysokých čísel a to už snad ani nemusím komentovat. Tabulky níže Vám to ukáží samy nejlépe.
Když budete vkládat 120 tisíc ročně, každý rok, při velmi konzervativním 2% výnosu, budete mít z našich 1,2 milionu za 10 let téměř 1,318 milionu. Tedy naše investice se za 10 let zhodnotí opět o 10%, ale díky 5x vyššímu vkladu dokážeme vygenerovat o 883% vyšší výnos, oproti nejnižšímu vkladu. Namísto 12 tisíc, budete mít 118 tisíc (příklad 1 vs příklad 7). Nebo 100% vyšší výnos, oproti střednímu vkladu, tedy namísto 59 tisíc vs. 118 tisíc (příklad 4 vs příklad 7).
Příklad 8. – odkládám si velmi slušný obnos a chci překonat i inflaci
Když budete vkládat 120 tisíc ročně, každý rok, při 3% výnosu, budete mít z našich 1,2 milionu za 10 let téměř 1,382 milionu. Tedy Vaše investice se za 10 let zhodnotí o 15%, ale díky 5x vyššímu vkladu dokážete vygenerovat o 911% vyšší výnos, oproti nejnižšímu vkladu. Namísto 18 tisíc, budete mít téměř 182 tisíc (příklad 2 vs příklad 8). Nebo 102% vyšší výnos, oproti střednímu vkladu, tedy namísto 90 tisíc vs. 182 tisíc (příklad 5 vs příklad 8).
Příklad 9. – odkládám si velmi slušný obnos a chci i lepší výnos
Když budete vkládat 120 tisíc ročně, každý rok, při 4% výnosu, budete mít z našich 1,2 milionu za 10 let téměř 1,449 milionu. Tedy Vaše investice se za 10 let zhodnotí o 21%, ale díky 5x vyššímu vkladu dokážete vygenerovat o 900% vyšší výnos, oproti nejnižšímu vkladu. Namísto 25 tisíc, budete mít téměř 250 tisíc (příklad 3 vs příklad 9). Nebo 100,8% vyšší výnos, oproti střednímu vkladu, tedy namísto 124,5 tisíc vs. 250tisíc (příklad 6 vs příklad 9).
To ale není vše
Samozřejmě každého hned napadne, proč tedy neinvestovat do ještě výnosnějších akcií? Ano existují firmy, které platí 10%, 16% nebo dokonce 20%. Ale to jsou firmy, které vyplatí jednu dvě dividendy a pak buď dividendu sníží nebo platit přestane úplně.
A jak již jsem zde na webu psal několikrát, já hledám pouze takové firmy, které platí dividendu pravidelně a pravidelně ji též zvyšují. A dnes jsou mezi dividendovými Aristokraty i takové, které platí 5-6% hrubou dividendu. Tedy ještě vyšší než zde uváděný nejvýnosnější příklad.
Pro Ty co by si chtěli spočítat kolik by jim investice do takových akcií vydělala, přikládám tabulku. Stačí pouze přepsat měsíční vklad (buňka se zeleným podkladem) vše ostatní se už přepočítá samo: Proč investovat – tabulka pro vzorový výpočet
Na první pohled je to jasné… nebo ne?
Jak doufám všichni předpokládali hned na začátku, tak čím více na počátku investování vložíme, tím více na konci budeme mít. To asi nikoho nepřekvapilo. Ale tuto tezi si musíme vyložit jiným způsobem, a to, že s čím větší částkou začnete, tím dříve budete moci měsíční vklad snižovat, protože výnosy budou snížený vklad kompenzovat.
Osobně jako konzervativní investici považuji tu, která pokryje inflaci, ale nic víc. Inflace v roce 2017 byla 2,5%, dle toho je nutné se i zařídit. Zdurazňuji, že je to oficialně zveřejněné číslo, to bohužel se skutečnou mírou inflace nemá moc společného. Skutečná inflace bude hádám tak o 0,5-0,75% horší!
Tabulky nám též potvrdili staré, trošku sexistické, rčení: „I s malým kašpárkem, lze udělat velké divadlo.“ Tedy v žádném případě neplatí, že pokud chcete investovat, tak musíte mít miliony. Ne, nemusíte! Stačí Vám pár tisíc ročně, ale samozřejmě na druhou stranu, nemůžete počítat s tím, že budete za pár let milionářem. Což ne že bych nechtěl, ale mým cílem je vytvořit si pravidelný příjem aniž bych musel pracovat. Zatím musím chodit do práce na 40 hodin týdně, jako většina z Vás, ale časem až bude mé portfolio generovat dostatek peněz, tak si budu hledat jinou práci s kratší pracovní dobou… protože moje portfólio bude pracovat za mě.
Závěr
Kolísání cen akcií, tedy kolik je momentální hodnota mého portfólia mě zajímá až na druhém místě, na prvním je to, kolik mi měsíčně „přistane“ na účtu aniž bych musel hnout prstem = pasivní příjem = příjem bez práce. A to je ten hlavní důvod proč jsem se do toho dal…