Proč některé společnosti nevyplácejí dividendy
Proč lidé investují do akcií? Primárně jde o dva typy investorů.
- růstový investor – tento investor dává své peníze společnostem, které rostou a/nebo rozšiřují svůj provoz. Což by se mělo promítnout do růstu budoucích tržeb. Mnoho těchto společností je zpočátku ztrátových, to je cena, kterou investoři platí za inovace. Cílem tohoto investování je koupit akcie za nízkou cenu a až cena vyroste, tak prodat se ziskem.
- výnosový/příjmový investor – tento investor se snaží držet akcie, které vyplácejí dividendy dlouhodobě. Příkladem jsou Dividendoví Aristokraté.
Dividendy jsou způsobem, jak zisková společnost sdílí své zisky s akcionáři. Většina investorů, kteří investují z důvodu pravidelného příjmu, se zajímá pouze o společnosti, které dividendy vyplácí. Primárním cílem není růst ceny akcií, ale pravidelně vyplácené dividendy. Tito investoři chtějí tyto měsíční, čtvrtletní nebo roční dividendy reinvestovat nebo použít na vlastní spotřebu. Reinvestování sebou navíc nese i složené úročení, což je silný ekonomický jev, který v dlouhodobém horizontu vytváří bohatství. Jako takové jsou dividendy fantastickým způsobem, jak složené úroční využívat.
Bohužel však společnosti ve rané fázi nebo v růstové fázi vývoje jen zřídka dividendy vyplácejí. Mnohé z těchto společností ještě navíc ani nejsou ziskové. Jejich vedení se aměřují na akvizice, expanzi, vývoj produktů, atd. a všechny tyto věci stojí spoustu peněz. Proto si jednoduše nemohou dovolit dividendy vyplácet. Většina společností začne vyplácet dividendy, aby nalákaly a odměnit akcionáře. Nadruhou stranu firmy, které dividendy vyplácejí nemusí už mít tak velký růstový potenciál. To je ve valné většině způsobeno tím, že k velkému růstu došlo před mnoha lety a dnes to jsou mega firmy ve svém segmentu trhu.
Je třeba si uvědomit, že dividendy nejsou nikdy a nijak garantovány! Firma může dividendu kdykoli snížit nebo úplně zrušit. Obecně však lze říci, že společnosti ve vyplácení dividend pokračují a navíc je i pravidelně zvyšují, aby získaly důvěru akcionářů. To je označováno jako délka (roky) růstu dividend. Nejznámější je seznam Dividendových aristokratů, tedy firem, které pravidelně každý rok zvýšily svou dividendu 25 a více let v řadě.
Nyní by tedy mělo být jasné, proč společnosti ve fázi růstu nevyplácejí dividendy a proč naopak je vyplácejí dobře zavedené společnosti.
Ale existují i dobře zavedené společnosti, které nevyplácejí dividendy a to i když mají dostatečně velké peněžní toky, aby si mohly dovolit dividendy vyplácet. I takových firem existuje velké množství. Proč? Neexistuje žádný zákon nebo nutnost, který by společnostem nařizoval, že musí dividendy vyplácet, takže mnoho společností to nedělá! I přesto, že firmy dividendy nevyplácí, tak cena jejich akcií roste.
Zde jsou tři důvody, proč firmy dividendy nevyplácejí …
Reinvestují zisky
Některé firmy než, aby vyplácely dividendy, tak raději tyto peníze reinvestují zpět do svého podnikání. Což je přesně to, co dělají všechny společnosti ve fázi růstu … jenže některé společnosti nikdy nepřestanou! Například takový Amazon (AMZN) – než, aby vyplácel svým akcionářům dividendy, tak se vedení domnívá, že přinesou svým investorům lepší vysledky reinvestováním veškerých zisků zpět do provozu firmy. Navíc je to i legální způsob, jak se vyhnout placení daní!
Je to také jeden z hlavních důvodů, proč společnosti (jako Amazon) přináší mnoho inovací. Tyto firmy generují obrovské peněžní toky a ty následně reinvestují zpět do vývoje nových produktů, nápadů a služeb. Pokud reinvestovaná hotovost přinese úspěšnou „novinku“ na trhu, která následně bude firmě generovat další zisky, tak vzroste i cena akcií = přinese to vyšší hodnotu akcionářům.
Dělají akvizice
Dalším důvodem, proč společnosti nevyplácí dividendy a hromadí hotovost, jsou akvizice. To znamená, že jedna společnost koupí jinou a spojí se v jeden nový subjekt. Nebo společnost koupí jen vlastnický podíl v jiné společnosti.
Akvizice jsou něco, čím je velmi dobře známý např. Warren Buffett. Je to předseda a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B). Povídá se, že všechny peníze, která má firma k dispozici (přes 100 miliard dolarů) vyčlenil na velkou akvizici, navíc se v minulosti vyslovil proti vyplácení dividend a uvedl, že peníze lze utratit lépe jinými způsoby. V minulosti již mnohokrát prokázal, že dokáže přinést větší hodnotu svým akcionářům prostřednictvím reinvestic a akvizic, než vyplácením dividend.
Mají velké dluhy a/nebo finanční potíže
Občas narazíte na společnost, která dříve dividendy vyplácela, ale již nevyplácí. Nebo dividendu snížila. Hlavním důvodem takového chování jsou finanční potíže firmy. Jak již bylo zmíněno výše, společnosti obecně rády vyplácejí dividendy pravidelně a navíc je i pravidelně zvyšují, protože to akcionáře přitahuje. Avšak někdy narazíte na společnost, která musí kvůli finančním potížím dividendu snížit nebo úplně zastavi její vyplácení.
Vezměme si například firmu General Electric (GE). Po celá desetiletí byla známá jako skvělá akcie pro investory, kteří se orientují na dividendové příjmy, protože měla velmi bezpečnou dividendu. Jenž v roce 2017 nastaly problémy, další špatné zprávy následovaly, až nakonec v prosinci 2018 bylo oznámeno, že dividenda bude snížena na pouhý jeden cent na akcii. Bylo jasné, že pokračování ve vyplácení vysoké dividendy by bylo finančně nezodpovědné. Na základě finančního zdraví společnosti byla budoucnost firmy velmi nejistá. Jediný způsob, jak mohlo vedení přinést svým akcionářům nějaké výsledky, bylo navrátit společnost na správnou cestu. To znamenalo, nevynakládat peníze na vysokou dividendu, ale raději co nejrychleji splatit dluhy a záchránit společnost.
Závěr
Vždy budou existovat společnosti, které dividendy vyplácejí, a které ne. A, i když to budou velké, vysoce ziskové firmy, tak dividendy vyplácet nebudou, přestože si to mohou dovolit.
Hlavním důvodem pro nevyplacení dividend je to, že tyto společnosti se rozhodly, že dokáží peníze vynaložit lépe a jinak … a investoři do akcií těchto společností jim to věří.
Ve výsledku to znamená, že každý investor/-ka si musí položit otázku, zda věří, že zisk firmy dokáže vedení zhodnotit lépe než on. Pokud si investor/-ka řekne, že on/ona to zvládne lépe, pak si vybere akcii vyplácející dividendu. Pokud si investor/-ka řekne, že vedení to zvládne lépe, pak si vybere růstovou akcii (nevyplácející dividendu).