Proč (ne)prodávat akcie z Vašeho (důchodového) portfólia
Dnes se tak trošku oklikou vrátíme k listopadovému (2018) článku Tipy na cestu k finanční svobodě, kde jsme si shrnuli jak začít, kdy začít a že je třeba mít pevné nervy. Je totiž velmi těžké určit kdy nakoupit. Časovat trh se prostě nedá, křišťálovou gulu nikdo nemá, naštěstí, takže platí – kdo vydrží, vyhraje.
Není nic těžšího než koupit, či prodat, ve spravný čas. Vždy se Vám bude zdát, že jste měli ještě chvíli počkat nebo, že jste čekat neměli a nakoupeno mělo být už před 10ti minutami, či včera. Není železnějšího pravidla v investování než, když koupíte, tak cena jde dolů, když začnete vyčkávat, tak cena poroste.
Proč vůbec prodávat?
O tom, kdy prodávat dividendové akcie psal v březnu 2018 Ondra, dnes si to trošku rozvedeme.
Jakožto DGI investor, tedy investor pouze (nebo většinově – lépe řečeno) do akcií jenž dividendy pravidelně zvyšují, je mým cílem vybudovat portfolio, které mi bude generovat pravidelný příjem. A navíc tento příjem bude každoročně růst, to je největší síla DGI investování! Společnosti, které svou dividendu za 7-15 let zdvojnásobí jsou skutečné stroje na peníze.
Takže proč vlastně prodávat něco, co mi generuje příjem, aniž bych musel kvůli tomu hnout prstem? Nooo asi proto, že chamtivost a emoce převáží nad racionálním uvažováním.
V ideálním případě bychom měli akcie držet navždy. Přesně z tohoto důvodu, když akcii kupuji, tak si nestanovuji žádnou budoucí prodejní cenu. Takže když se nakonec přeci jen rozhodnu k prodeji, tak za tímto rozhodnutím musí být opravdu závažné důvody … nikoliv např. pouze propad ceny.
1. Kdo prodá, příjde o peníze!
Prvním důvodem, proč nikdy neprodávat je, že díky tomu příjdu o peníze. I když mám v portfóliu několik akcií v mínus (oproti nákupní ceně), tak mi stále přináší pravidelný dividendový příjem. Takže ve výsledku by to pro mě byla dvojitá ztráta:
- na pravidelném příjmu
- na nákupní ceně
Tedy dokud neprodáte, tak to pro Vaši peněženku žádná ztráta není, právě naopak! Stále Vám tato investice generuje pravidelný příjem.
Samozřejmě se najdou i vyjímky z tohoto „pravidla“. V mém portfóliu též jeden tento případ mám a tím je bývalý Dividendový aristokrat Owens a Minor (OMI). Cena akcie klesla kvůli obavám ze vstupu Amazonu do sektoru prodeje léků, což se nakonec nestalo a následně z důvodu velké akvizice byla ještě dividenda snížena.
2. Jak bezpečná je dividenda?
Pro mě je nejdůležitějším parametrem pro investování je růst dividendy. Takže jedna z prvních věcí, kterou kontroluji, je udržitelnost dividendy. Dívám se na trend zisků, příjmů, prodejů, atd. za několik posledních let a též na výplatní poměr.
Jen připomínám, že pro REIT [čti: rít] firmy NELZE použít P/E a EPC, ale FFO a AFFO!
Takže když se z reportů ukáže, že firma na dividendy vydělá a ještě jí něco zbyde, tak je vše v pořádku. Čím nižší výplatní poměr je, tím lépe, ale obecně se dividenda považuje za bezpečnou, pokud je výplatní poměr pod 80%.
3. Zopakujte si proč jste akcii původně kupovali?
Když si ověřím, že je dividenda stále bezpečná, tak zapátrám v paměti, proč jsem tenkrát vlastně akcii vůbec kupoval. Mým hlavním důvodem pro nákup je vždy navýšit pravidelný příjem.
Časovat trh se prostě nedá a občasné náhlé propady trhu, bez jasné příčiny je třeba ignorovat … a soustředit se pouze na „tvrdá data“ vydaná přímo vedením konkrétní firmy, ne na různá prohlášení analytiků.
Pokud bychom se např. podívali do minulosti, na data a ratingy před a z průběhu finanční krize, tak všichni analytici vykřikovali Koupit (Buy) ještě v prosinci 2007, ale o rok později byly všechny akcie Prodat (Sell) … a jak si asi museli rvát vlasy v březnu 2009 všichni Ti co v prosinci 2008 se ztrátou prodali?
Proto se vždy snažím upamatovat proč, že jsem to tenkrát koupil a hlavně, abych neprodal ani jednoho ze svých tažných koní.Vytvořením seznamu důvodů, proč se společnost bude i nadále dařit, je též dobrým způsobem, jak vzpomenout.
4. Proč tedy prodávat?
Když společnost nesplní žádný z původních důvodů, pro které jsem ji kupoval, pak je na čase uvažovat o prodeji. Položím si několik jednoduchých otázek:
- bude se společnost dařit v budoucnosti?
- udrží si firma svou konkurenční výhodu?
- poroste firma lokálně/globálně?
- existuje riziko vstupu nové konkurence?
- nepříjde firma o svůj tržní podíl?
- dokáže zvyšovat svůj tržní podíl?
- může si firma dovolit dividendu dále zvyšovat?
Pokud většina odpovědí bude záporná, pak je opravdu na čase se firmy z potfólia zbavit.
Na druhou stranu, pokud však společnost dělá vše, o čem si jakožto investor myslím, že to bude mít pozitivní dopad pro budoucnst, jen holt momentálně nemá firma na trhu na růžích ustláno, tak akcii držím a s úsměvem pobírám dividendu a o cenu akcie se vůbec nezajímám.
Navíc díky velké diverzifikaci, někteří to nazývají ZOO, mohu klindně spát, protože většina firem nepřestavuje více jak 4% mého dividendového příjmu. Takže, když jedna společnost sníží dividendu, tak se můj roční dividendový příjem teoreticky sníží o 4%. Jak jsme zde na IG webu psali již mnohokrát, tak v počtu akcií v portóliu si musí každý investor najít tu svoji správnou hodnotu … někomu bude stačit pět, jiný bude potřebovat sto, takže najděte si svoje číslo pro Váš a jenom Váš klidný spánek!
5. Neprodávejte kvůli zisku, děláte to pro pravidelný příjem!
Někteří investoři si již při nákupu stanoví cenu, či procento (+10%, +20%, +30%, atd.), kdy akcii prodají. A též i obráceně, že akcii bez milosti prodají, když cena klesne (o -10%, -20, – 30% atd.). Asi by se to mohlo zdát jako dobrý systém, ale uvědomte si, že pak musíte své portfóilo neustále sledovat, aby jste mohli ihned reagovat … potom se Vás, ale postupem času stává Trader, nikoliv DGI investor, kterému jde o pravidelný příjem, než o maximalizaci zisku.
Než kliknete na tlačítko prodat, tak by jste si měli uvědomit co opravdu prodejem ztratíte! Neprodáváte náhodou svého „vítěze“? Ta akcie, s kterou jste +30%, není to náhodou taky tak, která Vám nese nejvyšší příjem, či nezvyšuje nejvíce svou dividendu?
Když se podíváme do minulosti, tak některé dividendové akcie dokázali vytvořit 100%, či 200%, takže proč prodávat, když jste dosáhli „pouhých“ 20%?
6. Co budete dělat s penězi z prodeje?
A pak přichází další problém: „co s utrženými penězi z prodeje?“ Pokud se investování věnujete nějaký ten pátek, tak již jistě máte seznam firem, které poočku sledujete a říkáte si „až budu mít peníze navíc, tak si je musím koupit“. Pokud ano, tak ač tomu asi budete věřit nebo ne, tak je nás menšina. Stále je většina investorů, kteří prodají z nějakého vnější impulzu (viz. předchozí bod) a pak koukají na tu sumu na účtu a netuší co s ní.
Pak by se investor měl začít ptát sám sebe proč vlastně investuje, proč drží zrovna ty firmy, které drží a proč vůbec prodával.
Takže pokud opravdu chcete nějakou akcii prodat, tak než „to tlačítko“ stisknete, tak si sepište seznam firem, které za utržené peníze koupíte. Nebo ještě lépe, napište si u nich i cenu, za kterou je chcete koupit.
Protože, když to neuděláte, tak se Vaše peníze budou válet ladem na účtu a bude požírat inflace. Takže nejen, že se Váš pravidelný příjem snížil, ale navíc ještě pravidelně o peníze přicházíte.
Závěr
Co říci závěrem? Když se opravdu rozhodnete nějakou firmu ze svého portfólia vyautovat, tak se ujistěte, že za tímto rozhodnutím stojí opravdu silné a v základech pevné argumenty! A především Vaše argumenty!
Není nic horšího než prodat a pak se týdny, či měsíce, litovat, že jste to udělali. Zde naprosto platí „udělejte to a už se neohlížejte zpět“.
Jak říká kolega investor: „Každý za svoje!“ a já k tomu dodávám: „Každý pro svůj klidný spánek!“