Proč se chtějí společnosti Philip Morris a Altria spojit?
Společnosti Altria (NYSE:MO) a Philip Morris (NYSE:PM) oznámily, že zahájily rozhovory o možném spojení. Zajímavé je, že tyto dvě firmy se v roce 2008 rozdělily, aby dle vedení „mohly lépe čelit regulacím a poklesu spotřeby tabáku“ (zdroj). Proč tedy se znovu spojovat?
Toto oznámení udělalo na cenových grafech velmi zajímavou špičku a ďolíček.
UPOZORNĚNÍ: Ne každému je příjemné vydělávat na neřestech jiných, proto pokud Vám není toto téma příjemné nebo vydělávání peněz na závislosti(-tech) jiných lidí, tak prosím tento článek ani nečtěte, děkuji za pochopení.
Síla velikosti
První co mě napadlo byla velikost. Tržní kapitalizace firmy Altria je cca 85 miliard dolarů a firmy Philip Morris je cca 111 miliard dolarů. Spojením by tak vznikla firma o tržní kapitalizaci téměř 200 miliard dolarů, což by bylo vysoko nad velikostí konkurence:
- British American Tobacco p.l.c. (NYSE:BTI) – 79 miliard dolarů
- Imperial Brands PLC (NYSE:IMBBY) – 24 miliard dolarů
- Vector Group Ltd. (NYSE:VGR) – 1,6 miliard dolarů
- Universal Corporation (NYSE:UVV) – 1,2 miliard dolarů
To by spojené firmě mělo pomoci ve vyjednávací pozici a diktování podmínek na trhu.
Podmínky spojení
Spojení má být bez prémia a za cenu z pátku 23.8.2019 (MO 46,41 dolarů / PM 81,22 dolarů). To byl hlavní důvod pro „špičku a ďolíček“ cen, které ovšak zas začaly ihned mizet. Když se navíc podíváte na páteční graf, tak růst/pokles začal již tam = dovolím si tvrdit (ač nemám pro to žádný důkaz – kromě pohybu ceny), že již v pátek někdo tuto informaci vynesl a nějaký opravdu velký finanční dům dokázal s cenou takto pohnout.
Důležitější pro investory ale je poměr, za který se boudou akcie měnit a tím je 58:42 = PM:MO.
Firmy mají následující počet akcií:
- Altria: 1 868 096 000
- Philip Morris: 1 555 840 000
Celkem tedy budeme dělit 3 423 936 000.
Firmy by tedy měly mít následující počet akcií v nové spojené firmě:
- Altria: 1 438 053 120
- Philip Morris: 1 985 882 880
Z toho mi vychází poměr:
- 0,724 akcií spojené firmy, za každou vlastněnou akcii společnosti Altria
- 1,381 akcií spojené firmy, za každou vlastněnou akcii společnosti Philip Morris
Jak bude stanovena cena akcií nově spojené firmy si vůbec nedovolím odhadovat, protože trh v poslední době reaguje přehnaně úplně na všechny zprávy. Kdybychom to ovšem vzali selským rozumem dle tržní hodnoty platné k datu 23.8.2019, tak by nám vyšla cena jedné akcie nové společnosti na cca 62,23 dolarů.
Procentní dělení dle tržní kapitalizace:
- Altria tržní kapitalizace: 86 698 335 360 dolarů
- Philip Morris tržní kapitalizace: 126 365 324 800 dolarů
- Celková tržní kapitalizace s pátečními cenami tak je ve výši: 213 063 660 160 dolarů
Pokud tedy vydělíme novou celkovou tržní kapitalizaci jednotlivými tržními kapitalizacemi, tak dostaneme téměř poměr, který byl firmami oznámen:
- Altria tržní kapitalizace k tržní kapitalizaci spojené firmy: 40,69% (tedy plus-mínus oznámených 42%)
- Philip Morris tržní kapitalizace k tržní kapitalizaci spojené firmy: 59,31% (tedy plus-mínus oznámených 58%)
Výsledkem tak bude drobná výhoda pro firmu Altria, která by dle tržní kapitalizace měla dostat v nové firmě o cca 1,3% menší podíl (k pátečním cenám).
Další věc, která nebyla zveřejněna, je jméno a ticker nové spojené firmy. Bude to i nadále Altria s tickerem MO, která má 50ti letou dividendovou historii nebo to bude Philip Morris s PM, anebo že by MOPM, či PMMO? Teoretická možnost je i původní název firmy před rozdělením v roce 2008, tedy Philip Morris s tickerem MO.
UPOZORNĚNÍ: tohle je čistě můj odhad/spekulace, oficiálně nebylo nic sděleno !!!
Výhody pro firmu Altria
Za hlavní výhodu považuji omezení dopadů současných a budoucích regulací ze strany FDA. Za některé z posledních „osvěžujících! nápadů z dílny FDA by se nemusel stydět ani kdejaký český politik. Jmenujme jen některé:
- snížení nikotinu v klasických (hořlavých) cigaretách – takže kuřáci musí vykouřit víc, aby dostali svou dávku
- zákaz mentholových cigaret – afro-američani kouří (kouřili) výhradně mentolky, za tohle agenturu FDA pres. Trump fakt nepochválil
- zvětšení odpudivých obrázků na obalech – a proto již firmy proaktivně začaly prodávat slušivější „návleky“ na krabičky
Pokračující a zvyšující se regulace v sektoru klasických cigaret je důvod proč společnost Altria investovala miliardy do společností Juul (NYSE:JUUL) a Cronos (OTC:CRON). Samo vedení očekává, že spotřeba klasických cigaret bude i nadále klesat.
Společnost Altria již požádala FDA o schválení elektronických cigaret – což prozatím nebylo schváleno, ale „vapovací“ e-cigarety firmy Juul již na americkém trhu jsou. Před pár dny se s jejich spojením objevila zpráva, že již několik lidí na vaping zemřelo a téměř 200 lidí bylo hospitalizováno. Ale jak pro Radiožurnál řekla ředitelka Centra pro závislé na tabáku: „Je třeba tyto zprávy číst až do konce. Tito hospitalizovaní lidé k e-cigaretám kouřili i klasické cigarety, braly nepovolené látky nebo v e-cigaretách kouřili výrobci neschválené náplně.“
Další výhodu pro společnost Altria vidím v získání jak odborných znalostí a výrobních technologií společnosti Philip Morris v oblasti e-cigaret, tak v jeho globální distribuční síti.
A za poslední bych zmínil, že Altria v současné době má zakázáno prodávat cigarety mimo trh USA, takže spojení se společností Philip Morris by ji zajistilo mezinárodní zastoupení a především nový růst. Navíc mimo USA dlouhé prsty agentury FDA nesahají a „cigaretové“ zákony jsou v každé zemi jiné, s čímž má Philip Morris již zkušenosti.
Výhody pro firmu Philip Morris
Na první pohled se seznam výhod společnosti Altria zdá být poměrně rozsáhlý. Zato společnost Philip Morris pravděpodobně nemá příliš co spojením získat.
Jako první výhodu lze jmenovat získání amerického trhu – jednoho z posledních trhů kde ještě není (nesmí) – což je na druhou stranu trh opravdu velký.
Druhou výhodou je diverzifikace portfólia od klasického tabáku. Společnost Altria má kromě podílu ve firmách Juul a Cronos, též podíl ve společnosti Anheuser-Busch InBev SA/NV (NYSE:BUD), kterou jistě netřeba představovat. Tyto výrobky by společnost Philip Morris mohla díky svému distribučnímu řetězci dostat na podstatně více trhů světa a tak zajistit vyšší růst.
Spojením se společnost Philip Morris též zbaví možné budoucí konkurence, protože firma JUUL se netají budoucím pokusem o expanzi na mezinárodní trhy, což by znamenalo / mohlo znamenat snížení tržního podílu IQOS. Mimochodem, IQOS by měl být v září 2019 oficiálně uveden na americký trh.
Snížení kurzového rizika. Společnost Philip Morris, ač americká firma, působí výhradně mimo americký trh a tedy téměř veškeré tržby nemá v amerických dolarech. Toto riziko by sice zůstalo, ale s tržbami firmy Altria by se dopad podstatně snížil.
Synergie
Synergie? Musím se přiznat, že jsem nad tímto odstavcem strávil nejvíce času (a včera na pivku o tom byla nejdelší diskuse) a hledal proč, jak, nač, kde a co by to mohly tyto dvě firmy společně ušetřit.
Administrativní náklady společnosti Altria byly v Q2 2019 0,569 miliardy dolarů a společnosti Philip Morris 1,831 miliardy dolarů. Vzhledem k tomu, že obě firmy vyrábí téměř stejný sortiment výrobků, tak zde nevidím příliš mnoho prostoru pro ušetření nákladů. Společnost Altria již sice oznámila program snižování nákladů, který je ve výši 575 milionů dolarů, ale myslím si, že je nereálné očekávat, že by spojená firma toto číslo příliš přesáhla – takže roční synergie budou (odhaduji) do jedné miliardy dolarů … možná.
Závěr
Jasná výhoda pro akcionáře jedné, či druhé firmy patrná není, je to spíš sňatek z rozumu (díky Pavle), velmi pravděpodobně z důvodu rychlejšího poklesu kuřáků klasických cigaret, než vidina jasných synergických úspor nebo vyšší podpory růstu.
Pro jasné hodnocení zatím není dostatek informací, protože ani jedna z firem, kromě krátkého prohlášení, mnoho informací nezveřejnila, takže především na vyčíslení synergických úspor budeme muset vyčkat než je vedení firem budou oficiálně prezentovat.
Navíc, když jsem pročítal zahraniční weby, ale i na IG fóru, většina lidí přiznává, že vlastní akcie obou firem. Takže pro investory spojení ve výsledku příliš znamenat nebude – to je zřejmě (možná) důvod proč spojení má proběhnout „bez prémia“ k jakékoliv ceně.
Hezky to zhodnotil největší propagátor DGI investování BuyAndHold2012: „No tak aspoň nebudu muset nosit šek s dividendou do banky 8 krát ročně, ale jen 4 krát.„
Možná by se po sloučení mohl projevit výraznější pokles cen kvůli odprodeji pozic u velkých hráčů (fondů).
Pokud nějaký investor (fond) má obě akcie, po sloučení mu vznikne jeden druh akcie ale s vyšším procentním zastoupením v portfoliu (součet). A může se tak dostat nad úroveň nějakých zákonných či vnitřních limitů.