Proti-inflační dluhopis ČR 2021
Furt jenom akcie, akcie, tak si říkám, že bychom se mohli podívat i na další investiční nástroj … když už i paní ministryně Šilerová loni dávala tip na vánoční dárek.
Proč investovat do dluhopisů?
Investice (uložení) peněz do dluhopisů, především těch státních, bylo v minulosti vnímáno jako bezpečné uložení peněz. I když jsou zde třeba zmínit státní dluhopisy Řecka, Itálie apod., dřívější investoři asi o bezpečnosti mluvit nemohou. Pokud, ale zůstaneme u stabilnějších států, tak lze považovat státní dluhopis za bezpečnou investici.
Problém je v tom, že díky Evropské centrální bance a jejím záporným sazbám, dnes státní dluhopiy nejbezpečnějších států (např. Německo) nesou záporné úrokové sazby. Tedy investoři těmto státům platí za to, že jim mohou půjčit peníze na desítky let.
Dluhopisy jsou vždy vydávány s určitou splatností. Tedy na začátku půjčíte někomu peníze a on Vám po pevně stanovenou dobu splácí úrok (nebo jsou úroky znovu reinvestovány) a na konci Vám vratí jistinu (vklad) plus úroky (v případě reinvestičních dluhopisů). Dluhopisy tak lze vlastně označit za takový převlečený termínovaný spořící účet. Jen peníze nesvěřujete bance, pojišťovně, družstvu, ale státu. A nebudeme si nic nalhávat, jistě je menší pravděpodobnost bankrotu státu, než nějaké „kampeličky“.
Stará investorská poučka říká, že každý investor by měl mít portfólio rozdělené v poměru 60 na 40, tedy 60% v akciích a 40% v dluhopisech.
Bohužel toto přestalo platit v okamžiku, kdy centrální banky srazily základní úrokovou sazbu k nule, někde i pod ní. Státní dluhopisy tak dnes nesou výnos hluboko pod inflací.
Dluhopis Republiky – datum emise 1. 4. 2021
Ministerstvo Financí České republiky vydává 6ti-leté státní dluhopisy:
- Datum počátku lhůty pro upisování emise: 23. 12. 2020
- Datum ukončení lhůty pro upisování emise: 1. 4. 2026
- Datum emise: 1. 4. 2021
- Datum splatnosti: 1. 4. 2027
Vice info zde na webu www.sporicidluhopisycr.cz nebo zde přímo odkaz na pdf.
Oproti předchozím je zde, ale podstatný rozdíl – výnos je čistě a pouze JEN inflace! Předchozí emise měly výnos inflace + 0,5%. Na druhou stranu nebude výnos z letošní emise daněn 15%. To by mělo/mohlo kompenzovat snížení výnosu, ale o tom více dále v článku.
Budou vydány dva dluhopisy:
- reinvestiční dluhopis – má pevně stanoven roční výnos, který každý rok poroste, úrok nebude vyplacen, ale na účet budou připsány nové dluhopisy v hodnotě obdrženého úroku
- protiinflačního – výnos bude kopírovat vývoj inflace
Oba dluhopisy jsou šestileté a výnosy dluhopisů nebudou investorům vypláceny, ale budou znovu reinvestovány. Dluhopis si může koupit pouze fyzická osoba a minimální investice je 1000,- Kč a maximální investice je 5 milionů Kč na jedno rodné číslo. A peníze musíte převést na účet do 22. března 2021.
Úroková sazba za každý rok a její výpočet bude zveřejněno na internetových stránkách Ministerstva Financí 20. únoru za předchozí rok.
Jak si státní dluhopis ČR pořídit?
Podrobný návod je zde, takže nebudu nosit vodu do rybníka.
Pokud jste ještě žádný státní dluhopis nevlastnili, tak budete muset osobně do ČSOB nebo Spořitelny, aby Vám byl založen elektronický přístup do majetkového účtu Ministerstva Financí.
Proti-inflační dluhopisy ČR lze také přímo zakoupit na vybraných pobočkách České spořitelny ČSOB.
Kdy lze peníze vybrat?
Srovnání s termínovaným vkladem je zde namístě, protože o výplatu vložených peněz lze žádat jen v pevně stanovených datech a výplata bude taktéž v předem stanovený den.
Tabulka níže všechny datumy jasně shrnuje, netřeba tedy dalšího komentáře:
Výnos = Inflace
Jak jsem již uvedl výše, tak výnos se rovná budoucí inflaci v každém roce – 2021 až 2027.
Pokud se podíváme na vývoj inflace v ČR za posledních pět let, vidíme jasný rostoucí trend. Obávám se, že vzhledem k vývoji všech ekonomik a množství nových penez, které do nich (nejen v ČR) centrální banky lijí, tak se tento trend spíš ještě zrychlý, než že bychom mohli čekat pokles inflace.
Srovnání s proti-inflačním dluhopisem roku 2020
Výše jsem uvedl, že loňský proti-inflační dluhopis nesl výnos rovnající se inflace + 0,5%, mínus 15% daň z výnosu. Letošní proti-inflační dluhopise již 0,5% navíc nenese, ale zas zde není 15% zdanění. Budou mít tedy vyšší výnos investoři, kteří investovali loni nebo ti, co začnou až letos?
Výpočet je vcelku jednoduchý, protože výše inflace, ač dnes není ještě známá, tak bude pro oba dluhopisy vždy stejná. Rozdíl je jen v těch 0,5% a zdanění. Inflace v roce 2020 byla plus mínus autobus 3%, takže jsem si dovolil udělat výpočet právě pro tuto hodnotu inflace. A tak budu počítat s 3% inflací ve všech šesti letech držení dluhopisů.
Nebudu Vás napínat, zde je výpočet:
Jak je vidět, tak ač na první pohled by se mohlo zdát, že 0,5% navíc u proti-inflačních dluhopisů roku 2020 by mělo mít výhodou, tak opak je pravdou a právě 15% zdanění výnosů tutu výhodu neguje. Výsledkem tedy je, že proti-inflační dluhopis roku 2021 je výhodnější asi o 170 Kč. Tedy v tomto modelovém případě, realita bude zajisté jiná, protože inflace nebude po celých šest let 3%.
A když bude inflace nižší?
Uvedu tedy ještě druhý příklad, v které by očekávaná inflace každý rok klesala k 2% inflačnímu cíli ČNB. V takovém případě by byl proti-inflační dluhopis roku 2020 asi o 400,- Kč výnosnějším než proti-inflační dluhopis roku 2021.
Bod zlomu, kdy bude proti-inflační dluhopis roku 2021 výnosnějším než proti-inflační dluhopis roku 2020 je inflace ve výši 2,85%.
Lze tedy říci, že Ministerstvo Financí spekuluje na pokles inflace v příštích letech.
Závěr
Proti-inflační dluhopis ČR pro rok 2021 Vám zajisté peníze nezhodnotí a ani Vám nepřinese žádný výnos. Na druhé straně Vám, ale udrží hodnotu Vašich těžce vydělaných peněz na stejné úrovni.
Ministerstvo Financí pro rok 2021 očekává inflaci ve výši 1,9% a ČNB očekává 2,6% … ale realita bude zajisté dost jiná. Investoři, kteří uloží své peníze do proti-inflačních dluhopisů to však nebudou muset řešit, hodnota jejich penež vzroste o stejnou hodnotu, takže ve výsledku budou po 6ti letech na stejné hodnotě = po odečtení inflace.
Státní proti-inflační dluhopisy lze tedy doporučit všem velmi konzervativním investorům, kterým není lhostejné, že jim inflace každý roku sežere část peněz, které se válí ladem na jejich běžném účtu, ale na druhé straně se bojí investovat do rizikovějších akcií s vyšším výnosem.
Proti-inflační dluhopis sice nic nevydělá, ale penizí na druhou stranu o svou hodnotu nepřijdou.
Šichtařová ke státním dluhopisům: https://www.youtube.com/watch?v=CstQdoPmG6w