Prudential Financial – nižší cena a 5% dividenda
Společnost Prudential Financial Inc. (PRU) dnes nabízí velmi slušný dividendový výnos. Společnost je tzv. Uchazečem (Contender) – to jsou společnosti, které svou dividendy již zvýšily 10 až 24 let v řadě – tato společnost svou dividendu zvýšila již 14 let v řadě.
Přehled
Firma působí v USA, Asii, Evropě a Latinské Americe a poskytuje zákazníkům různé produkty a služby, jako životní pojištění, služby souvisejících s penzí, podílové fondy a správy investic. Společnost již funguje více jak 140 let a má ve správě aktiva (AUM) ve výši 1,7 bilionu dolarů.
Firma má tři segmenty:
- PGIM (dříve Prudential Investment Management)
- US Businesses
- International Businesses
Tržní kapitalizace přesahuje 36,5 miliardy dolarů.
Společnost oznámila výsledky za Q1 2022 3. května 2022. A byly to výsledky nižší než před rokem. Zisk na akcii překonal odhady o 0,49 dolarů.
Firma vykázala čistý čistou ztrátu 31 milionů dolarů nebo-li 0,1 dolarů na akcii, oproti 1,618 miliardy dolarů nebo-li 3,99 dolarů na akcii v Q1 2021. Aktive ve správě (AUM) klesla z 1,663 bilionů dolarů v Q1 2021 na 1,62 bilionů dolarů. A účetní hodnota (book value) klesla z 145,05 dolarů na akcii v Q1 2021 na 115,25 dolarů na akcii.
Společnost svým investorům ve čtvrtletí vrátila 837 milionů dolarů, oproti 842 milionům dolarů v Q1 2021 – z toho 375 milionů dolarů ve zpětných odkupech akcií, zbytek jako dividendy.
Firma vygenerovala čistý zisk ve výši 1,055 miliardy dolarů, což zahrnovalo 9 milionů dolarů za znehodnocení úvěrů, 304 milionů dolarů zisků díky aktualizacím investic a 79 milionů dolarů z příjmů z odprodejů.
Nejhůře se vedl segment PGIM, který byl zasažen stahováním likvidity investorů z trhu. Jak ukazuje následující obrázek, tak největší pokles vykázal Retail (drobní investoři). Toto se v Q1 2022 dělo všem finančním institucím, takže se nelze divit poklesu ani u Prudential Financial.
Jediným rostoucím segmentem firmy v Q1 2022 byl segment U.S. Businesses jehož tržby vzrostly o 100 milionů dolarů. Tento segment prodává životní pojištění a zajištění, takže by nemělo být překvapením, že celých 52% tržeb tvoří poplatky a 41% rozdíl (spread) finančních produktů a služeb. Pouze 7% tržeb bylo z nových pojištění a služeb.
Segment International Businesses vykázal cca 30 milionový růst prodejů a segment představuje 39 % celkových tržeb firmy. Největší podíl prodejů firma realizuje v amerických dolarech (71 %), japonských jenech (17 %) a brazilských reais (9 %).
Společnost pokračuje v cestě na úsporu nákladů ve výši 750 milionů dolarů. Odprodává části s odhadovaným nižším růstem. Tyto divestice pomohou společnosti dosáhnout mnohem lepších výsledků v nadcházejících letech.
Růst
Růst v nacházejících letech zřejmě nebude dosahovat takových úrovní jako jsme mohli vidět v posledních dvou letech a bude pocházet z akvizic, investic do správy aktiv a investic na rozvíjejících se trzích.
V loňském roce firma např. získala Montana Capital Partners, Green Harvest Asset Management a ICEA LION Holdings. Akvizice je jasně prorůstová věc, ale na druhé straně se firma též zbavuje aktiv silně závislých na ekonomických cyklech. Tyto odprodeje pomohou společnost stabilizovat během příštího ekonomického poklesu. Což bude též znamenat, že je dividenda firmy bude bezpečnější.
Další růstové příležitostí má firma mimo USA, jak obrázek níže, tak AUM evropských klientů v posledních pěti letech rostlo o 13 % CAGR. A také Čína je významnou růstovou příležitostí pro firmu.
Konkurenční výhody a výkonnost v recesi
Jak ukazuje tato společnost, tak firma nemusí mít nutně vždy nějaké konkurenční výhody a životní pojišťovny nemají žádné velké nemají. Konkurence je v tomto odvětví nelítostná a produkty jsou v mnoha případech velmi podobné. Pojišťovny navíc neznají cenu prodávaných produktů a služeb po několik let, takže mohou velmi snadno podcenit pojistky, což může následně vést k velkým ztrátám.
Finanční krize v letech 2007-2009 společnost silně zasáhla. Příjmy prudce klesly a zisky klesly o 65 %. Společnost musela tehdy snížit svou dividendu z důvodu velkého poklesu zisku v roce 2008. Dividenda klesla z 1,15 dolaru na 0,58 dolaru na akcii, tedy pokles o 49,6 %. V následujících letech se však firmě již dařilo velmi dobře.
Zisk PRU na akcii během Velké recese:
- zisk na akcii v roce 2007 byl ve výši 7,58 dolarů
- zisk na akcii v roce 2008 byl ve výši 2,69 dolarů (65% pokles)
- zisk na akcii v roce 2009 byl ve výši 5,58 dolarů (107% nárůst)
- zisk na akcii v roce 2010 byl ve výši 6,27 dolarů (12% nárůst)
Jak je vidět, tak společnosti se během finanční krize vedlo celkově velmi dobře. Zisk i dividenda v roce 2008 výrazně klesly, ale následně se opět vrátily na předchozí úroveň za pouhé tři roky.
Dividenda
Společnost má dnes dividendově růstovou historii čtrnáct let v řadě. Za tento počet let může právě finanční krize v roce 2008. Na druhé straně má společnost desetileté tempo růstu dividendy ve výši 12,2 %. Za posledních pět let je pak tempo růstu dividendy ve výsi 10,4 %.
Vysoký růst dividendy a vyšší dividendový výnos tak dnes dělá z akcií firmy velmi atraktivní investici pro investory zaměřující se na dividendově rostoucí akcie.
Firma zvýšila svou dividendu 3. února 2022 a to o 4,3 % na 1,20 dolarů. Dividenda je navíc bezpečná, když v roce 2020 dosáhl výplatní poměr pouhých 43 % a v roce 2021 dosáhl výplatní poměr pouhých 23,6 %.
Takže firma by neměla mít problém se zvyšováním dividendy v nadcházejících letech.
Rozvaha společnost je velmi silná, když poměr dluhu k vlastnímu kapitálu je ve výši pouhých 0,3. Úvěrový rating od S&P je A“. Úvěrový rating investičního stupně A.
To znamená (mělo by), že firma by měla příští recesi ustát bez snížení dividendy.
Závěr
Společnost Prudential Financial je velmi solidní firma s řadou pozitiv.
Dividenda je dnes velmi bezpečná a firma by ji měla být schopna udržet a navyšovat a nadcházejících letech … a to, i kdyby došlo k recesi.
Navíc dnes vysoký dividendový výnos dosahující téměř pěti procent a vysoký dividendový růst dnes dělá z akcií atraktivní investici.