Regulované investiční společnosti – co to je?
Již dlouho si na IG webu povídáme o REIT (čti: rít) a BDC firmách … ale co jsou vlastně zač? A po několika dotazech, jsem se proto rozhodl napsat kratší článek, doufám … uvidím snad se zas nenechám moc unést a nebude to zas moc dlouhé, v kterém si o nich řekneme něco víc.
REIT (čti: rít) a BDC firmy jsou dle amerického zákona definované jako: Regulované Investiční Společnosti (odkaz anglicky) nebo-li RIC. A již několik posledních let jejich popularita mezi investory roste. Přitom tento zákon je již z roku 1940.
V angličtině jsou RIC firmy označovány jako „pass-through“, česky by se dalo přeložit asi jako „skrz-na skrz“. To nám investorům asi moc neřekne, ale o tom až později.
Mnohem důležitější z názvu je slovo „regulované“! To značí, že pokud firma chce obdržet status RIC, tak se musí registrovat u Internal Revenue Service (anglická wiki: IRS) regulátora, což je americká federální agentura pro daně, něco jako náše Finanční správa. Pokud tak učiní a dodrží všechna zákonná nařízení, tak nebude muset platit žádné daně – jako firma.
Ze všech zákonný podmínek je pro nás, jakožto investory nejdůležitější jedna a to, že firma musí vyplatit 90% a více zdanitelných příjmů svým investorům – tedy nám.
Když si se podíváte na jakýkoliv článek o Dividendových Aristokratech, tak jsme vždy psali, že čím nižší výplatní poměr, tím lépe. U RIC to tedy na první pohled neplatí a navíc je to nařízeno zákonem! Pokud se nám u Dividendových Aristokratů líbil výplatní poměr pod 80%, či ještě lépe pod 50%, tak u RIC firem budeme vždy vidět 90% a víc, to tedy znamená, že budeme muset sledovat další ukazatele, které nám řeknou, zda je dividenda bezpečná nebo ne.
Navíc byly daňové zákony v roce 2018 upravny a nově v nich byl zaveden pojem „Odpočet kvalifikovaného firemního příjmu“ / „Qualified Income Business Deduction„, čímž se se RIC firmy pro investory staly ještě zajímavější! I když nás se to asi moc týkat nebude, protože je to pro roční příjmy ze závislé činnosti v rozmezí 157 500 až 207 500 dolarů (3 543 750 až 4 668 750) … a řekně sami, kdo z Vás to má.
RIC, které firmy to jsou?
Když jsem začal článek o RIC firmám, kdo z Vás věděl, že něco takového existuje? Asi málo kdo, že? Stejně jako mě, ještě před pár měsíci a to se o investování zajímám již pár let. Většině investorů je totiž přesný daňový název jedno, důležité jsou jednotlivé firmy a jejich sektory, nemámliž pravdu? Jako většina ostatních investičních sektorů, tak i RIC se dále dělí na menší podskupiny, která Vám již budou jistě známé, píšeme zde o nich pravidelně.
Regulované Investiční Společnosti rozdělení:
- Realitní Investiční fondy / Real Estate Investment Trusts (REIT)
- hypoteční Realitní Investiční fondy / mortgage Real Estate Investment Trusts (mREIT)
- společnosti pro rozvoj podnikání / Business Development Companies (BDC)
Vyplácet více jak 90% příjmů, ale taky znamená, že firmě nezůstane skoro nic pro budoucnost, ale ani z minulosti firmě nezůstává téměř žádný nerozdělený zisk. Znamená to, že RIC firmy si nemohou odkládat nic na „horší časy“ a ani rozšiřování firemního podnikání nemehou financovat z vlastního zisku. Takže jak tedy mohou RIC firmy investova do vlastní budoucnosti?
Financování budoucnosti RIC firem
RIC firmám zákon umožňuje dvě možnosti růstu a to jsou:
- navyšování vlastního kapitálu
- navyšování dluhu
Jako u všeho, navyšování vlastního kapitálů může být pro investory společnosti přínosné anebo taky ne, protože to znamená, že firma vydává nové akcie. Tedy dochází k tzv. ředění akcií. A jak již víme, když roste počet akcií a zisk firmy zůstává stále stejný, tak zisk na akcii (earning-per-share) musí logicky klesat a tím se i výše dividendy musí časem stát neúnosně vysokou a dojde ke snížení. Anebo taky ne! RIC firmy jsou totiž jiné a to nejen z pohledu 90% výplatního poměru, ale též z pohledu zvyšování počtu akcií.
Firmy, ať již RIC nebo ne, vydávají nové akcie, aby získaly peníze a ty pak investovat do budoucnosti firmy. RIC firmy, ale mají tu zvláštnost, že za nově vydané akcie získají nový přijem, který se téměř ihned promítne do zisku na akcii (earning-per-share).
- REIT firma vydá nové akcie, za ty dostane peníze, za které koupí barák, ten ihned pronajme a má z něj tedy hned příjem z pronájmu
- BDF firmy vydá nové akcie, za ty dostane peníze, ty dál půjčí nějaké firmě a ihned inkasuje úroky z půjčky
U nového dluhu to funguje velmi obdobně, jen je třeba sledovat trošku jiné ukazatele …
- REIT firma si půjčí nové peníze (vezme si další dluh), za ty koupí barák, ten ihned pronajme a má z něj tedy hned příjem z pronájmu
- BDF firmy si půjčí nové peníze (vezme si další dluh), ty dál půjčí nějaké firmě a ihned inkasuje úroky z půjčky
Výše uvedené znamená, že my (investoři) musíme bedlivě sledovat kolik akcií bylo výdano, či jak velký dluh si firma vzala (s jakou splatností a úroky) a kolik to přinese nového příjmu … a to nemusí být vždy až tak jednoduhé, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Vydání nových akcií
Existuje mnoho metod, ale převážně se používají tyto tři:
- Sekundární nabídka (Secondary Offering): společnost vydává nové akcií, které buď dá všechny jednomu/několika brokerů a ti je pro firmu prodají na burze. Nebo se firma obrátí na jednoho/několik velkých investorů a prodá akcie přímo jemu/jim.
- Na trhu (At-The-Market (ATM)): společnost oznámí vydání určitého počtu nových akcií, obvykle firmy oznamují mnohem větší počet, než se nakonec skutečně vydá. Poté se obrátí na brokera(-y), aby určitý počet prodal(-li) na trhu.
- OP jednotky (OP Units): toto je specialta strukturovaných REIT firem, označovaných jako „UPREIT“, které vlastní nemovitosti v „operativním partnerstvím (operating partnership)“ a REIT firma tuto „pod-jednotku“ vlastní celou nebo většinový podíl (je to generální partner). Je to podobné jako u LP/MLP firem, kdy pod-jednotka též není rozdělena na akcii, ale na jednotky (unity). Pro americké rezidenty to má daňové výhody dle 1031 pravidel (anglicky), což se nás bonužel netýká. OP jednotky však mají omezená hlasovací práva, ale dostávají dividendu ve stejné výši jako u běžných akcií firmy a obvykle je lze konvertovat na běžné akcie v poměru 1: 1.
A nyní podrobněji k jednotlivým bodům
Hlavní výhoda Sekundární nabídky je v tom, že společnost dostane najedou velkou finanční hotovost. Firmy ji používají pro velké finanční transakce, jako je např. splácení dluhu, či akvizice
Hlavní nevýhoda Sekundární nabídky, je v tom, že když ji ohlásí, tak cena akcií začne ihned klesat. To znamená, že pro úspěšný prodej je zásadní rychlost prodeje nových akcií. Jelikož pokles ceny by znamenal menší výsledný výnos a firma by v nejhorším případě musel vydat další akcie, aby získala potřebné finance, tedy další ředění a další pokles ceny.
Hlavní výhodou ATM a OP jednotek je, že firma je nemusí oznamovat předem, ale musí je uvést ve své 10-Q, či 10-K zprávě. To znamená, pokud firmy akcie vydá hned po poslední zpárva, tak na to akcionáři nepřijdou ještě další téměř 3 měsíce. To dává firmě dostatnek času, aby mohla akcie na trh dávat postupně po malých dávkách, takže to nemá tak velký vliv na cenu a tedy firma z prodeje dokáže získat více financí. A především to nemá tak „šokující“ vliv na cenu, protože když se cena za poslední čtvrtletí držela na nějaké úrovni a trh následně zjistí, že byly vydány nové akcie, tak vlastně není příliš důvod, aby se cena měnila. Jistě po vydání 10-Q (10-K) reportu dojde k poklesu, ale zpravidla se cena zas rychle vrátí na původní hladinu. Firmy si takto mohou zajistit pravidelný přísun nového kapitálu.
Hlavní výhodou ATM a OP jednotek je, že firma takto nedokáži získat příliš velkou částku, protože trh by si velký prodejních objemů všiml a cena by začala ihned klesat. Investoři by, ale měli bedlivě sledovat jak moc dochází k ředění a jako velký přijem to pro ně generuje, či nikoliv.
Ředění v praxi
Z pohledu investora je ředění akcií „křišťálově čisté„. Budiž příkladu učiněno za dost …
- vlastníte: 100 akcií
- firma má: 1 milion akcií
- tedy vlastníne 0,01% společnosti
Firma následně vydá 300 tisíc nových akcií:
- vlastníte: 100 akcií
- firma má: 1,3 milion akcií
- tedy vlastníne 0,007% společnosti
Pokud nepřikoupíte další akcie, tak Váš podíl na společnosti klesl o 0,003%
Na druhou stranu to, ale nemusí znamenat pro invetory nutně špatnou zprávu, protože když za tyto nové finance firma nakoupí další majetek, který bude generovat nové příjmy, tak zisk na akcii (earning-per-share) zůstane stejné nebo dokonce vzroste.
Vydání nového dluhu
Jak již bylo uvedeno výše, tak firmy si berou dluh především za dvou důvodů:
- financování rozvoje
- splacení dřívějších dluhů
Financování rozvoje
Jako investoři musíme sledovat za kolik (úrok) si firma půjčila a kdy to musí splatit (splatnost).
- úrok = to jsou další měsíční/roční náklady pro firmu navíc, tzn. investory musí zajímat, kolik nového příjmu tento dluh bude generovat = zda bude vyšší než kolik budou úrokové náklady
- splatnost = kdy dluh firma musí splatit (vzít si další dluh na splacení) a zda v tom čase již nemá další dluhy se splatností
Pokud bude firma splácet 3% ročně a nový investiční příjem bude 4%, tak investoři z nového dluhu budou profitovat a obráceně.
Když splatnost bude např. 10 let a v té době již má firmy několik dalších dluhů ke splatnosti, tak by se mohlo stát, že firma nebude míst dostatek financí, aby mohla všechny najednou splatit a ani jí tak velkou částku nemusí být žádná finanční instituce ochotna půjčit.
Splacení dřívějších dluhů
Hlavní ukazatel, který zde musí investoři sledovat je, s jakým úrokem bude původní dluh re-financován. Příklady napoví:
- pokud firma refinacuje dluh s 4% úrokem novým dluhem s 6%, když průměr na finančním trhu je 4,5%, tak to pro investory dobrá zpráva není, protože finanční instutice firmě asi moc nevěří, když ji nechtějí půjčit ani za průměr na trhu
- když firma refinacuje dluh s 4% úrokem novým dluhem s 3%, když průměr na finančním trhu je 4,5%, tak to pro investory vynikající zpráva, protože firma je pro finanční instituce natolik lákavá, že jí jsou ochytny půjčit za nižší úrok než je průměr.
Závěr
Na začátku června jsme si řekli REIT: na co se u REIT firem před nákupem zaměřit a dnes jsme si to rozvedli o další kritéria. Budu rád za Vaše komentáře, popř. co/které další ukazatele Vás zajímají.