Royal Dutch Shell: Bezpečná dividenda a perspektiva budoucího růstu
Cena Royal Dutch Shell (RDS.A) (RDS.B) během prvních 2 měsíců roku 2018 propadla o 12%, což bylo poprvé za více jak rok, kdy došlo k takovému propadu ceny Shellu. Od té doby však bohužel cena již znovu vyrostla a výsledkem je, že akcie nyní nabízí dividendový výnos ve výši 5,4%. Shell je na seznamu akcií s 5%+ dividendovým výnosem. Zde je seznam všech 428 akcií s 5%+ dividendovým výnosem. Shell má však stále výborné vyhlídky na další růst a v tomto článku se podíváme na to, proč by tato akcie mohla být pro DGI investory atraktivní.
Přehled podnikání
Shell působí ve třech segmentech: upstream, downstream a v segmentu plynu. Stejně jako další „ropáci“, tak i Shell těžce utrpěl zhroucením ceny ropy, která začala padat téměř před čtyřmi roky. Jeho zisk na akcii propadl (earnings per share) o 87%, z 4,72 dolarů v roce 2014 na 0,60 dolaru v roce 2015. Upstream segment byl ten, jehož zisky se zhroutily, protože tento segment je vysoce závislý na ceně ropy.
Naštěstí pro Shell, jeho další segment těží z poklesu ceny ropy a částečně tak kompenzuje ztráty upstream segmentu. Když klesly ceny ropy, tak v návaznosti na tento pokles klesaly i ceny ropných produktů, avšak pomalejším tempem díky rostoucí poptávce, protože při nižších cenách si zákazníci těchto produktů mohli dovolit koupit víc. Je to takové obecné pravidlo; downstream segment představuje v podstatě částečné zajištění Shellu proti poklesu ceny ropy. Příspěvek každého segmentu k celkovým ziskům společnosti je na následujícím obrázku. Je pozoruhodné, že téměř všechny zisky v letech 2015 a 2016 pocházely ze segmentu downstream.
Zatímco tříletý pokles na trhu s ropou byl přímo zuřivý, tak cena ropy od loňského léta zažívá silné oživení a nyní se obchoduje na 3letém maximu. Díky tomu si upstream segment Shellu výrazně zlepšil svoji výkonnost a celkový objem volných peněžních toků zaznamenal impozantní nárůst, z 1,5 miliardy dolarů v roce 2016 na 14,8 miliardy dolarů v loňském roce. Proto po dvou letech nízkých volných peněžních toků, které nestačili na výplatu dividendy ve výši 10,9 miliardy dolarů, konečně Shell dokáže plně financovat svou roční dividendu prostřednictvím svých peněžních toků.
Je také působivé, že provozní peněžní toky tohoto ropného obra se v loňském roce vrátily na úroveň před krizí, i když cena ropy byla stále o 45% nižší, než tomu bylo tehdy.
Tento výkon vyplývá z opatření, která Shell po krizi učinil, aby úspěšně přežil pokles svého podnikání. Přesněji řečeno, společnost v posledních čtyřech letech snížila své provozní náklady o 35% a dosáhla tak efektivní kapitálové úspory ve výši 6 miliard dolarů. Kromě toho, protože byla společnost nucena snížit své kapitálové výdaje během poklesu, tak kladla velký důraz na maximalizaci množství ropy, které šlo vytěžit z jejích vrtů. Díky tomu výrazně snížila míru poklesu svých ropných polí. I když i ostatní ropné firmy oznámili podobné úspěchy, tak ale Shell poprvé překročil Exxon Mobil (XOM) v provozních peněžních tocích (35,7 miliardy dolarů oproti 30,1 miliardy dolarů) – poprvé za dvě desetiletí.
Perspektivy růstu
Vedení firmy Shell očekává v příštích 3 letech výrazný nárůst výroby, protože několik nových projektů se naplno rozjede. Zatímco společnost v současné době produkuje 3,756 milionů barelů za den, tak vedení očekává více jak 700,000 barelů za den z projektů, které začnou fungovat tento a příští rok. Přestože přirozený pokles výtěžnosti stávajících polí bude částečně kompenzován novými objemy výroby, tak růst čisté produkce bude velmi pravděpodobně dost velký.
Je také důležité poznamenat, že cena ropy nakonec po tříletém poklesu začala od loňského léta silně růst. OPEC a Rusko prodloužily své výrobní limity a jak se zdá, tak je rozhodnuto je co nejvíce prodloužit, aby se zajistilo, že cena ropy znovu neklesne. Díky tomuto snížení těžby a obrovstkému snižování kapitálových výdajů všech producentů ropy, se nakonec ropný trh urovnal. Výsledkem je, že cena ropy velmi pravděpodobně opět neklesne, ale může pomalu stoupat. Proto se Shell může v blízké budoucnosti těšit z dvojnásobné podpory svých budoucích zisků – vyšší produkce a vyšších ceny ropy.
Jednou z největších slabin Shellu, ve srovnání se svými konkurenty je nízká úroveň zásobníků ropy a plynu. Přesněji řečeno, společnost v loňském roce doplnila pouze 27% svých rezerv, a její zásoby se proto snížily na 12,2 miliard barelů ekvivalentu ropy. Vzhledem k současné míře produkce se tedy rezervy snížily z 10,5 roku v roce 2015 na 8,9 roku letos. Toto číslo je mnohem horší než u ostatních velkých ropných společností. Např. Exxon Mobil vykázal rezervy na 14,5 let. Shell proto bude muset opět zvýšit své kapitálové výdaje, aby navýšil své zásoby ropy a plynu. Ale vedední si je tohoto problému vědomo, protože nedávno uvedlo, že plánuje zvýšit kapitálové výdaje z 21 miliard dolarů v roce 2017 na 25 až 30 milionů dolarů ročně v letech 2018-2020.
Analýza dividend
Na rozdíl od Exxon Mobilu, Shell není Dividendovým Aristokratem. Nicméně jeho dividendová historie je též výjimečná. Společnost od druhé světové války svou dividendu nesnížila. Tento úspěch potvrzuje skvělé vedení a spolehlivost svého obchodního modelu.
Na druhou stranu ropný gigant v posledním desetiletí výrazně zpomalil navyšování své dividendy, neboť za toto období zvyšoval dividendu průměrně jen o 2,7% ročně a vyplácel stejnou dividendu 16 po sobě jdoucích čtvrtletí. To je na rozdíl od jeho amerických konkurentů, protože Exxon Mobil (XOM) a Chevron (NYSE:CVX), své dividendy pravidelně zvyšují, i když jen velmi pomalu. Ale Shell v současné době nabízí mnohem vyšší dividendový výnos než konkurence – Shell nabízí 5,4%, zatímco Exxon Mobil nabízí „jen“ 4% dividendový výnos. Vzhledem k nízké míře dividendového růstu amerických ropných společností je tedy dividenda společnosti Shell mnohem přitažlivější.
Zatímco volné peněžní toky Shellu byly téměř zanedbatelné a tedy nestačili na výplatu dividendy v letech 2015 a 2016, nyní výrazně překročily roční částku dividend (14,8 miliardy dolarů oproti 10,9 miliardy dolarů). Dluh společnosti se v posledních letech výrazně navýšil, právě kvůli poklesu na trhu s ropou a akvizici BG, tak v poslední době dluh klesl na zdravější úroveň. Přesněji řečeno, čistý dluh (dle Buffettova výpočtu: čistý dluh = celkové závazky – hotovost – pohledávky) činí 151,8 miliardy dolarů. Tato částka je stále dost vysoká, ale je to jen desetinásobek ročních volných peněžních toků, a je tedy zvládnutelná. Vedení navíc opakovaně zdůrazňovalo, že jeho hlavními prioritami jsou snížení dluhu a výplata dividendy – v tomto pořadí. Vzhledem k těmto skutečnostem je dividenda v dohledné budoucnosti bezpečná. Na druhou stranu, s ohledem na zmrazení dividend po dobu čtyř po sobě jdoucích let a na požadované navýšení kapitálových výdajů, by investoři neměli očekávat smysluplné zvýšení dividend, přinejmenším v krátkodobém horizontu. Výjimečný současný dividendový výnos by však měl být dostatečný na to, aby uspokojil většinu investorů.
Analýza oceňování
Shell se obchoduje budoucí P/E = 11,3 (budoucí P/E), což je mnohem levnější než budoucí poměr P/E společností Exxon Mobil (XOM) ve výši 16, Chevronu ve výši 18,8 a BP (NYSE:BP) ve výši 14,5. Na druhou stranu je trailing P/E ve výši 32,3 Shellu je vyšší než trailing P/E ostatních tří ropáků, které jsou XOM 20,9, CVX 31,6 a BP 21,5. Celkově se tak zdá být ocenění Shellu přiměřené. Pokud se firmě v letošním roce podaří vykázat očekávaný zisk na akcii (earnings per share) ve výši 5,75 dolarů, tak ti, co dnes akcii nyní koupí, si mohou být jisti, že je Shell odmění. A když kapitálové zisky budou nižší, tak dividendový výnos ve výši 5,4% bude stále velmi dobrý výsledek.
Závěr
Společnost Shell byla těžce zasažena tříletým poklesem cen na trhu s ropou, avšak v posledních několika čtvrtletích již výrazně rostla. V současnosti nabízí dividendový výnos 5,4%, což je mnohem vyšší než dividendové výnosy amerických konkurentů. Navíc jeho volné peněžní toky se vedení podařilo výrazně zlepšit a nyní jsou dostatečné na podporu štědré dividendy. Díky slibným vyhlídkám na budoucí růst ropného průmyslu a přiměřenému ocenění akcií Shellu, se tak v budoucnosti mohou akcionáři velmi pravděpodobně těšit na atraktivní výnosy.
Nákup a držení vysoce kvalitních akcií s rostoucí dividendou je osvědčená strategie k dosažení vysokých výnosů. Dividendoví Aristokraté – kteří zvýšili svou dividendu již 25 a více let po sobě – v posledních 10ti letech výrazně překonávali Index S&P 500. A nákup levných Dividendových Aristokratů je ještě lepší.
Zajímalo by mě, která z těch dvou akcií má lepší potenciál? Hlavně nechápu jak funguje to danění u RDSA oproti RDSB.
Vzhledem k tomu, ze je to vlastne jedna firma, tak potencial je v podstate stejny.
A je daneno dle Nizozemskych dani = 25% (viz. https://cs.intercompanysolutions.com/dividend-tax-Nizozemsko/)
B je daneno dle Britskych dani = 0%
A ma „vyhodu“, ze lze divi DRIPovat, jenze nasi cesti brokeri si za DRIP nechaji (ne)slusne zaplatit, takze tim vlastne totalne klon A pro cechy zazdili.
Tzn. pro ceske investory, s ceskymi brokery, je jedina vhodna volba RDS.B
Ahoj. Píšeš že je daněno 25%,vlastním teda jinou holandskou akcii (LYB) a dividendy chodí nezdaněny……
Zdaneni se odviji od domicilu firmy, tedy ve vetsine pripadu.
LYB ma domicile v NL (https://en.wikipedia.org/wiki/LyondellBasell)
… jak vidim, tak v danich je takovej bor*** v kazdym statu … aby se v tom pravnik vyznal … ale …
„Společnosti však neúčtují daně z dividend, pokud splňují určité požadavky na výjimku z účasti. Tato výjimka se týká kapitálových zisků a dividend z akcií o hodnotě nejméně 5%. Dceřiné společnosti mohou mít nárok na osvobození od účasti, pokud jsou aktivní a podstoupí daňový test …“ viz. https://cs.intercompanysolutions.com/dividend-tax-Nizozemsko/
Takze NL ma nejake vyjimky, kdy je dan 0% …
Ahoj, prosím o informaci k RDS-B (ISIN US7802591070) nakoupeno via FIO – daň u zdroje 0 procent. Do daňového přiznání přílohy 3 – nechat pod US či píšete pod jiným státem? Ve výpisu od FIO je to „RDS-B – Dividenda – USA“ v USD. RDS je z pohledu daní tedy něco. 🙂 Ale z pohledu investora supr společnost.
Jinak velký dík za Investor a daně – Kompletní průvodce DAP. Skvělá věc.
RDS.B je americký ADR GB akcie, tedy daň 0%. Divi je ale v USD, takže nutné uplatnit 15% daň.
Tedy patří do US kolonky a tím tedy bude nutné daň doplatit.
Mám to stejně… též vlastním RDS.B na NYSE.
Objevil jsem tenhle článek až dnes a je tam pár zajímavostí, které jsem nevěděl, díky za ně! Pěkné je, že ačkoli nejsou aristokratem, tak tak dlouho nesnížili dividendy, je to vlastně takový „skoro-aristokrat“.
Jedna věc mi ale nesedí, na konci odstavce „Analýza dividend“ píšeš o navýšení dividendy v květnu o 4,6%, budí to dojem, že máš na mysli květen 2018. Díval jsem se a v roce 2018 k žádnému navýšení nedošlo, naposledy navyšovali už dávno – v květnu 2014, což bylo z 90 na 94 centů, tedy o 4,44%.
Pavle díky, že pozorně čteš. Samozřejmě byla dividenda navýšena naposledy v prvním kvartálu roku 2014. Ovšem jak jsem přišel na 4,6 % to je mi záhadou. Nicméně jsem ten odstavec předělal ať nemystifikuji čtenáře. Doufám však, že pozorných bylo více a sami si výši dividend ověřili na stránkách firmy – https://www.shell.com/investors/dividend-information/historical-dividend-payments.html