Sektory akciového trhu
Akciový trh se rozděluje do 11 sektorů: Global Industry Classification Standard (GICS). Každý z nich má pak ještě mnoho pod-sektorů. Zde je např. článek o REIT (čti: rít) pod-sektorech.
Proč vůbec tyto sektory vznikly?
Odpověď je jednoduchá, abychom mohli porovnávat podobné společnosti, abychom se nesnažili porovnávat „japka s hruškama„.
Global Industry Classification Standard vznikl v roce 1999 a stojí za ním dvě americké instituce: S&P Dow Jones Indices a MSCI. Účelem tohoto standardu je rozdelit veřejně obchodované společnosti právě do 11 sektorů a to dle jejich obchodních aktivi, jejich produktů a služeb nebo charakteristik podnikání.
Těchto 11 sektorů se dále dělí na 24 oborových skupin, 69 průmyslových odvětví a 158 pod-sektorů.
Na straně druhé to pomáhá investorům rozdělit své investice tak, aby jejich portfolia byla diverzifikována nejen do různých firem, ale také, aby se tyto firmy zabývaly různými produkty, či službami.
Na finviz.com webu jsou sektory hezky graficky zobrazeny i s pod-sektory.
Každý sektor má svá specifika a v různých fázích ekonomického cyklu se chová jinak.
Přehled sektorů
Energy (Energie)
Do sektoru Energií řadíme firmy, které se zabývají těžbou a zpracováním ropy, zemního plynu, průzkumem, výrobou a distribucí paliv (nafta, benzín, uhlí, atd.). Ale patří sem i firmy, která jsou na výše uvedení firmy navázány, tedy nabízejí služby a materiály těžařům, zpracovatelům a distributorům ropy a plynů.
Naopak do tohoto sektoru nepatří firmy, které se zabývají obnovitelnými zdroji energií – ty řadíme do Utility (Veřejné služby) sektoru.
Firmy: ExxonMobil (XOM), Chevron (CVX), BP (BP), Shell plc (SHEL), Enbridge Inc. (ENB), Marathon Petroleum Corporation (MPC), Valero Energy Corporation (VLO)
Materials (Základní materiály)
Do sektoru Materiálů řadíme firmy, které se zabývají výrobou a distribucí zboží a materiálů, která jsou potřebné pro výrobu. Řadíme sem firmy, které vyrábí stavební materiály, různé chemikálie, obaly, ale do tohoto sektoru patří i těžařské společnosti a to jak drahých kovů, tak i dřeva.
Firmy: BHP Group Limited (BHP), Linde plc (LIN), Rio Tinto Group (RIO), Dow Inc. (DOW), Barrick Gold Corporation (GOLD)
Industrials (Průmysl)
Do sektoru Průmyslu řadíme firmy, které se zabývají výrobou těžké techniky, dopravní (letecké, železniční, logistické) společnosti, ale také firmy vyrábějící obranné prostředky, stavební a strojírenské stroje, nástroje a materiály.
Firmy: Raytheon Technologies Corporation (RTX), Lockheed Martin Corporation(LMT), Caterpillar Inc. (CAT), 3M Company (MMM), The Boeing Company (BA)
Utilities (Veřejné služby)
Do sektoru Veřejných služeb řadíme firmy, které se zabývají poskytováním služeb, které mají přirozený monopol. Tedy firmy, které poskytují vodovodní, odpadní, elektrické a plynové připojení pro zákazníky. Ale patří sem i firmy vyrábějící elektrickou energii a to jak v klasických uhlených, plynových, či jaderných elektrárnách, tak i z obnovitelných zdrojů.
Firmy: NextEra Energy, Inc. (NEE), Duke Energy Corporation (DUK), Consolidated Edison, Inc. (ED), PPL Corporation (PPL), American Water Works Company, Inc. (AWK)
Healthcare (Zdravotnictví)
Sektor Zdravotnictví má dvě části.
Do první spadají výrobci léků a léčebných postupů. Tyto firmy se zabívají nejen výrobou léčiv, ale také jejich vývojem a testováním.
Do druhé patří výrobci zdravotnického vybavení, služeb, lékařských potřeb, diagnostických přístrojů, ale také firmy poskytující zdravonické pojištěni.
Firmy: Johnson & Johnson (JNJ), Pfizer Inc. (PFE), AbbVie Inc. (ABBV), Bristol-Myers Squibb Company (BMY), Gilead Sciences, Inc. (GILD)
Financials (Finance)
Do sektoru Financí řadíme firmy, které se zabývají penězi a to v jakékoliv podobě. Patří sem banky, pojišťovací společnosti, firmy nabízející spotřebitelské a firemní úvěry, ale také investiční společnosti a také mREIT firmy, které financují nemovitosti hypotékami.
Firmy: Berkshire Hathaway Inc. (BRK-A, BRK-B), Visa Inc. (V), JPMorgan Chase & Co. (JPM), Wells Fargo & Company (WFC), Royal Bank of Canada (RY), Arbor Realty Trust (ABR), Cherry Hill Mortgage Investment (CHMI), New Residential Investment (NRZ), Annaly Capital Management (NLY)
Consumer Discretionary [Cyclical] (Spotřební zboží)
Do sektoru Spotřebního zboží řadíme firmy, které nabízejí zboží a služby, jejichž poptávka je závislá na ekonomickém cyklu a kupní síle spotřebitelů. Pokud příjde ekonomický pokles, tak spotřebitelé tyto výrobky a služby opouštějí a tržby firem v tomto sektoru prudce klesají.
Patří sem firmy, které nabízí produkty a služby pro volný čas, luxustní zboží, které se prodávají buď pouze v kamenných prodejnách, pouze na e-shopech nebo mix obého. Do tohoto sektoru patří také hotely, restaurace a automibilky.
Proto se tomuto sektoru také říká cyklický, protože roste a klesá společně s ekonomickým cyklem.
Firmy: Amazon.com, Inc. (AMZN), Tesla, Inc. (TSLA), McDonald’s Corporation (MCD), Lowe’s Companies, Inc. (LOW), The TJX Companies, Inc. (TJX)
Consumer Staples [Defensive] (Spotřební značky)
Do sektoru Spotřebních značek řadíme firmy, které nabízí zboží a služby, které spotřebitelé nutně potřebují a to bez ohledu na ekonomický cyklus.
Patří sem potravinářšké, nápojové a „hříšné“ firmy, tedy tábákové a alkoholové firmy. Ale také firmy vyrábějící hygienické prostředky, výrobky pro domácnost a osobní péči.
Firmy: The Procter & Gamble Company (PG), Unilever PLC (UL, UN) The Coca-Cola Company (KO), Philip Morris International Inc. (PM), Altria Group, Inc. (MO), Target Corporation (TGT), The Kraft Heinz Company (KHC), Archer-Daniels-Midland Company (ADM)
Information Technology (Informační technologie)
Do sektoru Informačních technologií řadíme firmy, které se zabývají technologickými inovacemi.
Jedna část firem se soustředí na vývoj a správu softwaru, další na vývoj a správu hardwaru, další na implementace různých technologických řešení na míru. Ale patří sem i výrobci polovodičů a čipů.
Firmy: International Business Machines Corporation (IBM), NVIDIA Corporation (NVDA), Microsoft Corporation (MSFT), Advanced Micro Devices, Inc. (AMD)
Communication Services (Komunikační služby)
Sektor Komunikačních služeb je nejnovětším sektorem v GICS standardu a zahrnuje firmy, které dříve patřily do jiných sektorů.
Patří sem firmy, které nabízejí telekomunikační služby (mobilní i pevní připojení k internetu), ale též se sem řadí firmy, které nabízí mediální a zábavní obsah – tedy firmy nabízení televizní služby, rádio a také média přes internet.
Firmy: Alphabet Inc. (GOOGL, GOOG), Meta Platforms, Inc. (FB), AT&T Inc. (T), Verizon Communications Inc. (VZ), Vodafone Group Public Limited Company (VOD), Netflix, Inc. (NFLX)
Real Estate (Nemovitosti)
Do sektoru Nemovitostí řadíme firmy, které se zabývají investicemi do nemovitostí. Na rozdíl od mREIT firem se, ale specializují na nákup nemovitostní a realitních projektů přímo = tyto nemovitosti vlastní.
Následně tedy nemovitostní spravují a pronajímají, za což inkasují nájem. Tyto společnosti fungují na základě speciálního zákon z roku 1960, pokud vyplácí 90 % zdanitelných příjmů jako dividendy svým investorům, tak nemusí platit firemní daň.
Firmy: Realty Income Corporation (O), Simon Property Group, Inc. (SPG), American Tower Corporation (AMT), Public Storage (PSA), VICI Properties Inc. (VICI)
ETF
V posledních letech jsou velmi oblíbené ETF fondy a to díky velmi nízkým poplatkům a nákladům na správu. Takže na každý sektor existuje mnoho různých ETF.
Pokud se o ETF zajímáte, tak web justetf.com je místo, kde byste měli začít.
- Energy (Energie)
- Materials (Materiály)
- Industrials (Průmysl)
- Utilities (Veřejné služby)
- Healthcare (Zdravotní péče)
- Financials (Finance)
- Consumer Discretionary (Spotřební zboží)
- Consumer Staples (Spotřební značky)
- Information Technology (Informační technologie)
- Communication Services (Komunikační služby)
- Real Estate (Nemovitost)
Byste, byste!
Děkuji, opraveno, ale stejně mi to byste nejde přes pysky.
Co si pamatuji ze školy, tak jsme kdysi dááávno pradávno psali „by jste“, ale i dle wiki se to již nepoužívá. Budu si dávat pozor.